aA
Europos lyderiai ketvirtadienį susitinka spręsti ginčų, keliančių pavojų didžiuliam atsigavimo po koronaviruso paketui ir mažina galimybes reaguoti į krizes prie sienų su Turkija ir Baltarusija.
Europos parlamentas
Europos parlamentas
© Adobe Stock

Pirmąjį dvi dienas truksiančio Europos Sąjungos viršūnių susitikimo vakarą dominuos sudėtingų bloko ryšių su Ankara, dalyvaujančia pavojingoje priešpriešoje su Graikija ir Kipru, klausimas.

Tačiau lyderiai taip pat bus priversti imtis vidaus ginčo dėl to, ar susieti galimybes pasinaudoti ES fondais su valstybių narių parama teisinei valstybei. Tokiai minčiai įnirtingai priešinasi Vengrija.

Per neramų viršūnių susitikimą liepos mėnesį lyderiai sutarė skolinantis suformuoti 750 mlrd. eurų fondą kovai su koronaviruso sukelta krize, kurį papildys trilijono eurų ilgalaikis ES biudžetas.

Tačiau Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli susitikimo pradžioje perspės valstybių vadovus, kad europarlamentarai nepritaria svarbių ES programų mažinimui biudžeto plane ir nori dar 100 mlrd. eurų.

Europos Parlamentas dar gali sulaikyti paketo patvirtinimą, o Vengrija ir Lenkija taip pat galėtų blokuoti susitarimą, jei jų galimybės pasinaudoti fondais bus susietos su pagarba ES teisinėms ir demokratinėms vertybėms.

Vadinamosios taupiosios šalys – Nyderlandai, Švedija, Austrija, Danija ir Suomija – akcentuoja teisinės valstybės svarbą.

Kompromisiniam Vokietijos pasiūlymui, pagal kurį valstybės tik gautų baudas už teisinės valstybės pažeidimus, nedidele persvara trečiadienį pritarė ES ambasadoriai.

Tačiau „taupiųjų“ pasiuntiniai balsavo prieš pasiūlymą, nes jis jiems atrodo nepakankamai griežtas. Jam taip pat nepritarė Vengrija, kurios premjeras Viktoras Orbanas kaltino bloką „šantažu“ ir reikalavo Europos Komisijos vicepirmininkės Veros Jourovos atsistatydinimo.

Trečiadienį V. Jourovos paskelbtoje ataskaitoje apie teisinės valstybės padėtį Europoje EK nurodo, kad Vengrijos politikų ir verslo ryšiai yra palankūs korupcijai.

Jūrų sienų krizė

Vis dėlto Europos lyderiai nenorės klimpti į tolesnius nesutarimus dėl biudžeto ir vertybių, kurie kone sužlugdė liepą vykusį viršūnių susitikimą.

Vietoje to dominuos užsienio reikalai ir Europos strateginė pozicija, sakė diplomatai.

Ketvirtadienį per vakarienę lyderiai aptars ryšius su Turkija, kuri teoriškai vis dar yra kandidatė į ES nares, bet konfliktuoja su Graikija ir Kipru dėl jūrų sienų bei energijos išteklių Viduržemio jūros rytuose.

Ankara papiktino Bendriją nusiųsdama tyrimų laivų su karinio jūrų laivyno laivų palyda dirbti ginčijamuose vandenyse. Atėnai į tai sureagavo karinėmis pratybomis, kurias parėmė Prancūzija, tad kilo nuogąstavimų dėl galimo visapusiško konflikto.

Vėliau įtampa kiek sumažėjo, Turkija ir Graikija sutiko atnaujinti seniai įstrigusias derybas, bet Ankara tebeturi savo laivų Kipro vandenyse.

Kvietime į viršūnių susitikimą Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis perspėjo, kad „svarstytinos visos galimybės“, jei Ankara konstruktyviai neįsitrauks į derybas.

Tai gali apimti griežtas ekonomines sankcijas Turkijai, bet pareigūnai pabrėžia, kad nors ES tvirtai remia Graikiją ir Kiprą, kol kas didžiausias dėmesys skiriamas pastangoms ieškoti diplomatinio sprendimo.

„Matėme pozityvios plėtotės Ankaros vardu Graikijos atžvilgiu, bet ne Kipro“, – sakė vienas ES pareigūnas, turėdamas galvoje Vokietijos vadovaujamų tarpininkavimo pastangų pradžią.

Kipras savo ruožtu blokuoja vėluojančias sankcijas dėl politinės krizės Baltarusijoje ir reikalauja, kad tuo pat metu į sankcijų sąrašus būtų įtraukta daugiau žmonių dėl Turkijos gręžimo darbų jo vandenyse.

