aA
Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May paskutines dienas kabinete praleis bandydama sugalvoti, kaip užtikrinti „Stena Impero“, naftos produktų tanklaivio su Didžiosios Britanijos vėliava, kurį Iranas sulaikė Hormūzo sąsiauryje praėjusią savaitę, paleidimą.
Sulaikytas tanklaivis
© Reuters / Scanpix

Atsižvelgiant į esamą situaciją – tikėtiną galios perdavimą buvusiam užsienio reikalų sekretoriui Borisui Johnsonui ir Jungtinės Karalystės išstojimą iš Europos Sąjungos, iki kurio liko šiek tiek daugiau nei trys mėnesiai – incidentas atrodo kaip dar vienas pražūtingas politikų, priėmusių jau ne vieną prastą sprendimą, apsiskaičiavimas.

Blogai suplanuota karinė operacija gyvybiškai svarbioje pasaulio laivybos juostoje ir tragiškai netikslus spėjimas dėl Vašingtono reakcijos įtartinai primena Sueco krizę – pražūtingą 1956 m. epizodą, kuris padėjo tašką Didžiosios Britanijos pasaulinėms galios ambicijoms.

Šis incidentas labiausiai trikdo tuo, kad buvo visiškai nuspėjamas.

Teheranas Persijos įlankoje įgyvendina kalibruotą „dantis už dantį“ strategiją nuo pat tada, kai šią vasarą padėtis Hormūzo sąsiauryje ėmė blogėti. Praėjus kelioms valandoms po to, kai anksčiau šį mėnesį Jungtinė Karalystė netoli Gibraltaro sulaikė tanklaivį, gabenusį Irano naftą, vyresnysis Teherano pareigūnas paragino imtis atsakomųjų veiksmų.

Atsižvelgiant į tai, kad Iranas gali lengvai kontroliuoti laivybą sąsiauryje (šį faktą šalies užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas nurodė praėjusią savaitę vykusiame interviu su „Bloomberg“ televizija), dabartinė situacija buvo tiesiog neišvengiama, kaip jau rašė mano kolega Julianas Lee.

Didžiosios Britanijos ir Irano lošimas: padėtis yra gerokai trapesnė, nei atrodo iš šalies
© Bloomberg


Kas nutiks, jei Teheranas nuspręs, kad jo garbė dar nenuplauta? Theresos May vyriausybei trūksta pajėgų, kad būtų išvengta tolesnių išpuolių: regione šiuo metu tėra viena fregata, „HMS Montrose“. Dar du laivai – „HMS Duncan“ ir „HMS Kent“ – Persijos įlankoje šiemet bus rotuojami. Taigi geriausiu atveju jūrų eismą prižiūrės du laivai – arba vienas, kai „Montrose“ stovės prišvartuotas.

To akivaizdžiai nepakanka, norint apsaugoti prekybos laivyną, kuriame yra beveik 1000 prekybos laivų – pridėjus JK priklausančius laivus, kurie plaukioja su kitų šalių vėliavomis. Maždaug trečdalį šio skaičiaus sudaro tanklaiviai, kertantys Hormūzo sąsiaurį.

Tai, kad JK įsivėlė į šią beprotybę, nesuprasdama, kokias pasekmes iššauks jos veiksmai, prasilenkia su logika – tačiau daugelis nūdienos JK veiksmų prasilenkia su logika.

Šalies valstybės tarnyba, žinoma, galėjo įspėti kabinetą, kad Gibraltaro operacija, nors ir teisėta, rizikuoja išprovokuoti atsaką, kurio Vestminsteris negalėtų atmušti. Žiūrėti pro pirštus, siekiant išvengti tarptautinio incidento – sena gera praktika, kurią taiko vyriausybės, dalyvaujančios pasaulinėje laivyboje; panašiai šioje situacijoje pasielgė Ispanija.

Sulaikytas tanklaivis
Sulaikytas tanklaivis
© Reuters / Scanpix


Nesvarbu, ar Vestminsteris nusprendė įsikišti iš pareigos, ar tikėdamasis, kad Vašingtonas mainais pasiūlys kur kas didesnes savo Persų įlankos pajėgas, vyriausybė aiškiai veikė be atsarginio plano. Tas faktas, kad krizė kilo tuo metu, kai atsistatydino Didžiosios Britanijos ambasadorius Vašingtone, Kimas Darrochas, taip pat neišėjo į naudą.

