aA
Rusija ketvirtadienį per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį ėmėsi sarkastiško žodžių karo prieš Didžiąją Britaniją, į kaltinimus buvusio šnipo apnuodijimu Anglijoje atsakydama paneigimais bei ištraukomis iš pasakos „Alisa Stebuklų šalyje“ ir rusiškų literatūrinių kūrinių.
Vasilijus Nebenzia
© Sputnik / Scanpix

„Tai kažkoks absurdo teatras. Ar negalėjote sugalvoti įtikimesnės melagingos istorijos?“ – Saugumo Tarybos nariams sakė Rusijos ambasadorius JT Vasilijus Nebenzia.

Didžioji Britanija sulaukė Rusijos perspėjimo, jog „žaidžia su ugnimi ir neabejotinai pasigailės“, skelbia news.sky.com.

Didžiosios Britanijos ambasadorė Karen Pierce sakė nesileisianti mokoma Maskvos ir paragino kliautis faktais – tokios nuotaikos vyravo per neeilinę Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sesiją.

Ji Maskvos reikalavimą būti įtrauktai į Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimo bylą prilygino „padegėjo norui tirti paties sukeltą gaisrą“.

Sesija surengta ketvirtadienio vakarą, ją inicijavo Rusija. Šalies ambasadorius JT Vasilijus Nebenzia bandė pasinaudoti proga ir apginti savo valstybę.

Sesija prasidėjo jo klausimu: kodėl britų televizijos serialo „Midsomerio žmogžudystės“ žiūrovai turėtų patikėti, jog Rusija dviem savo piliečiams pražudyti pasirinko „rizikingiausią ir pavojingiausią metodą“.

„Jie juk žino šimtus labai sumanių ir suktų žudymo metodų“, – pareiškė ambasadorius.

V. Nebenzia toliau negailėjo gerų žodžių „Porton Down“ vadovui, kuris „Sky News“ antradienį pareiškė, kad mokslininkai dar nenustatė „konkretaus“ praeitą mėnesį panaudoto cheminio ginklo šaltinio.

„Jis nepalaikė britų saugumo tarnybų peršamos versijos“, – pareiškė ambasadorius ir pridūrė, kad įvardyta „Novičiok“ medžiaga „tikrai nėra vien Rusijos patentuota“.

Rusijos ambasadorius perspėjo, jog Didžioji Britanija „žaidžia su ugnimi“ ir pažadėjo, jog „pasigailės“.

Netrukus jis žiniasklaidą palygino su „psichotropine medžiaga“, o Vakarų koaliciją, išsiuntusią diplomatų, nacių propagandos meistrui Josephui Goebbelsui.

V. Nebenzios argumentai buvo paremti klausimų uždavinėjimu ir tvirtinimu, jog „Rusija tenori prisikasti prie istorijos esmės“.

„Tyrimas dar toli gražu nebaigtas, tiesą sakant, viskas tik prasideda“, – teigė jis.

Reaguodama atgal, K. Pierce pareiškė, kad britų metami kaltinimai „kruopščiai patikrinti“.

Ji stojo ginti Didžiosios Britanijos diplomatijos vadovą Borisą Johnsoną, pareikšdama, kad „nebuvo jokių prieštaravimų“: esą „Porton Down“ pareigūnai neturėjo jokių abejonių dėl cheminio ginklo kilmės – tai Rusija.

„Užsienio reikalų sekretorius davė aiškiai suprasti, kad „Porton Down“ įsitikinę, kad tas cheminis ginklas buvo „Novičiok“, – pareiškė diplomatė.

Anot V. Nebenzios, prieš Rusiją vykdomas „propagandos karas“, kurio tikslas – „diskredituoti Rusiją ir net suabejoti jos teisėtumu.“

„Visa tai daroma dr. Goebbelso (Gėbelso) metodais“, – teigė jis, turėdamas omenyje nacistinės Vokietijos propagandos ministrą Josephą Goebbelsą.

Rusija trečiadienį pareikalavo sušaukti JT Saugumo Tarybos posėdį. Tą pačią dieną paaiškėjo, kad Maskvai nepavyko prisijungti prie Solsberio incidento tyrimo, vykdomo tarptautinio cheminių ginklų priežiūros ombudsmeno – Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos.

