aA
Ekspertai šeštadienį svarsto, kaip Rusija reaguos į Vakarų smūgius savo sąjungininko Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui, ir sako, kad nepaisant Kremliaus keliamo triukšmo karinis atsakas mažai tikėtinas.
© AFP / Scanpix

Ekspertų nuomone, Maskva greičiausiai tęs diplomatinių protestų laviną.

Prezidentas Vladimiras Putinas griežtai pasmerkė šeštadienį paryčiais suduotus smūgius Sirijai ir pridūrė, kad Vašingtonas jau yra atsakingas už „skerdynes Jugoslavijoje, Irake ir Libijoje“.

Tačiau Rusijos lyderis nepaskelbė apie jokias atsakomąsias priemones; Maskva paprasčiausiai sušaukė skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį.

Karinio atsako nelaukiama

Kremliui palankus rusų žurnalo „Russia in Global Affairs“ redaktorius Fiodoras Lukjanovas atmetė tiesioginio karinio konflikto tarp Maskvos ir Vašingtono tikimybę.

„Kaip ir tikėtasi, pagrindinis tikslas buvo jėgos pademonstravimas“, – valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė F. Lukjanovas, turėdamas omenyje JAV, Britanijos ir Prancūzijos smūgius Sirijai.

„Taikiniai buvo parinkti gan rūpestingai, siekiant išlaikyti situacijos kontrolę“, – sakė jis.

Maskvoje įsikūrusio strateginių studijų centro „Institute for the Dialogue of Civilisations“ tyrimų vadovas Aleksejus Malašenka kalbėjo panašiai.

„Nieko negirdime apie atsakomuosius smūgius, ši tema dingo“, – naujienų agentūrai AFP sakė A. Malašenka.

„Praktiškai visi mano, kad Rusijos karinis atsakas neįmanomas, tai labai pavojinga ir gal padaryti priešingą poveikį“, – pridūrė jis.

Aleksandras Šumilinas iš Rusijos mokslų akademijai priklausančio JAV ir Kanados instituto taip pat sakė, kad karinis atsakas nesvarstomas.

„Smūgiai buvo nutaikyti, tiesioginės žalos Rusijai ir rusams nepadaryta“, – AFP sakė A. Šumilinas.

„Daug triukšmo“

„Atsakomųjų žingsnių gali būti imtasi tik politikos ir propagandos srityse – tai kaip tik ir vyksta, – sakė A. Šumilinas. – Daugiau nieko negalima padaryti.“

A. Malašenka pridūrė: „Bus daug triukšmo, kalbų litanija, bet griežtų veiksmų nebus imtasi. Vėlgi, Rusija nieko negali padaryti.“

Pasak jo, laukiama daugiau griežtos Rusijos retorikos Jungtinėse Tautose. „Bet tai nieko nereiškia“, – sakė A. Malašenka.

Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas nustatė toną pareikalaudamas „teisinių pasekmių“. Tai buvo vienas pirmųjų Maskvos komentarų po šeštadienio smūgių Sirijoje.

„Esu absoliučiai įsitikinęs, kad mūsų atsakas į situaciją turėtų būti teisinis, o ne karinis, kol neliečiami mūsų kariniai objektai Sirijoje“, – sakė K. Kosačiovas, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

„Tai, žinoma, yra skubus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis“, – sakė jis.

Ar smūgis teisėtas?

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad įtariamas cheminio ginklo panaudojimas sukilėlių mieste Dumoje praėjusį savaitgalį buvo akivaizdus kelių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų prieš Siriją pažeidimas.

Britų ministrė pirmininkė Theresa May taip pat pavadino smūgius Sirijai „teisingais ir teisėtais“, ir sakė, kad tarptautinė bendrija netoleruos tolesnio cheminių ginklų naudojimo.

Prancūzija sako, kad po 2013 metų, kai Damaskas neva pritarė Cheminio ginklo uždraudimo konvencijai (CWC), Sirija tęsė slaptą cheminių ginklų programą, o tai galėtų paskatinti kitus represinius režimus taip pat naudoti tokius ginklus.

Šeštadienį paskelbtoje analizėje prancūzų žvalgybos tarnybos kalba apie „surinktus įrodymus“, kad nuo 2017 metų balandžio 4-osios, kai Chan Šeichūne buvo panaudotos zarino dujos, buvo įvykdyta maždaug 11 cheminių atakų, daugiausia panaudojant chlorą.

Ataka Chan Šeichūne, kai žuvo 88 žmonės, sukėlė tarptautinį pasipiktinimą ir paskatino JAV prezidento Donaldo Trumpo pirmuosius smūgius Sirijos režimui.

„Manome, kad cheminių ginklų naudojimo normalizavimas yra grėsmė mūsų kolektyviniam saugumui, kuri negali likti be atsako“, – naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis Prancūzijos prezidentūroje.

Tačiau Maskva, pagrindinė Sirijos sąjungininkė septynerius metus trunkančiame pilietiniame kare, iškart pareikalavo skubaus JT Saugumo Tarybos susirinkimo ir sakė, kad Vakarų galybės pažeidė „JT chartiją ir tarptautinės teisės normas bei principus“.

Analitikai sutinka, kad JAV, Britanija ir Prancūzija, surengusios smūgį Sirijai be JT įgaliojimo, kuris faktiškai yra neįmanomas, nes Rusija nuolat vetuoja tokius pasiūlymus Saugumo Taryboje, kliovėsi nelabai aiškia „teisinės moralės“ koncepcija.

„Konvencijų pažeidimas nesuteikia teisės naudoti jėgą“, – sakė pagalbos organizacijos „Gydytojai be sienų“ (MSF) teisės klausimų direktorė Francoise Saulnier.

Pagal JT taisykles karinė jėga kitos valstybės teritorijoje leidžiama tik trimis atvejais: teisėtos savigynos tikslais, paprašius tai šaliai arba leidus JT Saugumo Tarybai.

„Dūmų uždanga“

Vakarų pareigūnai taip pat nurodo moralinį argumentą ir sako, kad turi būti užkirstas kelias Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui naudoti ypač žiauraus poveikio ir uždraustus ginklus.

„JT rezoliucijos priimtos ir šiandien mes galbūt veikiame ne pagal šių rezoliucijų gaires, bet pagal tarptautinės teisės gaires: šis diktatorius žudo savo paties žmones“, – neseniai sakė Prancūzijos parlamento Gynybos komiteto pirmininkas Jeanas-Jacques'as Bridey.

Tačiau vadovautis tokiais argumentais rizikinga, nes jie gali atverti kelią vienašališkam jėgos naudojimui kitokiais atvejais. Šis precedentas gali būti ypač parankus režimų, jau pademonstravusių, kad jie nelabai paiso tarptautinės teisės principų, pastangoms pateisinti savo jėgos naudojimą, sako analitikai.

„Teisinė moralė yra absoliutūs spąstai, nes tai, kas moralu tau, nėra moralu man“, – sakė Didier Billionas iš Prancūzijos Tarptautinių ir strateginių reikalų instituto.

„Kas suteiktų Prancūzijai ir JAV teisę bombarduoti kokią nors valstybę?“ – klausė jis ir atmetė šių šalių pateiktus argumentus kaip „dūmų uždangą“.

