aA
Kremliaus pavaldiniams gali būti atleista už tai, kad jiems vaidenasi prislopintas kikenimas, ataidintis iš Vašingtono. Nes Donaldo Trumpo administracijos pareigūnai turbūt išties jaučia savotišką piktdžiugą, stebėdami savo kolegas Maskvoje galynėjantis su sunkumais, labai pažįstamais Pentagonui ir JAV valstybės departamentui. Kaip išspręsti tokią problemą kaip Recepas Tayyipas Erdoganas?
Recepas Tayyipas Erdoganas, Volodymyras Zelenskis
Recepas Tayyipas Erdoganas, Volodymyras Zelenskis
© AFP / Scanpix

Labiau filosofiškai nusiteikę rusų pareigūnai galbūt pripažins, kad toks posūkis – sąžiningas. Jau keleri metai būtent jie rodė pirštais ir kikeno, kai Turkijos prezidentas pablogino šalies santykius su Jungtinėmis Valstijomis, pasitelkęs karingą retoriką - ir provokuojančius veiksmus – Amerikos sąjungininkų atžvilgiu, nuo kurdų Sirijoje, Izraelio ir Graikijos iki Egipto bei Jungtinių Arabų Emyratų.

Rusai ne tik džiūgavo dėl R. T. Erdogano agresyvios pozicijos JAV atžvilgiu. Prezidentas Vladimiras Putinas pasinaudojo situacija susilpninti Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir išsaugoti pelningus verslo sandorius su Turkija, nuo karinės įrangos prekybos iki dujotiekių.

Kad išsaugotų savo, kaip naujo geriausio R. T. Erdogano draugo, statusą, V. Putinas nuolaidžiavo Turkijos lyderio regioninėms bei tarptautinėms ambicijoms. Sekdamas dviejų Amerikos prezidentų, Baracko Obamos ir Donaldo Trumpo, pavyzdžiu, V. Putinas apsimetė kurčias agresyviajai R. T. Erdogano retorikai Rusijos sąjungininkų, tokių kaip Sirijos diktatorius Basharas al-Assadas ir Libijos autokratas Khalifa Haftaras, atžvilgiu.

Rusijos lyderis netgi stoiškai iškentė, kai R. T. Erdogano veiksmai sužlugdė ar bent smarkiai apsunkino jo paties ambicijas. Turkijos kariuomenės invazija šiaurės vakarų Sirijoje sužlugdė bet kokią viltį Maskvoje, jog B. Assadui pavyks susigrąžinti kontrolę savo šalyje.

Dabar Turkijos pajėgos ir kariai neleidžia Kh. Haftarui užimti Tripolio.

Ir vos tik R. T. Erdoganas parodė nosį Vašingtonui stodamas pusėn tų, kurie gieda „Mirtis Amerikai“ – kad ir kas tai būtų, Teherano režimas, „Hamas“ vadai ar islamistų organizacija „Musulmonų brolija“ (angl. „Muslim Brotherhood“, MB), dabar gi jis, per neseniai vykusį savo vizitą Kijeve, atkišo špygą Maskvai užtraukdamas „Slava Ukraine!“ (Šlovė Ukrainai).

„Šlovė Ukrainai“ tapo pasiprešinimo Rusijos hegemonijai šūkiu nuo pat 2014 metų, kai V. Putinas aneksavo Krymą. Maskva ir jos ruporai tokius skandavimus vadina nacistiniais.

Rusija vis labiau įsitikina, kaip anksčiau suprato ir amerikiečiai bei europiečiai, kad su R. T. Erdoganu reikalai visada pasiekia kritinį tašką pasitelkus grasinimus nutraukti sąjungą.

Dabar būtent V. Putinas sulaukia tokios retorikos. Ne per seniausiai R. T. Erdoganas telefonu perspėjo, kad Turkija sureaguos „kuo griežčiausiai“, jeigu Turkijos kariai Sirijoje bus toliau puldinėjami B. Assado pajėgų.

Ir, žinoma, jis perspėjo, kad dėl Sirijos Rusijos bei Turkijos santykiai gali supleišėti.

Kraujas šiuo metu liejasi abiejose pusėse. B. Assado pajėgos sustiprino išpuolius prieš turkų pozicijas Idlibe, per kuriuos žuvo keli turkų kariai. Rusija tvirtina netekusi kelių savo karių per turkų įvykdytą puolimą. Šimtai sirų, karių bei civilių, žuvo per suintensyvėjusius mūšius, o dešimtys tūkstančių buvo priversti bėgti iš teritorijos, taip sukeldami naują pabėgėlių krizę.