Per ES užsienio reikalų ministrų susitikimą praėjusią savaitę išeitis iš aklavietės nebuvo rasta, tad blokas viliasi, kad pažangą galės padaryti lyderiai.

„Galbūt dar neparodėme pakankamo solidarumo su šia valstybe nare. Privalome suteikti Kiprui daugiau pasitikėjimo, kad pasistūmėtume į priekį dėl Baltarusijos“, – sakė vienas diplomatas.

ES pareigūnai yra parengę 40 baltarusių pareigūnų, kuriems priskiriama atsakomybė už represijas šioje šalyje po rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, sąrašą. Šiems pareigūnams bus taikomos sankcijos, jei Kipras atšauks savo prieštaravimą.

Lyderiai aptars, ar įtraukti į sankcijų sąrašą Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, kaip jau yra padariusios Kanada ir Didžioji Britanija.

Diskusijas apie Turkiją taip pat paveiks Armėnijos ir Azerbaidžano kovų dėl ginčijamo Kalnų Karabacho regiono atsinaujinimas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį pasmerkė Turkijos „neapgalvotus ir pavojingus“ pareiškimus reiškiant paramą Azerbaidžano siekiui susigrąžinti separatistinį Kalnų Karabachą. Tai išprovokavo griežtą Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano atkirtį.

„Brexit“ grįžta?

ES lyderiai labai nenori grįžti prie Jungtinės Karalystės derybų dėl prekybinių ryšių po „Brexito“ temos, bet penktadienį bus informuoti apie esamą derybų padėtį.

Vienas Europos pareigūnas patvirtino, kad Airijos premjerui Michealui Martinui bus suteikta galimybė išdėstyti savo susirūpinimą dėl Londono pastangų perrašyti su bloku sudarytą „Brexito“ susitarimą.

Švedijos premjerui Stefanui Lofvenui dėl artimojo netekties susitikime atstovaus Suomijos ministrė pirmininkė Sanna Marin, o E. Macronas dėl įsipareigojimų Paryžiuje nedalyvaus antrą viršūnių susitikimo dieną.

Viršūnių susitikimas turėjo vykti praeitą savaitę, bet Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis jį nukėlė, kai turėjo izoliuotis, jo apsaugos darbuotojui nustačius koronavirusą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Viktorija Rimaitė | D+

Kokia yra tikroji Vladimiro Iljičiaus biografija? Jo idėjos kėlė siaubą, o kilmę liudijusius dokumentus teko įslaptinti (11)

Kaip vienam žmogui pavyko išjudinti galingą Rusijos imperiją ir padėti pamatą Šaltojo karo...

Pirmieji atlaisvinimai prekybininkų bėdų neišsprendė: dalis jau pasitraukė, dalis dar svarsto

Prieš daugiau nei savaitę leidus veiklą atnaujinti mažoms, iki 300 kv. m., ir turinčioms atskirą...

Epidemiologas: į normalų gyvenimą galbūt galėsime grįžti apie Kalėdas (186)

Lietuvoje nustačius 11 naujų britiškosios atmainos koronaviruso (B117) atvejų tikrai yra pagrindo...

Vaistinės jau pasiruošusios skiepyti gyventojus, bet atsirado netikėta kliūtis (39)

Jau nuo kovo 1-osios Lietuvoje ketinta įdiegti naujovę: pacientams suteikti galimybę nuo dviejų...

Psichologė Giedrė su vyru išvyko į Ispaniją ir svetimoj šaly įkūrė verslą: kol kas tai tik labai daug kainuojantis hobis

Prieš ketverius metus psichologė Giedrė Gutautė-Klimienė kartu su vyru Nerijumi ir vaikais...

Tepkite nors ir brangiausią kremą – nepadės: Vokietijoje dirbanti gydytoja atsakė, kur slypi odos problemos (5)

Net ir brangiausi kremai kartais nepadeda tinkamai pasirūpinti savo oda, nes tai, kas yra jūsų...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: mirė, praėjus vos kelioms minutėms po skiepo mirtis su skiepais nesiejama (1463)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Politikai jau seniai taip nekonfliktavo: Raskevičius ryžosi ypatingam atvirumui (219)

Lietuvoje paaštrėjo nesutarimai dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo. Tą padaryti valdantieji...

Gydytoja dietologė išaiškino, ar tikrai gazuoti gėrimai gerina virškinimą

Tikriausiai ne vienas esame susidūręs su sunkumo jausmu po gardžios vakarienės. Ar ne kartą...

Sabonio nesėkmę įvertinęs Kleiza: manau, jis pagerins mano NBA rekordą laida „Krepšinio zona“ (13)

Pastaruosius 13 metų Linas Kleiza ramiai laikė bene prestižiškiausią lietuvišką NBA rekordą...