Jungtinės Karalystės ambasadorė JT Karen Pierce atsakė, jog Londonas svarsto Rusijos reikalavimą leisti jos konsulinės tarnybos darbuotojams aplankyti Juliją Skripal. Anot diplomatės, britų vyriausybė nepažeidė jokių atitinkamų tarptautinių konvencijų.

„Neklausysiu jokių pamokslų apie moralę arba mūsų pareigas iš šalies, kuri, kaip vakar svarstyta šioje taryboje, labai daug prisidėjo blokuojant tinkamą tyrimą dėl cheminių ginklų panaudojimo Sirijoje“, – sakė K. Pierce.

Dėmesio atitraukimas

„Tai dar vienas Rusijos mėginimas pasinaudoti Saugumo Taryba politiniams tikslams“, – sakė JAV diplomatė Kelly Curry.

„Tai nėra taktika, tinkama šiai institucijai“, – įvertino ji komentarą apie Goebbelsą.

Sakydamas ilgą, retorinių priemonių kupiną kalbą, Rusijos pasiuntinys paminėjo populiarų britų serialą „Midsomerio žmogžudystės“, vaizduojantį įvykius iš pirmo žvilgsnio ramiame kaime, bei Rusijos literatūros šedevrą – Fiodoro Dostojevskio romaną „Nusikaltimas ir bausmė“.

„Tai yra ne detektyvas, kaip mano britų (užsienio reikalų) ministras, o gilus filosofinis kūrinys. Siūlyčiau ponui (Borisui) Johnsonui pasiskaityti kitų Dostojevskio romanų ar bent išmokti jų pavadinimus“, – sakė jis.

Vėliau jis pasidomėjo, kas nutiko Skripalių naminiams gyvūnams. Tarp jų, kaip pranešama, buvo dvi katės ir dvi jūrų kiaulytės.

„Kas nutiko šiems gyvūnams? Kodėl niekas jų nemini? Jų būsena yra svarbus įrodymas“, – sakė ambasadorius.

Vasilijus Nebenzija
Vasilijus Nebenzija
© Sputnik / Scanpix

JK vyriausybės atstovė vėlyvą ketvirtadienį sakė naujienų agentūrai AFP, kad abi jūrų kiaulytės nugaišo, o katė buvo šoko būsenos, tad ji buvo užmigdyta. Antros katės pareigūnė nepaminėjo.

V. Nebenzia taip pat ištraukė Lewiso Carrollo knygą „Alisa Stebuklų šalyje“ ir perskaitė ištrauką apie baltąjį triušį.

„Rusijai būtų naudinga, jeigu tai pavirstų farsu. Kurdamas melodramatišką atmosferą Jungtinėse Tautose, Nebenzia sėkmingai nukreipia dėmesį nuo šio nusikaltimo rimtumo“, – AFP sakė Europos užsienio ryšių tarybos ekspertas Jungtinių Tautų klausimais Richardas Gowanas.

„Darydama iš šio klausimo žaidimą Rusija siekia, kad Jungtinės Tautos atrodytų kvailokai. Daug kitų šalių taip pat veikiausiai norėtų atitraukti dėmesį nuo šio reikalo, kol dar nepablogėjo santykiai su Rusija. Taigi, Maskvos strategija galėtų būti visiškai rimta“, – pridūrė jis.

Vis dėlto net neprasidėjus posėdžiui, JK ambasadorė paminėjo kitą literatūros kūrinį – „Šerloko Holmso nuotykius“, kurį tariamai labai mėgsta V. Nebenzia.

„(Leisti Rusijos mokslininkams), kurie atsakingi už šį nusikaltimą, prisijungti prie tyrimo būtų tas pat, kaip pakviesti profesorių Moriartį į Skotland Jardą“, – sakė ji žurnalistams, užsimindama apie britų rašytojo Arthuro Conano Doyle'o sukurtą personažą.

DELFI primena, kad Didžiosios Britanijos žvalgyba teigia, kad nervus paralyžiuojanti medžiaga, kuria buvo apnuodyti buvęs Rusijos GRU pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo duktė Julija, buvo pagaminta karinėje tyrimų bazėje Saratovo srities Šichanų mieste.