Teisininkui Patrickui Baudouinui iš Paryžiuje įsikūrusios ne pelno organizacijos „International Federation for Human Rights“ tai atrodo kaip „tarptautinės teisės pažeidimas siekiant užtikrinti, kad jos būtų laikomasi“.

„Tai idėja, kad yra kažkokia tarptautinė humanitarinė teisė, pagrįsta „atsakomybe ginti“. Tačiau tai nėra išdėstyta tarptautinėje teisėje“, – sakė jis.

F. Saulnier sutinka, kad tokios sąvokos yra „tuščios koncepcijos", galinčios duoti priešingų rezultatų.

„Pavojinga tai, jog Vakarai, Sirijoje jau kariaujantys su veikėjais ne valstybėmis, rizikuoja eskalacija tarptautinio konflikto link, kad potencialiai grįžtų prie derybų stalo“ dėl septynerius metus trunkančio pilietinio karo, sakė ji.

Tačiau bandydami apeiti nustatytas taisykles dėl jėgos panaudojimo, „mes likviduojame teisines struktūras, sukurtas po Antrojo pasaulinio karo“, pažymėjo F. Saulnier ir perspėjo dėl galinčios grįžti „kanonierių diplomatijos“.

Skaitykite daugiau čia:

JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgių Sirijai
N. Haley: JAV įves naujas sankcijas Rusijos įmonėms dėl padėties Sirijoje Jungtinės Valstijos įves naujas sankcijas Rusijos įmonėms, aprūpinančioms Damasko režimą, sekmadienį pranešė JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley.„Pamatysite, kad sankcijos Rusijai bus įvestos. Apie jas sekretorius (Steve'as) Mnuchinas paskelbs pirmadienį, jeigu to dar nepadarė“, – interviu televizijos CBS laidai „Face the Nation“ sakė diplomatė.
JAV atstovė JT mano, kad derybos su Damasku yra neįmanomosJAV nuolatinė atstovė Jungtinėse Tautose Nikki Haley pareiškė, jog Vašingtono ir Damasko tiesioginės derybos neįmanomos.„Mes neketiname tiesiogiai derėtis su Basharu al Assadu (Bašaru Asadu)“, – CBS televizijos laidoje sekmadienį pabrėžė H. Haley.Jos žodžiais, Sirijos režimas atsisakė dalyvauti daugiašalėse derybose bei kartu paragino Rusiją „pristatyti“ Siriją prie derybų stalo.„Sirija nėra verta tiesiogiai derėtis su JAV“, – pabrėžė ji.Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija šeštadienį paryčiais sudavė smūgių Sirijos cheminių ginklų infrastruktūrai, atsakydamos į įtariamą nuodingų dujų ataką Damasko Dumos priemiestyje, per kurią žuvo kelios dešimtys žmonių, įskaitant vaikus.
Putinas: pakartotiniai veiksmai sukels chaosąNauji Vakarų raketų smūgiai Sirijai sukels „chaosą“ tarptautiniuose santykiuose, kalbėdamas su Irano prezidentu Hassanu Rouhani (Hasanu Rouhaniu) sekmadienį pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.Praėjus dienai po JAV vadovaujamos koalicijos smūgių įtariamai Sirijos cheminių ginklų infrastruktūrai telefonu su H. Rouhani kalbėjęs V. Putinas pareiškė, jog „tuo atveju, jeigu tokie veiksmai, kurių imamasi pažeidžiant Jungtinių Tautų Chartiją, bus įvykdyti pakartotinai, tai neišvengiamai sukels chaosą tarptautiniuose santykiuose“, nurodoma Kremliaus paskelbtame pranešime.
JAV prezidentas gina savo žodžiusJAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį gynė savo pareiškimą „Misija įvykdyta“, kurį padarė kalbėdamas apie JAV vadovaujamos koalicijos smūgius Sirijai.Sekmadienį D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad misija „buvo atlikta taip puikiai, taip tiksliai, kad netikrų naujienų žiniasklaida tegalėjo prisikabinti prie mano pavartotų žodžių „Misija įvykdyta“.„Žinojau, kad jie prie to prisikabins, bet maniau, kad tai yra puikus karinis išsireiškimas, jį reikėtų vėl vartoti. Ir vartoti dažnai!“ – pridūrė jis.D. Trumpo šeštadienį pavartoti žodžiai pakurstė prisiminimus apie JAV prezidentą George‘ą W. Bushą (Džordžą V. Bušą), kuris stovėjo po transparantu su užrašu „Misija įvykdyta“, kai 2003 metais paskelbė apie didelio masto kovinių operacijų Irake pabaigą praėjus šešioms savaitėms po įsiveržimo. Toji deklaracija pasirodė buvusi pirmalaikė, nes karas tęsėsi dar daug metų.
Izraelis ir toliau priešinsis Irano kariniam buvimui SirijojeIzraelis nori užkirsti kelią ilgalaikiam Irano kariniam buvimui Sirijoje. Vidaus reikalų saugumo ministras Giladas Erdanas kariuomenės radijui sakė, kad jei Irano pajėgos įsitvirtins Sirijoje, tai reikš „grėsmę Izraelio saugumui“. Švietimo ministras Naftalis Bennettas pareiškė, kad Izraelis pasilieka sau „pilną veiksmų laisvę“. „Mes neleisime Iranui įsikurti Sirijoje“, - pridūrė jis.Pasak N. Bennetto, Izraelio šiaurinė siena negali tapti „žaidimų lauku“ Sirijos prezidentui Basharui al Assadui. Izraelis šiaurėje ribojasi su Sirija ir Libanu. Čionykščiai Irano sąjungininkai šiitų „Hezbollah“ kovotojai Sirijos konflikte palaiko B. al Assadą.N. Bennettas, naujakurių partijos „Žydų namai“ pirmininkas, ir G. Erdanas iš Izraelio premjero Benjamino Netanyahu „Likud“ partijos, priklauso tam pačiam saugumo kabinetui.Praėjusį pirmadienį buvo atakuota Sirijos karinių oro pajėgų bazė T-4 Homso provincijoje. Šie antskrydžiai priskiriami Izraeliui. Per juos žuvo mažiausiai 14 žmonių, tarp jų, Teherano duomenimis, buvo septyni iraniečių kariai. Ataka surengta praėjus dviem dienoms po spėjamo cheminio ginklo panaudojimo Dumos mieste.Izraelis pastaraisiais metais surengė dešimtis smūgių prieš taikinius Sirijoje. Daugiausiai jie buvo nukreipti prieš Libano „Hezbbolah“ kovotojams ginklus vežančius konvojus, tačiau taip pat prieš Irano bazes. Paprastai Izraelis neprisiima atsakomybės dėl atakų. Izraelis nepatvirtino ir oro antskrydžio prieš bazę T-4.
Popiežius ragina ieškoti bendro Sirijos krizės sprendimo Popiežius Pranciškus sako esąs „labai susirūpinęs“, kad tarptautinei bendruomenei nepavyksta rasti bendro krizės Sirijoje ir kitose pasaulio dalyse sprendimo.Palaiminimą sekmadienį tradiciškai paskelbęs pontifikas pareiškė, jog, „nepaisant tarptautinės bendruomenės turimų priemonių, yra sunku sutarti dėl bendrų veiksmų siekiant taikos Sirijoje ar kituose pasaulio regionuose“.Pranciškus „visus geros valios žmones“ paragino kartu su juo pasimelsti už taiką, o politinius lyderius paragino padėti „įsivyrauti teisingumui“.
