aA
Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja trečiadienį išreiškė paramą Varšuvai, įsivėlusiai į ginčą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl Lenkijos vaidmens Antrajame pasauliniame kare.
© Reuters / Scanpix

Eurokomisarė Vera Jourova Strasbūre posėdžiaujančiame Europos Parlamente sakė, kad ji „atmeta visus neteisingus teiginius“, vaizduojančius Lenkiją kaip 1939–1945 metais vykusio karo kurstytoją, o ne auką. Ji sakė, kad „netoleruos tokių atakų prieš Lenkiją“.

V. Putinas kelis kartus yra pareiškęs, kad Lenkija yra atsakinga už kilusį karą. Šie pareiškimai pagilino įtampą tarp dviejų slaviškų valstybių.

V. Jourova pasisakė per debatus apie „Europos istorijos ir Antrojo pasaulinio karo atminties iškraipymą“. Šiemet bus minimos 75-osios šio karo pabaigos metinės.

Didžiausios EP frakcijos, konservatyviosios Europos liaudies partijos (ELP), lyderis Manfredas Weberis sakė, kad žmonės „negali susitaikyti su Putino bandymu perrašyti istoriją“.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis yra sakęs, kad V. Putinas tyčia meluoja savo pareiškimais, kad Varšuva yra prisidėjusi pakurstant Antrąjį pasaulinį karą. Lenkų premjero teigimu, šiuo melu siekiama nukreipti dėmesį nuo pastarojo meto Maskvos nesėkmių.

Antrasis pasaulinis karas prasidėjo 1939 metų rugsėjo 1 dieną, nacistinei Vokietijai užpuolus Lenkiją. Praėjus kiek daugiau nei dviem savaitėms, rugsėjo 17-ąją, į Lenkiją įsiveržė Sovietų Sąjunga.

Prieš pat Vokietijos įsiveržimą į Lenkiją 1939 metų rugpjūčio 23-ąją Berlynas ir Maskva susitarė pasidalyti teritorijas Rytų Europoje liūdnai pagarsėjusio Molotovo-Ribbentropo pakto slaptaisiais protokolais.

Per karą žuvo apie 6 mln. Lenkijos piliečių.

Gruodį V. Putinas apkaltino galingąsias Vakarų valstybes ir Lenkiją prisidėjus sukurstant Antrąjį pasaulinį karą ir atkreipė dėmesį į įvairius susitarimus, jų pasirašytus su Vokietija iki konflikto pradžios 1939-aisiais.

Gruodžio 19-ąją kalbėdamas apie Europos Parlamento rugsėjį priimtą rezoliuciją, raginančią Rusiją pripažinti savo stalinistinę totalitarinę praeitį ir pabrėžiančią, kad Josifo Stalino režimo nusikaltimai nėra nagrinėjami lygiai taip pat nuodugniai kaip nacių piktadarybės, V. Putinas pareiškė, kad Sovietų Sąjungą sulyginti su nacistine Vokietija yra „cinizmo viršūnė“.

Kremliaus vadovas atkreipė dėmesį į 1938 metais Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Italijos sudarytą Miuncheno susitarimą, leidusį Adolfui Hitleriui aneksuoti tuometę Čekoslovakiją. Anot V. Putino, šis faktas yra Vakarų lyderių „sąmokslo“ su A. Hitleriu pavyzdys. V. Putinas kalbėjo, kad Lenkija „pati dalyvavo Čekoslovakijos padalijime“, perėmusi nedidelę dalį jos teritorijos.

V. Putinas taip pat sakė, kad 1939 metais sovietų pajėgos „į Lenkiją įžengė po to, kai Lenkijos valdžia neteko savo ginkluotųjų pajėgų kontrolės“.

Be to, Kremliaus vadovas kaltino prieškario Lenkiją antisemitizmu ir tvirtino, kad šios šalies ambasadorius Berlyne žadėjo pastatyti Varšuvoje Adolfo Hitlerio statulą už jo pažadą išsiųsti žydus į Afriką.

„Kaip sakoma dabar garsioje citatoje: „Kiekvienas turi teisę į savo nuomonę, bet ne savo faktus“, – trečiadienį pareiškė V. Jourova. – Turime priešintis organizuotam ir tiksliniam iškraipymų ir dezinformacijos skleidimui ir jį atmesti.“

Eurokomisarė sakė, kad 1939-ųjų Hitlerio ir Stalino paktas „nutiesė kelią Antrajam pasauliniam karui. Nacių ir sovietų aljansas leido nacių Vokietijai 1939 metų rugsėjo 1-ąją užpulti Lenkiją, o rugsėjo 17-ąją – sovietų kariams“.

„Šie įvykiai buvo Antrojo pasaulinio karo pradžia. Tokie yra faktai“, – pabrėžė V. Jourova.

Ji pridūrė, kad Sovietų Sąjungai nusisukus nuo nacistinės Vokietijos, ji buvo svarbi jėga užsitikrinant pergalę.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.1818

Top naujienos

Kokias karines pajėgas iš tikrųjų turi Iranas? Mini „galingą ir baimę sėjantį ginklą“ (86)

Po Qasemo Soleimani nužudymo drastiškai padidėjus Jungtinių Valstijų ir Irano konflikto...

Svajonių darbą galima rasti ir Lietuvoje: dirba keturias dienas per savaitę, tik su viena sąlyga (35)

Lietuvoje specialistai tampa vis reiklesni – vien tik geras atlyginimas „nebepaperka”...

Orai: žiemos nematyt (19)

Sekmadienį šiauriau Lietuvos slinks ciklonas. Šio sūkurio įtaka šalies orams bus nedidelė, tad...

Moteriškas kerštas: mamytė nori pašėlti, jeigu nori ir tu, – paskambink (111)

Daugybę kartų administracine tvarka bausta, kartą dėl smurto teista ir jau areštinės gultą...

Po Meksiką keliavusi lietuvių šeima: čia patyrėme tai, ko net nesusapnuotum (136)

Neseniai iš kelionės po Kenijos safarius grįžusi Marijos ir Algirdo Vaičaičių šeima trumpam...

Mūšis, apie kurį meluojama iki šiol: kodėl sovietai net kelis mėnesius nedrįso įžengti į Klaipėdą (1081)

Klaipėda – vienintelis Lietuvos miestas, kurį sovietai užėmė 1945-aisiais. Tam tikra...

Iš Dakaro sugrįžę Žala ir Juknevičius pažadų apie startą kitąmet nedalija: laukia namų darbai (132)

Po daugiau nei dviejų savaičių Saudo Arabijoje, kur šiemet vyko Dakaro ralis, į Lietuvą...

Karališkieji rūmai: princas Harry su Meghan oficialiai lieka be titulo, lėšų ir turės grąžinti pinigus už būstą (230)

Nuo pavasario princas Harry ir Meghan neteks lėšų, skirtų vykdyti karališkąsias pareigas, ir...

Gediminas Jankauskas. Net popiežiai mėgsta tango ir futbolą (22)

2013 metų kovą viso krikščioniško pasaulio dėmesys buvo nukreiptas į Vatikaną, o reportažuose...

Ryškėja „Eurovizijos“ atrankos lyderiai, keliaujantys į pusfinalį: 6 dalyviai ištarė „sudie“ (188)

Šį šeštadienį suskambo jau antroji „ Eurovizijos “ nacionalinės atrankos „Pabandom iš...