Europos Sąjunga galės įsigyti 900 mln. dabartinės ir prie naujų viruso atmainų pritaikytos vakcinos dozių, su galimybe įsigyti dar 900 mln. papildomų dozių.

Pagal naująją sutartį reikalaujama, kad vakcinos būtų gaminamos Bendrijoje ir kad pagrindinės jų sudedamosios dalys būtų ES kilmės. Joje taip pat nustatyta, kad nuo 2022 m. pabaigos garantuojamas vakcinų pristatymas ES. Dėl nusistovėjusio bendradarbiavimo su bendrovėmis pagal šiuo metu galiojančias sutartis ir nustatytos tvarkos, bus užtikrinta, kad vakcinos bus pristatytos laiku.

EK pažymėjo, kad nuo šiol bus sustiprinta galimybė valstybėms narėms perparduoti ar dovanoti vakcinos dozes ES nepriklausančioms šalims, kurioms reikia pagalbos, arba tai daryti pagal priemonę COVAX.

Komisija teigia, kad taip prisidedama prie visuotinės ir sąžiningos prieigos prie vakcinų visame pasaulyje. Ši nauja sutartis leis padidinti ES vakcinų gamybos pajėgumus, taip bus galima aptarnauti ir kitas pasaulio rinkas.

Ursula von der Leyen

„Dabar, mums pasirašius, naujoji sutartis jau įsigaliojo. Tai gera žinia ilgalaikėje kovoje, siekiant apsaugoti Europos piliečius nuo viruso ir jo atmainų. Užtikrinta, kad ES bus pagaminta ir pristatyta iki 1,8 mlrd. vakcinų dozių. Galimos sutartys su kitais gamintojais bus sudaromos pagal tokį patį modelį, kad tai būtų naudinga visiems“, - sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stella Kyriakides savo ruožtu nurodė: „Virusą turime aplenkti. Tai reiškia turėti prieigą prie pritaikytų vakcinų, kurios apsaugotų mus nuo atmainų keliamos grėsmės, ir sustiprinamųjų vakcinų imunitetui prailginti ir mūsų jaunesniems gyventojams apsaugoti. Pirmenybę teikiame savo vertę jau įrodžiusioms technologijoms, tokioms kaip iRNR vakcinos, tačiau liekame atviri ir kitoms galimybėms. Pastarieji mėnesiai aiškiai parodė, kad mums reikia turėti prieigą prie plataus vakcinų krepšelio ir skirtingų technologijų pasirinkimo ir kad mums reikalingi patikimi partneriai. Kasdien spartėjant vakcinavimo tempams ir intensyvėjant veiklai, skirtai sukurti veiksmingus vaistus, į ateitį galime žvelgti su didesniu optimizmu ir pasitikėjimu.“

Ketvirtadienio sutartis su aljansu „BioNTech-Pfizer“ papildo didelį vakcinų nuo COVID-19, kurios bus gaminamos Europoje, krepšelį, apimantį jau anksčiau pasirašytas sutartis su bendrovėmis „AstraZeneca“, „Sanofi-GSK“, „Janssen Pharmaceutica NV“, „Curevac“, „Moderna“ ir su tuo pačiu aljansu „BioNTech/Pfizer“.

Europos Komisija anksčiau šiais metais suteikė leidimą platinti ES rinkoje vakcinas, sukurtas „BioNTech“ ir „Pfizer“, „Moderna“, „AstraZeneca“ ir „Johnson and Johnson“. Šis įvairių vakcinų krepšelis padės užtikrinti, kad Europa turėtų pakankamai dozių visiems savo gyventojams imunizuoti, be kita ko, ir nuo naujų pandeminio koronaviruso atmainų.

 Stella Kyriakides