aA
Europos Sąjungos (ES) pastangos daryti spaudimą Baltarusijai stringa dėl nesusijusios krizės savo pačios kieme. Kipras pranešė partnerėms, jog nepasirašys ES pasiūlymo taikyti sankcijas dešimtims Baltarusijos pareigūnų, jeigu ES narės nesutiks imtis griežtų žygių prieš Turkiją dėl jos vykdomų gręžimo darbų rytinėje Viduržemio jūros dalyje, teigė šaltiniai, artimai susipažinę su situacija.
ES pastangas paveikti Baltarusiją stabdo krizė jos pačios kieme
© Itar-Tass / Scanpix

Užsienio politikos sprendimai ES turi būti priimami vieningai pritarus visoms 27 bloko vyriausybėms.

Birželį nuskambėjęs Kipro pasiūlymas įtraukti į ES sankcijų sąrašą dar septynias Turkijos bendroves svarstomas „sraigės greičiu“. Kai kurios narės-valstybės baiminasi dar labiau erzinti Ankarą, įtampai jau ir taip kaistant.

Planas įvesti sankcijas Baltarusijos pareigūnams dėl rugpjūčio mėnesį vykusių prezidento rinkimų ginčijamų rezultatų ir vėliau kilusių protestų slopinimo sulaukė palaikymo, bet tik po to, kai užsienio reikalų ministrai pažadėjo paraleliai paspartinti darbą dėl sankcijų Turkijai. Techninėms deryboms dėl Turkijos vis dar stringant, abi iniciatyvos gali būti atidėtos.

Diplomatai, dalyvaujantys šiame procese, tikisi esminio proveržio dar iki ES užsienio reikalų ministrų susitikimo, numatyto kiek vėliau rugsėjį, sakė šaltiniai. Nors pareigūnai rugpjūtį sutarė, jog bus paskelbtos sankcijos tiek prieš Baltarusijos, tiek prieš Turkijos pareigūnus, jokių faktinių veiksmų nebuvo imtasi, teigė vienas aukštesnio rango diplomatas, dalyvaujantis svarstymuose.

Europos Komisija (EK) atsisakė komentuoti derybų klausimą.

Nesėkmių virtinė

Veiksmų nesiėmimas nei viename fronte, vykstant masiniams protestams Baltarusijoje ir vis gilėjant aklavietei tarp Graikijos, Kipro ir Turkijos, tik dar labiau išryškins ES užsienio politikos silpnumą.

Užsitęsusi aklavietė tik papildys sąrašą pavyzdžių, kai blokas nesėkmingai bandė įsitvirtinti pasaulinėje arenoje, įskaitant tokias situacijas, kai Jungtinės Valstijos pasitraukė iš Irano branduolinio susitarimo arba kai vyko netiesioginis karas tarp regioninių valdžios struktūrų Libijoje. Ji taip pat pabrėžia ES ribotą įtaką, kai kalbama apie spaudimą Turkijai norint sustabdyti migrantų, siekiančių prieglobsčio Europoje, srautus.

Nors blokas ne kartą išreiškė savo paramą Graikijai bei Kiprui, jis susilaikė nuo baudžiamųjų priemonių, kurie sudegintų tiltus su Ankara. Iki šiol į sankcionuotų subjektų sąrašą už gręžimo darbų vykdymą Kipro ekonominėje zonoje įtraukti tik du privatūs asmenys ir nė vienos bendrovės, nors ES šias veiklas pripažįsta neteisėtomis.

Kipro pastangos paspartinti šio klausimo sprendimą gali pakenkti ES pastangoms išspręsti Graikijos ir Turkijos ginčą dėl pretenzijų Egėjo jūroje. Tačiau Kipras primygtinai tvirtina, kad jo jūrų zonos pažeidimas yra atskira problema, reikalaujanti atsakomųjų priemonių, ir spaudžia kuo greičiau ją spręsti.

„Mes nepritariame dvigubiems standartams, – rugpjūtį po susitikimo su kolegomis dėl sankcijų Baltarusijai kalbėjo Kipro užsienio reikalų ministras Nikosas Christodoulidesas. – Taip pat yra labai svarbu apsaugoti Europos patikimumą.“

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (360)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (501)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (127)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (356)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...

|Maža didelių žinių kaina