aA
Brexit“ susitarimo perspektyvos blanksta, nes abišalės derybos vilkinamos, o Europos lyderiai išreiškia abejones, ar pavyks susitarti iki galutinio termino – spalio 31 dienos.
Borisas Johnsonas
© PA / Scanpix

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras pareiškė, kad tikisi sulaukti progreso iki penktadienio, pridurdami, kad laikas abiem pusėms susitarti netrukus išseks. Nepaisant viso pesimizmo, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį sulaukė nedrąsaus palaikymo iš Lenkijos pusės: užsienio reikalų ministras Konradas Szymanskis paragino Europos Sąjungą „rimtai apsvarstyti“ paskutinius britų pateiktus pasiūlymus kaip retą galimybę išeiti iš aklavietės.
Ta
iau sekmadienį B. Johnsonas ėmė spyriotis, sakydamas, kad Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą kaip ir planuota, per Helovyną, nepaisant to, ar ES priims jo naujausią pasiūlymą. Telefonu jis E. Macronui pareiškė, kad ES neturėtų „pasiduoti klaidingam įspūdžiui, kad JK pasiliks bloke ir po spalio 31-osios“, pranešė jo kabinetas.

„Susikrausime krepšius ir išeisime, – sekmadienį laikraštyje „Sun“ rašė B. Johnsonas. – Vienintelis klausimas, ar Briuselis išlydės mus linksmai su abiem pusėms priimtinu susitarimu, ar būsime priversti kapanotis patys.“

Tačiau B. Johnsonas siunčia prieštaringas žinutes. Vyriausybė ne kartą sakė, kad laikysis Parlamento priimto įstatymo, įpareigojančio premjerą prašyti „Brexit“ atidėjimo tuo atveju, jei nepavyks pasiekti susitarimo iki spalio 19 dienos. Tačiau vienas aukšto rango premjero atstovas sekmadienį pažymėjo, kad būtų istorinis nesusipratimas, jei ES vadovai manytų, kad B. Johnsono vietiniai oponentai gali užkirsti kelią išstojimui be susitarimo.

„Brexit“ susitarimo užtikrinimas yra vienintelis akivaizdus būdas paklusti įstatymams ir mėnesio pabaigoje pagaliau sulaukti „Brexit“. Tačiau ES leidžia suprasti, kad praėjusią savaitę B. Johnsono pateikti pasiūlymai, kaip išeiti iš aklavietės, nebepadės. Nenumaldomai artėja „Brexit“ diena, ta
iau savaitgalį nebuvo surengta jokių derybų.

Derybos stringa

E. Macronas B. Johnsonui pranešė, kad savaitės pabaigoje bus įvertinta, ar įmanoma priimti susitarimą, kuris gerbtų ES bendrosios rinkos apsaugos principus ir Šiaurės Airijos taikos procesą.
Savaitgalį B. Johnsonas kalbėjosi su Suomijos ir Portugalijos premjerais ir planuoja pasikalbėti su dar daugiau lyderių.

B. Johnsono ES pasiuntinys Davidas Frostas dalyvaus diskusijose su Europos Komisija, o „Brexit“ sekretorius Steve'as Barclay'us išvyko į trijų dienų kelionę po Europos sostines.

Vyriausybė pareiškė svarstysianti naujausio „Brexit“ pasiūlymo teisinio teksto paskelbimą, jei manys, kad tai gali paspartinti derybas.

Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas pirmadienį kalbėsis su opozicijos vadovais, siekdamas susitarti dėl tolesnių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias „Brexit“ be susitarimo.

B. Johnsono „Brexit“ projektas leistų Šiaurės Airijai ir toliau derinti pramoninių prekių, gyvulininkystės ir žemės ūkio produktų įstatymus su ES, jei regiono politiniai lyderiai kas ketverius metus sutiktų su šia tvarka. Tačiau jis sulaukė skeptiško atsakymo iš ES, kurios vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier penktadienį aukšto rango diplomatams pareiškė, kad britų projektas toli gražu neatitinka jo pasiūlytų susitarimo sąlygų.

Dūžta viltys dėl „Brexit“ susitarimo: derybos vilkinamos, ES signalizuoja pesimizmą
© AP / Scanpix

Erdvė apsigalvojimui

S. Barclay'us teigia, kad Jungtinė Karalystė vis dar galėtų pakeisti savo poziciją dėl muitinės patikrinimų tarp Airijos ir Šiaurės Airijos bei dėl to, kaip paveikti Šiaurės Airijos sutikimą. „Žinoma, kad intensyvių derybų mechanizme galima į tai atsižvelgti“, – teigė jis BBC.