V. Putino pasirinktini variantai santykiuose su R. T. Erdoganu yra riboti. Turkija yra galima viena svarbiausių Rusijos ekonominių partnerių – abiejų šalių lyderiai siekia padidinti abipusę prekybą, nuo šiuo metu fiksuojamos apie 30 mlrd. dolerių iki 100 mlrd. JAV dolerių. Turkijos narystė yra svarbi Rusijai, norint išlaikyti tarptautines organizacijas Kaukaze ir Centrinėje Azijoje. Ir, be abejonės, V. Putinas siekia išprovokuoti NATO abejones dėl Turkijos įsipareigojimų aljansui.

R. T. Erdoganas visa tai gerai supranta. Jeigu jis bent kiek pasimokys iš savo santykių su Jungtinėmis Valstijomis ir Europa, jis ir toliau reikalaus iš Rusijos nuolaidų – Sirijoje ir Libijoje ar, dievai žino, kur kitur.

Ar gali Vašingtonas pasinaudoti situacija, kaip kad pasinaudojo Rusija, kai Turkijos santykiai su Jungtinėmis Valstijomis pašlijo? Galbūt, bet tam reikės, kad V. Putinas duotų atkirtį R. T. Erdoganui, o Turkijos lyderis parodytų bent kokį susidomėjimą grįžti į Vakarų frontą. To dar nėra.

Jeigu toks taškas būtų pasiektas, Jungtinės Valstijos turėtų pademonstruoti aukšto lygio diplomatinį meistriškumą – aukštesnį nei jos demonstravo pastaraisiais metais, – kad ištrauktų iš šešėlio R.T. Erdoganą.

Bet kol kas amerikiečių pareigūnai gali tyliai mėgautis stebėdami, kaip V. Putinas įsitikina, ką reiškia būti R T. Erdogano draugu.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(221 žmogus įvertino)
4.3213

Top naujienos

Po 9 metus trukusio pragaro – dar vienas smūgis: tai – absoliuti teisinės sistemos gėda ir nesėkmė (68)

Po daugybę metų Pravieniškių pataisos namuose trukusių patyčių ir prievartavimų prabilęs...

Mokslininkai išbandė 14 kaukių efektyvumą: kai kurių geriau net nenaudoti – gali pridaryti daugiau žalos (13)

Pasaulis bando sugrįžti į senąjį ritmą, tačiau yra pasikeitimų – kai kur nepateksite be...

Sveika gerti kavą ar ne? Nauji mokslininkų atradimai gali nustebinti (5)

Kava siejama su įvairia nauda sveikatai, tačiau žmonės ja turėtų mėgautis, o ne vartoti ligų...

Kaip dabar patekti pas gydytojus – garbingai, nesižeminant, neieškant draugų ir privačių klinikų (25)

„Šiandien mano vyro gimtadienis. Šventės nebus. Bus penktas chemijos seansas. Ir didelis...

Vėl klupę „Grizzlies“ su Valančiūnu artėja prie fiasko, „Blazers“ gretose benefisą surengė Lillardas (1)

Orlando burbule tęsiamose NBA pirmenybėse toliau itin nesiseka Jono Valančiūno atstovaujai...

Išvardino, kodėl nesutiko atostogauti Lietuvoje: štai kiek dabar kainuoja paskutinės minutės pasiūlymai (31)

Jei dar vasarą neatostogavote ir norite atsipūsti ne šalies kurortuose, yra ne viena galimybė...

Didžiausia pasaulio automobilių rinka pamažu atsigauna: stebimas pardavimų augimas

Praėjusį mėnesį Kinijos automobilių pardavimai paspartėjo, o tai reiškia, kad pasitaisius...

Arūnas Spraunius

Kadyrovo politikos „prekės ženklas“ – asmeninio keršto algoritmas bet kur: Čečėnijoje, Rusijoje, pasaulyje

Liepos 20-ąją Amerikos valstybės departamentas įvedė papildomas sankcijas Čečėnijos lyderiui...

7 virtuvės remonto klaidos – jos pavers gyvenimą nesibaigiančiu tvarkymusi (2)

Planuojant virtuvės remontą, reikia apgalvoti daug detalių – pradedant kištukinių lizdų vieta,...

|Maža didelių žinių kaina