aA
Europos Sąjungos finansų ministrams trečiadienį nepavyko išspręsti nesutarimų, kaip būtų galima atkurti savo ekonomikas po koronaviruso krizės, šiaurinėms šalims nesutinkant su pietinių valstybių raginimais beprecedenčiu mastu dalytis našta su smarkiai nukentėjusiomis narėmis.
ES finansų ministrai neišsprendė nesutarimų dėl „koronaobligacijų“
© AP / Scanpix

Italijai nesutikus atsisakyti raginimo leisti „koronaobligacijas“, derybų maratone dėl pagalbos plano nebuvo sutarta.

„Po 16 valandų trukusių diskusijų priartėjome prie susitarimo, bet jo dar nepasiekėme. Sustabdžiau Eurogrupės [darbą]... Tęsime rytoj, ketvirtadienį“, – sakė Eurogrupės pirmininkas Mario Centeno.

Koronaviruso pandemija smarkiai paveikė Europos ekonomiką, šalims įvedus griežtas karantino priemones, dėl kurių nedirba kompanijos ir sustojo įprastinis gyvenimas.

Antradienį prasidėjusi ministrų vaizdo konferencija baigėsi trečiadienį, Italijai ir Ispanijai prašant solidarumo fondo, į kurį mokėtų Europos partnerės, bendrai skolindamosi pinigus rinkose.

Šiam vadinamųjų koronaobligacijų pasiūlymui griežtai nepritaria Vokietija, Nyderlandai ir kitos turtingos šalys, kurios tai laiko įsiskolinusių pietinių valstybių bandymu nesąžiningai pasinaudoti šiaurinių šalių fiskaline disciplina.

Tačiau Italija nesutiko nusileisti ir ragino turtingiausias euro zonos valstybes pajudėti dėl seniai nusistatytų „raudonų linijų“.

„Galiu pasakyti tik tiek, kad šiuo metu susitarimo nėra, ir nelaikyčiau savaime suprantamu dalyku, kad susitarimas bus“, – Briuselyje išaušus naujai dienai sakė šaltinis Europos institucijose.

„Ne laikas įprastinei politikai“


Jau kelias savaites 27 ES narės ginčijasi, kaip reaguoti į ekonominę sumaištį.

Vokietija ir jos sąjungininkės tvirtina, kad bet kokiam Europos gelbėjimui reiktų naudoti 410 mlrd. eurų disponuojantį euro zonos finansinės pagalbos fondą, be to, šių šalių nuomone, reiktų palaukti ir pažiūrėti, kokį poveikį padarys Europos centrinio banko (ECB) jau taikomos monetarinės skatinimo priemonės.

M. Centeno yra pavesta surasti kompromisą šioje emocingoje kovoje. Nuo COVID-19 Europoje jau mirė daugiau kaip 50 tūkst. žmonių.

„Visi žinome, kad dabar ne laikas įprastinei politikai. Privalome parodyti savo piliečiams, kad Europa juos saugo“, – sakė M. Centeno, kuris taip pat yra Portugalijos finansų ministras.

Ministrai privalo „aiškiai įsipareigoti dėl koordinuoto ir didelio atsigavimo plano“, sakė jis.

Pirmadienį Vokietijos kanclerė Angela Merkel pakartojo savo vyriausybės poziciją, kad reiktų aktyvinti Europos stabilumo mechanizmą (ESM), skirtą padėti sunkumų patiriančioms euro zonos šalims.

Tačiau kanclerė pabrėžtinai neužsiminė apie bendro skolinimosi priemones, tokias kaip „koronaobligacijos“ ar euroobligacijos, taip supykdydama Romą.

„Euroobligacijos yra rimtas atsakas, pritaikytas krizei, kurią išgyvename“, – pirmadienį įrodinėjo Italijos premjeras Giuseppe Conte.

Įtakinga Prancūzija remia Italiją ir Ispaniją, ir tvirtina, kad dėl COVID-19 poveikio ekonomikai Europoje reikia naujos mąstysenos. Paryžius nori, kad valstybės narės padėtų viena kitai precedento neturinčiais būdais.

