aA
Praėjusio ketvirtadienio vakarą be išankstinio įspėjimo užsukęs į Baltųjų rūmų pranešimų spaudai centrą, Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas akivaizdžiai buvo gerokai susijaudinęs – ir tam jis turėjo išties svarią priežastį, CNN portale rašo užsienio naujienų korespondentas ir komentatorius, knygų autorius Davidas A. Andelmanas.
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

Iš Pietų Korėjos į Vašingtoną atvykusi aukšto lygio valdžios pareigūnų delegacija prieš keletą dienų susitiko su Amerikos prezidentu D. Trumpu ir jo patarėju nacionalinio saugumo klausimais Herbertu Raymondu McMasteriu, kad perduotų jiems neeilinį laišką – laišką nuo Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong Uno.

Kas vis dėlto siūloma?

Savo laiške Kim Jong Unas pakvietė JAV prezidentą D. Trumpą kuo greičiau susitikti, ir pastarasis nedelsdamas kvietimą priėmė. Jis paprasčiausiai neturėjo kito pasirinkimo – nesutikdamas susitikti, jis būtų pasmerkęs pasaulį ilgai ir, tikėtina, pragaištingai kelionei į branduolinį konfliktą. Šiaip ar taip, kol Korėjos pusiasalyje – ir dideliu spinduliu aplink jį – branduolinė grėsmė ims sklaidytis, teks nueiti dar tolimą ir vingiuotą kelią, įsitikinęs straipsnio autorius.

Priimdamas Kim Jong Uno kvietimą, D. Trumpas tarsi atsisako visų tų epitetų ir grasinimų, kuriais buvo dosniai apibėręs Šiaurės Korėjos lyderį ir kuriais, bent jau taip atrodė iki šiol, pats nuoširdžiai tikėjo. Žengdamas šį žingsnį, D. Trumpas turės išmokti vieno jam visiškai nebūdingo ir naujo dalyko: savitvardos.

Nuo šiol D. Trumpas nebegalės Šiaurės Korėjos lyderio vadinti „mažuoju raketininku“, kaip kad padarė praėjusį rugsėjį nuo pakylos Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje; nebegalės jis ir grasinti visiškai sunaikinsiąs Šiaurės Korėją, jei jos lyderis, norėdamas išmėginti savo ginklus, sumanytų nusitaikyti į bet kurį Amerikos objektą ar sąjungininką.

Bet, kaip sakoma, velnias slypi detalėse. Kim Jong Uno laiške pateiktas labai paprastas pasiūlymas: sustabdyti branduolinius ir raketų bandymus, kol įvyks dviejų valstybių lyderių susitikimas, o šis susitikimas galėtų įvykti jau gegužę. Tačiau kažin ar Šiaurės Korėja leisis į konstruktyvias kalbas dėl savo branduolinių ginklų programos nutraukimo ar dėl visiškos Korėjos pusiasalio denuklearizacijos.

Š. Korėjos motyvai ir Amerikos išlygos

Pasak apžvalgininko, reikia pasistengti suprasti motyvus, visų pirma iš Šiaurės Korėjos pusės, bei įvairias išlygas, kurių D. Trumpo vadovaujami Baltieji rūmai taip paprastai neatsisakys. Ar šis laiškas – tai Šiaurės Korėjos bandymas atplėšti vis labiau smaugiančias sankcijas nuo savo gerklės? Galbūt sankcijų poveikis kur kas stipresnis, negu atrodo iš išorės?

Jeigu taip, gal palaukus pusmetį ar net metus būtų galima šio to laimėti, svarsto D. A. Andelmanas. Akivaizdu, kad Šiaurės Korėjos siūlymas susitikti kuo greičiau rodo, kad esama kažin kokios skubos ir kad Kim Jong Unas, neseniai gyręsis savo pajėgumu branduolinėmis galvutėmis užtaisytas raketas nuleisti į bet kurią žemyninės Amerikos vietą, galimai turi kitų motyvų.

Ar šis Šiaurės Korėjos lyderio pasiūlymas gali būti dalis gerai apgalvotos politikos, kuria siekiama Jungtines Valstijas atitolinti nuo Pietų Korėjos ir kitų Amerikos sąjungininkių, iš kurių daugelis D. Trumpo gąsdinimus jau ir taip vertina gana skeptiškai? Jei taikos procesas sužlugtų, didesnė tikimybė, kad kaltės šešėlis kristų ant Vašingtono, o ne ant Pchenjano. Negana to, turbūt ir sankcijas tektų sušvelninti.

