aA
Amerikos naujienų kanalas „NBC News“, remdamasi JAV pareigūnais, susipažinusiais su žvalgybos duomenimis, skelbia, kad antradienį agresyviems Rusijos naikintuvų veiksmams prieš JAV droną virš Juodosios jūros pritarė aukščiausia Kremliaus vadovybė.

Rusijos naikintuvai Su-27 bepilotį orlaivį „MQ-9 Reaper“ apipylė aviaciniais degalais, o tai yra precedento neturintis žingsnis. Žvalgyba mano, kad tokiu veiksmu buvo siekiama sutrikdyti drono skrydžio kursą arba išvesti iš rikiuotės jo žvalgybines galimybes.

„Agresija buvo įtraukta į Rusijos vadovybės ketinimus perėmimo metu“, – sakė vienas iš pareigūnų.

Kito šaltinio duomenimis, nėra jokių požymių, jog Vladimiras Putinas būtų asmeniškai įsakęs numušti droną. Tačiau kiti JAV pareigūnai pateikti smulkesnių detalių atsisakė, atskleisdami tik tiek, kad sprendimas buvo priimtas „pačiuose aukščiausiuose sluoksniuose“.

JAV žvalgybos duomenimis, Rusijos naikintuvas atsitiktinai kliudė drono sraigtą. Tai įvyko dėl piloto klaidos.

Kuo galėtų baigtis incidentas, kurio metu įvyko tiesioginis rusų lėktuvo ir amerikiečių bepiločio orlaivio susidūrimas, „Current Time“ aiškino karo ekspertas Romanas Svitanas.


– Johnas Kirby sako, kad panašių bepiločių orlaivių perėmimo atvejų būta ir anksčiau, tačiau šį kartą pilotų veiksmai buvo nesaugūs, neprofesionalūs ir neatsargūs. Kas iš tikrųjų įvyko, kad amerikiečiai ryžosi paskelbti šią informaciją, turint galvoje, kad Rusijos pajėgos ir anksčiau yra perėmusios JAV dronus?

– Perimti ir sunaikinti yra du skirtingi dalykai. Perėmimas būna tuomet, kai pasirodo pora naikintuvų ir priartėja prie drono. Drono operatorius supranta, jog gali būti smūgis, ir pasitraukia. Tai yra priartėjimas prie taikinio jo nesunaikinant. O sunaikinimas – tai pasirodymas, priartėjimas ir manevrų atlikimas, dėl kurių taikinys nebegali atlikti jokių tolesnių manevrų, ypač jei panaudojamos tam tikros naikinimo priemonės.

Šiuo atveju naikinimo priemonės kaip ir nebuvo naudojamos, tačiau apliejimas degalais ir sudarymas sąlygų, kuriomis dronas nebegali toliau skristi, yra, galima sakyti, sunaikinimas ir, beje, tiesioginis, nes šie veiksmai neabejotinai buvo apskaičiuoti ir žala buvo daroma sąmoningai. Juk niekas šiaip sau priešais bepilotį orlaivį degalų nemeta. Tai buvo sumanymas, pasibaigęs drono sunaikinimu. Nesvarbu, kaip tai atrodė: jis susinaikino pats ar tiesiog nukrypo nuo kurso. Būtent tokio pobūdžio veiksmai jau ribojasi su koviniu sunaikinimu.

Tokie klausimai sprendžiami diplomatiniu būdu. Jei abi pusės sutinka, tai traktuojama kaip ribinis incidentas, atstatoma finansinė vertė ir klausimai išsprendžiami taikiai. Karo metu tokie veiksmai gali būti kvalifikuojami kaip tiesioginis užpuolimas, o tai puolančiajai šaliai jau gali sukelti problemų.

– Ar galite dabar įsivaizduoti Rusijos reakciją į šį incidentą?

– Kokią reakciją? Jie vykdė užduotį, jie pašalino droną iš jo maršruto. Tiesa, užduotis nebuvo įvykdyta maksimaliai, nes iš karto pakyla kitas dronas – kovinį budėjimą visuomet atlieka pora dronų, kurie dubliuoja iš rikiuotės pašalintą orlaivį. Vos po valandos tuo pačiu maršrutu jau skrido antras bepilotis. Taigi žvelgiant iš Rusijos pusės, tai greičiau buvo informacinis smūgis, galbūt skirtas tam, kad paskubintų derybas su tais pačiais amerikiečiais.

– Tačiau pirmi, vis dėlto, apie tai pranešė amerikiečiai.

