aA
Diplomatai išsamiai nagrinėja schemą, leisiančią įgalinti Irano naftos ir europietiškų prekių mainus per Rusiją. Toks mechanizmas galėtų būti pritaikytas kaip vienas iš būdų apeiti JAV sankcijas Islamo Respublikai, informuoja „The Independent“.
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

Diplomatai svarsto, ar imtis idėjos, kurią įgyvendinant Iranas turėtų parduoti naftą Rusijai, o ši ją distiliuotų ir parduotų Europai. Europoje veikiančios įmonės, savo ruožtu, tiektų į Iraną prekes ir teiktų paslaugas. Taip pavyktų apeiti visus JAV taikomos prekybos su Iranu apribojimus.

Mechanizmas, kurį Europa, Kinija ir Rusija pristatė kartu su kitais šią savaitę vykstančios Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JT GA) klausimais, dar tik kuriamas, tačiau procesą galima pavadinti simboliniu šou – paramos Iranui deklaravimu, turinčiu kaip antausis paveikti JAV prezidento Donaldo Trumpo administraciją būtent tada, kai ji ketino pristatyti prieš Iraną nukreiptą programą.

Anot ekspertų, artimiausiu metu idėja veikiausiai bus išplėtota iki alternatyvaus prekybos su Iranu mechanizmo, taikomo neatsižvelgiant į JAV nuo lapkričio ketinamus sugriežtinti apribojimus, ir leis įgalinti Bendrą visapusiškų veiksmų planą (BVVP) – susitarimą dėl branduolinės programos, 2015 metais sudarytą Irano ir kitų įtakingų pasaulio valstybių. Su mechanizmu susijusias diskusijas, kaip manoma, reikėtų laikyti apie diplomatines permainas bylojančiu ženklu.

„Dabar galima užtikrintai pasakyti, kad dėl D. Trumpo vykdomos politikos Europa ėmė glaudžiau bendradarbiauti su Kinija ir Rusija“, – leidiniui „The Independent“ sakė vienas Vakarams atstovaujantis diplomatas.

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© AFP / Scanpix

Trečiadienį Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje (JT ST) buvo galima stebėti Irano rėmėjų akistatą su D. Trumpo administracija. Vašingtonas bando priversti Teheraną paklusti reikalavimams apriboti raketų kūrimo programą, įšaldyti visą savo branduolinę infrastruktūrą ir suvaldyti atitinkamai parengtas, apginkluotas ir visame regione dislokuotas pajėgas.

„Visų Saugumo Tarybos narių paprašiau bendradarbiauti su JAV siekianti priversti Irano režimą pakeisti savo taktiką ir užsitikrinti, kad jis niekada neturėtų branduolinės bombos“, – sakė D. Trumpas perspėdamas apie itin liūdnas pasekmes, kurių neišvengs nė viena šalis, siekianti apeiti nuo lapkričio 4 d. turinčias įsigalioti drastiškas JAV finansines sankcijas prieš Iraną.

Gegužės mėnesį D. Trumpas paskelbė apie JAV pasitraukimą iš BVVP, nurodydamas, kad susitarimas turėtų būti efektyvesnis – apimantis ir kitus Irano veiksmus, be to, jis pademonstravo panieką JT taikomiems metodams ir tarptautinės diplomatijos normoms.

„Pagrindinė BVVP ypatybė buvo ta, kad tai nebuvo dvišalis susitarimas, – sakė JT patarėja ir specialistė Irano klausimais Sanam Naraghi-Anderlini. – Jis buvo pagrįstas Saugumo Tarybos rezoliucija. Sankcijų taikymo ir atšaukimo procesai buvo susieti su Saugumo Taryba.“

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© AP / Scanpix

Tiek analitikai, tiek diplomatai tvirtina, kad per trečiadienį įvykusį Saugumo Tarybos susirinkimą buvo aiškiai matyti, kokios izoliuotos tapo JAV, kai pasitraukė iš susitarimo ir, kaip sakė vienas tarpininkas, ėmė demonizuoti Iraną.

