aA
Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier griežtai paprieštaravo kai kurioms kertinėms Ministrės pirmininkės Theresos May pasiūlyto plano dalims dėl ateities prekybos susitarimo.
M. Barnier
© AFP / Scanpix

Savo ruožtu, Th. May dar savaitgalį pabrėžė, kad jokių nukrypimų nuo britų vyriausybės patvirtino „Čekersų plano“ (Chequers plan) daroma nebus, rašo BBC.

M. Barnier akcentavo, kad bendros prekybos taisyklės prekėms, bet ne paslaugoms neatitinka ES interesų. „Mūsų bendra ekosistema kartu augo dešimtmečiais, – sakė jis, – negalima su ja žaisti išsirenkat atskiras dalis“.

M. Barinier ir anksčiau yra kritikavęs Th. May pasiūlytą planą, tačiau anksčiau niekada nėra išskyręs konkrečių plano dalių.

Kaip atsaką jam britų vyriausybė paskelbė, kad jų planas yra „tikslus ir pragmatiškas“ ir būtų naudingas abiems pusėms.

Derybų pabaiga tarp ES ir JK numatyta spalio mėnesį, tačiau M. Barnier yra sakęs, kad ją būtų galima nukelti iki lapkričio vidurio. Tačiau vis tiek neaišku, ar iki to pavyktų pasiekti bendrą susitarimą. Kritikai vis garsiau kalba, kad britų išstojimas be jokio susitarimo tampa vis labiau realesnis. Oficialiai JK paliks ES kitų metų kovą.

Vokiečių laikraščiui „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ M. Barnier teigė, kad britų plano įgyvendinimas lemtų vieningos rinkos ir ES projekto pabaigą.

„Britai turi pasirinkimą. Jie gali likti bendroje rinkoje, kaip Norvegija, kuri taip pat nėra ES narė, tačiau jie turėtų prisiimti visas asociatyvias taisykles ir prisidėti prie Europietiško solidarumo. Tai jūsų pasirinkimas, – Kalbėjo ES derybininkas, – Tačiau jei leisime britams išsirinkti tik jiems patinkančias taisykles, tai sukeltų rimtų problemų. Tada kitos, trečiosios šalys galės reikalauti, kad joms būtų daromos tokios pat nuolaidos“.

Jis taip pat pabrėžė, kad dauguma prekių ir paslaugų yra tarpusavyje susiję, dėl to skirtingai reguliuoti jas būtų sudėtinga. „Kiekviename produkte yra įskaičiuota ir paslaugų kaina. Pavyzdžiui, jūsų telefone paslaugos sudaro nuo 20, iki 40 proc. vertės“, – sakė jis.

Šią kritiką M. Barnier išsąkė tą pačią dieną, kai „Sunday Telegraph“ paskelbė Th. May interviu, kuriame ji sakė tikinti, kad bendras susitarimas bus pasiektas, tačiau taip pat pabrėžė, kad vyriausybė turi ruoštis ir scenarijui be susitarimo.

Užsienio sekretorius Jeremy Huntas teigė, kad išstojimas be sutarties būtų didžiulė klaida Europai ir tuo pačiu sakė, kad Britanija „išgyventų ir klestėtų“.

Pasaulio prekybos organizacija, pagal kurios taisykles vyktų prekyba tarp kontitneto ir JK išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad „išstojimas be sutarties nebūtų pasaulio pabaiga, tačiau tai tikrai nebūtų lengvas pasivaikščiojimas“.

Theresa May
Theresa May
© AFP / Scanpix

Susitarimas kol kas taip pat nerastas ir dėl vienos opiausių problemų – sienos tarp Airijos ir šiaurės Airijos kontrolės po išstojimo.

Verta paminėti, kad „Čekersų planas“ susilaukė ir didžiulės kritikos namie dėl to, kad JK liktų per daug glaudžiai susijusi su ES. Svarstant plano patvirtinimą vyriausybėje protestuodamas atsistatytdino tuometinis užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas ir vyriausias britų „Brexit“ derybininkas Davidas Davisas.

Johnsonas „Brexit“ derybose prognozuoja ES pergalę

B. Johnsonas, uolus „kieto“ šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos šalininkas, pirmadienį atnaujino puolimą prieš premjerės Theresos May vyriausybę ir prognozavo Bendrijos „pergalę“ derybose su Londonu.

Liepą iš vyriausybės pasitraukęs B. Johnsonas grįžo į savo ankstesnę darbo vietą euroskeptiškos pakraipos dienraštyje „The Daily Telegraph“ ir reguliariai skelbia straipsnius, kritikuojančius Th. May vyriausybės stringančias pastangas susitarti dėl „Brexit“ sąlygų.

Pirmadienį jis paleido naujausią salvę: abiejų pusių derybas prilygino suklastotai imtynininkų kovai.

„Suktybė veikia, – rašo B. Johnsonas. – Bijau, kad neišvengiamas rezultatas bus ES pergalė, kai Jungtinė Karalystė bus patiesta ant kilimo su 12 žvaigždučių, simboliškai apjuosiančių mūsų apkvaitusią galvą.“

ES derybininkas griežtai atmetė Theresos May „Brexit“ planą, derybos pakibo ant plauko
© Shutterstock

B. Johnsonas atliko svarbų vaidmenį per pasiruošimus 2016-ųjų „Brexit“ referendumui ir tų metų liepą tapo užsienio reikalų sekretoriumi, Britanijai pradėjus sudėtingas derybas su Briuseliu, kaip šalis atsiskirs nuo bloko.

