aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas per liepos 4-ąją minimos Nepriklausomybės dienos iškilmes Amerikos istoriją pavadino „didžiausia politine kelione žmonijos istorijoje“, šalininkams sveikinant jo duoklę JAV kariuomenei, o protestuotojams piktinantis jo prisiskirtu pagrindiniu vaidmeniu per vienybei skirtą nacionalinę šventę.

Merkiant lietui nuo Lincolno memorialo laiptų kreipdamasis į entuziastingą daugiausia pakviestų dešimčių tūkstančių žiūrovų minią, D. Trumpas ragino amerikiečius „likti ištikimus mūsų reikalui“.

Per iškilmingą minėjimą buvo laikomasi patriotinių temų, prezidentas gyrė JAV kariškius ir pastarųjų dviejų su puse šimtmečio Amerikos didvyrius, bet vengė politikos.

„Kokia didi šalis, – sakė D. Trumpas patriotizmo ir išskirtinumo persmelktoje kalboje. – Amerikiečiams nieko nėra neįmanoma.“


D. Trumpui vardijant daugybę JAV istorijos įvykių, danguje praskrido kariniai lėktuvai, tarp jų prezidentinis lėktuvas ir retai matomas bombonešis B2. Minia skandavo „JAV, JAV!“.

D. Trumpas pažadėjo, kad Jungtinės Valstijos netrukus pasiųs žmonių į Mėnulį ir toliau, „įsmeigti Amerikos vėliavą Marse“.

„Visuomet būsime žmonės, įveikę tironą, perėję žemyną, pasitelkę mokslą, pakilę į dangų... Niekada nepamiršime, kad esame amerikiečiai, ir ateitis priklauso mums“, – pareiškė prezidentas.

Iš pradžių D. Trumpas norėjo Nepriklausomybės dienos proga surengti grandiozinį karinį paradą, tikriausiai įkvėptas Prancūzijos paradų per savo nacionalinę šventę.

Jam teko pasitenkinti kuklesne versija, apėmusia karinių lėktuvų pasirodymą ir apžiūrai pastatytus šarvuočius, tačiau tai vis tiek buvo karinės jėgos pademonstravimas, kokio JAV sostinėje nebuvo dešimtmečius.

D. Trumpo oponentai kritikavo jo sprendimą militarizuoti 243-iųjų Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės dienos metinių minėjimo šventę ir kaltino jį pinigų švaistymu.

Pentagonas neatskleidė, kiek kainavo ekstravagantiškas renginys, kurį surengti, manoma, įkvėpė D. Trumpo dalyvavimas Bastilijos paėmimo dienai paminėti skirtame kariniame parade Prancūzijoje. JAV vadovas 2017 metais dalyvavo Prancūzijoje surengtame parade.

Prie Baltųjų rūmų sulaikyti du Amerikos vėliavą sudeginę asmenys

JAV slaptosios tarnybos pareigūnai ketvirtadienį sulaikė du asmenis, šalia Baltųjų rūmų sudeginusius Amerikos vėliavą, pranešė žiniasklaida.

Incidentas įvyko prieš prezidento Donaldo Trumpo kreipimąsi Nepriklausomybės dienos proga.

Didžiulėje šventėje – ambicingi ir drąsūs Trumpo pareiškimai: neapsieita be incidentų
© Sipa / Scanpix

Slaptosios tarnybos atstovai politikos naujienų portalui „The Hill“ sakė, kad vienas asmuo buvo sulaikytas „už policijos pareigūno užpuolimą ir tyrinį padegimą“, antrasis – „už trukdymą policijos tyrimui ir pasipriešinimą pareigūnams“.

Vienas iš padegėjų buvo nuvežtas į ligoninę dėl nedidelių traumų. Po incidento pagalbos į medikus kreipėsi ir du policijos pareigūnai.

Dienraštis „USA Today“ informuoja, kad vėliavą sudeginę vyrai ir kartu su jais buvę asmenys priklauso Revoliucinei komunistų partijai.

Kai vėliava buvo sudeginta, šios akcijos dalyviai susikibo rankomis ir, perfrazuodami D. Trumpo rinkimų kampanijos šūkį „Padarykime Ameriką vėl didžią“, skandavo: „Amerika niekada nebuvo didi“.