„Nariai vienas po kito prisipažino palaikantys susitarimą dėl branduolinės programos ir net tie, kuriems Iranas atrodo keliantis nerimą, aiškiai nurodė, kad, nepaisydami Irano keliamų problemų regione, jie jaučiasi privalą pritarti sprendimui, – sakė Irano klausimus Krizių grupėje nagrinėjantis Ali Vaezas. – D. Trumpo administracijos maksimalizmas lėmė jos izoliaciją.“

Daugelį pasaulio lyderių papiktino ir D. Trumpo komandos tonas – kai kuriems jis pasirodė bauginantis ir įžeidžiantis, taip pat juntamas pataikavimas konservatyvioms įtakingoms grupėms, siejamoms su turtingais Iranui priešiškais finansavimo šaltiniais. Per antradienį vykusią šešėlinės prieš Iraną nusiteikusios organizacijos surengta konferenciją D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas savo kalboje negailėjo ūmių pareiškimų ir perspėjo apie didžiulius nemalonumus, gresiančius, jei Iranas supykdys JAV.

ES ir Iranas rado būdą, kaip apeiti JAV sankcijas – Rusijai numatytas išskirtinis vaidmuo
© Scanpix

Per trečiadienį vykusią spaudos konferenciją Irano prezidentas Hassanas Rouhani pamėgino sumenkinti šiai ugningai retorikai teikiamą svarbą. „Šios JAV administracijos vartojama kalba, deja, tikrai, kaip sakoma, unikali. Tokį išskirtinį jų kalbos stilių, matyt, galima paaiškinti naujokų politikoje statusu“, – sakė jis.

„Ateityje JAV nebegali paskelbti mums jokių sankcijų, kadangi visos įmanomos sankcijos jau paskelbtos. Neliko nieko naujo, ką lapkritį būtų galima pritaikyti“, – nurodė H. Rouhani.

A. Vaezas aršią JAV retoriką apibūdino kaip stokojančią aiškios strategijos. Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad, pavyzdžiui, per Saugumo Tarybos susirinkimą D. Trumpas iškoneveikė ir Kiniją, kaltindamas ją kišimusi į JAV rinkimus. Betgi Kinija yra didžiausia Irano naftos vartotoja, o ekonominė jos padėtis leidžia ignoruoti bet kokias JAV sankcijas.

Hassanas Rouhani
Hassanas Rouhani
© AP / Scanpix

„Kinija gali laikytis arba pažeisti Iranui arba Šiaurės Korėjai JAV taikomas sankcijas, – sakė A. Vaezas. – Ji turi milžinišką įtaką toms šalims, be to, ir toliau nepaiso vienašališkų sankcijų, draudžiančių aprūpinti Iraną, tuo, kas jam gyvybiškai svarbu.“

Irano prezidentas nebuvo pakviestas dalyvauti Saugumo Tarybos susirinkime. Jis paneigė tvirtinimą, kad D. Trumpas atsisakė su juo susitikti, be to, užsiminė, kad pats atmetė JAV prezidento pasiūlymus susitikti per pernai vykusį Generalinės Asamblėjos susitikimą. Per antradieninę spaudos konferenciją H. Rouhani suniekino grasinimus griežtesnėmis sankcijomis, priskirdamas juos JAV skleidžiamai propagandai.

Per spaudos konferenciją H. Rouhani padėkojo Saugumo Tarybai (išskyrus JAV) už garsiai išreikštą pritarimą BVVP ir patikino, kad jo šalis tikrai nesiekia konfrontuoti. „Dar kartą buvo išreikštas pritarimas BVVP ir Iranui, vadinasi, buvo palaikyti visi, kurie pasitiki įstatymų galia, – kalbėjo jis reporteriams. – Kariauti su regione dislokuotomis JAV pajėgomis mes nenorime.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (566)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (559)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Krepšininkas Mindaugas Kuzminskas patvirtino ilgai sklandžiusias kalbas apie skyrybas: stengiausi viską išsaugoti (4)

2017-ųjų liepos 6-ąją, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, krepšininkas Mindaugas...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (198)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Į Lietuvą atkeliauja bjaurus atmosferos frontas: smarkus vėjas atneš ir pirmąsias snaiges (14)

Spalio 22 dieną daugelyje Lietuvos rajonų termometrai rodys 6–11 °C. Visoje šalyje lankysis...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (42)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (31)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1287)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai (2)

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (437)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...