aA
Europos Sąjunga (ES) ketvirtadienį išreiškė „nusivylimą“ netikėtu Ukrainos sprendimu nutraukti pastangas sudaryti svarbų politinį ir prekybinį susitarimą, kurį ketinta pasirašyti kitą savaitę.
© Reuters/Scanpix

„Tai nusivylimas ne tik Europos Sąjungai, bet ir, manome, Ukrainos žmonėms“, – sakė Bendrijos diplomatijos vadovė Catherine Ashton, komentuodama kiek anksčiau ketvirtadienį Kijevo paskelbtą netikėtą sprendimą.

Du Europos Parlamento specialieji pasiuntiniai – buvęs Lenkijos vadovas Aleksandras Kwasniewskis ir buvęs Europarlamento prezidentas Patas Coxas – taip pat išreiškė „didelį nusivylimą vienašališku Kijevo sprendimu“.

Likus savaitei iki numatyto istorinės Asociacijos sutarties pasirašymo viršūnių susitikime Vilniuje Ukraina sustabdė derybas dėl šio dokumento, kuris būtų leidęs šaliai ištrūkti iš Rusijos orbitos. Vyriausybė šį žingsnį motyvavo noru plėsti prekybinius ryšius su Rusija.

„Manome, kad Ukrainos ateitis priklauso nuo tamprių ryšių su ES, ir tvirtai laikomės savo įsipareigojimo Ukrainos žmonėms, kurie gautų didžiausią naudą dėl didesnės laisvės ir gerovės“, – sakoma C.Ashton pareiškime.

ES diplomatijos vadovė susitarimą, kurį ketinta pasirašyti su Kijevu per susitikimą Vilniuje, pavadino „labiausiai ambicingu“ dokumentu tarp tų, kuriuos Bendrija kada nors yra siūliusi savo partnerėms. Pasak jos, sutartis būtų suteikusi postūmį reformoms Ukrainoje ir padėjusi palengvinti ekonominius sunkumus.

Sutartis „būtų aiškus signalas pasaulio investuotojams ir tarptautinėms finansinėms institucijoms, kad Ukraina rimtai žiūri į įsipareigojimą dėl modernizacijos ir tampa nuspėjama bei patikima pašnekove tarptautinėms rinkoms“, sakoma C.Ashton pareiškime.

„Tai būtų suteikę unikalią progą iš pagrindų pakeisti pastaruoju metu matomą ir nusivylimą keliančią tiesioginių užsienio investicijų Ukrainoje mažėjimo tendenciją ir duotų impulsą deryboms su Tarptautiniu valiutos fondu dėl naujo paramos kredito“, – pažymima jame.

P.Coxas ir A.Kwasniewskis savo pareiškime atkreipė dėmesį į Ukrainos vyriausybės žodžius apie „sunkią ekonomikos padėtį ir pastarosiomis savaitėmis labai smarkiai padidėjusį Rusijos spaudimą“.

Maskva džiugiai sutiko Kijevo sprendimą sustabdyti pasirengimą Asociacijos sutarties pasirašymui. Prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Rusija „sveikina Ukrainos norą pagerinti ir plėtoti“dvišalį bendradarbiavimą“.

Premjeras: tai taktinis žingsnis

Ukrainos sprendimas nepasirašyti susitarimo dėl ryšių stiprinimo su Europos Sąjunga motyvuotas tik ekonominių interesų ir buvo „taktinis“, penktadienį pareiškė šalies premjeras Mykola Azarovas.

Kalbėdamas parlamente vyriausybės vadovas pažymėjo, kad netikėtas ketvirtadienio žingsnis ir sprendimas atnaujinti aktyvų dialogą su Rusija, nekeičia bendros Ukrainos raidos strategijos.