Po Vakarų smūgio Assadas yra „geros nuotaikos“, sako Rusijos pareigūnaiRusijos politikų grupė sekmadienį susitiko su Sirijos prezidentu Basharu al Assadu, kurio nuotaika praėjus dienai po Vakarų surengto smūgio esą yra gera.B. al Assado nuomone, raketų smūgis, kuris buvo surengtas dėl įtariamos Sirijos pajėgų cheminių ginklų atakos Dumos mieste, suvienys šalį, pareiškė Rusijos parlamento žemųjų rūmų – Valstybės Dūmos – narys Dmitrijus Sablinas, kurį cituoja Rusijos naujienų agentūros.„Prezidentas Assadas laikosi absoliučiai teigiamo požiūrio, yra geros nuotaikos“, – pareiškė sekmadienį įvykusiame susitikime taip pat dalyvavusi Rusijos Chantų-Mansių regiono gubernatorė Natalija Komarova.D. Sablinas pažymėjo, jog B. al Assadas skaičiuoja, kad šalies atstatymas po daug metų besitęsiančio karo kainuos 400 mlrd. JAV dolerių.Tuo tarpu Prancūzija po smūgio Sirijos cheminių ginklų infrastruktūrai, kurį surengė kartu su Jungtinėmis Valstijomis ir Jungtine Karalyste, Rusiją ragina Sirijoje kartu siekti politinio sprendimo.Interviu savaitraščiui „Journal du Dimanche“ Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Yves'as Le Drianas pareiškė, jog „mes turėtume suvienyti savo pastangas ir Sirijoje siekti politinio proceso, kuris leistų įveikti krizę“.Net ir padidėjus įtampai tarp Rytų ir Vakarų, Prancūzija ir toliau reguliariai kalbasi su Rusija. Pavyzdžiui, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas  su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kalbėjosi penktadienį, likus vos kelioms valandoms iki Vakarų raketų smūgio.
Europos lyderiai palaiko raketų smūgį Sirijai, Kinija – priešNiujorkasDaugelis Europos lyderių ir Kanados ministras pirmininkas pareiškė remiantys ir palaikantys JAV vadovaujamos koalicijos smūgius Sirijai, tačiau įspėjo, jog negalima leisti jau septynerius metus besitęsiančiam konfliktui dar paaštrėti.Tuo tarpu Venesuela ir Kinija pasmerkė raketų smūgius, kurie, anot jų, pažeidžia tarptautinę teisę.Štai keletas atsiliepimų:Šiaurės ir Lotynų Amerika„Kanada remia savo draugus, kurie ėmėsi šių būtinų atsakomųjų veiksmų, ir griežčiausiai smerkia“ cheminių ginklų panaudojimą Sirijoje, pareiškė Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau.Tuo tarpu Venesuelos vyriausybė pareiškė, jog „energingai smerkia“ smūgį Sirijai, kurį pavadino vienašališku veiksmu, pažeidžiančiu Sirijos suverenumą ir „pagrindines tarptautinės teisės nuostatas“.„Meksika pakartotinai pareiškia griežtai smerkianti cheminių ginklų panaudojimą“, – nurodė Meksikos vyriausybė. Tačiau jos paskelbtame pranešime nebuvo išreikštas aiškus pritarimas arba nepritarimas kariniam smūgiui Sirijai.Europos reakcija„Bulgarija visada laikėsi nuomonės, kad nekaltų žmonių, įskaitant vaikus, žudymo negalima pateisinti jokiomis priežastimis, kad cheminių ginklų panaudojimas yra karo nusikaltimas ir kad smūgis Sirijos taikiniams buvo atsakas į karo nusikaltimą“, – pareiškė Europos Sąjungos Tarybai šiuo metu pirmininkaujančios Bulgarijos vyriausybė.„Jungtinių Valstijų, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės smūgis aiškiai parodė, kad Sirijos režimas kartu su Rusija ir Iranu negali tęsti šios žmonių tragedijos, bent taip, kad jam tai nieko nekainuotų. ES kartu su savo sąjungininkais stos už teisingumą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.„Prieš smūgį, kuris buvo įvykdytas praėjusią naktį, NATO sąjungininkai išnaudojo visus kitus įmanomus būdus šį klausimą spręsti JT Saugumo Taryboje, tačiau ... Rusija tam sutrukdė... Nesakau, kad praėjusią naktį surengus smūgį buvo išspręstos visos problemos, tačiau palyginti su alternatyva nieko nedaryti tai buvo teisingas sprendimas“, – pareiškė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.„Pritariame, kad mūsų JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos sąjungininkai tokiu būdu prisiėmė atsakomybę kaip nuolatiniai JT Saugumo Tarybos nariai. Karinis smūgis buvo būtina ir tinkama priemonė, siekiant užtikrinti, kad tarptautinis cheminių ginklų panaudojimo draudimas tebebūtų veiksmingas, o Sirijos režimas būtų įspėtas vengti pažeidimų ateityje“, – pažymėjo Vokietijos kanclerė Angela Merkel.„Tai, kas pastarosiomis dienomis įvyko Sirijoje, gerokai pralenkia nuolatinį paliaubų pažeidimą. Atsakas į šiuos žiaurumus yra teisėtas ir proporcingas“, – pareiškė Ispanijos premjeras Mariano Rajoy.„Tam tikras skaičius žmonių dėl chemikalų buvo pasmerkti mirčiai kančiose, tačiau žmonių, kurie tokiai mirčiai pasmerkiami dėl įprastinių ginklų naudojimo, yra kur kas, kur kas daugiau“, – pareiškė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, paraginęs dėti daugiau pastangų, kad Sirijos režimas atsakytų už šimtus tūkstančių žmonių, kuriuos nužudė, naudodamas įprastinę ginkluotę.„Graikija besąlygiškai smerkia cheminių ginklų panaudojimą ir palaiko pastangas užtikrinti, kad jų būtų atsisakyta ... tačiau tarptautinė bendruomenė taip pat turėtų Sirijoje siekti politinio ir tvaraus sprendimo, kuris leistų užbaigti karą ... (ir) leistų sugrįžti milijonams pabėgėlių“, – pažymima Graikijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtame pranešime.„Tai buvo riboto masto ir tikslinis smūgis pajėgumams kurti arba platinti cheminius ginklus. Tai negali ir neturėtų paskatinti (konflikto) paaštrėjimo“, – pareiškė Italijos ministras pirmininkas Paolo Gentiloni.„Tarptautinei bendruomenei tenka atsakomybė nustatyti, kas yra atsakingas už bet kokią ataką cheminiais ginklais, ir patraukti juos atsakomybėn. Tai ne pirmas kartas, kai Sirijos režimas prieš civilius panaudoja cheminius ginklus, tačiau jis turi būti paskutinis“, – pažymėjo Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude Junckeris.Azija„Kaip visada, nepritariame jėgos panaudojimui tarptautiniuose santykiuose ir raginame gerbti kitų šalių suverenumą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą. Bet kokie vienašališki kariniai veiksmai apeinant (JT) Saugumo Tarybą prieštarauja JT chartijos tikslui ir principams ir pažeidžia tarptautinės teisės principus bei pagrindines normas, kuriomis reglamentuojami tarptautiniai santykiai. Dėl to bus dar sudėtingiau išspręsti Sirijos problemą“, – pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudais Hua Chunying „Atakos, kai panaudojamas cheminis ginklas, yra ypatingai žiaurios ir mes absoliučiai negalime to toleruoti. Japonija palaiko Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos pasiryžimą neleisti, kad būtų panaudojami ir platinami cheminiai ginklai“, – pareiškė Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe.„Ir toliau panaudodamas cheminius ginklus prieš nekaltus Sirijos civilius, Sirijos lyderio Basharo al Assado režimas pažeidė tarptautinę teisę ir išsižadėjo savo paties įsipareigojimų tarptautinei bendruomenei. Šiais smūgiais nesiekiama dar paaštrinti konflikto Sirijoje. Tačiau negalima leisti, kad šie tarptautinės teisės ir normų pažeidimai būtų vykdomi ir toliau“, – pareiškė Australijos gynybos ministrė Marisa Payne.
