aA
Maisto produktų, pagamintų Izraelio okupuotose teritorijose, ženklinimas turi aiškiai perteikti šią informaciją, kad vartotojai nebūtų klaidinami, ypač jeigu produktai yra pagaminti tose teritorijose esančiose žydų nausėdijose, antradienį paskelbė Europos Sąjungos aukščiausioji teismo institucija.
© Reuters/Scanpix

Europos Teisingumo Teismas (ETT) nurodė, kad, remiantis ES taisyklėmis dėl maisto produktų ženklinimo, šių produktų kilmė turi būti aiškiai įvardyta – tuomet pirkėjai galės pasirinkti, remdamiesi „etikos sumetimais ir sumetimais, susijusiai su tarptautinės teisės laikymusi“.

Anksčiau Prancūzijos teismas paprašė išaiškinti, kaip prekių ženklinimo taisyklės turėtų būti taikomos produktams iš Vakarų Kranto, įskaitant Izraelio aneksuotą Rytų Jeruzalę, tarptautinė bendruomenė laiko okupuotomis palestiniečių teritorijomis. Panašiai vertinamos iš Golano Aukštumos, kurias žydų valstybė 1967 metais atėmė iš Sirijos.

„Maisto produktai iš teritorijų, okupuotų Izraelio Valstybės, privalo turėti kilmės teritorijos žymą ir, jeigu šie maisto produktai yra kilę iš kurios nors izraeliečių gyvenvietės toje teritorijoje – papildomą šios kilmės vietos žymą“, – sakoma ETT pranešime.

Prancūzija 2016 metais paskelbė instrukcijas, kad produktų iš izraeliečių gyvenviečių Vakarų Krante ir Golano Aukštumose kilmės vieta privalo būti aiškiai pažymėta etiketėse. Šį sprendimą apskundė Europos žydų organizacija (Organisation Juive Europeene, OJE) ir bendrovė „Psagot“, turinti vynuogynų okupuotose teritorijose.

ETT pabrėžė, kad vartotojus gali klaidinti produktų ženklinimas, jog jų kilmės šalis yra „Izraelio Valstybė“, nors iš tikrųjų produktai yra pagaminti „teritorijose... okupuotose šios Valstybės ir priklausančios dalinei pastarosios jurisdikcijai – kaip okupuojančios jėgos, remiantis tarptautinės humanitarinės teisės apibrėžimu“.

Teismas pridūrė, kad 2011 metų ES taisyklėmis dėl prekių kilmės ženklinimo siekiama sudaryti pirkėjams galimybę priimti „sąmoningą pasirinkimą ne vien dėl sveikatos, aplinkosaugos ir socialinių sumetimų, bet taip pat dėl etikos sumetimų ir sumetimų, susijusių su tarptautinės teisės laikymusi“.

„Šiuo atžvilgiu Teismas pabrėžė, kad tokie sumetimai gali paveikti vartotojų apsisprendimą pirkti“, rašo ETT.

Kalbėdamas apie izraeliečių gyvenvietes, teismas pareiškė, kad jos „pateikia gyventojų perkėlimo politikos, vykdomos šios Valstybės už jos teritorijos ribų, pažeidžiant bendrosios tarptautinės humanitarinės teisės taisykles, konkretų pavyzdį“.

Taigi, „nepaminėjus šios aplinkybės, kai nurodoma tik kilmes teritorija, vartotojai gali būti klaidinami“, sakoma ETT nutarime.

2016 metais Prancūzijos teismas išprovokavo Izraelio įtūžį. Žydų valstybė kaltino Paryžių prisidedant prie Izraelio boikoto, propaguojamo propalestinietiškų aktyvistų, ir taikant dvejopus standartus, nes teritoriniai ginčai kitose pasaulio dalyse yra ignoruojami.

2015 metais tarp ES ir Izraelio kilo didelis diplomatinis ginčas, Briuseliui parengus taisykles, faktiškai skelbiančias, kad žydų nausėdijose pagaminti produktai privalo būti atitinkamai žymi visoje Bendrijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Valandas iki gimdymo skaičiuojanti verslininkė Toma Dambrauskė – apie pirmojo vaikučio netektį, pagalbinį apvaisinimą ir likimo dovaną (12)

Trys nėštumai – trys skirtingos patirtys. Verslininkė, socialinių medijų specialistė, prekės...

Jakilaitis tikisi, kad Skvernelis savo prašymą atsiims (161)

„Mes negalvojome, kad tai tyliai praeis ar kažkaip kitaip. Mes galvojome, kad vienintelis Saulius...

Pasaulio žemėlapis 2020 metams: kur ekonomika augs sparčiausiai (69)

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, kitais metais bendrasis vidaus produktas labiausiai augs...

Orijaus kelionės. Turtuolių dangoraižis virto landyne: norėdami čia vykti pasisamdykite apsauginį (6)

Pietų Afrikos Respublikoje keliavęs Orijus Gasanovas apsilankė aukščiausiame dangoraižyje visame...

Eglė Juozėnaitė

Filosofas apie gyvenimo prasmės paieškas: tai ne karjera, didelė alga ir net ne šeima

Bet kuris iš mūsų gali labai daug ką. Gali pasikeisti iš visiško lūzerio į absoliutų...

Užkalnis. Niekas nenorėjo dirbti (267)

Buvo toks filmas iš sovietinių laikų: „Niekas nenorėjo mirti“. Su šiomis dienomis niekaip...

Rezultatyvus Kuzminskas tempė „Lokomotiv“ į pergalę Europos taurėje (2)

Europos taurės B grupės priešpaskutinio turo rungtynėse Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“ (4/5) su...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (82)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Drabužiai, kuriuos privalu turėti: atsižvelkite, kuriam iš šių 4 tipų priklausote (4)

Nesvarbu, ar esi rimtos advokatų firmos partnerė, ar dirbi jaunimo start-up‘e – vis tiek...

Su bičiule prabangų butiką atidariusi Tatjana Lavrinovič konkurencijos nebijo: padeda ir vyrai, ir vaikai

Trečiadienio vakarą savo vestuvinių ir proginių drabužių drabužių nuomos saloną „D'dress“...