Nurodymas priimtas po ankstesnio 2020 metų gruodžio mėnesio teismo sprendimo dėl tarptautinės apsaugos suteikimo ir trečiųjų šalių piliečių grąžinimo procedūrų.

Ketvirtadienį paskelbtame teismo pranešime spaudai teigiama, kad to sprendimo neįgyvendinimas „yra beprecedentis ir itin rimtas ES teisės pažeidimas“.

Teisėjai konstatavo, kad „Vengrija nesiėmė priemonių, būtinų 2020 metų sprendimui įvykdyti, kiek tai susiję su galimybe pasinaudoti tarptautinės apsaugos procedūra, tarptautinės apsaugos prašytojų teise likti Vengrijoje iki kol bus priimtas galutinis sprendimas dėl jų apeliacijos dėl prašymo atmetimo ir neteisėtai esančių trečiųjų šalių piliečių išsiuntimu“.

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas ketvirtadienį pavadino „pasipiktinimą keliančia“ daugiamilijoninę baudą, kurią Europos Teisingumo Teismas skyrė Vengrijai už tai, kad ši nesilaikė bloko prieglobsčio įstatymų.

„ETT sprendimas skirti Vengrijai 200 mln. eurų baudą ir po 1 mln. eurų kasdien (!!!) už tai, kad ji gina Europos Sąjungos sienas, kelia pasipiktinimą ir yra nepriimtinas“, – rašė nacionalistas premjeras socialiniame tinkle „X“, pridurdamas, kad „nelegalūs migrantai Briuselio biurokratams yra svarbesni už jų pačių Europos piliečius“.

Vengrijos vyriausybė anksčiau tvirtino, kad 2020 m. priimtas sprendimas yra nebeaktualus, nes vadinamosios „tranzito zonos“ jau buvo uždarytos, taip pat buvo sugriežtintos taisyklės, siekiant atgrasyti prieglobsčio prašytojus.

Kaip rašo „Reuters“, vadovaujantis dabartiniais teisės aktais, žmonės gali prašyti prieglobsčio tik už Vengrijos teritorijos ribų – šalies ambasadose kaimyninėje Serbijoje ar Ukrainoje. Sieną kirsti bandantys asmenys neįleidžiami.

V. Orbanas, dažnai besikivirčijantis su Briuseliu dėl įvairių klausimų (nuo teismo nepriklausomybės iki ginklų siuntimo į Ukrainą), 2021 m. prižadėjo „išlaikyti dabartinį režimą (susijusį su prieglobsčio prašytojais), net jeigu Europos teismas lieptų jį pakeisti“.

Šaltinis
Temos
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)