Ukraina nutraukia pasiruošimą sutarties su ES pasirašymui
L. Linkevičius abejoja trišalių ES, Rusijos ir Ukrainos derybų perspektyvaLietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako sunkiai įsivaizduojantis trišales Europos Sąjungos (ES), Rusijos ir Ukrainos derybas, kurias pasiūlė Kijevas, atmetęs galimybę kitą savaitę Vilniuje pasirašyti laisvos prekybos sutartį su ES.ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos ministras taip pat perspėjo, kad dabar atsisakiusi sutarties Ukraina ją gali prarasti visam laikui."Nebuvo tokio precedento praeityje, ir tikiuosi ateityje nebus, kad kokios nors šalies asociacijos procesą derintume su trečia šalimi (...). Nelabai įsivaizduoju tokio trišalio formato", - BNS ketvirtadienio vakarą sakė ministras.L.Linkevičius sakė asmeniškai apgailestaujantis dėl Ukrainos vyriausybės pareiškimo apie nutraukiamą pasirengimą istorinės asociacijos sutarties pasirašymui, kuris buvo planuotas kitą savaitę per viršūnių susitikimą Vilniuje."Toks pasirinkimas nedžiugina, nes tebemanau, kad Ukraina priklauso Europai ne tik geografiškai, bet ir kitomis prasmėmis. Mes gerbsime bet kurį sprendimą. Tik svarbu pažymėti, kad kalbant, jog galima galbūt atidėti vėlesniam laikui, tai tas vėlesnis laikas gali būti ir niekada", - BNS sakė L.Linkevičius.Ministras pabrėžė manantis, kad ES ir jai šį pusmetį pirmininkaujanti Lietuva padarė viską, ką galėjo, o sprendimai lieka Ukrainos valdžios rankose.
ES pasiuntinys: ES ir Ukrainos sutartis nebus pasirašyta kitą savaitęEuropos Sąjungos pasiuntinys Aleksandras Kwasniewski (Aleksandras Kvasnevskis) ketvirtadienį pareiškė, kad ilgai laukta ES ir Ukrainos sutartis, kuri būtų tapusi pirmuoju Kijevo žingsniu siekiant narystės Bendrijoje, nebus pasirašyta kitą savaitę įvyksiančiame viršūnių susitikime.„Susitarimas nebus pasirašytas Vilniuje“, – sakė buvęs Lenkijos prezidentas naujienų agentūrai PAP Ukrainos sostinėje Kijeve, praėjus kelioms valandoms po to, kai Ukraina paskelbė nutraukianti pasiruošimą šiai sutarčiai.„Mūsų misija baigta, – sakė jis. – Gaila, kad ji nepasibaigė sutarties pasirašymu (...). Toks yra Ukrainos sprendimas, ne Europos “, – patikino A.Kwasniewskis.Ukrainos vyriausybė anksčiau ketvirtadienį nurodė nutraukti pasiruošimą prekybos ir politikos sutarties pasirašymui su Europos Sąjunga per kitą savaitę vyksiantį viršūnių susitikimą Vilniuje. Iš esmės tai reiškia prarastą istorinę galimybę pasirašyti tokią sutartį artimiausioje ateityje.Ši Ukrainos vyriausybės nutartis, kurią pasirašė premjeras Mykola Azarovas,buvo paskelbta po Ukrainos parlamento atsisakymo paleisti kalinamą ekspremjerę Juliją Tymošenko, kad ji galėtų gydytis užsienyje; šito ES lyderiai kėlė Ukrainai kaip svarbią Asociacijos sutarties pasirašymo sąlygą.Šios sutarties pasirašymas Vilniuje reikštų, kad Ukraina nusisuka nuo Maskvos, kuri vis perspėja, jog Ukraina dėl to turės sunkumų prekyboje su Muitų sąjungos šalimis.Ukrainos opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas tuo tarpu pareiškė, kad prezidento Viktoro Janukovyčiaus negebėjimas pasirašyti svarbią prekybos ir bendradarbiavimo su Europos Sąjunga sutartį, yra pagrindas reikšti nepasitikėjimą.Europos Sąjungos plėtros komisaras Stefanas Fuele (Stefanas Fiulė) staiga paskelbė atšaukiąs savo kelionę į Kijevą. Tačiau jis paskambino Ukrainos opozicijos lyderiams, kad užtikrintų, jog ES tebesilaiko savo įsipareigojimų Ukrainos žmonėms, ir pažadėjo surengti susitikimą su jais kitą savaitę Vilniuje.