– Taip ir yra. Jei rusai imasi tokio pobūdžio veiksmų, jie laukia amerikiečių pareiškimo. O tuomet pereina prie vienokių ar kitokių derybų, jei jų reikia. Tokie incidentai yra kvietimas derėtis.

– Taigi kariškiai gavo Rusijos politinės vadovybės įsakymą numušti bepilotį orlaivį, kuris ten skraidė ne pirmą dieną?

– Taip ir yra. Jie ten skraido jau ne pirmus metus. Taigi greičiausiai buvo duota komanda, kad įvyktų kontaktas. Jie net nebandė jo numušti. Jeigu iš tikrųjų būtų duotas įsakymas jį numušti, jie būtų tiesiog iššovę iš pabūklų ir įvykdę užduotį. O kadangi prašymas buvo švelnus, reikėjo sukelti švelnų incidentą, kad vėliau su jais būtų galima pasikalbėti. Tuomet vėliau prasidėjo tam tikri kontaktai, prasidėjo diplomatinės derybos.

– Ar bus kokių nors naujų JAV pareiškimų? Galbūt radikalesnių?

– Jų tikrai gali būti. Kol bus atliktas tyrimas, šis incidentas iš pradžių laikomas ribiniu. Tyrimo metu bus peržiūrėti paties drono vaizdo kamerų įrašai, pačių sekimo sistemų – jau antžeminių – duomenys. Kai bus atliktas tyrimas, kai rusai duos parodymus ar paaiškinimus, bus sprendžiama, ar toliau laikyti tai ribiniu incidentu, ar pereiti prie kokios nors kitos plotmės, tarkime, į tiesioginės atakos lygmenį, ir tuomet jau priimti sprendimus.

Nors, žinant amerikiečius, jie gali viską palikti ribinio incidento rėmuose, bet po to kokiam nors rusų povandeniniam laivui 200-300 m gylyje kokiame nors vandenyne staiga suges sraigtas. Kitaip tariant, bus imtasi maždaug tokio paties veidrodinio veiksmo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(165 žmonės įvertino)
4.3939

Top naujienos

Čekiukų skandalas pasivijo ir Seimo narius: daugiausia klausimų kelia naktinės kelionės Dobrowolska dalį pinigų jau grąžino  (19)

Kai kurie Vilniaus miesto taryboje dirbę dabartiniai parlamentarai miestiečių pinigais apmokėjo...

Iš lietuviško tilto tarp Rytų ir Vakarų liko tik lieptas: tranzitinės valstybės vaidmenį siūlo pamiršti (27)

Esame tiltas tarp Rytų ir Vakarų, o tai – vienas reikšmingiausių mūsų šalies konkurencinių...

Prieš svarbiausią metinį NATO renginį – skambus šalių pareiškimas dėl Ukrainos

Ketvirtadienį parlamentinių Užsienio reikalų komitetų (URK) pirmininkai iš 19 NATO valstybių,...

Analitikai: siautėjusiam Kadyrovui – Putino įsakymas

Kasdieninėje ataskaitoje, kurią rengia Karo studijų institutas (ISW) Vašingtone, detaliau...

Šiauliuose 24-erių motina nužudė savo naujagimį: aiškėja tragedijos aplinkybės ir kas laukia moters (1)

Šiaulių apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas dėl šių metų pradžioje viename...

Justina Maciūnaitė

NT nuomos ekspertas sako atradęs 3 gudrybes, kaip daugiau uždirbti iš trumpalaikės būsto nuomos (2)

Gyventojams ėmus taupyti pinigus, uždirbti iš NT nuomos gali būti sudėtingiau. Be to, uždarbį...

Roma Macijauskaitė

Sovietmečiu ant bangos buvęs gėrimas išgyvena renesansą – dr. Čapkauskienė vertina, ar jis padeda virškinti, mesti svorį ir sergant diabetu

Tarybų Sąjungos laikais kombučia mūsuose buvo ypatingai populiari. Tiesa, jos pavadinimą tuomet...

Karas Ukrainoje. Vėl smogta Kyjivui: tarp žuvusiųjų – vaikai

Naktį Rusijos pajėgos užpuolė Kyjivą ir regioną. Per išpuolį žuvo trys žmonės, du iš jų...

Nuo šiandien įsigalioja griežtesnė atsakomybė vairuotojams ir keleiviams: nusižengusių laukia baudos

Nuo ketvirtadienio alkoholio produktų vartojimas, laikymas ir gabenimas atidarytoje pakuotėje...