Tačiau laiko pasiekti susitarimą beveik nebeliko. Airijos ministras pirmininkas L. Varadkaras šeštadienį sakė, kad būtų „visai pagrįsta“ iki penktadienio tikėtis pataisyto JK pasiūlymo, o Latvijos ministras pirmininkas Krisjanis Karinsas BBC sekmadienį pažymėjo, kad „Europos Sąjunga neturi daug vietos blaškymuisi“, nes 27 valstybėms susitarti nėra taip paprasta.

Suomijos ministras pirmininkas Antti Rinne, šiuo metu einantis ES prezidento pareigas, Vokietijos laikraščiui „Welt am Sonntag“ pareiškė iki spalio 17–18 d. Briuselyje vyksiančio lyderių susitikimo nebesitikįs išgirsti jokio priimtino Jungtinės Karalystės pasiūlymo.

Didžiosios Britanijos spaudai telieka spėlioti, ar B. Johnsonas atidės „Brexit“, nors jis pats tvirtina, kad verčiau mirs griovyje, nei tai padarys. „The Sunday Telegraph“, cituodamas du kabineto ministrus, pranešė, kad tuo atveju, jei bus priverstas „Brexit“ atidėti, B. Johnsonas planuoja sabotuoti ES, galbūt blokuodamas jos septynerių metų biudžetą, o gal nusiųsdamas į Briuselį euroskeptiškai nusiteikusį įgaliotinį – galbūt net tą patį „Brexit“ partijos lyderį Nigelą Farage'ą.

Panašūs pasiūlymai ES lyderiams gali sukelti abejonių, ar verta pritarti termino pratęsimui.

Pirmalaikiai rinkimai

Dar viena Vestminsteryje sklandanti teorija yra tokia, kad premjeras gali paprašyti kurios nors kitos šalies pratęsimą vetuoti. Būsto, bendruomenių ir savivaldybių sekretorius Robertas Jenrickas ją atmeta kaip „paskalas“. „Negirdėjau apie tai jokių rimtų kalbų“, – sekmadienį „Sky News“ sakė jis.
Leiboristų partijos atstovė teisiniais klausimais Shami Chakrabarti sekmadienį BBC sakė, kad B. Johnsonui nėra kaip apeiti įstatymų. „Jei išsiunti laišką taip, kaip reikalauja įstatymas, o paskui bandai jį sabotuoti kitomis priemonėmis, vadinasi, nusižengi įstatymui, – pabrėžė ji. – Tai būtų neteisėtas elgesys.“

„Daily Telegraph“, cituodamas kelis vyriausybės pareigūnus, pirmadienio leidinyje pranešė, kad B. Johnsonas yra pasirengęs kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą, kad tik jam nereikėtų rašyti laiško, kuriuo prašoma atidėti „Brexit“.

ES pareiškė neketinanti sutikti su atidėjimu be pateisinamos priežasties. Papildomas laikas, reikalingas naujų pasiūlymų apsvarstymui, greičiausiai atitiks šį reikalavimą, kaip ir leidimas Didžiajai Britanijai surengti visuotinius rinkimus ir išeiti iš Parlamento sukurtos aklavietės.
Kol kas leiboristai kategoriškai atmeta B. Johnsono pasiūlymą surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus, nors opozicijos partija teigia to norinti. Sh. Chakrabarti pažymėjo, kad jei ir B. Johnsonas sutiks atidėti „Brexit“, „tuomet manau, kad realistiška visuotinių rinkimų sulaukti dar iki Kalėdų – tikėkimės, gerokai prieš Kalėdas“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.6923

Top naujienos

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (132)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (111)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (46)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (12)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (170)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Didžiosios Britanijos parlamentarai balsuos dėl pasiūlymo 3 mėnesiams atidėti „Brexitą“ (9)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsuos dėl pataisos,...

Dėl gaisro Alytuje tarša normas viršija 4 kartus: gyventojams skubiai išsiųsti įspėjimai (38)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyrius DELFI informavo,...

Eurolygoje žibantis Giedraitis – apie kartėlį dėl pasaulio čempionato ir trūnijimą ant suolo rinktinėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (8)

Eurolygos debiutantas Rokas Giedraitis neatrodo kaip turnyro naujokas – Berlynos ALBA klubo...

Viktorija Siegel su dukra Nicole sužibėjo vestuvinių suknelių pristatyme

Penktadienio vakarą Vilniuje įvyko vestuvinių suknelių pristatymo renginys „Wedding Fashion...