aA
Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė pirmadienį pradeda naują konfrontacinį etapą po „Brexit“, nustatydamos savo „raudonas linijas“ būsimose derybose dėl partnerystės po dramatiško šalies pasitraukimo iš Bendrijos.
 Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© AFP / Scanpix

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier savo idėjas dėl naujų santykių su JK oficialiai pristatys Briuselyje. JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas tą patį padarys Londone.

Kaip informavo B. Johnsono kanceliarija, premjeras išdėstys griežtą poziciją, kad JK ir Bendrija turi tiek pat priežasčių laikytis viena kitos standartų.

„Laisvosios prekybos susitarimas nereikalauja sutikti su ES taisyklėmis dėl konkurencijos politikos, subsidijų, socialinės apsaugos, aplinkos apsaugos ar kažko panašaus“, – ketina pasakyti premjeras, kurio kalbos ištraukas paskelbė Dauningo gatvė.

„JK šiose srityse išlaikys aukščiausius standartus – daugeliu atžvilgių geresnius nei Bendrijos – be sutarties prievartos. Ir itin svarbu dabar tai pabrėžti“, – sakys B. Johnsonas.

Šalys turės vos 11 mėnesių suderinti skirtingas vizijas dėl ES ir JK santykių. B. Johnsonas griežtai atmeta galimybę prašyti pratęsti deryboms skirtą pereinamąjį laikotarpį, kuris turėtų baigtis šių metų gale.

Pereinamuoju laikotarpiu JK sutiko laikytis ES taisyklių. Jei šalims nepavyks sudaryti susitarimo, bus pereita prie bazinių santykių su patikromis pasienyje ir dideliais muitais, o tai taptų rimtu sukrėtimu ekonomikoms apibus Lamanšo sąsiaurio.

Prieštaringai vertinamas B. Johnsonas, kaltintas tuo, kad nutyli daug sudėtingų aspektų, susijusių su išstojimu iš ES, skuba sudaryti susitarimą su Briuseliu ir užtikrinti šaliai „Brexit“ šalininkų stovyklos žadėtą „nepriklausomybę“.

Tai taip pat atvertų Britanijai kelią sudaryti ambicingesnius prekybos susitarimus su kitomis pasaulio valstybėmis, pirmiausia – su Jungtinėmis Valstijomis.

„Padarysime maksimaliai daug“

Briuselis nekart įspėjo JK, kad būsimų prekybos santykių gylis priklausys nuo to, kaip Londonas laikysis ES standartų. Pirmiausia turimas omenyje vienodų sąlygų užtikrinimas.

„Šiame prekybos susitarime bus dvi labai aiškios sąlygos“, – sakė M. Barnier sekmadienį Prancūzijos transliuotojui LCI.

„Norime susitarimo dėl žuvininkystės – tai bus sudėtinga. Tuo pat metu norime susitarimo dėl vienodų sąlygų“, – sakė jis.

„Ne viskas bus padaryta per dešimt mėnesių. Padarysime maksimaliai daug“, – pirmadienį Prancūzijos radijui sakė M. Barnier.

JK norėtų tokio pat laisvosios prekybos susitarimo, kokį ES pasirašiusi su Kanada. Bendriją tenkina susitarimo nuostatos dėl muitų ir kvitų, tačiau nuostatas, turinčias garantuoti sąžiningą prekybą, ji laiko per silpnomis.

„Nacionalistinė retorika“

Tuo metu Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras sekmadienį paragino Londoną „sušvelninti“ savo „nacionalistinę retoriką“.

Britanijai reikėtų nekartoti ankstesnių klaidų ir nenustatinėti „griežtų raudonų linijų“, dėl kurių „sunku pasiekti susitarimą“, sakė jis.

Vėliau šį mėnesį 27 Bendrijos narės turėtų aptarti ir patvirtinti M. Barnier derybų mandatą. Prognozuojama, kad tiesioginės prekybos derybos su Londonu prasidės kovo pradžioje.

Vienas iš derybininkų laukiančių sudėtingų klausimų bus žvejybos teisės. Aštuonių ES valstybių, ypač Prancūzijos ir Danijos, žvejai yra smarkiai priklausomi nuo JK vandenų, kuriuose prancūzų žvejybos laivų įgulos sugauna apie 30 proc. savo laimikio.

Visgi, „faktas, kad Jungtinė Karalystė 75 proc. žvejybos laimikio eksportuoja į Europos Sąjungą“, prancūzų žiniasklaidai sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Top naujienos

Benkunskas įvardijo, nuo kurių Vilniaus gatvių pradės taisyti klaidas (19)

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38–erių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Deklaruotas didesnis dujų suvartojimas neatsipirko: grąžinta mažesnė permoka tiekėjas turi patarimą (5)

Noras patogiau apmokėti komunalines paslaugas gali kartais atsigręžti prieš patį vartotoją....

Skardžius nusprendė trauktis iš LSDP (17)

Parlamentaras Artūras Skardžius ketvirtadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame paskelbė,...

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (8)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas: sinoptikai papasakojo, koks laukia savaitgalis

Šiandien per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas. Diena bus debesuota su pragiedruliais....

Karas Ukrainoje. Ukraina pripažino per klaidą paskelbusi apie Rusijos kariuomenės pasitraukimą iš miesto Chersono srityje (2)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu? (24)

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Europos čempionato finalo pakartojime – saldus anglų revanšas Ronaldo rekordas ir dublis

Ketvirtadienį startavo atranka į 2024 metų Europos futbolo pirmenybes. Jau patį pirmą vakarą...

Haidi Hando, delfi.lv

Erotiniai žaidimai, kuriais galima paįvairinti savo seksualinį gyvenimą: įvardijo populiariausią daugelio fantaziją (1)

„Sąmoningose dominavimo ir nuolankumo praktikose svarbiausia yra nustatyti ribas bei jų paisyti,...