Žinoma, Irano ir Jungtinės Karalystės diplomatinių ryšių egzistavimas teoriškai turėtų padėti išspręsti šį incidentą šiek tiek lengviau nei panašų susikirtimą su JAV. Vis dėlto nėra aišku, ar Londonas šiuo metu turi pakankamai svertų. Šalių santykiai yra beveik neabejotinai blogesni nei 2007 m., kai prireikė vos dviejų savaičių, kad būtų užtikrintas 15 karinio jūrų laivyno darbuotojų paleidimas iš Irano ir Irako ginčijamos srities. Britė-iranietė Nazanin Zaghari-Ratcliffe šalyje kalinama ilgiau nei trejus metus, užsitęsus ginčui, kuriame būsimo Didžiosios Britanijos ministro pirmininko įsikišimas padarė daugiau žalos nei naudos.

Didžiosios Britanijos ir Irano lošimas: padėtis yra gerokai trapesnė, nei atrodo iš šalies
© Bloomberg


Kaip ir Sueco atveju, kai konfliktas suteikė Sovietų Sąjungai priedangą išsiųsti tankus numalšinti Vengrijos 1956 m. revoliuciją, didesnė rizika kyla ne Didžiosios Britanijos pozicijai pasaulyje, bet platesniems tarptautiniams santykiams.

Kadangi Irano naftos eksportas nuo devintojo dešimtmečio pasiekė žemiausią lygį, Teherano noras gerai sutarti su likusiomis branduolinės programos veiksmų plano šalimis – vienas iš pagrindinių veiksnių, neleidžiančių dar labiau pabloginti padėtį Hormūze. Tačiau dabar „Stena Impero“ situacija išprovokavo susidūrimą su antrąja (po JAV) šešių tautų grupės nare.

Kaip jau minėjome, padėtis Hormūze yra gerokai trapesnė, nei galėtum pamanyti pažiūrėjęs į mieguistas naftos kainas. Pasauliniams naftos srautams kritiškai svarbus sąsiauris ištisus mėnesius buvo parako statinė. O Didžioji Britanija šiuo metu nėra tokios būklės, kad galėtų sau leisti žaisti su degtukais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.5455

Top naujienos

30 metų po Baltijos kelio: Mauricas parodė, kaip toli už nugarų palikome kitas posovietines valstybes

Baltijos šalys yra vienintelės iš anksčiau Tarybų Sąjungai priklausiusių šalių, kurių...

Andrius Tapinas: tai bus didžiausias „Laisvės piknikas“ (39)

Šeštadienį Kauno Nemuno saloje vyks jau trečiasis „ Laisvės piknikas “. Jo organizatorius,...

VSD pažyma dėl Rozovos: su Rusijos diplomatais derino ir partijos programą, ir koalicijos galimybes buvo tariamasi dėl finansinės paramos, užsakomųjų straipsnių (394)

Seimo narė Irina Rozova leidimo dirbti su slapta informacija negavo nuslėpusi kontaktus su kitų...

Sveikatos apsaugos ministerija apie tragiškai pasibaigusį gimdymą namuose: tai buvo nelegali veikla (117)

Ketvirtadienį perpiet žiniasklaidą pasiekė žinia apie ankstyvą rytą mirtimi pasibaigusį...

Tomaševskis apie VSD pažymą dėl Rozovos: čia kažkokia nesąmonė (59)

Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis teigia...

Ginčas dėl motociklo „teisių“ turintiems B kategoriją: kodėl egzamino nereikia sėdus į galingesnę mašiną

Seime atsidūręs siūlymas koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą (SEAKĮ) ir...

Turistų iš Čekijos akibrokštas sukėlė pasipiktinimo bangą: vargu ar tokį elgesį šventykloje kas nors palaikys pokštu (5)

Nemenką akibrokštą iškrėtė čekų pora, internete paviešinusi vaizdo įrašą, kuriame...

Švedijos ambasada pateikė atsakymą: neneigia perdavusi investuotojų nerimą dėl miškų (33)

Švedijos ambasada sako, kad prezidento Gitano Nausėdos komandai perdavė investuotojų nerimą...

Lietuvei islandų požiūris sukėlė dviprasmiškus jausmus: įdomu, kaip viskas čia atrodys po 50 metų (3)

Nekontroliuojamos banginių medžioklės ir klimato kaitos padariniai, keičiantys kraštovaizdį –...

Lietuvių pamėgtuose kalnuose per audrą sužeista dešimtys žmonių, yra žuvusių tarp jų ir vaikas (1)

Lenkijos pietiniuose Tatrų kalnuose netikėtai užklupus smarkiai audrai trys žmonės,...