Vyriausybės atsakas į cheminę ataką Solsberyje nulems ištisos kartos Didžiojoje Britanijoje ateitį. 1982 metais britų premjerė Margaret Thatcher galėjo ignoruoti Argentinos Folklando salų užgrobimą ir priimti kokį nors jos reputaciją saugantį diplomatinį sprendimą.
© AFP / Scanpix

Tačiau ji pasirinko surengti rizikingą, bet sėkmingą karinę kampaniją, kuri baigėsi visiška pergale, įkūnijusia šalies atsigavimą po ankstesnį dešimtmetį tvyrojusio chaoso ir silpnumo. Ji ne vien pakeitė Britanijos požiūrį į save pačią, bet ir viso pasaulio požiūrį į Britaniją.

Panašiai svarbus yra ir neapgalvotas bei negailestingas buvusio rusų ir britų agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimas Solsberyje.

Britanija ignoravo ankstesnes provokacijas, o ypač Aleksandro Litvinenkos – buvusio KGB agento, padėjusio britų žvalgybai tirti Kremliaus ryšius su organizuotu nusikalstamumu – nunuodijimą radioaktyviu polonio izotopu.

Britanija ignoravo užsienio žvalgybos tarnybos MI6 pareigūno Garetho Williamso, su Rusija susijusių pinigų plovimo bylų specialisto, nužudymą. Jo nuogas apiręs lavonas buvo rastas užrištame maiše Londone esančio MI6 slapto buto vonioje; šnipų žargonu tai buvo puikiai atliktas „šlapias darbelis“.

Britanija taip pat ignoravo nešvarių Rusijos pinigų srautą, užplūdusį nekilnojamojo turto rinką ir finansų sistemą, ir neatsitiktinai: dalis tų pinigų atsidūrė politinėje sistemoje.

Atsainus požiūris ir arogancija sumažino Britanijos prestižą užsienyje, bet jo nesunaikino. Jungtinė Karalystė, branduolinė galybė ir nuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė, tebėra svarbi daugybėje sričių – galbūt daug labiau nei įsivaizduoja jos gyventojai.

Ypač svarbus yra Britanijos vaidmuo pagyvėjusioje NATO teritorinėje gynyboje, ne tik dėl Estijoje dislokuotų pajėgų, bet ir todėl, kad ji priklauso Aljanso greitojo reagavimo pajėgoms, kuriomis siekiama padidinti Vakarų pajėgumus krizės atveju.

Tačiau dabar Britanijos autoritetas atsidūręs pavojuje. Solsberio klausimas kelia daug daugiau žalos nei besiartinančios problemos dėl „Brexit“ ir gynybos biudžeto apkarpymo: ar ši šalis tebėra nusiteikusi gintis?

Daug blogesnė nei pastaraisiais metais demonstruota smėlyje galvą slepiančio stručio pozicija – atsisakymas pripažinti, kad Rusija yra priešiška šalis.

Apie šią pralaimėtojiško nihilizmo nuotaiką rašė skiltininkas Peteris Hitchensas: kovo 11-ąją laikraštyje „The Mail on Sunday“ jis klausė, kodėl reikia žaisti šį „žiaurų, brangų ir pavojingą žaidimą prieš žmones, kurie yra daug negailestingesni negu mes kada nors išdrįsime būti“.

Jo manymu, Britanija, parėmusi NATO ir ES plėtrą, stumtelėjo Rusiją į naują šaltąjį karą.

Hitchensas – beje, mano draugas – rašė: „Didelė dalis gyventojų pajuto, kad negavo jokios ekonominės ar politinės naudos iš narystės Europos Sąjungoje, ir jie lygiai taip pat gali pajusti negaunantys jokios saugumo naudos iš mūsų vaidmens NATO. Rusija tiesiogiai Britanijai negrasina, tai kodėl rizikuojame su ja kovoti? Trumpai tariant, Britanija turėtų patikėti Vidurio ir Rytų Europos šalis žemyninės didžiosios valstybės politikos malonei.“

Šio požiūrio problema – prielaida, kad Rusijos grėsmė Britanijai sustos prie mūsų krantų, jei mes tiesiog atsisakysime įsipareigojimų žemyninei Europai.

Nepaprastai tikiuosi, kad ši hipotezė niekuomet nebus išbandyta tikrame gyvenime. Mano nuomone, daug labiau tikėtina, kad izoliuota, neutrali, draugų neturinti Britanija tebūtų daug lengvesnis taikinys Rusijos ekonominei, politinei ir karinei agresijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Pigių skrydžių bendrovės lėktuvais skraidantys lietuviai pasipiktinę: tai tęstis nebegali (196)

Keleivinio lėktuvo salonas – vieta, kurioje bilietą įsigijęs keleivis tikisi bent elementarios...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (89)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...

Rimvydas Valatka. Tautinis beprotnamis – su baltų religija ir VSD pažymų liturgija (47)

Prezidentė dukart išsigynė VSD pažymų. Beveik kaip Simonas – Jėzaus: nei mačiau, nei...

Indianos spauda: už aikštės ribų ramus, bet ant parketo sužvėrėjantis Sabonis „Pacers“ lieka mįsle (18)

2017-18 metų NBA pirmenybėms nenumaldomai artėjant prie visame pasaulyje laukiamo superfinalo,...

Dvigubą žmogžudystę Tauragės rajone surengęs vyras pareiškė: aš vis tiek nesėsiu (16)

Tauragės rajone esančiame Eidintų kaime gyvenanti šeštadienį nužudytos moters draugė...

Etapai, kuriuos princas Williamas ir Kate Middleton norėtų kuo greičiau pamiršti: ašaros riedėjo ne kartą (1)

Kai šių metų balandžio pabaigoje Didžiosios Britanijos princas Williamas ir jo žmona Catherine...

Techninio gedimo nepalaužtas Ricciardo triumfavo Monako gatvėse

Sekmadienį Monake vykusiose F-1 lenktynėse pirmas finišo liniją kirto ir antrąją pergalę...

Pirmasis pasimatymas: kas turi mokėti ir kiek pinigų reikėtų išleisti (386)

Tik 26 proc. moterų mano, kad per pirmąjį pasimatymą derėtų mokėti perpus arba už abu...

10 triukų, kaip per daug neišlaidaujant atnaujinti namus pagal paskutinę madą (6)

Norint atnaujinti namus madingiausiais šių metų elementais, nereikia apiplėšti banko. Štai...