„Ypatingiausia šalis“

D. Trumpas kalbėjo priešais Abrahamo Lincolno, didvyriško XIX amžiaus prezidento, statulą, kur kovos už pilietines teises simbolis Martinas Lutheris Kingas jaunesnysis 1963-iaisiais pasakė garsiąją savo kabą „Aš turiu svajonę“.

Jis nuvylė kritikus, kurie buvo perspėję, kad D. Trumpas – pirmasis po kelių dešimtmečių pertraukos prezidentas, pasakęs svarbią kalbą Liepos 4-ąją – užgrobia šią šventę siekdamas sustiprinti savo politines pozicijas ir užsipulti varžovus demokratus.

Kaip nebūdinga šiam prezidentui, jis vengė kalbėti apie save ir savo politinius oponentus, bet ne kartą akcentavo šalies didybę, pavadindamas Jungtines Valstijas „ypatingiausia šalimi pasaulio istorijoje“.

„Šiandien susirinkome kaip viena šalis... Švenčiame savo istoriją, savo žmones ir didvyrius, kurie išdidžiai gina mūsų vėliavą: drąsius Jungtinių Valstijų kariuomenės vyrus ir moteris! – sakė jis. – Mūsų šalis šiandien stipresnė nei bet kada. Ji dabar stipriausia.“

Per Liepos 4-osios iškilmes Nacionalinėje alėjoje priešais Lincolno paminklą paprastai susirenka šimtai tūkstančių žmonių, kurie čia rengia piknikus, o vakare stebi fejerverkus. Šiemet pylęs lietus ir griaudėjusi perkūnija neatbaidė nei D. Trumpo šalininkų, kurių daugelis buvo su raudonomis kepuraitėmis, nei protestuotojų.

„Bus nuostabu, labai jaudinuosi“, – sakė 55 metų Dee Ranson, su šeima atvykusi iš Floridos.

Tačiau 43 metų April Smith iš Šiaurės Karolinos sakė nesidominti D. Trumpo kalba ir galvojanti, kad karinės „galios ir jėgos demonstravimas“ yra nebūtinas.

Šalia stovint aukščiausio rango Pentagono pareigūnams, kviestiniams respublikonams ir itin svarbiems aukotojams, D. Trumpas renginio metu galėjo tvirtai apeliuoti į patriotinį žmonių įkarštį iki prezidento rinkimų likus metams ir keturiems mėnesiams.

Apklausos rodo, kad galimi D. Trumpo varžovai iš Demokratų partijos turi prieš jį persvarą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
3.8400

Top naujienos

Gentvilas: Karbauskiui iki naujų rinkimų svarbu saviškiams įrodyti, kad jis gali valstybės vadovus stumdyti kaip šaškes (90)

„Karbauskis bandė pademonstruoti, kad jis gali stumdyti kaip šaškes valstybės vadovus, ir toliau...

Brundza siūlo nesustoti su automobilių mokesčiu: apie tai kalbu daugiau nei 10 metų (283)

„Tai tik nedidelis žingsnelis, ir tai, ne į priekį, o įstrižai“, – taip apie trečiadienį...

Alytaus meras apie milžinišką gaisrą: rytoj miestas gyvens normalų gyvenimą (41)

Sutemus Alytuje tęsiasi gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ gesinimo darbai,...

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida (264)

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

Lavija Šurnaitė. Gniuždantis laimės kultas (40)

Nuolat girdime kalbas, o kartu ir pačios kalbame apie tai, kad mūsų visuomenėje (visas pasaulis...

Sostinėje – prabangių drabužių išpardavimas, į kurį veržėsi net per užrakintas duris (62)

Trečiadienio rytą sostinėje kelioms dienoms duris atvėrė vardinių drabužių pop-up...

Užkalnis. Valdžia pasmerkta ir pasirašė sau nuosprendį (160)

Ši valdžia turi tiek pat jėgų, kiek subliuškęs balionas – ir tai buvo aišku dar prieš...

Turistų traukos taikinys Lietuvos pakraštyje – žmonės netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (41)

Savaitgaliais į Paliesiaus kaimą, esantį Ignalinos rajone, suvažiuoja nemažai automobilių,...

Nusprendė patikrinti seną mitą: negi skausmui ir orgazmui turime tą pačią veido išraišką (5)

Ar esate girdėję, kad žmogus orgazmo metu nutaiso tą pačią mimiką , kaip ir patirdamas...

Per ištaigingus Putino vizitus – kuriozinės situacijos (137)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį apsilankė Saudo Arabijoje, taip...