aA
Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte, kuris kartą lygino save su Hitleriu, pirmadienį aplankė Izraelio nacionalinį Holokausto memorialą ir apgailestaudamas dėl nacių vykdyto genocido, nusinešusio maždaug 6 mln. žydų gyvybes, pavadino nacių lyderį „pamišusiu“.
Rodrigo Duterte
© AP / Scanpix

Šis komentaras žymi didelį Filipinų lyderio retorikos pasikeitimą – vos prieš dvejus metus jis savo kovos su narkotikais kampaniją lygino su Holokaustu ir sakė, kad „džiaugtųsi išskerdęs“ 3 mln. narkomanų. Vėliau jis už tokius žodžius atsiprašė.

R. Duterte, kuris garsėja nekorektiškais protrūkiais ir yra kaltinamas žmogaus teisių pažeidimais, memoriale „Yad Vashem“ kalbėjo tyliai ir pagarbiai. Jis sakė, kad Holokaustas niekada neturėtų pasikartoti ir kad „despotams“ nėra vietos šiuolaikiniame pasaulyje.

„Negalėčiau įsivaizduoti šalies, paklūstančios pamišusiam lyderiui, ir niekada negalėčiau suvokti vaizdo, kaip žmogus imasi žudynių, žudo senius, moteris ir vaikus. Tikiuosi, tai daugiau nepasikartos“, – sakė jis.

„Visada būna pamoka: kad pamišusių despotų ir lyderių reiktų atsikratyti pirmai progai pasitaikius“, – pridūrė jis.

R. Duterte, pirmąjį Izraelyje apsilankiusį Filipinų prezidentą, vyriausybė šiltai sutiko, nepaisydama kritikos, kad priima lyderį, kaltinamą teisių pažeidimais per kruviną kampaniją prieš narkotikų prekeivius. Pranešta, kad darbotvarkėje taip pat turėtų būti ginklų pardavimas Filipinams.

R. Duterte ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu prižiūrėjo trijų susitarimų – dėl prekybos, mokslo ir globos – pasirašymą. B. Netanyahu akcentavo ilgą šalių draugystę, tai, kaip Filipinai po Antrojo pasaulinio karo priėmė žydų pabėgėlius ir buvo vienintelė Azijos valstybė, balsavusi už Izraelio įkūrimą.

Jis pažymėjo, kad pastaraisiais metais sveikatos priežiūros padėjėjai filipiniečiai padeda pagyvenusiems žmonėms Izraelyje, įskaitant paties B. Netanyahu tėvą.

„Prisimename savo draugus ir ta draugystė bėgant metams suklestėjo, ypač per pastaruosius kelerius metus, – Filipinų prezidentui sakė B. Netanyahu. – Izraelyje pasireiškia nuostabus fenomenas, kai tūkstančių tūkstančiai šeimų džiaugiasi prižiūrėtojų filipiniečių parama pagyvenusiems žmonėms.“

R. Duterte padėkojo Izraeliui, priėmusiam maždaug 28 tūkst. darbuotojų filipiniečių ir prireikus padedančiam jo šaliai.

„Mūsų ta pati aistra taikai, ta pati aistra žmonėms, bet ir ta pati aistra neleisti, kad mūsų šalis sunaikintų tie, kurie laikosi iškreiptos ideologijos, kurie moka tik žudyti ir naikinti. Ir šia prasme Izraelis gali tikėtis bet kokios pagalbos, kokią Filipinai tik gali suteikti jūsų šaliai“, – sakė jis per bendrą pasirodymą su B. Netanyahu.

Filipinai ir Izraelis diplomatinius santykius užmezgė 1957 metais. B. Netanyahu stengėsi įsigyti sąjungininkų Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje, kur daug šalių istoriškai vengė Izraelio dėl jo elgesio su palestiniečiais.

Tačiau B. Netanyahu sulaukė kritikos dėl to, kad priėmė R. Duterte, kurio pajėgos kaltinamos nužudžiusios tūkstančius žmonių per kovos su narkotikais reidus nuo 2016 metų, kai jis atėjo į valdžią. Tais metais R. Duterte sukėlė pasipiktinimą savo kovos su narkotikais kampaniją palyginęs su Holokaustu, o save – su Hitleriu. Vėliau jis buvo priverstas atsiprašyti.

Neseniai jis scenoje privertė moterį jį pabučiuoti ir sakė, kad jo gimtajame Davao mieste bus daug išžaginimo atvejų, „jei bus daug gražių moterų“.

Per jo kampaniją prieš narkotikus, oficialiais policijos duomenimis, buvo nukauta 4 410 įtariamų platintojų ir vartotojų.

Teisių gynimo grupės sako, kad tikrasis žuvusiųjų skaičius yra trigubai didesnis ir kad ši kampanija galbūt prilygsta nusikaltimams žmoniškumui.

73 metų buvęs prokuroras R. Duterte neigia toleravęs žudymą be teismo, bet atvirai grasino narkotikų prekeiviams mirtimi.

Vizito Izraelyje metu jis taip pat turi aplankyti paminklą, skirtą filipiniečių per Holokaustą vykdytam žydų gelbėjimui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (84)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (14)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (2)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (6)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (18)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (1)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakare namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (71)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (473)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (90)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (83)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...