aA
Europos Sąjunga trečiadienį pareiškė, kad Honkongo vyriausybė privalo gerbti piliečių teises, bet taip pat paragino visas šalis elgtis santūriai, mieste įsiplieskus didžiuliams protestams prieš planus leisti asmenų ekstradiciją į žemyninę Kiniją.
Protestas Honkonge
© Reuters / Scanpix

„Pastarosiomis dienomis Honkongo žmonės naudojosi savo fundamentalia teise laisvai ir taikiai susirinkti bei reikšti savo nuomonę. Šios teisės turi būti gerbiamos, - sakoma ES diplomatinio sparno pranešime. - Visos šalys turėtų elgtis santūriai; smurto ir eskaluojančio atsako privalu vengti.“

Trečiadienį Honkongo policija pipirinėmis dujomis ir lazdomis bandė išvaikyti minią protestuotojų, mėginusių pasiekti miesto parlamentą.

Susirėmimai su policija įvyko kiek po 15 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku; demonstrantai reikalavo vyriausybės iki šios valandos atsisakyti kontroversiško įstatymo projekto, kuris leistų ekstradiciją į Kiniją.

Eilėmis išsirikiavę policininkai skaičiumi smarkiai nusileido protestuotojams, susirinkusiems miesto centre prieš numatytą įstatymo projekto svarstymą parlamente. Kai kurie protestuotojai buvo su kaukėmis, šalmais ar apsauginiais akiniais.

Vėlyvą rytmetį, kai pagrindines gatves blokavo protestuotojų minios, Įstatymų Leidžiamosios Tarybos (LEGCO) pareigūnai pranešė, kad antrasis įstatymo projekto svarstymas bus atidėtas „vėlesniam laikui“.

Padėtis mieste priminė 2014 metų judėjimo už demokratiją masinius protestus, per kuriuos keliems mėnesiams buvo paralyžiuota nemaža dalis Honkongo.

Trečiadienį protestuotojai užtvindė pagrindines miesto gatves ir žiedines sankryžas, statė barikadas greitkeliuose. Pasibaigus terminui jie ėmė artintis prie parlamento pastato, tikėdamiesi į jį įsiveržti. Demonstrantai mėtė į policininkus įvairius daiktus, tarp jų metalinius strypus.

Iš pradžių policininkai prieš skėčius laikančius protestuotojus panaudojo gumines lazdas ir pipirines dujas, o kiek vėliau – ir ašarines dujas.

„Milijono“ protestuotojų eitynės

Sekmadienį Honkonge surengtų didžiulių eitynių organizatoriai skelbia, kad daugiau nei milijonas žmonių susirinko pareikšti savo nepritarimo įstatymo projektui, kuris leistų Honkongui išduoti nusikaltimais įtariamus asmenis visoms šalims, įskaitant Kiniją.

Tačiau rekordinio masto protestai nepakeitė prokiniškų pažiūrų Honkongo lyderės Carrie Lam (Keri Lam) pozicijos. Ji atmetė raginimus atšaukti ekstradicijos įstatymo projektą.

Trečiadienį Honkongo vyriausiasis sekretorius Matthew Cheungas paragino protestuotojus paklusti įstatymams ir išsiskirstyti.

Tai buvo pirmoji oficiali miesto pareigūnų reakcija į masinius protestus dėl vyriausybės planų leisti ekstradiciją į Kiniją.

„Taip pat raginu susirinkusius piliečius pademonstruoti kuo didesnį santūrumą, taikiai išsiskirstyti ir neprieštarauti įstatymams“, – sakė M. Cheungas vaizdo kreipimesi.

Įstatymo projekto oponentai sako, kad Kinijos teisinė sistema neužtikrins tokių pačių teisių atsakovams kaip pusiau autonominiame Honkonge.

Trumpas tikisi, kad protestuotojai išspręs ginčą su Kinija

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pareiškė suprantąs Honkongo aktyvistus, protestuojančius prieš planus leisti išduoti žmones į Kiniją, bet pabrėžė besitikįs, jog jiems pavyks išspręsti šį klausimą su Pekinu.

„Tikiuosi, kad jiems pavyks išspręsti šį klausimą su Kinija“, – Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė D. Trumpas, Honkongą supurtus didžiausio masto politiniam smurtui nuo šios buvusios Didžiosios Britanijos kolonijos grąžinimo Kinijai.

„Suprantu priežastį, dėl kurios rengiamos demonstracijos, – pažymėjo jis. – Tikiuosi, kad Kinija ir Honkongas visa tai išspręs.“

D. Trumpas tokiu būdu atsargiai komentavo, anot jo, „masines“ demonstracijas Honkonge, Vašingtonui ir Pekinui ieškant išeities, žlugus abiejų šalių deryboms, per kurias ieškota sprendinio prekybos karui.

„Mums labai gerai sekasi, kalbant apie Kiniją“, – pareiškė D. Trumpas, nors Vašingtonas įvedė didelius muitus iš Kinijos įvežamai produkcijai.

D. Trumpas pakartojo, kad tikisi susitikti su kinų prezidentu Xi Jinpingu per birželio pabaigoje vyksiantį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) forumą.

„Jaučiu, kad mes sudarysime sandorį su Kiniją“, – nurodė amerikiečių lyderis.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

Top naujienos

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą (36)

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (10)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (174)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (11)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...

Škotijoje, gatvėje, rastas nužudytas jaunas lietuvis (69)

Penktadienio naktį Falkirko mieste Škotijoje buvo rastas jauno vyro kūnas. Kaip paaiškėjo, tai...

Talento išteklių skirtumai: kurios rinktinės turės daugiausiai NBA žaidėjų pasaulio krepšinio čempionate? (15)

Artėjantis Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje suburs didžiąją dalį ryškiausių šios...

Didelės gaudynės Vilniuje: įtariamąjį persekiojo daug patrulių, bėglys perplaukė Nerį, policininkas irgi (159)

Pirmadienio pavakarę Vilniuje didelės policijos pajėgos gaudė jauną vyrą, įtariamą smurtu...

Lietuvos kariuomenės analitikė apie Vanagaitę: ji melagė, nes ji ir dabar meluoja (537)

Ar sumažėjo Rusijos propagandos Lietuvoje? Tokį klausimą „Žinių radijo“ laidos „Greiti...

Pasiturinčių lietuvių vaikų atostogos: už specialias stovyklas negailima ir keturženklių sumų (98)

2-6 tūkst. Eur – tiek lietuviai yra linkę mokėti už Kembridžo, Oksfordo ar Kolorado...

Per plauką nuo avarijos po sprogusios padangos likęs vyras vietoje paguodos gavo nurodymą susimokėti (138)

Elektromobilį išsinuomojęs ir juo namo grįžti ketinęs vilnietis sėkmingai kelionės tikslo...