Rusija sveikina Ukrainos ketinimus plėtoti prekybinius santykius su NVSRusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis sveikina Kijevo troškimą pagerinti prekybinius ryšius su Maskva, neslėpdamas pasitenkinimo Ukrainos vyriausybės sprendimu nutraukti pasiruošimą istorinei prekybos sutarčiai su Europos Sąjunga.„Mes sveikiname troškimą gerinti ir plėtoti prekybinį ir ekonominį bendradarbiavimą“, - sakė V.Putino atstovas Dmitrijus Peskovas žurnalistams.Ukrainą jis pavadino „artima partnere“ ir pareiškė, kad Rusija gerbs bet kokį sprendimą, kurį ji priims dėl ES Asociacijos sutarties.„Kalbant apie Ukrainos vadovybės sprendimą dėl Asociacijos (sutarties ruošimo) sustabdymo, tai yra išskirtinai vidinis suverenus šios šalies sprendimas, ir mes neturime teisės jį komentuoti“, - pridūrė D.Peskovas.Jis priminė, kad anksčiau V.Putinas ne kartą sakė, kad Rusija gerbs bet kokį Ukrainos priimtą sprendimą, nes tai yra Kijevo vidaus reikalas.Anksčiau Rusijos prezidentas pareiškė, kad Maskva sutinka dalyvauti trišalėse derybose su Ukraina ir Europos Sąjunga, kaip siūlo Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius.„Mes – už. Bet tik iki sprendimo priėmimo (Asociacijos sutarties su ES pasirašymo)“, – sakė V.Putinas.Jis taip pat nurodė, kad Rusija nėra prieš Ukrainos siekį tapti asocijuota Europos Sąjungos nare; tačiau, jeigu Kijevas stotų į NATO, tuomet Maskva pasisakytų prieš.„Mes nesame prieš suverenų Ukrainos pasirinkimą, kad ir koks jis būtų. Mes kalbame apie visai ką kita. Štai, jeigu mums pasakytų, kad Ukraina stoja į NATO, tai mes tuomet būtume realiai prieš“, – sakė V. Putinas ketvirtadienį per Rusijos literatų bendrijos posėdį.Jis paaiškino, kad karinio bloko infrastruktūros priartėjimas prie Rusijos sienų reiškia tam tikra pavojų šiai šaliai.„Ekonominiai susivienijimai nekelia jokio pavojaus valstybės gynybos galios požiūriu. Yra kitokių grėsmių“, – pažymėjo Rusijos prezidentas.V.Putinas priminė, kad Rusija ir Ukraina yra atviroje rinkoje, kurioje galioja nuliniai eksporto ir importo tarifai; tačiau jeigu Kijevas „atvers vartus“ į Europos Sąjungą ir toms pačioms prekių grupėms įves nulinius tarifus, tada Rusija nebegalės palaikyti ankstesnės tvarkos.„Mes vedėme derybas su PPO 17 metų, derėjomės dėl kiekvienos pozicijos, o dabar mums tiesiog sako: „Jūsų vartai į Ukrainą atverti, o dabar Ukraina atvers šiuos vartus į Europą“ (ES)“, – nurodė prezidentas ir pabrėžė, kad Rusija privalo ginti savo ekonomiką ir tik tokia yra jos pozicija.Kaltinimai Rusijai, kad ši šiuo klausimu laikosi „agresyvios politikos“, pasak jo, yra „nesąžiningas požiūris į mūsų pozicijos vertinimą“. 
Sena priešininkėCharizmatiškoji opozicijos lyderė J.Tymošenko atliko vieną iš svarbiausių vaidmenų per 2004-ųjų Oranžinę revoliuciją, privertusią anuliuoti prezidento rinkimus, kurių laimėtoju skelbėsi V.Janukovyčius.Tačiau V.Janukovyčius grįžo laimėjęs 2010-ųjų prezidento rinkimus, o 2011 metais sena jo politinė priešininkė J.Tymošenko buvo areštuota ir nuteista kalėti septynerius metus už piktnaudžiavimą valdžia.Tarptautinė bendrija smerkia nuosprendį J.Tymošenko kaip politiškai motyvuotą.Ekspremjerė, kuri jau ilgą laiką skundžiasi smarkiais nugaros skausmais, šiuo metu gydoma