aA
Iki šių dienų prisimenamas Raudonosios armijos triumfas „didžiausiame Antrojo pasaulinio karo tankų mūšyje“ prie Prochorovkos 1943-ųjų liepos 12 dieną. Tačiau, kaip rašo vokiečių leidinys „Die Welt“, iš tiesų šios pergalės nebuvo. Tą, pasak leidinio, patvirtina netikėtai aptiktos vokiečių žvalgybos nuotraukos.
© Vida Press

Pergalei pažymėti skirtas paminklas – sniego baltumo varpinė su ant jos viršūnės iškilusia paauksuota Dievo Motinos figūra Prochorovkos mūšio lauke – „iš tikrųjų turėtų būti nedelsiant nugriautas“, tvirtina straipsnio autorius Svenas Felixas Kellerhoffas.

„Juk pastarųjų tyrimų, paremtų neabejotinai tikromis nuotraukomis, rezultatai patvirtina: prie Prochorovkos nebuvo nei sovietų pergalės, nei apskritai galingo tankų mūšio. Iš tiesų lauke į vakarus nuo tos vietos, kur šiandien stovi paminklas, daugiau nei 200 29-ojo sovietų tankų korpuso tankų nesąmoningai įvykdė kamikadzių stiliaus puolimą“, – teigiama straipsnyje.

Apie tai jau ne kartą kalbėjo vokiečių karo istorikas Karlas-Heinzas Frieseris, o dabar jo versiją, išsklaidančią mitą apie Prochorovkos mūšį, patvirtino ir jo kolega iš Didžiosios Britanijos Benas Wheatley, kuris JAV Nacionaliniame Melilendo valstijos College Park archyve rado keletą Vokietijos žvalgybos nuotraukų iš rytų fronto, „kurios visiškai aiškiai įrodo katastrofišką Raudonosios armijos pralaimėjimą prie Prochorovkos“, – rašoma leidinyje.

„Pasak ilgą laiką gyvavusių mūšio prie Prochorovkos versijų, 1943-ųjų liepos 12 dieną, pirmadienį, vokiečiams vykdant puolamąją operaciją kodiniu pavadinimu „Citadelė“, mūšyje tarsi dvejos kavalerijos pajėgos susidūrė 850 sovietų ir 800 vokiečių tankų. Be to, sovietinės propagandos duomenimis, neva buvo sunaikinta 400 Vermachto kovos mašinų“, – pasakoja S. F. Kellerhoffas.

„Iš tiesų prieš 672 sovietų tankus kovėsi 186 vokiečių kovos mašinos. Tos dienos vakarą Raudonosios armijos nuostoliai buvo 235 tankai, Vermachto – penki tankai, ir visa tai – keliuose kvadratiniuose kilometruose“, – rašoma leidinyje.

„Pagrindine kovos vieta tapo laukas, išsidėstęs tiesiai į vakarus nuo 252,2 aukštumos. 1943 metų liepos 12 dienos rytą sovietų tankai tarsi plieno lavina nušliuožė nuo šlaito, esančio 252,2 altitudėje, ir susidūrė su 4,5 metro gylio grioviu. Dirbtinė kliūtis buvo pastebėta generolo leitenanto Pavelo Rotmistrovo žemėlapiuose, tačiau akivaizdu, kad jis šią kliūtį ignoravo. Kaip bebūtų, jo tankai susigrūdo priešais siaurą tiltą ir tapo idealiu taikiniu kitoje griovio pusėje išsidėsčiusiems dviem SS 2-ojo tankų korpuso batalionams“, – rašo leidinys.

„Tai buvo pragaras, kurį sudarė ugnis, dūmai, degantys Т-34, žuvusieji ir sužeistieji“, – rašė mūšyje dalyvavęs Rudolfas von Ribentropas, Vokietijos užsienio reikalų ministro sūnus. Keturi Michaelio Wittmanno vadovaujami sunkūs tankai „Tiger“ sunaikino iki 55 tankų. „Po kovos laukas į rytus nuo griovio atrodė tarsi tankų kapinės“, – rašoma straipsnyje.

„Žinoma, vokiečių generolai nepatikėjo savo pačių fronto linijos karių pranešimais apie sėkmę – dėl šios priežasties po kovos jie į mūšio apylinkes pasiuntė žvalgybinius lėktuvus. Jų 1943-ųjų liepos 14-ąją ir 16-ąją, taip pat ir rugpjūčio pradžioje padarytas nuotraukas dabar atrado ir išanalizavo B. Wheatley“, – tęsiama straipsnyje.

„Jose vien tarp prieštankinio griovio ir 252,2 altitudės matyti daugiau nei šimtas sudaužytų vidutinių Т-34 ir lengvų Т-70 tankų, taip pat sovietų 29-ojo tankų korpuso puolamieji ginklai. Kiek toliau, į šiaurės vakarus nutolusiame plote, B. Wheatley atpažino 55 M. Wittmanno „Tiger“ sunaikintus sovietų tankus: 32 Т-34, 12 Т-70 tankų ir 11 Didžiosios Britanijos tiekiamų tankų „Churchill“, – praneša „Die Welt“.

K.-H. Frieseris, kurį cituoja leidinys „Die Welt“, mano, kad Sovietų Sąjunga mūšį prie Prochorovkos pralaimėjo.

Kaip rašo BBC rusų tarnyba, jis nėra vienintelis istorikas, šį mūšį laikantis Raudonosios armijos pralaimėjimu.

„Mūšyje prie Prochorovkos sovietų pajėgos patyrė triuškinamą pralaimėjimą. Tačiau jų vadovybė kovos rezultatą pateikė kaip pergalę ir apie tai pranešė Maskvai. Turint omenyje galutinę Raudonosios armijos pergalę Kursko mūšyje, vėliau visa tai atrodė pakankamai įtikinama“, – istoriko Matthiaso Uhlio žodžius cituoja „Deutsche Welle“.

Nors ir pralaimėta, Prochorovkos kova visgi tėra atskiras Kursko mūšio epizodas, o šį mūšį Vokietija galiausiai pralaimėjo.

Be to, šis epizodas yra logiška to, kaip klostėsi situacija, tąsa, o jo pasekmės paveikė Kursko mūšio rezultatą.

„Prochorovka susiaurino vokiečių galimybes atlikti kokias nors galimybes pietuose (Kursko apylinkėse). Galimybių kažką padaryti pietuose, atsižvelgiant į nuo pat pirmosios (operacijos „Citadelė“) dienos (pietinėje dalyje pajėgoms vadovavusio) Ericho von Mansteino patirtus nuostolius, nebuvo“, – sako Antrojo pasaulinio karo ekspertas Aleksejus Isajevas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(252 žmonės įvertino)
4.3492

Top naujienos

Lietuva „Doing Business“ reitinge pasiekė aukščiausią vietą: liko žingsnis iki geriausių pasaulyje (9)

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „ Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į...

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (313)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (76)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (231)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Rezultatyviausiu karjeros dvigubu dubliu sezoną pradėjęs Sabonis neišgelbėjo „Pacers“

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pralaimėjimu pradėjo Indianos „Pacers“ (0-1) krepšininkai....

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (42)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

Čempionų lyga: svarbi „Inter“ pergalė, Messi ir Mertenso pasiekimai bei nuostabus „Liverpool“ įvartis (1)

UEFA Čempionų lygoje trečiadienio vakarą baigėsi grupių varžybų pirmasis ratas.

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė spąstus (676)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Lietuvą dar palepins šiluma: savaitės pabaigoje termometrų stulpeliai vėl kils (7)

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio sritis. Lietaus nenumatoma, tačiau debesų bus gana...