Cheminių ginklų inspektoriai rengiasi pradėti darbą Sirijos DumojeCheminių ginklų uždraudimo organizacijos (OPCW) inspektoriai sekmadienį pradės tyrimą įtariamos cheminės atakos netoli Damasko vietoje, pranešė aukšto rango Sirijos pareigūnas.„Šeštadienį ekspertų grupė, kuriai pavesta nustatyti faktus, atvyko į Damaską ir sekmadienį ketina vykti į Dumą“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė Sirijos užsienio reikalų viceministras Aymanas Soussanas.Hagoje įsikūrusios OPCW ekspertų delegacijai pavesta ištirti balandžio 7 dieną Damasko rytiniame Dumos priemiestyje įvykdytą ataką.Vakarų šalys sako, kad per šią ataką, per kurią žuvo mažiausiai 40 civilių, buvo panaudotos cheminės medžiagos, greičiausiai chloras ir zarinas.Nors Damaskas ir jo sąjungininkė Rusija neigia, kad Dumoje buvo panaudotas cheminis ginklas, Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija dėl įtariamos atakos Sirijai šeštadienį sudavė precedento neturintį raketų smūgį.A. Soussanas pabrėžė, jog Sirijos vyriausybė yra pažadėjusi, kad cheminių ginklų ekspertams nebus trukdoma atlikti tyrimą.„Mes užtikrinsime, kad jie galėtų profesionaliai, objektyviai ir nešališkai dirbti ir kad jiems nebūtų daroma jokio spaudimo“, – pareiškė jis.
Po smūgių Sirijoje Prancūzija imasi diplomatinės iniciatyvosPo Vakarų valstybių oro smūgių Sirijoje vėl garsiau skamba reikalavimai derybomis užbaigti 2011 metais prasidėjusį pilietinį karą. Prancūzija šiuo klausimu imasi diplomatinės iniciatyvos - JT Saugumo Taryboje ir Europos Sąjungos (ES) lygiu.Užsienio reikalų ministras Jeanas Yvesas Le Drianas stočiai TF1 sakė: „Mes jau pirmadienį imsimės iniciatyvų - Saugumo Taryboje Niujorke, užsienio reikalų ministrų susitikime Briuselyje - ir su visais, kurie to nori“. Pirmasis žingsnis turi būti paliaubos, „kurios šįkart iš tikrųjų būtų gerbiamos“, kalbėjo ministras laikraščiui „Le Journal du dimanche“.Jis sakė tikįs, kad Maskva supras, jog „mes turime apvienyti savo jėgas, kad išjudintume politinį procesą Sirijoje“. Sirijos vadovas Basharas al Assadas esą tokį procesą blokuoja. Todėl Rusijos vyriausybė turi daryti spaudimą savo sąjungininkui, sakė J. Y. Le Drianas. Iki šiol Maskva JT Saugumo Taryboje stodavo Sirijos režimo pusėn ir ne kartą vetavo Vakarų rezoliucijų projektus.
Tūkstančiai graikų Atėnuose protestavo prieš JAV vadovaujamos koalicijos smūgius SirijojeTūkstančiai graikų susirinko į mitingą ir eitynes Atėnų centre, kurias organizavo Graikijos komunistų partija, kad išreikštų protestą prieš JAV vadovaujamos koalicijos smūgius Sirijoje.Protestuotojai šeštadienį susibūrė Sintagmos aikštėje Atėnų centre, o po to surengė eiseną iki JAV ambasados pastato. Eisenos dalyviai skandavo šūkius prieš JAV ir nešė transparantus, o kai kurie ant šaligatvio raudonais dažais rašė: „Amerikiečiai, žmonių žudikai.“Policija automobiliais užtvėrė priėjimą prie ambasados, ir protestuotojai taikiai išsiskirstė.Komunistų partijos lyderis Dimitris Kucumbas pasmerkė graikų politikus už tai, kad šie tiki „nepagrįstais argumentais, neva Sirija panaudojo cheminius ginklus“. Jis taip pat sukritikavo juos už „padlaižiavimą“ Europos Sąjungai (ES) ir NATO, taip pat už jų paramą Izraeliui.Susirinkusiai miniai jis pareiškė, kad „imperialistai ir vėl pralieja vietos gyventojų kraują. Pasitelkdami padirbtus įrodymus, jie sunaikina ir suskaldo valstybes“.
Sirijos kariuomenė skelbia visiškai užėmusi Rytų GutąSirijos kariuomenė skelbia visiškai užėmusi buvusį sukilėlių anklavą Rytų Gutą. „Visi teroristai paliko Dumą - paskutinį savo bastioną Rytų Gutoje“, - šeštadienį sakė kariuomenės atstovas, kurį cituoja valstybinė Sirijos naujienų agentūra „Sana“.Per valstybinę televiziją atstovas sakė, kad Rytų Guta „visiškai išvalyta nuo terorizmo“. Dabar esą sprogmenų specialistai šalins minas ir sprogmenis, kad į savo namus regione galėtų grįžti civiliai.Sirijos kariuomenė, remiama Rusijos, vasario viduryje pradėjo karinę operaciją sukilėlių anklavui, esančiam prie sostinės Damasko vartų, atsikovoti. Per intensyvius mūšius ir antskrydžius, Sirijos žmogaus teisių stebėsenos biuro duomenimis, žuvo mažiausiai 1 700 civilių. Civilių gyventojų kančios sukėlė siaubą užsienyje ir sulaukė griežtos kritikos. Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas kalbėjo apie „pragarą žemėje“.Įvairios sukilėlių grupuotės viena po kitos sutiko palikti Rytų Gutą. Remiantis susitarimu, kurio vykdymą stebėjo Rusija, kovotojai buvo nugabenti į regionus Šiaurės Sirijoje, kuriuos dar kontroliuoja sukilėliai. Šeštadienį iš Dumos išvyko paskutinioji autobusų vilkstinė su islamistinės grupuotės „Jaysh al-Islam“ kovotojais ir jų šeimų nariais.
Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija šeštadienį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai pateikė naują pasiūlymą ištirti chemines atakas Sirijoje, praėjus vos kelioms valandoms po suduotų karinių smūgių šioje šalyje, reaguojant į numanomą cheminę ataką.Sąjungininkės išplatino bendrą rezoliucijos projektą, kuriame taip pat raginama leisti netrukdomai pristatyti į Siriją humanitarinės pagalbos, paskelbti paliaubas bei reikalaujama, kad Sirija įsitrauktų į JT vadovaujamas taikos derybas, sakoma dokumente, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP.Šis žingsnis demonstruoja Vakarų pasiryžimą sugrįžti prie diplomatijos po naktį iš penktadienio į šeštadienį surengtos karinės operacijos, per kurią buvo smogta objektams, susijusiems su Sirijos cheminių ginklų programa.Naujojoje rezoliucijoje siūloma surengti nepriklausomą tyrimą dėl įtariamų cheminių atakų, įvykdytų Sirijoje, siekiant nustatyti, kas jas surengė.Lapkritį Rusija triskart vetavo pasiūlymą surengti JT vadovaujamą tyrimą dėl cheminės atakos Chan Šeichūne praėjusį balandį. Galiausiai buvo nustatyta, kad per tą ataką Damasko režimo pajėgos panaudojo zarino dujas.Jei JT Saugumo Taryba pritars rezoliucijos projektui, Cheminių ginklų uždraudimo organizacija (OPCW) per 30 dienų turės pranešti, ar Sirija atskleidė visą informaciją apie savo cheminių ginklų atsargas.Vakarai kaltina Siriją nesilaikant savo įsipareigojimo atsisakyti savo cheminių ginklų programos; Damaskas tai padaryti pažadėjo prieš penkerius metus pagal susitarimą tarp JAV ir Rusijos.Rusija šeštadienį nesugebėjo įtikinti JT Saugumo Tarybos pasmerkti JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos suduotų karinių smūgių Sirijoje.Už Maskvos parengtą rezoliuciją balsavo tik trys šalys – Rusija, Kinija ir Bolivija. Aštuonios balsavo prieš šį dokumentą, o keturios susilaikė.JAV ambasadorė prie JT Nikki Haley JT Saugumo Tarybai sakė, kad jos šalis yra įsitikinusi, jog kariniai smūgiai suluošino Sirijos cheminių ginklų programą.N. Haley šeštadienį perspėjo, kad Jungtinės Valstijos yra „pasiruošusios iššauti“ ir suduoti daugiau karinių smūgių Sirijai, jeigu jos prezidento Basharo al Assado  pajėgos surengtų naują cheminę ataką.
