aA
Europos Sąjunga ketvirtadienį pasmerkė Kinijos parlamento išreikštą palaikymą Honkongo rinkimų sistemos didelio masto pakeitimams ir įspėjo Pekiną, kad dėl to gali imtis „papildomų žingsnių“.
Honkongas
Honkongas
© AP / Scanpix

„Kinijos Liaudies Respublikos Nacionalinis Liaudies Kongresas... priėmė sprendimą, reikšmingai paveiksiantį demokratinę atskaitomybę ir politinį pliuralizmą Honkonge“, – 27 ES valstybių vardu pareiškime nurodė bloko užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Kinijos parlamentas, kurio vaidmuo faktiškai apsiriboja vyriausybės sprendimų tvirtinimu, anksčiau ketvirtadienį triuškinama dauguma pritarė Honkongo rinkimų sistemos pakeitimams, įskaitant planus suteikti Pekinui teisę blokuoti jam nepriimtinus kandidatus, šalies lyderiams ryžtingai siekiant pakirsti Honkongo demokratiją po miestą krėtusių milžiniškų protestų.

„Europos Sąjunga apgailestauja, kad Honkongo tapatybei ir klestėjimui itin svarbūs demokratijos principai, pagrindinės laisvės ir politinis pliuralizmas, patiria vis didesnį valdžios spaudimą“, – sakė Bendrija.

„Europos Sąjunga ragina Kinijos ir Honkongo valdžią atkurti pasitikėjimą Honkongo demokratiniu procesu ir nutraukti propaguojančiųjų demokratines vertybes persekiojimą“, – sakoma pareiškime.

Briuselis anksčiau nusprendė apriboti įrangos, kurią galima panaudoti sekimui Honkonge, eksportą, be to, ES užsienio reikalų ministrai aptarinėja galimas platesnes sankcijas, jei padėtis blogėtų.

Praėjusį mėnesį užsienio reikalų ministrai per susitikimą sutarė didinti paramą pilietinei visuomenei Honkonge ir spaudžiant Kiniją geriau koordinuoti veiksmus su tarptautiniais partneriais.

„Atsižvelgdama į šį naujausią sprendimą, Europos Sąjunga svarstys [galimybes] imtis papildomų žingsnių ir daugiau dėmesio skirs padėčiai Honkonge bendroje Europos Sąjungos ir Kinijos santykių srityje“, – sakoma J. Borrellio pareiškime.

Kinija: teisiniai žingsniai Honkonge yra „niuksų kombinacija“ chaosui užbaigti

Kinijos numatyta rinkimų sistemos reforma Honkonge kartu su jau įvestu saugumo įstatymu yra „niuksų kombinacija“, skirta numalšinti neramumus šiame pietiniame mieste, penktadienį pareiškė Pekino aukšto rango pareigūnas.

2019 metais Honkongą purtė didžiuliai ir dažnai smurtiniai demokratijos aktyvistų protestai prie Pekino bandymus apriboti pusiau autonominio miesto laisves.

Kinijos vyriausybė ėmėsi griežtų priemonių opozicijai nuslopinti. Buvo sulaikyta dešimtis aktyvistų ir priimtas drakoniškas nacionalinio saugumo įstatymas, apmalšinęs gatvių protestų judėjimą.

Ketvirtadienį Kinija ėmėsi žingsnių užtikrinti, kad Honkongo valdyme dalyvautų tik „patriotai“. Šalies parlamentas, paprastai automatiškai tvirtinantis vyriausybės nutarimus, metinės sesijos metu pritarė Honkongo rinkimų sistemos didelio masto pakeitimams. Jie, be kita ko, numato Pekinui teisę vetuoti kandidatus į Honkongo įstatymų leidžiamąją instituciją.

Šiuos planus griežtai pasmerkė Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė – buvusi Honkongo kolonijinė valdytoja, 1997 metais perdavusi šios teritorijos kontrolę Kinijai.

Susitarime dėl Honkongo grąžinimo buvo numatyta, kad miestas bus valdomas pagal „vienos šalies, dviejų sistemų“ modelį, leidžiantį jam išlaikyti tam tikrą autonomiją ir kai kurias laisves, kurių neturi autoritariškai valdomos žemyninės Kinijos piliečiai.