Galbūt Kim Jong Unas yra tikras, kad turi ne tik patikimai sukonstruotą raketą ir branduolinę galvutę, bet ir visą reikalingų branduolinių žinių bagažą? Dabar jam labai tinkamas momentas laimėti šiek tiek laiko ir, skubiai kibus į darbus, susirinkti visą branduolinį arsenalą, taip užsitikrinant dar didesnę derybinę galią.

Negana to, Kim Jong Unas gali būti šventai įsitikinęs, kad atėjo metas įrodyti save esant tokio paties lygio pasauliniu lyderiu kaip D. Trumpas. Lygiaverčių lyderių susitikimas gali vesti toli šia kryptimi. Gali baigtis ir taip, kad D. Trumpui teks priimti visą šį projektą tokį, koks jis yra.

Galimybė D. Trumpui būti pirmam, o jis tai mėgsta

Ir vis dėlto šios aplinkybės suteikia vieną unikalią, galbūt net istoriškai svarbią galimybę, o juk žinome, kad D. Trumpui patinka galimybes išmėginti pirmam. Nė vienam Amerikos prezidentui iki šiol nebuvo lemta susitikti su bent vienu iš Kimų, nuo Korėjos karo pabaigos Šiaurės Korėją valdančių jau daugiau kaip šešis dešimtmečius.

Beje, ir laikmetis – neeilinis. Pirma, Pietų Korėjoje šiuo metu – nauja, liberali ir taikingai nusiteikusi valdžia. Pietų korėjiečiams labai svarbu kuo labiau sušvelninti situaciją, keliančią pavojų jų šaliai būti nušluotai nuo Žemės paviršiaus, jei pusiasalyje, kurį ji dalijasi su Šiaure, įvyktų net ir menkiausias konfliktas. Antra, nuolat didėja įtampa – daugelyje sričių – tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos. Kinų lyderiams, žinoma, labiau patiktų, jei Pchenjanas rastų būdą sumažinti Vašingtonui daromą spaudimą, – tokiu atveju Kinijai nebereikėtų laužyti galvos dėl papildomų sankcijų savo bičiulės Šiaurės Korėjos atžvilgiu.

Kad ir kaip ten būtų, anot D. A. Andelmano, beprasmiška tikėtis visiškos Korėjos pusiasalio denuklearizacijos, juolab iki gegužės. Link to turi būti judama kūdikio žingsneliais. Devintojo dešimtmečio pabaigoje derybos tarp aukščiausiųjų Jungtinių Valstijų ir Sovietų Sąjungos valdžios pareigūnų dėl galimo Ronaldo Reagano ir Michailo Gorbačiovo susitikimo truko daugiau kaip dvejus metus. Šias derybas D. A. Andelmanas teigia stebėjęs nuo pačios pradžios iki pabaigos. Pasak jo, nuo dabartinės situacijos jos skyrėsi tuo, kad jomis tebuvo siekiama tik apsvarstyti ginklų kontrolės sutartį, o ne – kaip M. Gorbačiovas pasiūlė, o R. Reaganas nedelsdamas atmetė – išardyti ištisą branduolinių ginklų arsenalą abiejose pusėse.

D. A. Andelmanas tikina nenorintis pasakyti, kad neįmanomi jokie tarpiniai žingsniai. Pasak jo, išanalizuoti visas galimybes juos žengti – tiesiog privalu.

Darant tokio pobūdžio dramatiškus gestus abiem pusėms reikia didžiulio pasiruošimo ir milžiniškų geros valios ir savitvardos klodų – vertybių, kurių iki šiol nesugebėjo pademonstruoti nei viena. Galbūt D. Trumpui tai bus pirmasis ir lemiamas išbandymas. Išbandymas, kurį jis privalės įveikti bet kokia kaina.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (214)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (636)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Orai: šaltis po truputį įsigalės (2)

Savaitė, prasidėjusi šalčiu, nelepins ir toliau. Artimiausiomis dienomis žadama daugiau...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (56)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (35)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (34)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

FIFA metų geriausiu futbolininku išrinktas ne Ronaldo – triumfavo Modričius lietuvių balsai rinkimuose (13)

Šių metų sensacija Kroatijos rinktinės ir Madrido „Real“ variklis 33 metų Luka Modričius...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (463)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (5)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (30)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...