aA
Per Rusijos televiziją paviešintas Julijos Skripal pokalbis su jos pussesere Viktorija į Rusijos ir Didžiosios Britanijos informacinį konfliktą įnešė neprognozuojamą žmogiškąjį elementą, rašo „The Guardian“ apžvalgininkas Patrickas Wintouras.
Julija Skripal
© Vida Press

Rusija ir Didžioji Britanija griežtai laikosi savų bandymų išsaugoti reputaciją scenarijų, tačiau dabar abejų valstybių padėtis tiesiogiai priklauso nuo Skripalių šeimos – nuo jų tarpusavio santykių ir to, ką jie žino ir nori papasakoti, teigia apžvalgininkas.

Susiklosčius tokioms aplinkybėms, neapdairu manyti, kad kuri nors iš tų dviejų moterų veikia savarankiškai, gali būti, kad jos abi tapo politinio žaidimo marionetėmis. Anot apžvalgininko, dabar situacija gali pasikeisti bet kurią akimirką.

Sergejaus Skripalio dukra Julija po apnuodijimo pabudo iš komos ir suprato, kad jos tėvas sunkiai serga, o aplinkui siaučia tikrų tikriausia geopolitinė audra.

P. Wintouras mano, kad J. Skripal pranešimas buvo parašytas klausantis, ką diktuoja valdžios atstovai. Dirbdami su iš komos pabudusia jauna moterimi, britų valdžios pareigūnai tikisi išsiaiškinti apnuodijimo aplinkybes ir galimus motyvus.

Maskvoje gyvenanti V. Skripal daug ir noriai bendrauja su žiniasklaida ir primygtinai tvirtina, jog jos pozicija neutrali, tačiau, panašu, gana nemenkai atitinka Rusijos valdžios pareiškimus. Ji sako, kad jos giminaičiai tiesiog negalėjo būti apnuodyti cheminiu ginklu, esą greičiausiai jie tiesiog apsinuodijo žuvimi.

Ekspertas spėja, jog Rusija V. Skripal naudojasi kaip taranu, padėsiančiu prisibrauti iki J. Skripal.

Maskvos ambasadorius Aleksandras Jakovenka per neseniai vykusią spaudos konferenciją ne vieną kartą pasiskundė, kad jam neleidžiama susitikti su Skripaliais, kurie yra Rusijos piliečiai ir „tragiško incidento“ aukos.

A. Jakovenka taip pat kalbėjo apie Viktorijos teisę susitikti su pussesere ir išreiškė pageidavimą taip pat su ja pasimatyti, jei ji atvyks į Londoną, ir pasiūlė visokeriopą pagalbą.

Remiantis Julijos ir Viktorijos Skripalių pokalbiu, kurį paskelbė Rusijos televizija, Julija su pussesere pasimatyti atsisako. Gali būti, kad jos atsisakymas nesutapo su Rusijos valdžios lūkesčiais, samprotauja P. Wintouras. Dabar Didžiosios Britanijos ministrams teks itin atidžiai stebėti, kokia linkme judės ši šeimyninė istorija, tvirtina apžvalgininkas.

Įtartinas pokalbis

Rusijos valstybinė televizija ketvirtadienį paskelbė, jos teigimu, pokalbio telefonu įrašą, kuriame Julija Skripal, apnuodyta praėjusį mėnesį Anglijoje kartu su savo tėvu – buvusiu rusų dvigubu agentu Sergejumi Skripaliu – tariamai bendrauja su savo pussesere.

„Rossija-1“ televizijos pokalbių laidos „60 minučių“ vedėjai teigė gavę įrašą iš J. Skripal pusseserės Viktorijos, tačiau paaiškino, kad jie negalėjo patvirtinti įrašo autentiškumo.

Tame įraše J. Skripal prisistačiusi moteris sakė besitikinti, kad ją greitai išrašys iš ligoninės, ir kad jos tėvas Sergejus jaučiasi „gerai“.

„Skambina Julija Skripal“, – prieš trumpą pokalbį rusiškai prisistatė moteris.

„(Mano tėvui) viskas gerai. Dabar jis ilsisi, miega. Mūsų sveikata tvarkoj – nepataisomos žalos nepadaryta. Greitai būsiu išrašyta. Viskas gerai“, – pridūrė ji.

Rusijoje gyvenanti jos pusseserė atsako, kad kitą savaitę norėtų ją aplankyti Didžiojoje Britanijoje.

„Vika, niekas tau neišduos vizos“, – sako J. Skripal prisistačiusi moteris.

S. Skripalis ir jo dukra tebegydomi nuo kovo 4 dienos įvykusio apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ (Naujokas). Anglijos ligoninė, kur abudu buvo paguldyti, praėjusią savaitę sakė, kad Julijos sveikatos būklė „sparčiai gerėja“.

Remiantis naujausia paskelbta informacija, jos 66 metų tėvas tebėra kritinės būklės.

Rusų chemikas Vilas Mirzajanovas – vienas iš medžiagos „Novičiok“ kūrėjų – naujienų agentūrai AFP sakė, jog S. Skripalis ir jo duktė kentės visą savo gyvenimą, net jei nemirs.

Dėl šio incidento tarp Rusijos ir Vakarų valstybių kilo rimta diplomatinė krizė, Londonui apkaltinus Maskvą prisidėjus prie apnuodijimo.

Rusija kategoriškai atmeta visus kaltinimus.