Kinų pareigūnas, atsakingas už centrinės vyriausybės politiką Honkongo atžvilgiu, penktadienį žurnalistams sakė, jog pastarųjų metų „chaosas“ parodė, kad miesto rinkimų sistemoje esama „spragų ir trūkumų“.

Rinkimų sistemos reforma kartu su nacionalinio saugumo įstatymu yra „niuksų kombinacija..., skirta veiksmingai valdyti tebesitęsiantį chaosą“, sakė Honkongo ir Makao reikalų biuro direktoriaus pavaduotojas Zhang Xiaomingas.

Honkongo problema yra politinio pobūdžio, sakė jis, pakartodamas Pekino dažnai žeriamus, bet kokiais įrodymais nepagrįstus kaltinimus, esą užsienio jėgos kursto neramumus šiame tarptautiniame finansų centre.

„Tai kova tarp valdžios užgrobimo ir pasipriešinimo užgrobimui, tarp ardomosios veiklos ir veiklos prieš ardomąją veiklą, tarp infiltracijos ir veiklos prieš infiltraciją“, – sakė Zhang Xiaomingas.

„Negalime nuolaidžiauti šiuo klausimu“, – pridūrė jis.

Kinijos parlamentui ketvirtadienį pritarus siūlomai reformai, aštrios kritikos Pekinui pažėrė JAV ir ES.

Šis žingsnis yra „tiesioginė ataka prie autonomiją, pažadėtą Honkongo žmonėms pagal Kinijos ir Didžiosios Britanijos bendrą deklaraciją“, pasirašytą prieš teritorijos perdavimą 1997 metais, pareiškė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Jis taip pat paragino Honkongą organizuoti rugsėjį numatytus rinkimus. Prokiniška miesto lyderė Carrie Lam yra užsiminusi, kad rinkimai gali būti atidėti.

ES savo ruožtu sakė, kad pastarieji Pekino žingsniai „reikšmingai paveiks demokratinę atskaitomybę ir politinį pliuralizmą Honkonge“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Rizikos veiksnys, smarkiai padidinantis širdies, kraujagyslių ir diabeto riziką: greitai su juo susidurs kas antras

Po 12 metų pusė pasaulio žmonių bus nutukę arba turės antsvorį – tokią prognozę...

Ekonomistas apie sankcijų Rusijai poveikį: Kremliaus laukia labai liūdni popieriai (9)

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga ( ES ) įvedė precendento neturinčias sankcijas...

Putinas pasirašė dekretą: į kariuomenę šaukiama dar 147 tūkst. vyrų (12)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl pavasario šaukimo į kariuomenę...

Vieniša dviejų vaikų mama negali ištrūkti iš pensijų voratinklio: net ir bažnytinę santuoką teismas nutraukia (1)

Netekusi sugyventinio Loreta liko vieniša dviejų nepilnamečių dukrų mama, uždirbanti minimalų...

Dvi arčiausiai viena kitos esančios sostinės Europoje – lyg du skirtingi pasauliai: vienoje jų verkia piniginė, kitoje – akys

Austrijos sostinė Viena yra ypatingoje geografinėje pozicijoje – pasienyje. Todėl būnant šiame...

Edita Rouge

Intymus ir šeiminis gyvenimas šiose šalyse kelia šiurpą: nuotakų nupenėjimas, „papildoma“ žmona ir kiti protu nesuvokiami papročiai

Jau skaitėte straipsnį apie intymų ir šeiminį gyvenimą žymiausiose Afrikos gentyse, kuriose...

Pavasaris iš Lietuvos vėl pasitraukė: įkyriai merks lietus, smarkiai atvės

Šiandien, penktadienį , per Lietuvą slinks atmosferos frontas. Diena bus debesuota,...

Karas Ukrainoje. Iš Baltųjų rūmų – nerimo signalai: Rusija siekia gauti daugiau ginklų iš Šiaurės Korėjos Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (13)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Eurolygos čempionai „Žalgirio“ nepaleidžia – pavijo pagal pergales

Už atkrintamųjų borto stumiami dabartiniai Eurolygos čempionai Stambulo „Anadolu Efes“ (16-16)...