aA
Europos Parlamentas ketvirtadienį pašalino Mianmaro civilinę lyderę Aung San Suu Kyi iš „Sacharovo premijos bendruomenės“ už jos pritarimą valstybės vykdomiems nusikaltimams prieš prieš musulmonus rohinjus.
EP pašalino Aung San Suu Kyi iš Sacharovo premijos laureatų bendruomenės
© AFP / Scanpix

EP šį prestižinį žmogaus teisių apdovanojimą buvusiai demokratijos aktyvistei Aung San Suu Kyi skyrė 1990-aisiais. Po metų ji taip pat buvo apdovanota Nobelio taikos premija.

Europos Parlamento ketvirtadienio sprendimas reiškia, kad Aung San Suu Kyi nebedalyvaus Sacharovo premijos laureatų renginiuose.

Vienas šaltinis Europos Parlamente sakė, kad apdovanojimas Aung San Suu Kyi buvo skirtas už jos veiklą iki 1990 metų ir todėl negali būti atimtas, o pašalinimas iš „Sacharovo premijos bendruomenės“ yra griežčiausia sankcija, kokios galėjo imtis europarlamentarai.

EP pirmininko ir frakcijų lyderių bendrame pareiškime nurodoma, kad toks sprendimas yra „atsakas į jos neveikimą ir pritarimą tebevykdomiems nusikaltimams prieš Mianmaro rohinjų bendruomenę“.

Mianmare, kurio dauguma gyventojų yra budistai, rohinjų mažuma jau daugelį metų yra diskriminuojama, o maždaug 740 tūkst. jos narių 2017 metų rugpjūtį pabėgo į kaimyninį Bangladešą, siekdami išvengti kariuomenės puolimo.

Parijas tarptautinėje arenoje

Aung San Suu Kyi – prieš karinės chuntos valdymą kovojusi buvusi politinė kalinė, šiuo metu dirbanti „valstybės patarėja“ šalies įtakingiausiame civiliniame poste – kadaise buvo gerbiama visame pasaulyje kaip laisvės gynėja.

Tačiau dabar ji kaltinama užmerkiant akis į rohinjų persekiojimą, ar net jį toleruojant.

Mianmare šią savaitę prasidėjo rinkimų kampanija. Aung San Suu Kyi partija šįkart tikisi pasiekti net didesnę pergalę nei 2015 metais, taip pat sustiprinti savo, kaip atsvaros daug įtakos tebeturinčiam kariniam isteblišmentui, vaidmenį.

Tačiau iš pabėgėlių buvo atimta balsavimo teisė, o dauguma 600 tūkst. Mianmare tebesančių rohinjų neteko savo pilietybės ir teisių, nepaisant spaudimo, daromo Aung San Suu Kyi buvusių gerbėjų užsienyje.

Sprendimas atimti iš Mianmaro lyderės Sacharovo premijos suteikiamas privilegijas daugiausia yra simbolinis.

Ji jau ir taip tapo pariju pasaulio sostinėse, ypač po pasirodymo Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT) Hagoje, kur ji asmeniškai stojo ginti savo šalies kariškių nuo kaltinimų rohinijų žaginimu, masiniu žudymu ir deginimu.

Per pernai vykusį teismą Aung San Suu Kyi gynė kariuomenę, kuri kadaise buvo ją įkalinusi, teigdama, kad jos šalis gali ištirti kaltinimus piktnaudžiavimu. Ji taip pat perspėjo, kad ši byla gali vėl įžiebti krizę.

„Sacharovo premijos bendruomenė“ vienija Europos parlamentarus, laureatus ir pilietinę visuomenę, siekiant paskatinti bendradarbiavimą žmogaus teisių srityje Briuselyje ir tarptautiniu mastu“, – nurodė EP, patvirtindamas, kad 75 metų politikė buvo „oficialiai nušalinta“ nuo bet kokios laureatų veiklos.

Nominavo baltaruses

Europos Parlamento socialdemokratai A. Sacharovo premijai gauti nominavo tris Baltarusijos opozicijos politikes. Europarlamentarė Bettina Vollath ketvirtadienį sakė, kad jos frakcija oficialiai apdovanojimui nominavo Sviatlaną Cichanouskają, Maryją Kalesnikavą ir Veroniką Cepkalo.

Prie „įspūdį darančio demokratijos judėjimo“ Baltarusijoje „esmingai prisideda moterys“, - pabrėžė parlamentarė. – Šią drąsą mes norime įvertinti“.

S. Cichanouskaja šiuo metu yra Lietuvoje, kur buvo priversta išvykti. M. Kalesnikava ir jos bendražygis Maksimas Znakas dėl kaltinimų kėlus grėsmę nacionaliniam saugumui uždaryti tardymo izoliatoriuje Minske. A. Kalesnikava rinkimų kovoje kartu su V. Cepkalo glaudžiai bendradarbiavo su kandidate į prezidentus S. Cichanouskaja.

Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę kasmet skiria Europos Parlamentas. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. A. Sacharovo premijos piniginė išraiška yra 50 000 eurų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (14)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

JAV žvalgyba praneša: Putinas vis dar nori užimti didžiąją dalį Ukrainos (3)

JAV žvalgyba mano, jos Rusijos vadovo artimiausio metu tikslas – sustiprinti pozicijas Donbase...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusGintarė Bakūnaitė

Lietuvė emigrantė eidama į darbą dingo lyg į vandenį: žudikas aukos kūną furgone vežė per visą Europą

2011 metų rugpjūtį Didžiojoje Britanijoje netikėtai dingusios lietuvės Vitalijos istorija...

Pavyzdinės lietuvių serijos vos nesugadino Eurolygos žvaigždės siautulys Bulgarijoje (2)

Lietuvos krepšinio rinktinė toliau žygiuoja be kluptelėjimų pirmame pasaulio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos naikintuvai apšaudė Gyvatės salą uždraustomis bombomis (1)

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...