aA
Miškų gaisrų dūmų dusinamame Sidnėjuje penktadienį prasidedant naujam pasaulinių protestų prieš klimato kaitą ratui, aktyvistai ir moksleiviai penktadienį piketavo prie Australijos valdančiosios partijos būstinės.
Dūmų dusinamame Sidnėjuje prasideda pasauliniai protestai dėl klimato
© AFP / Scanpix

Protestuotojams keliuose Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono miestuose atsiliepus į 16-metės klimato aktyvistės Gretos Thunberg raginimus veikti, šimtai žmonių susirinko prie konservatyvios Liberalų partijos būstinės Sidnėjuje.

Australijoje protestai įgijo papildomo svorio šalies pietryčius pastarosiomis savaitėmis niokojant šimtams miškų ir krūmynų gaisrų.

Protestuotojai su tokiais plakatais kaip „Jūs deginat mūsų ateitį“ ir skanduodami „Mes sukilsim“ rinkosi Sidnėjų vėl apgaubus toksiškiems gaisrų dūmams, kurie šį didmiestį dusina beveik visą laiką pastarąjį mėnesį.

Per šią miškų gaisrų krizę, kurią, pasak mokslininkų, padidino kylanti temperatūra, žuvo šeši žmonės, buvo sunaikinta šimtai namų. Prie beprecedenčio gaisrų masto prisideda sausra ir sezonui neįprasti karšti, sausi ir vėjuoti orai.

Protestuotojai savo pyktį nukreipė į ministrą pirmininką Scottą Morrisoną, kuris piktai neigė bet kokias sąsajas tarp gaisrų ir klimato kaitos, ir gynė savo poziciją remti iškastinio kuro naudojimą.

„Mūsų vyriausybės neveiklumas dėl klimato krizės pakurstė krūmynų gaisrus, – sakė moksleivių streiko lyderė Shiann Broderick. – Žmonės kenčia. Tokios bendruomenės kaip mūsų nusiaubiamos. [O] vasara dar net neprasidėjo.“

Australijos, kurioje gyvena 25 mln. žmonių, tarša anglies dvideginiu yra maža palyginti su didžiausiomis planetos teršėjomis, tačiau ši šalis yra tarp didžiausių pasaulyje anglių eksportuotojų.

„Besiformuojanti prielaida, kad... Australija, nulemianti 1,3 proc. pasaulinės taršos,.. tiesiogiai veikia konkrečius gaisrų įvykius, čia ar kur nors kitur pasaulyje, neatlaiko patikimų mokslinių įrodymų“, – anksčiau šį mėnesį tvirtino S. Morrisonas.

Nepasiekti tikslai


Protestai taip pat vyko Melburne ir Japonijos sostinėje Tokijuje, kur šimtai žmonių žygiavo per Šindžiuku rajoną siekdami skleisti žinią apie klimato kaitą.

„Jaučiu krizę, nes beveik niekas Japonijoje nesidomi [klimato kaita]", – sakė 19-metė studentė Mio Ishida.

„Mane tikrai įkvėpė Gretos veiksmai, – sakė ji. – Pamaniau, kad jei neveiksiu dabar, bus per vėlu. Norėjau padaryti ką nors, ką galiu.“

Praėjusį mėnesį milijonai žmonių buvo išėję į beveik visų pasaulio didmiesčių gatves dalyvauti virtinėje „klimato streikų“.

Naujausios demonstracijos vyksta 200 valstybių atstovams rengiantis kitą savaitę susirinkti Madride į 12 dienų truksiančią Jungtinių Tautų klimato konferenciją.

Didžiausias dėmesys joje bus skiriamas 2015 metų Paryžiaus klimato sutarties, kuri pradės veikti 2021-aisiais, nuostatoms galutinai parengti.

Mokslininkai yra perspėję, kad pastangos apriboti pasaulio šiltėjimą dydžiu, ne didesniu nei 1,5 Celsijaus laipsnio, žlunga ir kad vis dar didėjančią taršą anglies dvideginiu reikės mažinti 7,6 proc. per metus, jei norima pasiekti tą tikslą.

Kaip pranešė JT, šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija atmosferoje – pagrindinis klimato kaitos veiksnys – pernai buvo rekordiškai didelė.

JT taip pat perspėjo, kad esant dabartinėms tendencijoms pasaulio temperatūra iki amžiaus pabaigos padidėtų beveik 4 Celsijaus laipsniais. Dėl tokio padidėjimo kai kurios Žemės vietos taptų praktiškai netinkamos gyventi.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

„Vilniaus vandenys" ir aplinkosaugininkai buvo akli: plastikas į Nerį tekėjo jau nuo praėjusių metų pabaigos (189)

Visą mėnesį į Nerį nuotekų vamzdžiu tekančios plastiko atliekos, apie kurias pranešė ne...

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (50)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (28)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (53)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (288)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (46)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (95)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

6 pavyzdžiai, kaip reguliarus seksas gerina jūsų sveikatą (18)

Naujas tyrimas rodo – reguliarus seksas saugo nuo ankstyvos menopauzės. Apskritai nemažai...

Pasipiktino aikštelių apmokestinimu šalia prekybos centrų: gerai neapsižiūrėjus galima gauti baudą (276)

Į DELFI redakciją kreipęsis vilnietis Eugenijus pasakojo pastaruoju metu susidūręs su nauja,...

Erika Umbrasaitė

Prancūzų meilė maistui ir etiketui

Prancūzai galbūt ir išrado meilės meną, bet už kulinarijos meną jie turi būti dėkingi...