aA
Europos Sąjunga penktadienį oficialiai įsteigė savo pirmąsias savarankiškas pasienio pajėgas, pastiprindama bloko Šengeno erdvės sienų kontrolės agentūrą FRONTEX nauja pastovia tarnyba, kurios pareigūnų skaičius iki 2027-ųjų išaugs iki 10 tūkstančių.
© AFP / Scanpix

Naujoji tarnyba bus pirmoji FRONTEX nuolatinė uniformuota struktūra, kurios pareigūnus bus galima siųsti prie ES išorinių sienų spręsti krizių ar bendro vadovavimo klausimų.

Iki šiol FRONTEX misijose dalyvaudavo laikinai įdarbinami pareigūnai, priimami 28 Bendrijos narių tokioms misijoms kaip nelegalios migracijos prevencija, kova su tarptautiniu nusikalstamumu, paieškos ir gelbėjimo operacijos. Šiuo metu FRONTEX tokiu būdu gali pasitelkti iki 1,5 tūkst. pareigūnų.

Penktadienį priimtu ES reglamentu taip pat išplečiamas agentūros mandatas, sudarysiantis sąlygas FRONTEX „vaidinti didesnį vaidmenį remiant valstybes nares dėl sienų kontrolės, sugrąžinimo ir bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis“, sakė šį pusmetį ES pirmininkaujančios Suomijos vidaus reikalų ministrė Maria Ohisalo.

„Pirmoji uniformuota tarnyba“

FRONTEX, kurios būstinė įsikūrusi Lenkijos sostinėje Varšuvoje, buvo raginama spręsti daugelį migracijos situacijų, ypač – 2015 metų migracijos bangą, kai į ES atvyko milijonas prieglobsčio prašytojų, tarp kurių buvo daug nuo karo bėgusių sirų.

2016 metais sudarius susitarimą su kaimynine Turkija atvykstančių migrantų skaičius sumažėjo, bet Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas anksčiau šią savaitę pagrasino vėl „atverti vartus“, priversdamas ES sostines sunerimti.

FRONTEX nurodo, kad jos naujoji struktūra bus „Europos pirmoji uniformuota tarnyba“, Bendrijai siekiant sukurti integruotas saugumo institucijas, kurios prilygtų jos ekonominiam ir politiniam svoriui.

Praėjusį mėnesį FRONTEX pradėjo pirmą rinkimo etapą, kuriuo planuojama priimti daugiau kaip 700 pasienio apsaugos pareigūnų, pradėsiančių dirbti 2021 metų sausį.

„Agentūra teiks pagalbą suinteresuotos valstybės narės prašymu arba savo pačios iniciatyva ir sutarus su suinteresuota valstybe nare“, – sakoma Europos Vadovų Tarybos pareiškime.

Šengeno zoną sudaro 22 iš 28 ES narių; ateityje prie jos turėtų prisijungti dar keturios valstybės – Bulgarija, Kroatija, Kipras ir Rumunija. Zonai nepriklauso ir neketina priklausyti dvi ES šalys: Airija ir išstojimui iš Bendrijos besirengianti Jungtinė Karalystė.

Šengeno erdvėje taip pat yra keturios ES nepriklausančios, bet glaudžius ryšius su bloku palaikančios Europos valstybės: Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija.

FRONTEX biudžetas per 14 jos egzistavimo metų nuolat augo, o kitais metais bus 26 proc. didesnis nei šiemet ir sudarys 421 mln. eurų.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (28)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (157)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (107)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (28)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (126)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (98)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (39)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...

15 priežasčių, kodėl rytinis seksas yra geriausias, ir patarimai, kaip pakurstyti aistrą miegamajame (6)

Be abejonės, seksas visada yra malonu, tačiau jei tą malonumą pajuntame iš pat ryto, tai...