ligoninėje prie kalėjimo rytiniame Charkovo mieste, kur atlieka bausmę. Vokietija pasiūlė ekspremjerei suteikti medicinos pagalbą.Kijevas dėl santykių su ES patiria nemenką spaudimą iš Rusijos, kuri vis dar turi svertų daryti įtaką Ukrainai ir siekia neleisti žengti istorinio žingsnio ir ištrūkti iš jos orbitos. Maskva nori, kad Ukraina prisidėti prie Muitų sąjungos, kuriai jau priklauso Baltarusija, Kazachstanas ir Rusija.Rusija ne kartą užsiminė apie galimas atsakomąsias ekonomines priemones, o savo ketinimų rimtumą pademonstravo uždraudusi konditerijos pramonės grupės „Roshen“, priklausančios įtakingam ukrainiečių verslininkui ir buvusiam ministrui, šokolado importą.
Opozicija reikalauja amnestijosJ.Tymošenko remiantis opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas ketvirtadienį pareiškė, kad blogiausiu atveju V.Janukovyčius turėtų pasirašyti įsakymą dėl amnestijos J.Tymošenko, ir įteikė parlamento pirmininkui Volodymyrui Rybakui prezidento įsakymo dėl malonės ekspremjerei projektą."Tegu jis tai pasirašo", - sakė A.Jaceniukas, turėdamas omenyje prezidentą.Opozicinės partijos UDAR ("Smūgis") deputatė Irina Geraščenko savo ruožtu paragino įsteigti darbo grupę, kuri svarstytų malonės suteikimą J.Tymošenko, ir pridūrė, kad ES turėtų įvesti sankcijas tiems Ukrainos parlamentarams, kurie neparėmė minimų įstatymo projektų.Opozicijos lyderiai, tarp jų - pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko, kuris vadovauja partijai UDAR, paragino visuomenę sekmadienį susirinkti į mitingą Kijeve ir "apginti Ukrainos europietiškąjį pasirinkimą".Parlamentas pastarąsias savaites nesėkmingai bandė susitarti dėl įstatymo, pagal kurį nuteistieji galėtų gydytis užsienyje ir kuris sudarytų sąlygas J.Tymošenko išvykti gydytis  į Vokietiją.ES lyderiai leido aiškiai suprasti, kad Ukraina Asociacijos sutartį - pirmą žingsnį narystės link - viršūnių susitikime Vilniuje, kuris vyks lapkričio 28-29 dienomis, galės pasirašyti tik tuo atveju, jei vienokiu ar kitokiu būdu paleis į laisvę J.Tymošenko.Ekspremjerę remianti opozicija apkaltino V.Janukovyčių tuo, kad jis nesuinteresuotas paleisti J.Tymošenko prieš 2015 metų prezidento rinkimus ir tyčia bando trukdyti priimti šį įstatymą bei pasirašyti sutartį su ES.ES plėtros komisaras Štefanas Fuele, kuris antradienį susitiko su V.Janukovyčiumi, buvo sakęs, kad jį "padrąsino" prezidento "ryžtas" dėl įstatymo projekto priėmimo šį ketvirtadienį.Tuo tarpu anglų kalba leidžiamas Ukrainos savaitraštis "Kyiv Post" citavo diplomatinius šaltinius, tvirtinusius, jog V.Janukovyčius pasakė Š.Fuele, kad Ukraina "neplanuoja" Vilniuje pasirašyti Asociacijos sutarties.Rusijos parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Aleksejus Puškovas savo ruožtu apkaltino Europos Sąjungą darant "siaubingą" spaudimą Ukrainai pasirašyti sutartį.
Atmetė projektus dėl J. TymošenkoUkrainos parlamentas ketvirtadienį atmetė visus šešis įstatymų projektus, kurie būtų leidę kalinamai ekspremjerei Julijai Tymošenko išvykti gydytis į užsienį.Tai skaudus smūgis Ukrainos europinės integracijos viltims, nes Europos Sąjunga (ES) J.Tymošenko paleidimą įvardija kaip vieną svarbiausių sąlygų Kijevui, kad būtų pasirašyta Asociacijos sutartis.Aukščiausioji Rada atmetė įstatymų projektus, turėjusius sudaryti sąlygas kaliniams išvykti gydytis į užsienį, kai šiems projektams nepritarė valdančioji prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partija.Opozicijos deputatai, kurie rėmė visus įstatymo projektus, skandavo „Gėda“, kai visi šeši pateikti projektai buvo atmesti.Už minimus šešis įstatymo projektus balsavo 200 iš 450 dalyvavusių parlamentarų. Projektams priimti reikėjo 226 balsų. V.Janukovyčiaus Regionų partijos ir jos sąjungininkų komunistų deputatai nebalsavo nė dėl vieno iš projektų.Parlamento posėdyje dalyvavo buvęs Europos Parlamento pirmininkas Patas Coxas ir buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis - Europos Parlamento stebėjimo misijos Ukrainoje nariai.
Pakeitė rinkimų įstatymusUkrainos Aukščiausioji Rada ketvirtadienį antruoju svarstymu priėmė vieną iš vadinamųjų eurointegracinių įstatymų projektų, kuriame numatyti parlamento rinkimų įstatymų pakeitimai.Už projektą balsavo 365 deputatai iš 423, ketvirtadienį užsiregistravusių posėdžių salėje. Balsavime nedalyvavo tik Komunistų partijos frakcija.Šiuo įstatymu, kurio projektą pateikė Regionų partija, numatoma sukurti užsienio rinkimų apygardą, keičiamos apygardų rinkimų komisijų formavimo procedūros, mažinamas piniginis užstatas registruojant kandidatūras, įvedami rinkimų fondo dydžio apribojimai, be to, sugriežtinami reikalavimai informacinėms agentūroms dėl rinkimų nušvietimo.Į parlamento posėdžio darbotvarkę buvo įtraukti su eurointegracija susiję įstatymo projektai dėl prokuratūros, dėl rinkimų įstatymų pakeitimų ir dėl kalinių gydymo užsienyje.Pastarojo įstatymo projekto priėmimas atvertų kelią įkalintai buvusiai šalies premjerei Julijai Tymošenko išvykti gydytis į užsienį ir išgelbėtų svarbų susitarimą su Europos Sąjunga (ES), kurio pasirašymas pakibo ant plauko.ES lyderiai teigia, kad leidimas J.Tymošenko išvykti gydytis į užsienį yra viena svarbiausių sąlygų Kijevui, kad per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje lapkričio 28-29 dienomis būtų pasirašytas Asociacijos susitarimas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užkalnis. Niekas nenorėjo dirbti (6)

Buvo toks filmas iš sovietinių laikų: „Niekas nenorėjo mirti“. Su šiomis dienomis niekaip...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (51)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (254)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Būsto rinka – visų laikų pike: kaip toliau keisis kainos ir palūkanos (2)

Trečiąjį šių metų ketvirtį būsto įperkamumo tendencijos Lietuvoje ir kitose Baltijos...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (75)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (153)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Lietuvis nustebo pamatęs sąskaitą už langus ir duris: o atrodė, kad brangiausia – jau praeityje (6)

A++ klasė, 100 tūkst. eurų už 100 kv. metrų namą ir 500 eurų namo išlaikymui per metus. Ar tai...

Koks fizinis aktyvumas ir mityba neabejotinai pagerins jūsų sveikatą, o kas tik pablogins savijautą?

Mityba ir fizinis aktyvumas yra du „stipriausi“ įrankiai, kuriuos tinkamai naudojant galime ne...

Dėl smurto prieš žmoną ir dukrą sulaikytas buvęs garsus serbų krepšininkas, pasaulio čempionas (15)

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Belgrado policija areštavo 44-erių metų Milaną Gurovičių.

Aušra Bytautienė: nebereikės visiškai išeiti į pensiją (120)

Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų...