aA
Europos Sąjungos aukščiausios instancijos teismas ketvirtadienį priėmė Vengrijai nepalankų sprendimą dėl jos „tranzito zonos“ stovyklų migrantams, suduodamas dar vieną smūgį dešiniojo sparno vyriausybei Budapešte ir jos griežtai antiimigracinei politikai.
Viktoras Orbanas
Viktoras Orbanas
© AFP / Scanpix

Europos Teisingumo Teismas (ETT) nusprendė, kad migrantų negalima sulaikyti stovyklose nesiaiškinant jų atvejų individualiai ir kad jų negalima laikyti ilgiau nei keturias savaites.

Iraniečių ir afganistaniečių šeimų, kurios buvo sulaikytos ilgiau kaip metus po jų prašymo suteikti prieglobstį atmetimo, iškeltoje byloje priimtas sprendimas yra naujausias Europos Sąjungos ir vengrų premjero Viktoro Orbano vyriausybės susirėmimas.

Liuksemburge įsikūręs ETT nusprendė, kad žmonių laikymas Reskės tranzito zonoje – stovykloje prie Serbijos sienos – teisine prasme prilygsta sulaikymui.

Ketvirtadienio nutartyje Teismas nurodo, kad migrantų negalima sulaikyti be „pagrįsto sprendimo sulaikyti ir be tokios priemonės būtinybės bei proporcingumo išnagrinėjimo“.

Nutartyje taip pat sakoma, kad prieglobsčio prašytojų sulaikymas „jokiomis aplinkybėmis negali viršyti keturių savaičių“ nuo dienos, kai jei pateikė paraišką suteikti prieglobstį.

Byloje šeimoms atstovavusi pabėgėlių teisių gynimo grupė – Vengrijos Helsinkio komitetas (HHC) – sveikino sprendimą ir sakė, jog jis reiškia, kad tranzito zonos prilygsta „neteisėtam sulaikymui“.

„Visi tie, kas laikomi tranzito [zonose] ilgiau nei keturias savaites, privalo būti paleisti. Jei jų prieglobsčio procedūros dar nesibaigusios, juos reiktų apgyvendinti atviruose priėmimo objektuose arba, po individualizuoto įvertinimo, oficialiuose [sulaikytų] prieglobsčio [prašytojų] centruose“, – naujienų agentūrai AFP sakė Andrasas Ledereris iš HHC.

Dvi Vengrijos „tranzito zonos“ stovyklas, kuriose žmonės laikomi laivybos konteineriuose už spygliuotos vielos tvorų, kaip nežmoniškas griežtai kritikuoja teisių gynimo grupės.

Pernai Europos Komisija perspėjo, kad sąlygomis šiose stovyklose pažeidžiami ES įstatymai dėl žmogaus teisių.

Pagal 2018 metais priimtas pataisas Vengrija automatiškai atmeta žmonių, atvykusių per „saugią tranzito šalį“ – šiuo atveju Serbiją – prašymus suteikti prieglobstį.

Budapešto pozicija nesikeičia, sakė vyriausybės atstovas Zoltanas Kovacsas.

„Mūsų taisyklės ir teisinė praktika atitinka ES ir tarptautinę teisę, nes šie migrantai galėjo bet kuriuo metu pasitraukti iš tranzito zonos Serbijos kryptimi“, – tinklaraštyje parašė Z. Kovacsas.

„Šie žmonės nebėra prieglobsčio prašytojai, nes jų prašymai seniai atmesti. Todėl jie negali teisėtai patekti į Vengriją“, – sakė jis.

Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Vera Jourova, atsakinga už vertybes ir skaidrumą, ketvirtadienį išreiškė viltį, kad Vengrija grįš į „neabejotinai demokratinių šalių“ ratą.

Jos komentaras pasirodė po JAV įsikūrusios žmogaus teisių organizacijos „Freedom House“ metinės ataskaitos, kurioje sakoma, kad Vengrijos nebegalima vadinti demokratija ir kad V. Orbanas „net nebeapsimetinėja gerbiantis demokratines institucijas“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Konfliktas su Kinija įsisiūbuoja: Lietuvos verslas jau kuria įmones kitose šalyse (20)

Lietuvos ir Kinijos santykiams aštrėjant, Lietuvos verslas griebiasi šiaudo. Iš Kinijos...

Įmonės, kurioje vidutinis atlyginimas siekia 4,5 tūkst. eurų, vadovė Kavaliauskienė: amerikiečiai taip pat turi, ko iš mūsų mokytis

Trečiadienį Vilniuje, šalia Lazdynų, iškilusiame naujame verslo parke „ Business Garden Vilnius...

Justina Maciūnaitė | D+

NT verslininkas Kęstutis Vanagas: apie kainų augimą, naujos kartos daugiabučius ir sublizgėjusį miestą, kuriame būstas atsiperka greičiau

Nei NT kainų kilimas, neišsenkantis lietuvių noras įsigyti būstą jau nieko nebestebina. Tačiau...

Arūnas Spraunius | D+

Mūsų laukia paskutinis Žemės amžius, nebent COVID-19 pandemija žmonijai padės atsikvošėti

„Associated Press“ rugsėjo 6 dieną paskelbė žinią apie Graikijos vyriausybės sprendimą...

Aurelijus Veryga įvertino Editos Mildažytės situaciją: dabar svarbiausia neneigti problemos ir ieškoti pagalbos (14)

Buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neliko abejingas šių dienų aktualijai,...

Nuo tokio vaizdo raibsta grybautojų akys: vieniems – hobis, kitiems – būdas gerokai pasipelnyti

Apie tai, kaip atrodytų dzūkų merginos, jei ne grybai ir ne uogos, lietuvių liaudies išmintis...

Europa susiduria su didžiausiu verslo kreditų pasiūlos deficitu nuo 2005-ųjų

Verslo obligacijų, kuriomis investuotojai gali prekiauti Europoje, kiekis susitraukė pirmą kartą...

Lietuviai atrado, kaip atkurti pelkes, kuriose iškastos durpės (1)

Ar galima atkurti pelkes po durpių kasybos? Mokslininkai sako, kad taip: durpių išteklių telkiniai...

Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje: po 12 val. kelionės į Vilnių atvyko ekspresas iš Talino (455)

Antradienį 21:00 į Vilniaus geležinkelio stotį atvyko specialus geležinkelio ekspresas iš...