JT Saugumo Taryba nepritarė Rusijos siūlymui pasmerkti smūgius Sirijoje Rusija šeštadienį nesugebėjo įtikinti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pasmerkti JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos suduotų karinių smūgių Sirijoje, reaguojant į numanomą cheminę ataką. Už Rusijos parengtą rezoliuciją balsavo tik trys šalys. Aštuonios balsavo prieš šį dokumentą, o keturios susilaikė. Kad 15 narių turinti Saugumo Taryba priimtų rezoliucijos projektą, reikėjo devynių balsų. Dokumentas negali būti priimtas, jeigu veto pareiškia kuri nors iš penkių nuolatinių Tarybos narių – Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija arba Jungtinės Valstijos. Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį ėmėsi karinių veiksmų, atsakydamos į numanomą cheminę ataką Dumos mieste, esą nusinešusią mažiausiai 40 žmonių gyvybių. Rusija Saugumo Tarybos narėms išplatino rezoliucijos projektą, raginantį pasmerkti šiuos karinius veiksmus, bet Jungtinės Karalystės ambasadorė sakė, kad šie smūgiai buvo „teisingi ir teisėti“, turintys sumažinti Sirijos žmonių patiriamas kančias. Rusijos ambasadorius Vasilijus Nebenzia savo ruožtu ragino balsuoti už rezoliuciją, smerkiančią „agresiją“ prieš Siriją ir reikalaujančią, kad sąjungininkai susilaikytų nuo tolesnių karinių smūgių. JAV, Prancūzija ir JK argumentavo, kad kariniai veiksmai buvo būtini, nes B. al Assado pajėgos jau ne kartą naudojo nuodingąsias dujas, pažeisdamos tarptautinius įstatymus. Per šeštadienį sąjungininkų surengtą operaciją buvo smogta trims taikiniams Damasko apylinkėse ir Chomso provincijoje, anot Vakarų šalių pareigūnų, susijusiems su Sirijos vyriausybės cheminių ginklų programa.
NATO: JAV, Britanija ir Prancūzija „neturėjo kitos išeities“ NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pareiškė: „prieš tai, kai buvo suduotas smūgis praėjusią naktį, NATO sąjungininkės išnagrinėjo visas kitas galimybes atsakyti į šią problemą JT Saugumo Taryboje, diplomatine ir politine prasme“. „Tačiau kadangi visa tai buvo užblokuota Rusijos, nebuvo kitos alternatyvos. Nesakau, kad atakos praėjusią naktį išsprendė visas problemas, tačiau palyginti su alternatyva nedaryti nieko, tai buvo teisingas sprendimas“, - sakė J. Stoltenbergas.
Sirijoje subombarduotos laboratorijos darbuotojai neigia gaminę cheminius ginklus Per Vakarų valstybių smūgius šeštadienį subombarduotoje Sirijos tyrimų laboratorijoje buvo išsibarsčiusios guminės pirštinės ir apsauginės veido kaukės, bet pareigūnai neigė, kad šiame centre buvo kuriami cheminiai ginklai. JAV, Didžiosios Britanijos or Prancūzijos pajėgos smogė virtinei taikinių Damasko apylinkėse, anot Vakarų šalių, susijusių su Sirijos vyriausybės cheminių ginklų programa. Vienas daugiaaukštis kompleksas sostinės šiauriniame Barzės rajone buvo visiškai sugriautas – tuo įsitikino naujienų agentūros AFP korespondentai, šeštadienį apsilankę tame objekte per vyriausybės organizuotą išvyką. Kelių aukštų pastato stogas buvo įgriuvęs, o kelios sienos atrodė vos besilaikančios. Praėjus kelioms valandoms po smūgių iš pastato tebesiveržė dūmai, o ore jautėsi degėsių kvapas. „Pastatas buvo trijų aukštų: rusys, cokolinis aukštas ir antrasis aukštas“, – sakė inžinierius Saidas Saidas, prisistatęs šio centro dažų ir plastmasių padalinio vadėju. „Jame buvo laboratorijos ir padaliniai. Deja, jie visiškai sunaikinti – su įranga ir baldais. Ačiū Dievui, čia nieko nebuvo“, – darbuotojas sakė AFP. Iš laivų ir lėktuvų paleistos sparnuotosios raketos taikiniams Sirijoje smogė apie 4 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o jų sprogimai pažadino aplinkinių sostinės rajonų gyventojus. Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA pranešė, kad kelios raketos pataikė į tyrimų centrą Barzėje ir „sunaikino pastatą, kuriame veikė mokslinės laboratorijos ir mokymo centras“. „Vaikų žaislai“ Pasak Vakarų galybių, šis kompleksas buvo dalis Sirijos vyriausybės „cheminių ginklų infrastruktūros“. Tačiau S. Saidas tvirtino AFP, kad centre nebuvo vykdomi jokie su cheminiais ginklais susiję tyrimai. „Kadangi dirbame civilinės farmacijos ir chemijos tyrimų srityje, nesitikėjome, kad bus smogta mums“, – sakė jis. Pasak padalinio vadovo, šiame centre gaminti priešnuodžiai nuo skorpionų įgėlimų ir gyvačių įkirtimų, taip pat išbandomos cheminės medžiagos, naudojamos maisto, medicinos priemonių ir vaikų žaislų gamybai. „Jeigu čia būtų cheminių ginklų, negalėtume čia stovėti. Aš čia esu nuo pusės šešių ir esu visiškai sveikas, nekosiu“, – pridūrė S. Saidas. Šeštadienį surengti smūgiai buvo atsakas į prieš savaitę įvykdytą numanomą cheminę ataką sukilėlių kontroliuotame mieste į rytus nuo Damasko, per kurią, anot medikų, žuvo daugiau kaip 40 žmonių. Tarptautinės cheminių ginklų priežiūros agentūros inspektoriai šeštadienį planavo atvykti į Dumos miestą ištirti šių pareiškimų. Pasak S. Saido, Cheminių ginklų uždraudimo organizacijos (OPCW) inspektoriai pastaraisiais metais lankėse Barzės komplekse ir paskelbė neradę ten jokių kovinių nuodingųjų medžiagų. „OPCW (ekspertai) buvo apsistoję dviejose viršutinėse patalpose ir naudojosi laboratorijomis. Mes su jais visokeriopai bendradarbiavome, – teigė darbuotojas. – Dviejose ataskaitose OPCW įrodė, kad šis pastatas ir visas centras yra tušti ir kad čia negaminami jokie cheminiai ginklai.“
Paleistų raketų skaičius JAV pareiškė, kad buvo paleistos 105 raketos, jos buvo paleistos trijų šalių į tris taikinius.
Rusija: liejate krokodilo ašaras Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Vasilijus Nebeznia teigė: „Liejate krokodilo ašaras dėl eilinių sirų, dėl eilinių sirų, kurie laimingi, kad jiems padedame mes ir valdžia.“ Jo teigimu, sąjungininkai galėtų sustabdyti karą Sirijoje per 24 val., bet nenori to daryti. O JAV vadovaujami antskrydžiai Sirijoje kelia grėsmę JT pastangoms rasti politinį sprendimą konfliktui Sirijoje.
JAV ambasadorė JT: mes pasiruošę atsakui Neeiliniame JT Saugumo Tarybos posėdyje kalbėjosi JAV ambasadorė prie Jungtinių Tautų, Nikki Haley sakė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas įspėjo: jeigu Basharas al Assadas vėl panaudos cheminį ginklą, JAV yra visiškai pasiruošusios atsakyti.
