aA
Europos Parlamentas ketvirtadienį pašalino Mianmaro civilinę lyderę Aung San Suu Kyi iš „Sacharovo premijos bendruomenės“ už jos pritarimą valstybės vykdomiems nusikaltimams prieš prieš musulmonus rohinjus.
EP pašalino Aung San Suu Kyi iš Sacharovo premijos laureatų bendruomenės
© AFP / Scanpix

EP šį prestižinį žmogaus teisių apdovanojimą buvusiai demokratijos aktyvistei Aung San Suu Kyi skyrė 1990-aisiais. Po metų ji taip pat buvo apdovanota Nobelio taikos premija.

Europos Parlamento ketvirtadienio sprendimas reiškia, kad Aung San Suu Kyi nebedalyvaus Sacharovo premijos laureatų renginiuose.

Vienas šaltinis Europos Parlamente sakė, kad apdovanojimas Aung San Suu Kyi buvo skirtas už jos veiklą iki 1990 metų ir todėl negali būti atimtas, o pašalinimas iš „Sacharovo premijos bendruomenės“ yra griežčiausia sankcija, kokios galėjo imtis europarlamentarai.

EP pirmininko ir frakcijų lyderių bendrame pareiškime nurodoma, kad toks sprendimas yra „atsakas į jos neveikimą ir pritarimą tebevykdomiems nusikaltimams prieš Mianmaro rohinjų bendruomenę“.

Mianmare, kurio dauguma gyventojų yra budistai, rohinjų mažuma jau daugelį metų yra diskriminuojama, o maždaug 740 tūkst. jos narių 2017 metų rugpjūtį pabėgo į kaimyninį Bangladešą, siekdami išvengti kariuomenės puolimo.

Parijas tarptautinėje arenoje

Aung San Suu Kyi – prieš karinės chuntos valdymą kovojusi buvusi politinė kalinė, šiuo metu dirbanti „valstybės patarėja“ šalies įtakingiausiame civiliniame poste – kadaise buvo gerbiama visame pasaulyje kaip laisvės gynėja.

Tačiau dabar ji kaltinama užmerkiant akis į rohinjų persekiojimą, ar net jį toleruojant.

Mianmare šią savaitę prasidėjo rinkimų kampanija. Aung San Suu Kyi partija šįkart tikisi pasiekti net didesnę pergalę nei 2015 metais, taip pat sustiprinti savo, kaip atsvaros daug įtakos tebeturinčiam kariniam isteblišmentui, vaidmenį.

Tačiau iš pabėgėlių buvo atimta balsavimo teisė, o dauguma 600 tūkst. Mianmare tebesančių rohinjų neteko savo pilietybės ir teisių, nepaisant spaudimo, daromo Aung San Suu Kyi buvusių gerbėjų užsienyje.

Sprendimas atimti iš Mianmaro lyderės Sacharovo premijos suteikiamas privilegijas daugiausia yra simbolinis.

Ji jau ir taip tapo pariju pasaulio sostinėse, ypač po pasirodymo Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT) Hagoje, kur ji asmeniškai stojo ginti savo šalies kariškių nuo kaltinimų rohinijų žaginimu, masiniu žudymu ir deginimu.

Per pernai vykusį teismą Aung San Suu Kyi gynė kariuomenę, kuri kadaise buvo ją įkalinusi, teigdama, kad jos šalis gali ištirti kaltinimus piktnaudžiavimu. Ji taip pat perspėjo, kad ši byla gali vėl įžiebti krizę.

„Sacharovo premijos bendruomenė“ vienija Europos parlamentarus, laureatus ir pilietinę visuomenę, siekiant paskatinti bendradarbiavimą žmogaus teisių srityje Briuselyje ir tarptautiniu mastu“, – nurodė EP, patvirtindamas, kad 75 metų politikė buvo „oficialiai nušalinta“ nuo bet kokios laureatų veiklos.

Nominavo baltaruses

Europos Parlamento socialdemokratai A. Sacharovo premijai gauti nominavo tris Baltarusijos opozicijos politikes. Europarlamentarė Bettina Vollath ketvirtadienį sakė, kad jos frakcija oficialiai apdovanojimui nominavo Sviatlaną Cichanouskają, Maryją Kalesnikavą ir Veroniką Cepkalo.

Prie „įspūdį darančio demokratijos judėjimo“ Baltarusijoje „esmingai prisideda moterys“, - pabrėžė parlamentarė. – Šią drąsą mes norime įvertinti“.

S. Cichanouskaja šiuo metu yra Lietuvoje, kur buvo priversta išvykti. M. Kalesnikava ir jos bendražygis Maksimas Znakas dėl kaltinimų kėlus grėsmę nacionaliniam saugumui uždaryti tardymo izoliatoriuje Minske. A. Kalesnikava rinkimų kovoje kartu su V. Cepkalo glaudžiai bendradarbiavo su kandidate į prezidentus S. Cichanouskaja.

Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę kasmet skiria Europos Parlamentas. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. A. Sacharovo premijos piniginė išraiška yra 50 000 eurų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Nutylėtas skandalas: po grasinimų nužudyti buvo sustiprinta tuomečio premjero Skvernelio apsauga (72)

Vadovybės apsaugos departamento (VAD) pareigūnai, gavę žinių apie grasinimus nužudyti bei...

Mokesčių reforma: vienu klausimu takoskyra koalicijoje ypač ryški (18)

Pelno mokesčio lengvatų klausimas Vyriausybės rengiamoje mokesčių reformoje gali kaip reikiant...

Giedrė Balčiūtė | D+

Ši grupė – pati rečiausia pasaulyje: ją turinčių žmonių kraujas vadinamas „auksiniu“ (1)

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, labiausiai paplitusios yra A, kitaip – II ir O arba I...

Pagal senovės baltų tradicijas susituokę Karina Krysko ir Jeronimas Milius pirmąkart atvirame interviu: mūsų šventė – mūsų taisyklės! niekur neviešintos foto (40)

Praėjusią savaitę aukso žiedus Anykščiuose sumainė dainininkai Karina Krysko ir Jeronimas...

Rusijos „Gazprom“: avarija vamzdyne sukėlė didžiulį metano nuotėkį (18)

Didžiulis metano šleifas nustatytas kiek anksčiau birželį, kurį Rusija sieja su skubiais...

Tautvydas Marčiulaitis | D+

Kur investuoti turint vos 5, iki 10 ar net 100 eurų? (1)

Investuoti pradėti sunku, nes nėra aišku, nuo ko pradėti. Kur eiti, kam skambinti, kokius...

Pajūryje poilsiautojų mėgstamas maistas tapo populiariausiu mokesčių slėpimo įrankiu (33)

Dvigubos buhalterijos, nuslėpti milijonai mokesčių, nelegalūs darbuotojai, 30 centų čekyje...

Linas Pernavas: apie pasirinkimą būti policininku – tai daugiau nei darbas, tai gyvenimo būdas (19)

Policijos įvaizdžio keitimąsi, kaip pavyzdį, neretai mini geriausi šalies viešųjų ryšių...

Kelią skinasi akcizų didinimo planas: verslas mato riziką šešėlinei rinkai augti (4)

Praeitą savaitę, Vyriausybei patvirtinus, į Seimą iškeliavo Akcizų įstatymo projektas, kuriame...

Kaip saugiai kovoti su šliužais ir sraigėmis – oficialiai rekomenduojamos priemonės (2)

Šią vasarą, kaip ir praeitais metais, daugelis ūkininkų ir sodininkų skundžiasi, kad laukuose,...