aA
„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir Europos Sąjunga apibūdino naująjį preliminarų „Brexit“ susitarimą, pasiektą po kelias dienas trukusių intensyvių derybų.
© Reuters / Scanpix

Štai pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai, į kuriuos teko leistis abiem šalims.

Šiaurės Airija

Derantis dėl naujojo susitarimo sunkiausia buvo pasiekti konsensusą dėl JK priklausančioje Šiaurės Airijoje po „Brexit“ galiosiančios tvarkos. Būtent šiomis nuostatomis naujas dokumentas labiausiai skiriasi nuo pernykštės „skyrybų sutarties“, kurią britų parlamentarai triskart atmetė.

Atnaujinto susitarimo sąlygos numato, kad Šiaurės Airija išliks Britanijos muitų teritorijoje, tačiau realybėje tarp šios JK provincijos ir pagrindinės teritorijos bus nubrėžta savotiška muitų siena.

Pagal tokią hibridinę sistemą į Šiaurės Airiją iš ES nepriklausančių šalių, tokių kaip JAV, atvežamoms prekėms būtų taikomos Britanijos muitų taisyklės, o per Airiją į Europą eksportuojamai produkcijai – ES nuostatos.

Šiaurės Airija laikytųsi kai kurių Bendrijos standartų, kad būtų lengviau siųsti į Airiją ir iš jos gauti maistą, gyvūnus ir leidžiamas pramonines prekes.

Už patikrinimus būtų atsakingos britų institucijos, tačiau ES turėtų teisę reikalauti, kad jos pareigūnai stebėtų, ar laikomasi bloko taisyklių.

Sutikimas

Londonas ir Briuselis sutiko, kad Šiaurės Airija turėtų „demokratiškai duoti sutikimą“ dvilypių muitų taisyklių sistemai.

Provincijos asamblėja turėtų paprasta balsų dauguma pratęsinėti šių taisyklių taikymą kas ketverius metus, arba kas aštuonerius, jei tam tvirtai pritartų vietos bendruomenės.

Jei įstatymų leidėjai nubalsuotų prieš, taisyklės nustotų galioti po dvejų metų – taigi, abi šalys turėtų laiko rasti tinkamą alternatyvą.

Pirmas balsavimas būtų surengtas praėjus ketveriems metams po pereinamojo laikotarpio pabaigos.

Pereinamasis laikotarpis

Šis laikotarpis, kai viskas iš esmės vyktų pagal dabartines taisykles, tęstųsi iki 2020 metų pabaigos. Jis galėtų būti abiejų šalių sutikimu pratęstas dar vieniems ar dvejiems metams.

Tokia pati nuostata buvo ir ankstesnėje „Brexit“ sutartyje.

Pridėtinės vertės mokestis

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) taikymas buvo techniniu požiūriu sudėtingas klausimas, kuris buvo išspręstas tik pačioje derybų pabaigoje. Skirtumai PVM režimuose reikštų, kad tarp Airijos ir Šiaurės Airijos veikiausiai atsirastų reali siena – tokio scenarijaus abi šalys norėjo išvengti bet kokia kaina.

Taigi, Šiaurės Airijoje ir toliau būtų taikomos Bendrijos PVM taisyklės, tačiau už šio mokesčio taikymą ir surinkimą būtų atsakingi Britanijos muitininkai.

Kompromisai

Briuselis pažymi, kad derinant naująją sutartį leidosi į kompromisą ir atsisakė savo ankstesnio reikalavimo, kad Šiaurės Airija liktų ES muitų sąjungoje. Šis reikalavimas buvo neatsiejama vadinamosios „apsidraudžiamosios priemonės“ (angl. backstop) dalis, dėl kurios ankstesnė „Brexit“ sutartis buvo tokia nepopuliari Londone.

ES taip pat sutiko suteikti Šiaurės Airijos asamblėjai sutikimo teisę, taip pat pritarė mechanizmui, leidžiančiam atšaukti salai taikomas nuostatas, o ne, kaip „apsidraudžiamosios priemonės“ atveju, potencialiai taikyti jas neribotą laiką.

Tuo metu JK atsisakė reikalavimo leisti jai tikrinti iš Šiaurės Airijos į likusią Britanijos teritoriją ir atgal gabenamas prekes.

Londonas taip pat atšaukė savo ankstesnį siūlymą dėl Šiaurės Airijos sutikimo, ir sutiko spręsti šį klausimą paprasta dauguma per balsavimą asamblėjoje, užuot suteikiant veto teisę mažumai priklausantiems junionistams.

Britanija taip pat sutiko, kad ES tam tikru lygiu prižiūrėtų padėtį Šiaurės Airijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
4.5714

Top naujienos

Orai: kasdien vis labiau vės (6)

Šiandien ir artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems šalto arktinio anticiklono vakarinis...

Jaunuolis neįgaliojo vežimėlyje mokykloje krito nuo laiptų: mokykloje pradėtas tyrimas (24)

Cerebriniu paralyžiumi sergantis ir dar kaukolę susilaužęs devyniolikmetis ligoninėje, o...

Regionas, virš kurio neskrenda nė vienas lėktuvas: jokia aviacijos įmonė nenori tokių problemų (33)

Tibeto regionas yra pietinėje gausiai apgyvendintos Azijos dalyje. Čia susikerta Indijos ir...

Įvertinkite: Juozas Statkevičius pristatė fatališkai moteriai skirtą kolekciją (76)

Metų mados šou – kitaip talentingojo kutiurjė Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymo jau...

Lietuviai pelnė 34 taškus, „Lokomotiv“ atsitiesė Prancūzijoje (2)

Po keturių nesėkmių iš eilės Europos taurės varžybose į pergalių kelią grįžo su...

Metų mados šou: Statkevičiaus baltuoju kilimu žengė išsipusčiusios Lietuvos ir užsienio žvaigždės (122)

Metų renginys – taip dažnai pramogų pasaulio užkulisiuose yra įvardijamas kasmetinis dizainerio...

Politikams griebiantis paskutinio šiaudo, siūlo alternatyvą: padidinkime Seimo narių skaičių (385)

Seimas imasi siūlymų, kuriais rinkimų kartelė partijoms, patenkančioms į Seimą, siektų 4, o...

Katalonai sutriuškino „Fenerbahče“, baskai parklupdė CSKA

Septynis kartus paeiliui tarpusavio rungtynėse Stambulo „Fenerbahče“ skriausta „Barcelona“...

7 temos, labiausiai įaudrinančios seksualines fantazijas

Mokslininkai įvardijo temas, kuriomis žmonės dažniausiai fantazuoja. Kurią pasirenkate jūs, kai...