aA
Brexit“ susitarimo perspektyvos blanksta, nes abišalės derybos vilkinamos, o Europos lyderiai išreiškia abejones, ar pavyks susitarti iki galutinio termino – spalio 31 dienos.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© PA / Scanpix

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras pareiškė, kad tikisi sulaukti progreso iki penktadienio, pridurdami, kad laikas abiem pusėms susitarti netrukus išseks. Nepaisant viso pesimizmo, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį sulaukė nedrąsaus palaikymo iš Lenkijos pusės: užsienio reikalų ministras Konradas Szymanskis paragino Europos Sąjungą „rimtai apsvarstyti“ paskutinius britų pateiktus pasiūlymus kaip retą galimybę išeiti iš aklavietės.
Ta
iau sekmadienį B. Johnsonas ėmė spyriotis, sakydamas, kad Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą kaip ir planuota, per Helovyną, nepaisant to, ar ES priims jo naujausią pasiūlymą. Telefonu jis E. Macronui pareiškė, kad ES neturėtų „pasiduoti klaidingam įspūdžiui, kad JK pasiliks bloke ir po spalio 31-osios“, pranešė jo kabinetas.

„Susikrausime krepšius ir išeisime, – sekmadienį laikraštyje „Sun“ rašė B. Johnsonas. – Vienintelis klausimas, ar Briuselis išlydės mus linksmai su abiem pusėms priimtinu susitarimu, ar būsime priversti kapanotis patys.“

Tačiau B. Johnsonas siunčia prieštaringas žinutes. Vyriausybė ne kartą sakė, kad laikysis Parlamento priimto įstatymo, įpareigojančio premjerą prašyti „Brexit“ atidėjimo tuo atveju, jei nepavyks pasiekti susitarimo iki spalio 19 dienos. Tačiau vienas aukšto rango premjero atstovas sekmadienį pažymėjo, kad būtų istorinis nesusipratimas, jei ES vadovai manytų, kad B. Johnsono vietiniai oponentai gali užkirsti kelią išstojimui be susitarimo.

„Brexit“ susitarimo užtikrinimas yra vienintelis akivaizdus būdas paklusti įstatymams ir mėnesio pabaigoje pagaliau sulaukti „Brexit“. Tačiau ES leidžia suprasti, kad praėjusią savaitę B. Johnsono pateikti pasiūlymai, kaip išeiti iš aklavietės, nebepadės. Nenumaldomai artėja „Brexit“ diena, ta
iau savaitgalį nebuvo surengta jokių derybų.

Derybos stringa

E. Macronas B. Johnsonui pranešė, kad savaitės pabaigoje bus įvertinta, ar įmanoma priimti susitarimą, kuris gerbtų ES bendrosios rinkos apsaugos principus ir Šiaurės Airijos taikos procesą.
Savaitgalį B. Johnsonas kalbėjosi su Suomijos ir Portugalijos premjerais ir planuoja pasikalbėti su dar daugiau lyderių.

B. Johnsono ES pasiuntinys Davidas Frostas dalyvaus diskusijose su Europos Komisija, o „Brexit“ sekretorius Steve'as Barclay'us išvyko į trijų dienų kelionę po Europos sostines.

Vyriausybė pareiškė svarstysianti naujausio „Brexit“ pasiūlymo teisinio teksto paskelbimą, jei manys, kad tai gali paspartinti derybas.

Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas pirmadienį kalbėsis su opozicijos vadovais, siekdamas susitarti dėl tolesnių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias „Brexit“ be susitarimo.

B. Johnsono „Brexit“ projektas leistų Šiaurės Airijai ir toliau derinti pramoninių prekių, gyvulininkystės ir žemės ūkio produktų įstatymus su ES, jei regiono politiniai lyderiai kas ketverius metus sutiktų su šia tvarka. Tačiau jis sulaukė skeptiško atsakymo iš ES, kurios vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier penktadienį aukšto rango diplomatams pareiškė, kad britų projektas toli gražu neatitinka jo pasiūlytų susitarimo sąlygų.

Dūžta viltys dėl „Brexit“ susitarimo: derybos vilkinamos, ES signalizuoja pesimizmą
© AP / Scanpix

Erdvė apsigalvojimui

S. Barclay'us teigia, kad Jungtinė Karalystė vis dar galėtų pakeisti savo poziciją dėl muitinės patikrinimų tarp Airijos ir Šiaurės Airijos bei dėl to, kaip paveikti Šiaurės Airijos sutikimą. „Žinoma, kad intensyvių derybų mechanizme galima į tai atsižvelgti“, – teigė jis BBC.

Tačiau laiko pasiekti susitarimą beveik nebeliko. Airijos ministras pirmininkas L. Varadkaras šeštadienį sakė, kad būtų „visai pagrįsta“ iki penktadienio tikėtis pataisyto JK pasiūlymo, o Latvijos ministras pirmininkas Krisjanis Karinsas BBC sekmadienį pažymėjo, kad „Europos Sąjunga neturi daug vietos blaškymuisi“, nes 27 valstybėms susitarti nėra taip paprasta.

Suomijos ministras pirmininkas Antti Rinne, šiuo metu einantis ES prezidento pareigas, Vokietijos laikraščiui „Welt am Sonntag“ pareiškė iki spalio 17–18 d. Briuselyje vyksiančio lyderių susitikimo nebesitikįs išgirsti jokio priimtino Jungtinės Karalystės pasiūlymo.