JT Saugumo Taryba susirinko tartis dėl smūgių Sirijoje Jungtinių Tautų Saugumo Taryba šeštadienį Rusijos prašymu susirinko aptarti JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos karinių smūgių Sirijoje, surengtų reaguojant į numanomą cheminę ataką. Kreipdamasis į Tarybą JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino šalis laikytis tarptautinės teisės. Rusija išplatino rezoliucijos projektą, kuriame raginama pasmerkti raketinių smūgių „agresiją“ prieš Siriją, bet Britanijos ambasadorė sakė, kad šie smūgiai, suduoti siekiant palengvinti žmonių kančias Sirijoje, buvo „ir teisingi, ir teisėti“. Per šeštadienį paryčiais įvykdytą operaciją buvo smogta trims taikiniams: mokslinių tyrimų kompleksui Damasko apylinkėse, cheminių ginklų sandėliui vakariniame Chomso mieste ir trečiam taikiniui, kuriame buvo vadavietė ir cheminės ginkluotės įrangos sandėlis, pranešė JAV kariškiai. JAV, Britanija ir Prancūzija karinių veiksmų ėmėsi reaguodamos į įtariamą cheminę ataką Sirijos sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste. Per tą incidentą praėjusį savaitgalį žuvo mažiausiai 40 žmonių. A. Guterresas Saugumo Tarybai pasakė: „Šiuo kritišku momentu raginu visas valstybes nares veikti pagal Jungtinių Tautų chartiją ir tarptautinę teisę, įskaitant normas prieš cheminius ginklus.“ Britanijos ambasadorė JT Karen Pierce teisino karinius veiksmus prieš Siriją ir sakė, kad buvo „ir teisinga, ir teisėta“ surengti smūgius siekiant palengvinti žmonių kančias. JAV, Britanija ir Prancūzija argumentavo, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgos pažeisdamos tarptautinę teisę daug kartų panaudojo nuodingas dujas. A. Guterresas pakartojo savo raginimą atlikti tyrimą cheminių atakų kaltininkams nustatyti. Rusija anksčiau šią savaitę vetavo JAV pasiūlymą sukurti tokį mechanizmą.
Rusija siūlo JT rezoliuciją Rezoliucija pasmerktų „JAV ir jos sąjungininkių agresiją prieš Siriją, kuri pažeidžia JT Chartiją“. Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas smūgius pavadino „nepriimtinais ir neteisėtais“.
Iš Turkijos lyderio – netikėtas pareiškimas Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį sveikino Vakarų smūgius Sirijos lyderio Basharo al Assado režimui ir vadino juos „tinkamu atsaku“ į „nežmoniškas“ Damasko atakas. „Mes laikome šią operaciją tinkama“, – per savo valdančiosios partijos susitikimą Stambule sakė R. T. Erdoganas. „Režimas pamatė, kad pastarosiomis dienomis intensyvėjančios jo atakos prieš disidentus ... nebus paliktos be atsako“, – pažymėjo jis. Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį paryčiais smogė keletui Sirijos režimo taikinių, praėjus savaitei po įtariamos dujų atakos sukilėlių kontroliuotame Damasko priemiestyje Dumoje. Manoma, kad per tą ataką žuvo mažiausiai 40 žmonių.
JAV praneša, kad smogta visiems suplanuotiems taikiniams Pentagonas praneša, kad per antskrydžius Sirijoje pataikyta į visus numatytus taikinius, o apie sužeistus civilius gyventojus nėra žinių. Pranešama, kad dalis Sirijos cheminių ginklų infrastruktūros išliko, kita vertus, per antskrydžius jai suduotas stiprus smūgis. Generolas leitenantas Kennethas F. McKenzie‘is sakė žurnalistams, kad antskrydžiai buvo tikslūs, triuškinantys ir efektyvūs. Pentagono atstovė spaudai Dana White sako, kad antskrydžiai surengti, siekiant „susilpninti Sirijos pajėgumą ateityje panaudoti cheminį ginklą“. Ji pridūrė, kad šis veiksmas nereiškia JAV politikos pasikeitimo ar bandymo nuversti Sirijos režimą. Bet atstovė spaudai pridūrė, kad kita vertus „negalime leisti tokių didžiulių tarptautinės teisės pažeidimų“. D. White paragino Rusiją vykdyti savo įsipareigojimą – užtikrinti, kad B. al Assado režimas atsisakytų cheminių ginklų. Atstovė spaudai pridūrė, kad Sirijos karinės oro pajėgos buvo menkai aktyvios, be to, nebuvo jokių požymių, kad būtų prisidėjusios Rusijos gynybos sistemos. Vienintelis rusų atsakas – informacinės atakos.
Pentagonas sako, kad smūgiai Sirijoje buvo taiklūs Smūgiai buvo „triuškinantys ir efektyvūs“, taip pat smūgiai nusiuntė nedviprasmišką žinutę Sirijos režimui, kad šis nustotų naudoti cheminius ginklus. Anot Pentagono atstovų, Sirijos oro gynyba buvo neefektyvi ir nebuvo jokių indikacijų, kad Rusijos oro gynyba buvo panaudota. Pentagono atstovai taip pat patikino, kad nesiekiama konflikto Sirijoje.
JT Saugumo Taryba susirinks tartis dėl smūgių Sirijoje Jungtinių Tautų Saugumo Taryba šeštadienį Rusijos prašymu susirinks aptarti JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos karinių smūgių Sirijoje, surengtų reaguojant į numanomą cheminę ataką. Atviras posėdis JT būstinėje Niujorke prasidės 11 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku. Jo metu Saugumo Tarybą informuos JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas, sakė vienas JT pareigūnas. Anksčiau paskelbtame A. Guterreso pareiškime sakoma, kad visos šalys turėtų „elgtis santūriai šiomis pavojingomis aplinkybėmis ir vengti bet kokių veiksmų, kurie galėtų eskaluoti situaciją bei padidinti Sirijos žmonių kančias“. Vakarų pareigūnai sakė, kad sparnuotosios raketos ir raketos „oras-žemė“ Sirijoje pataikė į objektus, susijusius su cheminių ginklų programa. Per šeštadienį paryčiais įvykdytą operaciją buvo smogta trims taikiniams: mokslinių tyrimų kompleksui Damasko apylinkėse, cheminių ginklų sandėliui vakariniame Chomso mieste ir trečiam taikiniui, kuriame buvo vadavietė ir cheminės ginkluotės įrangos sandėlis, pranešė JAV kariškiai. Rusija perspėjo, kad bet kokie kariniai veiksmai prieš Siriją būtų tarptautinės teisės pažeidimas, nes būtų įvykdyti be JT Saugumo Tarybos pritarimo. Penktadienį per Tarybos posėdį JAV, didžioji Britanija ir Prancūzija išdėstė argumentus dėl karinių veiksmų ir teigė, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) pajėgos pažeisdamos tarptautinę teisę daug kartų panaudojo nuodingas dujas. Rusija tai atrėmė pareiškimu, kad Vakarai teturi vienintelį tikslą Sirijoje – nuversti B. al Assadą ir „atgrasyti, sulaikyti Rusijos Federaciją“.
OPCW ekspertai tęsia įtariamos cheminės atakos Dumoje tyrimąTarptautinės cheminių ginklų priežiūros agentūros ekspertai tęsia faktų nustatymo misiją dėl numanomos nuodingųjų dujų atakos Sirijos mieste Dumoje, nors Vakarų šalys sudavė virtinę smūgių taikiniams šioje šalyje, siejamiems su režimo cheminių ginklų programa.Cheminių ginklų uždraudimo organizacija (OPCW) „dirba glaudžiai bendradarbiaudama“ su Jungtinių Tautų saugumo ekspertais, kad „įvertintų padėtį ir užtikrintų komandos saugumą“.OPCW pareiškime sakoma, kad jos ekspertų grupė vėliau šeštadienį išvyks į Dumą ir „toliau vykdys savo misiją Sirijos Arabų Respublikoje, kad nustatytų faktus, susijusius su pareiškimais dėl cheminių ginklų panaudojimo Dumoje“.Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį paryčiais smogė keletui Sirijos režimo taikinių, praėjus savaitei po įtariamos dujų atakos sukilėlių kontroliuotame Damasko priemiestyje Dumoje. Manoma, kad per tą ataką žuvo mažiausiai 40 žmonių.Iki šiol didžiausią užsienio karinę operaciją prieš Sirijos režimą surengusių Vakarų šalių pareigūnai sakė, kad iš laivų ir lėktuvų paleistomis sparnuotosiomis raketomis buvo smogta taikiniams netoli Damasko ir Chomso provincijoje. Tarp atakuotų objektų buvo vienas mokslinių tyrimų centras, numanomi cheminių ginklų sandėliai ir viena vadavietė.Sirijos valstybinė žiniasklaida informavo, kad vidaus saugumo pajėgos šeštadienį įžengė į Dumą ir kad mieste per kelias valandas padėtis bus normalizuota.Sirija ir jos sąjungininkė Rusija pažadėjo užtikrinti pirmosios nuo 2014 metų už Damasko ribų surengtos OPCW misijos saugumą.