J. Skripal pusseserė keletą kartų viešai kalbėjo apie apnuodijimą.

Trečiadienį ji dalyvavo vienoje pokalbių laidoje kartu su Andrejumi Lugovojumi ir Dmitrijumi Kovtunu – pagrindiniais įtariamaisiais dėl buvusio Rusijos šnipo Aleksandro Litvinenkos nužudymo, įvykdyto 2006 metais Didžiojoje Britanijoje.

Šią savaitę ji sakė Rusijos žiniasklaidai, kad S. Skripalis ir jo duktė negalėjo būti apnuodyti savo namuose, kaip įtaria britų policija, nes jų naminiai gyvūnai taip pat būtų nukentėję.

Rusijos užsienio reikalų ministerija vėliau skundėsi, kad Jungtinė Karalystė nepateikė duomenų apie minėtus augintinius.

Tačiau Didžiosios Britanijos aplinkos departamento atstovas laikraščiui „The Mirror“ papasakojo, kad S. Skripalio namuose Solsberyje gyvenusios jūrų kiaulytės nugaišo, o katinas buvo užmigdytas.

Gautomis žiniomis, graužikai nugaišo dėl dehidratacijos, kadangi S. Skripalio namas kelias dienas buvo užantspauduotas. Juodą persišką katiną Nashą Van Drake`ą pareigūnai rado ištiktą streso ir nusiuntė tirti į Porton Dauno cheminės ginkluotės laboratoriją, bet jis taip kankinosi, kad buvo nuspręsta jį užmigdyti.

Gyvūnų kūnai buvo skubiai sudeginti būgštaujant, kad jie gali būti užkrėsti nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

DELFI primena, kad 66 metų buvęs Rusijos šnipas S. Skripalis ir 33-ejų jo duktė Julija kovo 4-ąją buvo rasti ant suolelio be sąmonės Solsberio mieste į pietvakarius nuo Londono. Jie su gyvybei pavojingais apsinuodijimo simptomais buvo nuvežti į ligoninę. Vėliau Julija atgavo sąmonė ir kalbėjo. S. Skripalis 2004 metais Rusijoje buvo suimtas ir apkaltintas šnipinėjimu Didžiosios Britanijos naudai.

2006 metais jis buvo nuteistas 13 metų kalėti. 2010 metais Rusijai ir JAV apsikeitus šnipais, S. Skripalis gavo prieglobstį Didžiojoje Britanijoje. Tyrimo metu paaiškėjo, kad S. Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyti chemine medžiaga, vadinama „Novičiok“. Ši medžiaga buvo sukurta Sovietų Sąjungoje. Didžioji Britanija dėl S. Skripalio apnuodijimo kaltina Rusiją. Britus palaikė ir kitos Vakarų šalys.

Dauguma ES šalių, JAV, Kanada, Australija ir kitos šalys nusprendė iš šalies išsiųsti po diplomatine priedanga dirbančius rusų žvalgybos pareigūnus. Rusija savo kaltę neigia, o į diplomatų išsiuntimą atsakė tuo pačiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Policijos įspėjimus prieš mitingą Lietuvoje gavo ne vienas žmogus: pasijutau kaip tikras banditas (310)

Varėnoje dirbantis mokytojas Egidijus Nasevičius pasijuto didžiuliu nusikaltėliu, kai į jo duris...

Kada sprogs NT burbulas: ekspertai turi skirtingas nuomones (108)

Kuomet vis garsiau kalbama apie galimai artėjančią krizę, ekonomistų nuomonė kiek išsiskiria...

„Valstiečiai“ kandidatu į Šiaulių merus pasiūlė Pijaus personažą įkūnijusį aktorių (18)

Pijaus personažą seriale „Naisių vasara“ įkūnijęs Aurimas Žvinys Lietuvos valstiečių ir...

Rusija net loštelėjo pamačiusi Trumpo žinutę tviteryje: kantrybė senka (199)

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas , panašu, per dažnai nesutaria su Rusijos...

Nedidelis kiekis narkotikų šiemet kriminaliniu štampu paženklino beveik 2 tūkst. žmonių (25)

Seimo posėdyje svarstant naujausią Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir...

Motina dėl su buvusiu vyru gyvenančios dukros beldžiasi į tarnybų širdis: specialistai grėsmės nemato (48)

Buvusi žurnalisto Tomo Čyvo žmona Jurgita Motiejūnaitė kreipėsi į DELFI ir pateikė Vaiko...

Prie kitų – angeliukas, prie mamos – velniukas: jei prie jūsų vaikas elgiasi blogai, atsakykite sau į šį klausimą

Vos mama grįžta į namus, vaikas atrodo pasikeičia – jis ima niurzgėti, viskuo yra...

Anksčiau žemaičiams sava eglė neįtiko: šiemet ji suspindo visu gražumu

Pagaliau ir mažieji miestai panoro pasipuošti išskirtiniais Kalėdų simboliais. Tarp gražiausių...

Seimas apsisprendė: į vaikų švietimą investuojantys tėvai lengvatos negaus (10)

Tėvai, investuojantys į neformalų vaikų švietimą, negaus gyventojų pajamų mokesčio ( GPM )...

DELFI TV Gyvai: Monikos Pundziūtės-Monique naujos dainos ir vaizdo klipo premjera
 (2)

Po griausmingų naujo albumo „Planai“ pristatymo koncertų Monika Pundziūtė-Monique nieko...