Kaip pranešė penktadienį laikraštis „The Times“, Jungtinės Karalystės žvalgybos tarnybų darbuotojai specialiame pasitarime informavo apie tai Didžiosios Britanijos sąjungininkus.

Pasak leidinio, šio pasitarimo tikslas buvo įtikinti pasaulio lyderius, kad su apnuodijimu susijusi Maskva ir kad cheminė medžiaga „Novičiok“ buvo pagaminta Šichanų objekte pietvakarinėje Rusijos dalyje.

Kovo 4 d. 66 metų amžiaus S. Skripalis ir jo 33 metų duktė Julija buvo paveikti nervus paralyžiuojančios medžiagos. Jie buvo rasti be sąmonės Solsberio mieste, kuris yra už 140 kilometrų nuo Londono.

Didžioji Britanija apkaltino Rusiją prisidėjus prie S. Skripalio ir jo dukters apnuodijimo. Maskva neigia turinti ką nors bendra su šiuo incidentu.

Julija Skripal sako kasdien besijaučianti vis stipresnė

Julija Skripal, kuri praėjusį mėnesį Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodyta drauge su savo tėvu, buvusiu dvigubu rusų agentu Sergejumi Skripaliu, sako, kad sveiksta, ir prašo gerbti jos privatumą, teigiama jos vardu ketvirtadienį britų policijos paskelbtame pareiškime.

„Pabudau (iš komos) jau prieš savaitę, ir džiaugiuosi (galėdama) pasakyti, kad kasdien jaučiuosi vis stipresnė“, – sakė J. Skripal.

„Esu dėkinga už domėjimąsi manimi ir daugybę geranoriškų pranešimų, kuriuos gavau“, – sakoma jos pareiškime.

„Turiu padėkoti daugybei žmonių už (savo) pasveikimą, o ypač norėčiau paminėti Solsberio gyventojus, kurie atėjo man į pagalbą, kai aš ir mano tėvas buvome neveiksnūs. Be to, norėčiau padėkoti Solsberio apygardos ligoninės personalui už jų rūpestį ir profesionalumą“, – sakė J. Skripal.

Ji sakė, kad tai, kas jai nutiko buvo „kažkas painaus“, ir paprašė jai sveikstant gerbti jos ir jos šeimos asmeninį gyvenimą.

Šios savaitės pradžioje Anglijos Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnyba (NHS) pranešė, kad buvęs Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas S. Skripalis tebėra kritinės būklės, o jo dukra Julija – stabilios.

Britų televizija „Sky News“ praėjusią savaitę paskelbė, kad J. Skripal jau gali valgyti ir gerti, o BBC informavo, kad moteris jau yra atgavusi sąmonę ir gali kalbėti.

Londonas apkaltino Maskvą dėl kovo 4-ąją pietiniame Anglijos Solsberio mieste įvykusio incidento, kai S. Skripalis ir jo dukra Julija buvo rasti apnuodyti, kaip teigiama, Sovietų Sąjungoje sukurta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ (Naujokas).

Rusija neigia Londono kaltinimus dėl „Skripalių bylos“ ir pabrėžia, kad dar 2017 metais sunaikino paskutines turėtas cheminių ginklų atsargas.

Rusijos televizija paviešino tariamą pokalbį telefonu su Julija Skripal

Rusijos valstybinė televizija ketvirtadienį paskelbė, jos teigimu, pokalbio telefonu įrašą, kuriame Julija Skripal, apnuodyta praėjusį mėnesį Anglijoje kartu su savo tėvu – buvusiu rusų dvigubu agentu Sergejumi Skripaliu – tariamai bendrauja su savo pussesere.

„Rossija-1“ televizijos pokalbių laidos „60 minučių“ vedėjai teigė gavę įrašą iš J. Skripal pusseserės Viktorijos, tačiau paaiškino, kad jie negalėjo patvirtinti įrašo autentiškumo.

Tame įraše J. Skripal prisistačiusi moteris sakė besitikinti, kad ją greitai išrašys iš ligoninės, ir kad jos tėvas Sergejus jaučiasi „gerai“.