Prancūzija: smūgiai sunaikino „didelę dalį“ Sirijos cheminio arsenaloPrancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas šeštadienį pareiškė, kad paryčiais jo šalies kartu su Didžiąja Britanija ir JAV surengti smūgiai Sirijoje sunaikino „didelę dalį“ Damasko vyriausybės turėtų cheminių ginklų atsargų.„Didelė dalis jos cheminio arsenalo buvo sunaikinta, – televizijai BFM sakė J.-I. Le Drianas. – Daug buvo sunaikinta per smūgius praietą naktį.“Jis pridūrė, kad Prancūzija turi „patikimų duomenų“, jog Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas yra atsakingas už praeitą savaitgalį sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste netoli Damasko įvykdytą nuodingųjų dujų ataką. Pasak padėtį Sirijoje stebinčių grupių, per ataką Dumoje žuvo mažiausiai 40 žmonių.„Kalbant apie cheminių ginklų klausimą, yra raudona linija, kuri neturi būti peržengta. Jeigu ji bus vėl peržengta, bus kita intervencija“, – perspėjo J.-I. Le Drianas.„Tačiau manau, kad pamoka buvo išmokta“, – pridūrė jis.
ES palaiko sąjungininkesEuropos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šeštadienį sakė, kad Europos Sąjunga palaiko Jungtines Valstijas, Prancūziją ir Didžiąją Britaniją dėl jų smūgių Sirijoje, suduotų po įtariamos Damasko cheminės atakos sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste.„JAV, Prancūzijos ir JK smūgiai aiškiai parodo, kad Sirijos režimas drauge su Rusija ir Iranu negali tęsti šios žmonių tragedijos, bent jau be kainos. ES palaikys savo sąjungininkes teisingumo pusėje“, – sakoma D. Tusko žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“.Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris sakė, jog ataka Dumoje – ne pirmas kartas, kai Damaskas panaudoja cheminius ginklus prieš civilius, „bet turi būti paskutinis“ kartas.„Tarptautinei bendrijai tenka atsakomybė identifikuoti ir pareikalauti atskaitomybės iš tų, kas atsakingas dėl bet kokią ataką cheminiais ginklais“, – sakoma J.-C. Junckerio pareiškime.„Į aštuntuosius konflikto metus žengiančiai Sirijai labai reikia visų šalių gerbiamo ilgalaikio ugnies nutraukimo, kuris sudarytų sąlygas pasiekti suderėtą politinį sprendimą per Jungtinių Tautų vadovaujamą Ženevos procesą, kad kartą ir visiems laikams šaliai būtų atnešta taika“, – sakė J.-C. Junckeris.
Rusijos televizijoje – precedento neturintis įvykis.Daugiau – čia.
„Press  Association“ sukūrė grafinį žemėlapį, kuriame matyti, kur įvykdytos atakos:https://twitter.com/PA/status/985078172688449536
Buvo vengiama Rusijos karinių objektųJAV prezidento Donaldo Trumpo administracija laiko Maskvą naujausios cheminės atakos Sirijoje bendrininke, bet Pentagono planuotojai labai stengėsi, kad smūgiai nepataikytų į Rusijos karinius objektus.Vakarų ir Rusijos susidūrimas Sirijoje – tyčinis ar netyčinis – galėtų turėti katastrofiškų pasekmių ir staigiai pasukti septynerius metus trunkantį konfliktą nauja pavojinga kryptimi.Daugiau – čia.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį sakė, kad smūgiai Sirijos režimui buvo „būtini ir tinkami“ po įtariamos cheminių ginklų atakos Dumoje netoli Damasko.„Mes remiame faktą, kad mūsų sąjungininkai JAV, britai ir prancūzai ... prisiėmė savo atsakomybę. Šis karinis įsikišimas buvo būtinas ir tinkamas“, – sakoma A. Merkel pareiškime.„Visa verčia mus manyti“, kad atsakomybė už dešimtis gyvybių nusinešusią ataką Dumoje tenka Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, sakė A. Merkel.Ketvirtadienį ji atmetė galimybę Vokietijai prisidėti prie kokių nors karinių veiksmų Sirijos atžvilgiu.Šeštadienį kanclerė sakė, jog atrodo tikėtina, kad Sirijos režimas „praeityje kelis kartus panaudojo cheminius ginklus prieš savo paties žmones“.„Šimtmetis po Pirmojo pasaulinio karo ... privalome kovoti su (tarptautinės) cheminių ginklų konvencijos erozija“, – pažymėjo A. Merkel.„Vokietija ryžtingai imsis diplomatinių pastangų tam paremti“, – pridūrė ji.
Kremlius: Rusija griežtai smerkia smūgiusKremlius šeštadienį griežtai pasmerkė Vakarų šalių karinius smūgius Sirijoje, kur Maskvos pajėgos teikia pagalbą prezidento Basharo al Assado režimui.Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas JAV ir sąjungininkų smūgius pavadino „agresijos aktu“.Daugiau – čia.
Prancūzija: Rusija buvo perspėtaPrancūzijos gynybos ministrė Florence Parly šeštadienį nurodė, kad per bendrą karinę operaciją su JAV ir Didžiąja Britanija šalies pajėgos smogė trims taikiniams Sirijoje ir kad Rusija apie šiuos veiksmus buvo iš anksto informuota.Daugiau – čia.
Sirijos prezidento vaizdo įrašasSirijos prezidentas Basharas al Assadas atvyko į biurą po naktį ginkluotųjų jungtinių pajėgų surengtų oro išpuolių, kuriuos Sirijos Užsienio reikalų ministerija pavadino brutaliais ir barbariškais.https://twitter.com/Presidency_Sy/status/985035128794644480
Rusija: į Siriją buvo paleista dagiau kaip 100 raketųDaugiau – čia.
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau išreiškė palaikymą sąjungininkų veiksmams Sirijoje.
B. al Assado režimas tvirtino, kad naktį įvykdytas išpuolis nesumenkins Sirijos kariuomenės apsisprendimo įveikti maištininkus ir atkurti kontrolę visoje šalyje, pareiškė Sirijos Užsienio reikalų ministerija.„Barbariška agresija... niekaip nepaveiks Sirijos žmonių ir jų didvyriškų ginkluotųjų pajėgų ryžto ir atkaklumo“, – citavo SANA oficialų šaltinį ministerijoje.Anot jo, ši agresija tik pakurstys įtampas pasaulyje, be to, ji esą kelia grėsmę tarptautiniam saugumui.
Britanijos užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas socialiniame tinkle „Twitter“ sureagavo chemines atakas Sirijoje pavadindamas „pasibjaurėtinomis“:https://twitter.com/BorisJohnson/status/985024312510963712
„Nukentėjo trys civiliai asmenys“Sirijos naujienų agentūra SANA pranešė, kad oro išpuoliai prieš karinius objektus Chomse nukrypo nuo savo taikinio ir esą sužeidė tris civilius asmenis.Oro išpuoliai padarė materialinės žalos tik mokslinių tyrimų centre Damasko Barzeho regione – sugriovė pastatą, kuriame buvo įrengtas mokymo centras ir laboratorijos.
Rusijos gynybos ministerija skelbia, kad „daugiau nei 100 raketų buvo paleista į Siriją, tačiau didelį skaičių pavyko perimti“.
Po JAV ir sąjungininkų smūgių į Damasko gatves išėjo protestuotojai, palaikantys Sirijos režimą.
Rusijos gynybos ministro teigimu, nė vienas iš JAV, JK ir Prancūzijos išpuolių nepataikė į tas zonas, kuriose Rusijos gynybos sistemos saugo įrenginius Sirijoje, praneša Rusijos naujienų agentūra „Tass“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Intymaus viršininko pasiūlymo atsisakiusi moteris darbe turėjo iškęsti pažeminimus ir patyčias (136)