„Debatai tęsis“


Italija atsisako naudotis ESM, kuris buvo sukurtas 2012 metais per euro zonos skolų krizę, kai tokios valstybės kaip Graikija nebegalėjo skolintis rinkose.

ESM programos yra susietos su griežtomis sąlygomis, kurių Italija ir Ispanija žada atsisakyti, jei kitos šalys bandytų jas primesti.

Šiaurinės narės tvirtina, kad sąlygas dėl koronaviruso krizės galima taikyti minimaliai, bet ilgesniu periodu pagalbą gaunanti šalis turėtų susitvarkyti savo finansus.

Pareigūnai Briuselyje tikėjosi, kad Vokietija ir jos sąjungininkės antradienį laimės, nors ministrai visiškai neatmes tokių idėjų kaip „koronaobligacijos“.

„Galiausiai visi galės sakyti, kad euroobligacijos dar neatmestos. Arba ne. Ir debatai tęsis“, – sakė vienas diplomatas, baigiantis deryboms apibūdindamas tikėtiną eigą.

Kad ir ką sutars ministrai, jų sprendimas bus pateiktas ES lyderiams, kurie vėliau šį mėnesį taip pat surengs vaizdo konferenciją.

Be to, diskutuojama apie Europos investicijų banko (EIB) skolinimo paslaugas nukentėjusioms mažoms ir vidutinio dydžio kompanijoms, taip pat apie garantinį fondą tam tikroms šalių nedarbo schemoms, kurį tvarkytų Europos Komisija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Sinkevičius: atkalbėti kolegas nuo išėjimo iš LVŽS nebematau prasmės (2)

„Esu ne kartą atkalbėjęs kolegas, norėjusius palikti „valstiečių“ frakciją, tiek šią,...

Prabilo apie naujus duomenis: omikron plinta greičiau nei delta ir vakcinos prieš ją yra mažiau efektyvios (96)

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys–Balevičius trečiadienio rytą feisbuke prognozavo, kokią...

Gimnazijų reitingas: prabangios Vilniaus gimnazijos sunkiai skinasi kelią į pirmas vietas papildyta (23)

Trečiadienį „Reitingų“ žurnalo vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas ir žurnalistė Jonė...

Krauju paženklintas vakarėlis Marijampolėje: trijų vyrų linksmybės su narkotikais baigėsi žmogžudyste (20)

Marijampolėje vykęs vakarėlis baigėsi tragiškai: bute peiliu sužalota moteris buvo skubiai...

Tai buvo šalčiausia naktis šią žiemą (3)

Vakar dieną vakariniuose ir daug kur šiauriniuose rajonuose švietė Saulė. Kitur laikėsi...

Angelos Merkel era baigėsi: Vokietijoje išrinktas naujas kancleris ministrų kabinetą sudarys po lygiai vyrų ir moterų (11)

Olafas Scholzas trečiadienį tapo Vokietijos kancleriu ir užbaigė 16 metų trukusį Angelos...

Tiesioginė transliacija / Keturios sienos. NT rinka 2022-aisiais: kokių pokyčių ir kainų turime tikėtis?

2021-ieji NT rinkai atnešė labai daug. Metų pradžioje pirkėjai ėmė šluoti butus, o NT...

Rengiama tvarka atlyginti žalai už nepageidaujamas reakcijas į COVID-19 skiepus (11)

Sveikatos apsaugos ministerija rengia tvarką atlyginti žalai už nepageidaujamas reakcijas į...

Populiariausias darbo užsienyje skelbimas: siūlo nuo 1700 eurų į rankas ir kandidatams nekelia ypatingų reikalavimų (27)

Esant didžiulio masto bedarbystei pasidomėjome, galbūt išaugo lietuvių susidomėjimas darbo...

Paviešino naujausią aukštųjų mokyklų reitingą: tarp pirmos ir antros vietos – ryškus atotrūkis įtraukti nauji kriterijai (10)

„Reitingų“ žurnalo autoriai sudarė aukštųjų mokyklų reitingą pagal profesinio bakalauro...