Jo pozicija buvo viena griežčiausių tarp Th. May kabineto narių. Galiausiai B. Johnsonas atsistatydino kartu su „Brexit“ sekretoriumi Davidu Davisu (Deividu Deivisu), premjerei priėmus vadinamąjį Čekerso planą, numatantį, kad Britanija pasitrauks iš ES bendrosios rinkos, bet išsaugos laisvąją prekybą žemės ūkio produktais ir kitomis prekėmis, sudariusi susitarimą dėl muitų ir ES taisyklių laikymosi.

B. Johnsonas ir kiti griežtojo „Brexit“ šalininkai įsitikinę, kad toks scenarijus lems pernelyg glaudžius ryšius su Bendrija. ES lyderiai taip pat ne kartą reiškė abejones, ar šį planą būtų įmanoma įgyvendinti, ir sakė, kad reikalingi tolesni kompromisai.

Susidūrusi su stiprėjančiu nepritarimu šiam planui jos pačios Konservatorių partijoje, Th. May sekmadienį pakartojo, kad būtų linkusi išvesti šalį į ES be jokios sutarties užuot sutikusi padaryti daugiau nuolaidų Briuseliui.

„Nebūsiu prispausta priimti kompromisų dėl Čekerso pasiūlymų, jeigu jie neatitinka mūsų nacionalinių interesų“, – sakoma laikraštyje „Sunday Telegraph“ paskelbtame premjerės straipsnyje.

Tačiau jos pareiškimas, regis, nesušvelnino B. Johnsono pozicijos.

„Priėmę Čekerso pasiūlymus stojome į mūšį su balta vėliava, plevėsuojančia virš mūsų vadovaujančio tanko“, – rašė jis.

Derybos su Briuseliu šiuo metu stringa dėl keleto svarbių klausimų, įskaitant pastangas išvengti realios sienos atsiradimo tarp ES narės Airijos ir Britanijai priklausančios Šiaurės Airijos provincijos, taip pat dėl būsimų prekybos ryšių.

B. Johnsonas sakė, kad Airijos sienos klausimas tiek Londono, tiek Briuselio yra naudojamas siekiant „faktiškai palikti Britaniją muitų sąjungoje ir bendrojoje rinkoje“.

„Tai yra pataisoma. Skandalas kilo ne dėl to, kad mums nepavyko, o todėl, kad mes netgi nebandėme“, – rašė jis.

B. Johnsonas karjerą pradėjo kaip dienraščio „The Times“ žurnalistas, bet buvo atleistas dėl vienos suklastotos citatos. Pastaruosius 20 metų su pertraukomis dirbo „The Daily Telegraph“.

1984–1994 metais jis buvo šio laikraščio korespondentas Briuselyje ir išgarsėjo dėl savo griežtai euroskeptiškų straipsnių.

Griežtosios linijos „Brexit“ šalininkai dažnai prognozuoja, kad B. Johnsonas gali tapti būsimuoju torių lyderiu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sovietų Sąjungos grimasos: išsigando Jono Paulius II – kliuvo dvasininkams (3)

Socialistinio bloko gyventojai gana džiugiai pasitiko žinią apie lenko Karolio Wojtylos tapimą...

Dėl telefono pateko į pinkles: paprašius grąžinti pinigus, pardavėjas pasiūlė kelionę į mišką (43)

Naują „ iPhone 7“ įsigijęs kaunietis pateko į nepavydėtiną padėtį – išvykus į...

DELFI eksperimentas Vilniaus gatvėse: kokia transporto priemonė čia greičiausia? (12)

Europos judumo savaitė visus ragina „atkimšti“ gatves nuo automobilių ir prisiminti, kiek daug...

Ministrui stojus ginti Kazėnienę, ji išreiškė nuomonę apie pasitraukimą (3)

Nemalonumai naujoje darbo vietoje Rasai Kazėnienei nesibaigia, jos ginti stojo pats teisingumo...

Vilnius prieš popiežiaus vizitą pasikeitė neatpažįstamai: verslininkai įspėja – nemokamų paslaugų nebus (156)

Popiežiaus vizitui besiruošiantis Vilnius keičiasi tiesiog akyse – senamiestyje jau kelias...

Žemaitijoje pradėjo derėti gigantiškos saulėgrąžos (1)

Kelmės rajone, Vidsodžio kaime esančioje sodyboje išdygo 4,6 metrų aukščio dekoratyvinė...

Turkiją pamėgusiems turistams – daugiau kuklesnių viešbučių

Gausėjant užsienio turistų srautams, Turkijos viešbučių savininkai ir investuotojai planuoja...

Gydytoja pasakė, kada geriausiai skiepyti vaikus nuo meningokokinės infekcijos: svarbu nepražiopsoti (6)

Prasidėjus rudeniui, atgijo mokyklos ir vaikų darželiai, kur mažieji sugužėjo semtis žinių bei...

Įdomūs faktai apie atmintį: nuo kada vaikai pradeda atsiminti ir ar iš tiesų smegenys ištrina skaudžius patyrimus (1)

Vaikystės amnezija vadinamas toks žmogaus amžiaus tarpsnis, kuomet nesugebame atsiminti...

Buvusi LSMU studentė apkaltino dėstytojus seksualiniu priekabiavimu: ji buvo sulaikyta oro uoste (116)

Penktadienį Kaune šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) susirinko grupelė jaunimo...