„Skambina Julija Skripal“, – prieš trumpą pokalbį rusiškai prisistatė moteris.

„(Mano tėvui) viskas gerai. Dabar jis ilsisi, miega. Mūsų sveikata tvarkoj – nepataisomos žalos nepadaryta. Greitai busiu išrašyta. Viskas gerai“, – pridūrė ji.

Rusijoje gyvenanti jos pusseserė atsako, kad kitą savaitę norėtų ją aplankyti Didžiojoje Britanijoje.

„Vika, niekas tau neišduos vizos“, – sako J. Skripal prisistačiusi moteris.

S. Skripalis ir jo dukra tebegydomi nuo kovo 4 dienos įvykusio apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Anglijos ligoninė, kur abudu buvo paguldyti, praėjusią savaitę sakė, kad Julijos sveikatos būklė „sparčiai gerėja“.

Remiantis naujausia paskelbta informacija, jos 66 metų tėvas tebėra kritinės būklės.

Rusų chemikas Vilas Mirzajanovas – vienas iš medžiagos „Novičiok“ kūrėjų – naujienų agentūrai AFP sakė, jog S. Skripalis ir jo duktė kentės visą savo gyvenimą, net jei nemirs.

J. Skripal pusseserė keletą kartų viešai kalbėjo apie apnuodijimą.

Trečiadienį ji dalyvavo vienoje pokalbių laidoje kartu su Andrejumi Lugovojumi ir Dmitrijumi Kovtunu – pagrindiniais įtariamaisiais dėl buvusio Rusijos šnipo Aleksandro Litvinenkos nužudymo, įvykdyto 2006 metais Didžiojoje Britanijoje.

Šią savaitę ji sakė Rusijos žiniasklaidai, kad S. Skripalis ir jo duktė negalėjo būti apnuodyti savo namuose, kaip įtaria britų policija, nes jų naminiai gyvūnai taip pat būtų nukentėję.

Rusijos užsienio reikalų ministerija vėliau skundėsi, kad Jungtinė Karalystė nepateikė duomenų apie minėtus augintinius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skvernelis kirto Grybauskaitei: prezidentės politiką iliustruoja „tulpių paštas“ valdančiuosius bandoma „sumonstrinti“ (929)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentės Dalios...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (112)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Karbauskis: atsakomybę už etatinio apmokėjimo klaidas turi prisiimti ir Grybauskaitė (1)

Atsakomybę už etatinio mokytojų apmokėjimo modelio klaidas turi prisiimti ir prezidentė Daia...

Pristatė, kaip galėtų atrodyti nacionalinis stadionas papildomai siūlo oro gondolą iš miesto centro (38)

Aukščiausiojo Teismo į konkursą sugrąžinta įmonė „ Vilniaus nacionalinis stadionas “...

Prie derybų stalo susėdę mokytojai sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio: nuotaikos – kalėdinės (111)

Ketvirtadienio rytą mokytojai su laikinai Švietimo ir mokslo ministro pareigas einančiu Roku...

Eligijus Masiulis kaltina prof. Landsbergį užleidus Lietuvą „valstiečiams“ (364)

Į politiką grįžtantis ir į Klaipėdos merus kandidatuojantis teisiamas buvęs Liberalų...

„Revolut“ Lietuvoje tampa banku (121)

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų įmonė „ Revolut “ Lietuvoje gavo specializuoto...

Atviras dvyliktokės laiškas: bijau, kad niekur nebeįstosiu (45)

Esu paskutiniuosius metus gimnazijoje žingsniuojanti abiturientė. Šis tekstas nėra skirtas...

Įvertino Vyriausybės darbą skirtingose srityse: turi sunerimti dėl keturių (341)

Lapkričio 4 – gruodžio 3 dienomis Rinkos tyrimų centras Tėvynės Sąjungos – Lietuvos...

Tragedija laivų statykloje: lūžo krano kabina, žuvo du žmonės (89)

Ketvirtadienį, 7.48 val., pranešta, kad Klaipėdoje, Vakarų laivų gamyklos teritorijoje, lūžo...