Tiesiog paskambino į mano viešbučio kambarį ir pakvietė kartu praleisti naktį, apie viršininko...

Bankai atsisako kodų kortelių: ką reikia žinoti (184)

Senas kodų korteles turintys „ Swedbank “ klientai nuo kitų metų rugsėjo 1 dienos nebegalės...

Ligoninėje atsidūręs Pinikas neištvėrė: ką sako Didžiūnaitytės kūno padėtis po mirties ir kodėl stebina Miltenio veiksmai (153)

Šį savaitgalį suėjo lygiai 11 mėnesių nuo tos dienos, kai Klaipėdoje įvyko tragedija - iš...

Čempionų lyga: „Juventus“ laimėjo Mančesteryje, Romoje – incidentas metro, sužeistieji ir CSKA fiasko (35)

Trečiadienio vakaras UEFA Čempionų lygoje buvo karštas. Sužaistos aštuonerios trečio grupių...

Arbatą gerti reikia visai ne taip: susirgę daro klaidą ir nutolina pasveikimą (4)

Šaltuoju metų laiku tinkamai paruošdami savo maistą ir pasirūpindami jo įvairove galėtumėte...

Lietuvą jau siaubia škvalinis vėjas – pajūryje greit gali priartėti prie uragano ribos ribojama laivyba, stiprėja vėjas, kyla bangos (12)

Ugniagesiai įspėja apie trečiadienio dieną Lietuvoje siausiantį stiprų vėją.

Žymios tinklaraštininkės pataria norintiems sulieknėti: valgykite košes 2 receptai (14)

Prasidėjęs šaltasis sezonas lemia pokyčius ir maisto lėkštėje: šviežias daržoves ir salotas...

Kodėl naudodami rūko žibintus be reikalo vairuotojai kenkia ir sau, ir kitiems

Nors rūko žibintų naudojimas aiškiai apibrėžtas Kelių eismo taisyklėse (KET), kad juos...

JAV bombonešis buvo priverstas reaguoti žaibiškai (22)

JAV karinės oro pajėgos antradienį pranešė, kad vienas iš Misuryje laikomų strateginių...

Kodėl mama biure – geriausia, kas gali nutikti įmonei

Kai darbo pokalbyje Arūnė (pavardė redakcijai žinoma) išgirdo klausimą apie šeimos planavimą,...