aA
Nuo tada, kai praėjusį birželį per viršūnių susitikimą Singapūre susipažino su Kim Jong Unu, prezidentas Donaldas Trumpas nesiliovė girtis savo šiltais santykiais su Šiaurės Korėjos lyderiu. Branduolinė krizė, tikino jis pasaulį, jau praėjo. Diplomatiniai santykiai tęsiasi. Sankcijos išlieka.
© Reuters / Scanpix

Ekspertai jau kurį laiką žinojo, kad aptartieji klausimai kelia nemažai abejonių. Pirmadienį JAV Strateginių ir tarptautinių studijų centro analitikai tai akivaizdžiai įrodė. Centras paskelbė ataskaitą, kurioje, pasitelkęs komercinius palydovų vaizdus, pademonstravo, jog Šiaurės Korėja ir toliau tęsia raketų programą visoje šalies teritorijoje išdėstytose karinėse bazėse.

Ataskaitoje daugiausia dėmesio skiriama vienai karinei bazei, žinomai kaip „Sakkanmol“ ir įsikūrusiai netoli sienos su Pietų Korėja. Ši bazė stovi virš tunelių tinklo, kuriame, kaip manoma, saugomi mobilieji paleidimo įrenginiai, kuriuos galima pergabenti iš raketų kūrimo bazių į paleidimo bazes. Pranešime teigiama, kad pavyko atrasti 13 iš 20 vietų, kurių valdžia oficialiai nepripažįsta: tai įrodo, kad Šiaurės Korėjos raketų kūrimo procesas tęsiasi net ir sustabdžius branduolinius bandymus.

Besitęsiantis darbas nedeklaruotose raketų bazėse visiškai prieštarauja tam, ką oficialiai skelbia Šiaurės Korėja – esą, branduolinių bandymų aikštelė nebeeksploatuojama. „The New York Times“, atskleidusi šią istoriją pirmadienį, teigia, kad naujai gauti vaizdai įrodo, jog Šiaurės Korėja „įžūliai sukčiauja“, pasisiūliusi nutraukti vienos paleidimo aikštelės eksploataciją, tačiau ir toliau tęsdama darbus likusiose.

Tai iš tiesų skamba kaip apgavystė. Tačiau visai nestebina. Visų pirma, JAV žvalgybos tarnybos apie slaptąsias raketų bazes nutuokė ne vienerius metus; visų antra, Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir pats aiškiai išsakė savo ketinimus: jis planuoja gaminti raketas, galinčias gabenti branduolinį ginklą.

Savo 2018 m. Naujųjų Metų kalboje jis pareiškė, kad Šiaurės Korėja šiuo metu daugiausia dėmesio skiria „paskutiniajam pasirengimo etapui prieš paleidžiant bandomąją tarpžemyninę balistinę raketą“ – vadinasi, jau ištobulino branduolinės galvutės gamybą.

D. Trumpo administracija taip pat neturėtų vaidinti nustebusios. Vasarą valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pripažino, kad Šiaurės Korėja ir toliau gamina branduolinį kurą.

Raketų kūrimo vaizdai ir kuro gamyba kelia svarbų klausimą: kaip M. Pompeo ir D. Trumpas ketina vertinti savo diplomatinius santykius su Šiaurės Korėja. Kuriuo momentu šie valdžios vyrai pagaliau prieis išvadą, kad Šiaurės Korėja iš tiesų nedaro jokios pažangos siekdama savo deklaruojamo tikslo – Korėjos pusiasalio denuklearizacijos?

Galiausiai dar lieka JT sankcijos. D. Trumpas gyrėsi, kad, besitęsiant deryboms dėl branduolinio susitarimo, sankcijos išlieka. Vis dėlto panašu, kad jos skylėtos – ypač kalbant apie svarbiausią Šiaurės Korėjos prekybos partnerę Kiniją. Kaip pranešė „South China Morning Post“, Kinijos bendrovės ir toliau samdo Šiaurės Korėjos darbininkus, nors sankcijos turėjo šią praktiką nutraukti.

Tuo tarpu Pietų Korėja toliau tęsia savo politiką įgyvendinti smulkesnius projektus, siekiant išmėginti susivienijimo perspektyvą. Naujausias toks projektas – 200 tonų mandarinų pristatymas į Pchenjaną.

Pasak Nicholaso Eberstadto, Amerikos verslo instituto ekonomisto ir Šiaurės Korėjos eksperto, žlugus branduolinėms deryboms, JAV ir toliau turėtų svertų Šiaurės Korėjos ekonomikai. Nepaisant to, ką jis vadina „pačių susikurtais trukdžiais“, jis teigia, jog JAV „gali priversti Kiniją, Rusiją ir Pietų Korėją paklusti, nes jos rankose milžiniška galia – pasaulio rezervinė valiuta“.

Žinoma, toks požiūris kelia savų pavojų. Šiaurės Korėja jau dabar grasina atnaujinti savo branduolinę programą, jeigu JAV neatšauks sankcijų. Branduoliniai ir raketų bandymai, vos neprivedę Rytų Azijos prie karo 2017 metais, būtų vėl atnaujinti, jei JAV nutartų Šiaurės Korėjai taikyti dar griežtesnes sankcijas.

Kita vertus, dabartinis požiūris Kim Jong Unui leidžia konfliktą su JAV ir jos sąjungininkais eskaluoti savo nuožiūra. Kas bus, kai jis baigs „tobulinti“ raketas, kuriomis ketina gabenti branduolinius ginklus, kuriuos žada išardyti? Tai klausimas, į kurį turi atsakyti D. Trumpas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (26)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (895)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (2)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (231)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (121)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (82)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

Moteris parodė, kaip atrodytų jos kūnas, jei atitiktų įvairių laikmečių „tobulumo“ sampratą (39)

„Grožis glūdi stebėtojo akyse“ – rašė Šekspyras. Bet ar tikrai? Visi esame įtakojami...

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (13)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Daugiabučio statybos sostinės senamiestyje lieka sustabdytos (7)

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) neleido atnaujinti daugiabučio statybos...

Nusibodo visuomet vilkėti mažą juodą suknelę? Štai, kuo galite ją pakeisti (1)

Didžiosios metų šventės turi tarsi nerašytą aprangos kodą – tikime, jog kaip jas sutiksime ir...