aA
Europos Sąjungos (ES) lyderiai ruošia atsarginį planą, pagal kurį ES biudžetą blokuojančios Vengrija ir Lenkija gali būti nušalintos nuo milijardinio atsigavimo fondo, bet ne nuo valstybėms narėms keliamo įpareigojimo laikytis teisinės viršenybės sąlygų, kam šios nepalenkiamai priešinasi.
Viktoras Orbanas, Mateuszas Morawiecki
Viktoras Orbanas, Mateuszas Morawiecki
© AFP / Scanpix

Šių Rytų Europos šalių vadovybė trečiadienį Briuselyje vykusiame vyriausybių atstovų susitikime aktyvai priešinosi kitų 25 ES narių nuostatoms. Jos ir toliau vetavo koronaviruso paveiktos ekonomikos gaivinimo planą, tuo tarpu laikrodis tiksi, ir jeigu iki metų pabaigos nebus pasiektas susitarimas, visam blokui gresia nepaprastosios padėties biudžetas.

Tuo metu, kai Varšuva tvirtina, kad ji išsivers be paramos lėšų, o Vengrija teigia esanti pasirengusi leisti ES valstybėms apeiti vieningo patvirtinimo būtinybę pasitelkiant tarpvyriausybines sutartis, bloko pareigūnai koncentruojasi ties vadinamuoju „B“ planu.

Pagal šį planą Vengrija ir Lenkija būtų nušalintos nuo 750 mlrd. eurų (908 mlrd. JAV dolerių) vertės atsigavimo fondo, taip atimant iš jų galimybę grasinti vetuoti 2,2 trln. JAV dolerių vertės ES lėšų panaudojimo planą, įskaitant ir 2021–2027 m biudžetą, ir randant būdą nedelsiant nukreipti lėšas smarkiai nukentėjusioms šalims.

„Jeigu jos negerbs mūsų žaidimo taisyklių Europos lygmeniu, tuomet žaisime be jų, – ketvirtadienį sakė „Bloomberg TV“ sakė Europos liaudies partijos (ELP) frakcijos Europos Parlamente –pirmininkas Manfredas Weberis. – Taigi, jos privalo suprasti, jog tai gali virsti didele problema jų pačių šalims.“

ES lyderiai rengia susitikimą gruodžio 10 dieną, per kurį greičiausiai mėgins rasti kelią iš aklavietės.

Vengrijai su Lenkija, kurių atžvilgiu yra pradėti tyrimai dėl įtariamo Europos teisinių standartų ir demokratinių vertybių pažeidimų, galimai gresia nemalonumai, jeigu susitarimas nebūtų pasiektas, ir jos gali netekti iš viso 180 mlrd. eurų (218 mlrd. JAV dolerių) iš bloko daugiamečio biudžeto bei atsigavimo fondo. Ir vis dėlto jos toliau atkakliai laikosi savo pozicijų.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pareiškė, kad jo šalis sugebės atlaikyti galimą nušalinimą iš atsigavimo fondo, nes ji gali pigiai platinti skolos vertybinius popierius finansų rinkose.

„Atsigavimo fondas faktiškai sudarytas iš kreditų, – trečiadienį vakare atsakinėdamas į klausimus per interneto ryšį sakė M. Morawieckis. – Taip, tai paskolos su žemomis palūkanomis, bet šiandien mes taip pat galime išduoti paskolą rinkoje su labai žemomis palūkanomis – platindami obligacijas.“

Vengrija yra pasirengusi tolesnėms deryboms, tuo pat metu pasilikdama teisę vetuoti finansinius susitarimus dėl sąlygų, kurias ji ir toliau vadina nepriimtinomis, sakė ministrų kabineto narys Gergely Gulyas.

Vengrijos premjero Viktoro Orbano vyriausybė ir toliau pasirengusi pritarti, kad ES atsigavimo fondas būtų įgyvendinamas tarpvyriausybinio susitarimo pavidalu, iš „solidarumo“ su pietinėmis valstybėmis, nors vėlgi, tik tuo atveju, jeigu nebus iškelta jokių nepriimtinų sąlygų, sakė G. Gulyas.

Plano B variantas yra „atsarginė priemonė:“, tuo atveju, jeigu Vengrija su Lenkija nesušvelnins savo pozicijos, sakė M. Weberis.

Anot „Rabobank“, įtampos pliūpsnis gali susilpninti zlotą ir forintą.

Lenkija ir Vengrija, laikydamosi tokios savo pozicijos, „vaikščioja labai plonu lynu“, nes joms skatinamosios priemonės reikalingos taip pat kaip ir likusioms regiono ekonomikoms“, sakė Ispanijos užsienio reikalų ministrė Arancha Gonalez Laya duodama interviu „Bloomberg TV“. „Šiuo metu – tai atsakomybės klausimas, ir būtent dėl to mes tikimės atsakingo elgesio tiek iš Lenkijos, tiek iš Vengrijos pusės“, – sakė ministrė.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
4.1923

Top naujienos

Išvydę rezultatus gyventojai liko sukrėsti: kas nutiko daugiausiai žmonių paskiepijusioje pasaulio šalyje? (33)

Seišeliuose, kur gyventojų nuo COVID-19 paskiepyta daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje,...

Nuosavas būstas – tolstanti svajonė net regionuose: prognozuoja amžinų nuomininkų erą (18)

Jaunoms šeimoms svajonė turėti namus darosi panaši į tolstantį miražą. Per pastarąjį...

„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviai piktinosi valdžia: vardino skirtingas priežastis, prieš ką reikia kovoti renginyje dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių (6646)

Nuo pat ryto šalyje vykstantis „Didysis Šeimos gynimo maršas“, kurio dalyvių automobilių...

Vaidas Saldžiūnas | D+

Branduolinis karas su Rusija: ko nesuprato Holivudas, bet užčiuopė Užkalnis (16)

Keistas pavadinimas, tiesa? Atrodo, kas galėtų visus juos sieti, neįmanoma. Bet įsitikinti...

Po šiltesnio savaitgalio laukia audringi orai: liūčių išvengti nepavyks nė vienam regionui

Sekmadienio dieną iš pietvakarių artės atmosferos frontas. Į šalį plūs vis tankesni debesys,...

Sulaikytas vienas iš kalėjimo bėglių papildyta (96)

Sulaikytas vienas iš Pravieniškių pataisos namų pabėgusių nuteistųjų. Apie tai feisbuke...

Skaudi nelaimė Vilniaus rajone: automobilis partrenkė ir mirtinai sužalojo dviratininką (24)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko skaudus įvykis.

Plika akimi nematomi, bet veikia mūsų sprendimus: neuromokslininkė papasakojo apie hormonų įtaką elgesiui, išvaizdai ir sveikatai (7)

Dažnai galima susidurti su tokiais stereotipais, kad vieną ar kitą sprendimą žmogus (o dažniau...

Dėl neįrengto kelio ženklo – nemalonumai valdininkams: jubiliejaus šventė vos nesibaigė tragedija (27)

Motociklu „Harley Davidson“ į eismo įvykį patekęs vairuotojas laimėjo bylą prieš Lietuvos...

Pikantiškas tyrimas parodė, kaip keičiasi vyrų elgesys pamačius moterį su akivaizdžiai sustangrėjusiais speneliais (48)

Psichologai iš Niujorko valstybinio universiteto Osvige tyrinėjo, kaip heteroseksualūs vyrai ir...