Didžiosios Britanijos spaudai telieka spėlioti, ar B. Johnsonas atidės „Brexit“, nors jis pats tvirtina, kad verčiau mirs griovyje, nei tai padarys. „The Sunday Telegraph“, cituodamas du kabineto ministrus, pranešė, kad tuo atveju, jei bus priverstas „Brexit“ atidėti, B. Johnsonas planuoja sabotuoti ES, galbūt blokuodamas jos septynerių metų biudžetą, o gal nusiųsdamas į Briuselį euroskeptiškai nusiteikusį įgaliotinį – galbūt net tą patį „Brexit“ partijos lyderį Nigelą Farage'ą.

Panašūs pasiūlymai ES lyderiams gali sukelti abejonių, ar verta pritarti termino pratęsimui.

Pirmalaikiai rinkimai

Dar viena Vestminsteryje sklandanti teorija yra tokia, kad premjeras gali paprašyti kurios nors kitos šalies pratęsimą vetuoti. Būsto, bendruomenių ir savivaldybių sekretorius Robertas Jenrickas ją atmeta kaip „paskalas“. „Negirdėjau apie tai jokių rimtų kalbų“, – sekmadienį „Sky News“ sakė jis.
Leiboristų partijos atstovė teisiniais klausimais Shami Chakrabarti sekmadienį BBC sakė, kad B. Johnsonui nėra kaip apeiti įstatymų. „Jei išsiunti laišką taip, kaip reikalauja įstatymas, o paskui bandai jį sabotuoti kitomis priemonėmis, vadinasi, nusižengi įstatymui, – pabrėžė ji. – Tai būtų neteisėtas elgesys.“

„Daily Telegraph“, cituodamas kelis vyriausybės pareigūnus, pirmadienio leidinyje pranešė, kad B. Johnsonas yra pasirengęs kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą, kad tik jam nereikėtų rašyti laiško, kuriuo prašoma atidėti „Brexit“.

ES pareiškė neketinanti sutikti su atidėjimu be pateisinamos priežasties. Papildomas laikas, reikalingas naujų pasiūlymų apsvarstymui, greičiausiai atitiks šį reikalavimą, kaip ir leidimas Didžiajai Britanijai surengti visuotinius rinkimus ir išeiti iš Parlamento sukurtos aklavietės.
Kol kas leiboristai kategoriškai atmeta B. Johnsono pasiūlymą surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus, nors opozicijos partija teigia to norinti. Sh. Chakrabarti pažymėjo, kad jei ir B. Johnsonas sutiks atidėti „Brexit“, „tuomet manau, kad realistiška visuotinių rinkimų sulaukti dar iki Kalėdų – tikėkimės, gerokai prieš Kalėdas“.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.6923

Top naujienos

Delfi PliusVladimiras Laučius

Ukrainos politologas: konflikte su Ukraina Rusija yra grobis (3)

Baigiantis karui Ukrainoje, Vakaruose turėtų formuotis nauja saugumo sąjunga, kurią sudarytų JAV...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Iš Barščio nusipirko ne tik „Kauno grūdus“, bet ir keturias problemas: prasidėjus karui skuba atsikratyti

Praėjusiais metais Lietuvą sudrebino įspūdingas sandoris – „ Linas Agro Group “ už 73 mln....

Karas Ukrainoje. Ukrainai – įspėjimas apie naują Rusijos puolimą

Rusijos kariuomenė ir toliau intensyviai atakuoja Rytų Ukrainą. Pranešama, jog sekmadienį...

Sinoptikai nurodė, kada vėl sulauksime šilumos: savaitės viduryje orai keisis

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Dangų dengs pakankamai storas debesų...

Gydytojas atsakė, ar gali išsivystyti alkoholinė kepenų cirozė per porą mėnesių

Kepenų cirozė yra lėtinė liga, kai pažeistų kepenų ląstelių vietą užpildo jungiamasis...

Keliskart susižadėjusi Aušra Štukytė atvirame interviu atsakė, kodėl niekada nesusituokė ir prabilo apie juodą etapą (1)

Naujausia laidos „Nepatogūs klausimai“ su Rolandu Mackevičiumi viešnia tapo žinoma kino ir...

Traumatologė įspėja: dėl šios pramogos į ligoninę kasdien atvežami šimtai susižeidusių vaikų

Vien į VUL Santaros klinikas, į vaikų priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių, kasmet atvežama...

Delfi PliusElvija Navickaitė

Teisininkas atsako: ar buvęs sugyventinis gali reikalauti atlyginti buto remonto išlaidas?

Gyvendami kartu įprastai mylimieji neskaičiuoja, kas kiek pinigų ir darbo įdėjo bendram būstui...

Kiaurai priešininkus: „Warriors“ tiesia linija žygiuoja į NBA finalą

Trečią kartą iš eilės laimėjęs „Golden State Warriors“ klubas NBA Vakarų konferencijos...

Verslas PliusBloomberg News

Netikėtas žingsnis Kinijoje: technologijų įmonėms – viltis dėl mažesnio reguliavimo

Kinijos aukšto rango ekonomikos pareigūnas žengė neįprastą žingsnį ir viešai pademonstravo...