Diplomatijos dėl Irako centras pirmadienį persikėlė į Paryžių, kur savo trijų dienų vizitą Prancūzijoje pradeda Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Tuo tarpu Briuselyje NATO nutarė sušaukti neeilinį posėdį, kai Prancūzija ir Belgija atmetė JAV prašymus, jog Aljansas pradėtų planuoti karinę paramą galimos karinės operacijos Irake atveju.
© EPA-ELTA
V.Putino ir Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco (Žako Širako) susitikimų metu neabejotinai bus kalbama apie tai, kaip įtikinti Jungtines Valstijas nepulti Bagdado.

Didelis dėmesys bus skiriamas Vokietijos pateiktam pasiūlymui suintensyvinti JT inspekcijas Irake, kurios buvo atnaujintos praėjusių metų pabaigoje ir kurias Vašingtonas vertina labai įtariai.

V.Putinas ir Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis (Gerhardas Šrėderis) po sekmadienio susitikimo Berlyne išreiškė viltį, kad Irakas gali būti nuginkluotas taikiomis priemonėmis. Toks yra ir Prancūzijos bei Kinijos požiūris, sakė V.Putinas.

Rusija, Prancūzija ir Kinija kartu su Jungtinėmis Valstijomis ir Didžiąja Britanija JT Saugumo Taryboje turi veto teisę.

Dėl nesutarimų Irako klausimu aklavietėje atsidūrė ir NATO, nes JAV spaudimu pasipiktinusi Prancūzija bei jos kaimynė B elgija pirmadienį ryte vetavo planą dėl Aljanso narės Turkijos apsaugos karo su kaimyniniu Iraku atveju.

Vašingtonas nuspėdamas galimybę, kad Prancūzija gali blokuoti NATO šalių paramą Turkijai, tokį žingsnį iš anksto griežtai pasmerkė.

"Tikiuosi, kad iki rytojaus, kai turės apsispręsti, jie apsigalvos", - sekmadienį sakė JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas).

"NATO atėjo laikas susitelkti ir paremti vieną iš mūsų kolegų, kuriam gali kilti pavojus - ne dėl Jungtinių Valstijų, bet dėl Irako", - sakė jis.

JAV SKEPTIŠKAI VERTINA NAUJUS SIŪLYMUS

Kalbėdamas per NBC, C.Powellas pridūrė, - "Net ir padidinus inspektorių skaičių tris kartus, problema nebūtų išspręsta. Mintis, jog reikia daugiau inspektorių arba (aviacijos) skrydžių draudimo zonų arba dar ko nors, kas gali būti įtraukta į šį pasiūlymą, tėra dėmesio nukreipimas, o ne sprendimas".

Įtakingas demokratų senatorius Carlas Levinas (Karlas Levinas) su juo nesutiko. "Man atrodo, jog mes turėtume sveikinti pastangas užkirsti kelią karui", - sakė C.Levinas interviu televizijai "Fox".

C.Powellas teigė, jog pagrindinis klausimas tas, ar Saddamas Husseinas pakluso 2002 metų lapkričio 8 dieną priimtai JT 1441-ajai rezoliucijai, kuri reikalavo Irako nusiginkluoti, priešingu atveju grasindama "rimtomis pasekmėmis".

"Manau, jog Prancūzijai ir Vokietijai reikėtų... dar kartą perskaityti 1441-ąją (rezoliuciją)", - sakė C.Powellas.

"Tai, kad Irakas nepakankamai bendradarbiauja, kad jis pateikė melagingą deklaraciją, ir visi kiti veiksmai, kurių jis ėmėsi arba nesiėmė po šios rezoliucijos priėmimo... Visa tai sukuria sąlygas surengti JT sesiją ir nuspręsti, ar dabar tinkamas metas rimtoms pasekmėms".

ABC laidoje "This Week" C.Powellas pareiškė, - "Visi, kurie balsavo už 1441-ąją rezoliuciją, įskaitant ir prancūzus, suprato, jog rimtos pasekmės reiškia jėgos panaudojimą".

C.Rice kalbėdama CNN sakė, - "Taip, yra kelios paskiros valstybės, kurios atrodo nesuprantančios, kaip neatidėliotina apginti Saugumo Tarybos reputaciją... Tačiau jos nesudaro daugumos Europoje".

C.Powellas įspėjo, jog Prancūzijos ir Vokietijos iniciatyvos pasekmė gali būti ta, kad Jungtinės Valstijos imsis karo veiksmų be jokio papildomo JT pritarimo. Šią iniciatyvą pirmasis pristatė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Dominique'as de Villepinas (Dominikas de Vilpenas), kalbėdamas po praėjusią savaitę pasakytos C.Powello kalbos, kaltinančios Iraką nepaklusus JT reikalavimams.

"Jeigu JT nevykdys savo pareigų, aiškiai išdėstytų 1441-ojoje rezoliucijoje, tuomet Jungtinės Valstijos privalės imtis veiksmų su norinčiųjų koalicija", - sakė C.Powellas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavilionienė: ištekėjau 2 kurse, o po pusantrų metų išprašiau tą žmogų (350)

Profesorė, žmogaus teisių gynėja, buvusi Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė pratinasi...

Lietuvės darbas už 7 tūkst. eurų prabangiausioje jachtoje Europoje: ištvėrė mėnesį (411)

Nuolatinis žeminimas ir patyčios, kone alpulį kelianti konkurencija, intrigos, kerštas, nevaldomas...

Naujausia apklausa: dvi partijos – reitingų viršūnėje, o dar viena – smuko žemiausiai nuo rinkimų (209)

Pasitikėjimas opoziciniais socialdemokratais šiuo metu yra žemiausias nuo užpernai vykusių Seimo...

Virginijus Savukynas. Su nepriklausomybės diena, Estija! (2)

Jei estų nebūtų, juos reikėtų išgalvoti. Bent jau lietuviai tą tikrai padarytų.

Politikų reitingai: kai kurių populiarumas nesikeičia, nepriklausomai nuo pareiškimų ir įvykių (142)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė , Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir ministras pirmininkas...

Savaitgalio rytas pagal Jamie Oliverį: paragaukite sočiųjų angliškų pusryčių (36)

Kai kuriems geriems dalykams įmantrių variacijų niekada neprireikia. Vienas iš tokių –...

Į pergalę komandą vedęs Sabonis tapo rezultatyviausiu mačo žaidėju (14)

NBA čempionate penktadienį naktį Indianos „Pacers“ (34/25) namuose 116:93 (27:22, 34:22,...

Kai turite vos minutę: valymo triukai, padėsiantys virtuvei suspindėti švara (8)

Kartais geriausias virtuvės valymo būdas yra ne tas, kuris užtrunka visą dieną, bet nedideli...

Viena sėkmingiausių Holivudo aktorių Jennifer Lawrence pareiškė paliekanti aktorystę dėl netikėtos priežasties (3)

Jennifer Lawrence yra pelniusi „Oskarą " ir laikoma viena brangiausiai apmokamų aktorių, bet...

Švelnesnių orų nesitikėkite: arktinis šaltis gali dar labiau nustebinti (66)

Prieš smogiant dar stipriau šaltis šeštadienio naktį truputį sušvelnės, kai kur pasnigs,...