aA
Viena iš pirmųjų Europos valstybių, kuri užvėrė savo ekonomiką reaguodama į „Covid-19“, netrukus gali būti pasiruošusi iš lėto sugrąžinti gyvenimą į įprastas vėžes.
Mette Frederiksen
Mette Frederiksen
© Reuters / Scanpix

„Mums pavyko išvengti bėdos, kuri užgriuvo visą eilę kitų valstybių, – sakė Danijos premjerė Mette Frederiksen per spaudos konferenciją Kopenhagoje pirmadienį. – Vienintelis paaiškinimas- „mes reagavome greitai“.

Po Velykų Danija atidarys darželius ir pradines mokyklas – pirmą kartą per mėnesį. O vyriausybė pradės derybas su verslo lyderiais dėl galimybės palaipsniui grąžinti darbuotojus į biurus, sakė M. Frederiksen.

Dabar jau aišku, kad šalys, sutikusios pačioje pandemijos pradžioje žengti drastiškus žingsnius, atsidūrė visiškai kitoje trajektorijoje nei tos, kurios imtis priemonių neskubėjo. Kaimyninės Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas neseniai pripažino, kad jam teks peržiūrėti savo vadinamąją laissez-faire, arba nesikišimo, strategiją reaguojant į koronaviruso protrūkį, po to, kai naujausios prognozės parodė, kad nuo „Covid-19“ mirs tūkstančiai jo šalies piliečių.

Pandemija labai greitai išryškino šalių sveikatos apsaugos sistemų bei politinio biurokratijos aparato trūkumus. Jungtinėse Valstijose prezidentas Donaldas Trumpas iš pradžių nenorėjo pripažinti grėsmės rimtumo.
Dabar turtingiausia pasaulio ekonomika tapo nauju pasauliniu viruso epicentru. Jungtinėje Karalystėje, kur pereita nuo jokių ribojimų politikos iki staigaus karantino, premjeras Borisas Johnsonas pats šiuo metu gydomas ligoninėje nuo „Covid-19“.

Danijoje M. Frederiksen pareiškė, kad atsiradus bet kokiems ženklams, bylojantiems apie užsikrėtimo atvejų augimą, apribojimai iškart bus atnaujinti. Be to, Danija dar neatidarys sienų, kelionių apribojimai tebegalios, o susibūrimai su daugiau nei dešimt žmonių tebebus draudžiami, sakė premjerė. Restoranai, barai ir kavinės ir toliau liks uždaryti.

Lūžio taškas

Tačiau žemyninėje Europoje jau atsiranda ženklų, jog regionas, panašu, artėja prie lūžio taško.

Kai kuriose labiausiai nukentėjusiose šalyse aukų skaičius pradeda mažėti. Sekmadienį Italija pranešė apie žemiausią vienos paros mirštamumo rodiklį per pustrečios svaitės, tuo dar kartą įrodydama, jog jos griežtos ribojimo priemonės jau pradeda duoti rezultatų. O Austrija pirmadienį pranešė po Velykų žengsianti pirmuosius žingsnius grąžinant ekonomiką iš sąstingio.

Danai kovo 11 dieną buvo informuoti, kad norint užkirsti viruso plitimą, teks drastiškai keisti gyvenimą. Tos dienos popietę šalis įdėmiai klausėsi spaudos konferencijos, per kurią M. Frederiksen pranešė, kad mokyklos uždaromos ir kad visi, išskyrus skubios pagalbos personalą, privalo likti namie.

Po kelių dienų Danijos karalienė Margretthe II – nepaprastai populiari asmenybė šalyje, – per itin retą pasirodymą per televiziją kreipėsi į tautą, pabrėždama būtinybę laikytis naujų socialinio atstumo reikalavimų ir iškart atšaukė savo 80-ies metų jubiliejaus iškilmes.

Danija, kuri savo gerovės modelio dėka gali didžiuotis viena iš geriausiai veikiančių pasaulyje sveikatos priežiūros sistemų, turi septynis kartus daugiau lovų su plaučių ventiliatoriais, skiriamų pacientams, hospitalizuotų dėl sunkių „Covid-19“ simptomų. O dėl savo universalus sveikatos priežiūros modelio, visas gydymas, įskaitant testavimą, yra nemokamas tiems, kam jo reikia.

Pirmadienį M. Frederiksen pareiškė, kad siekiant paspartinti „Covid-19“ testavimą, į šalies sveikatos priežiūros sistemą bus įlieta dar daugiau lėšų, įvardindama tokį žingsnį kaip pagrindinį palaipsnio ekonomikos atvėrimo strategijos komponentą.

Kaip daugelyje kitų vietovių, užsikrėtimų atvejų skaičius Danijoje išaugo. Bet mirštamumas daug mažesnis, siekiantis 3,9 proc., arba 3,09 mirties šimtui tūkstančių žmonių, rodo John Hopkinso universiteto surinkti duomenys. Palyginimui, Italijoje šis rodiklis sudaro 12,3 proc. (arba 26,29 mirčių šimtui tūkstančių), 10,2 proc. Jungtinėje Karalystėje ir 8,6 proc. Prancūzijoje.

Pastarosiomis savaitėmis Danija priėmė vadinamuosius koronaviruso įstatymus, suteikdama įgaliojimus policijai skirti dideles baudas už daugiau nei dešimties žmonių susibūrimus. Imigrantai, pagauti vagiant įrangą ar priemones, tokias kaip rankų dezinfekavimo skystis, gali būti išvaromi iš šalies, tuo tarpu danams už panašius nusižengimus gresia kalėjimas.

Griežtos priemonės pakurstė audringus debatus Danijoje. Dalis kritikų pliekia didelio masto priemonių taktiką ir jos griaunamąjį poveikį ekonomikai. Tačiau per visą šį laikotarpį M. Frederiksen populiarumas smarkiai išaugo, beveik 80 proc. danų remia jos požiūrį.

Dabar galimas Danijos sugrįžimas į įprastą režimą anksčiau už kitus paskatino greitesnio ekonomikos atsigavimo prognozes. Pirmadienį Danijos ekonomikos taryba paskelbė, kad jos prognozėmis, šalies BVP susitrauks tik 3,5 proc., tuo atveju, jeigu gamybos apimtys greitai grįš į įprastą lygį. Palyginimui, centrinis bankas neseniai prognozavo juodžiausią scenarijų: kad BVP susitrauks net 10 procentų.

Valstybės sprendimas atverti dalis ekonomikos „labai išmintingas“, teigia bankas „Sydbank“ savo pastebėjimų apžvalgoje. „Akivaizdu, kad ne vaikų darželiai ir pradinės mokyklos yra pagrindinis ekonominio augimo variklis, bet tai sukuria pagrindą, leidžiantį mums atnaujinti verslovių aktyvumą“, – teigiama banko apžvalgoje.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
4.5833

Top naujienos

Policijai teks atsiprašyti emigranto: išprovokavę konfliktą patruliai vairuoti pasiūlė 2-mečiui (146)

Trumpų atostogų iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą su dvimečiu sūnumi atskridęs ir iš oro...

Daugiabučių gyventojai gali sulaukti pokyčių: įtaria norą užkrauti finansinę naštą ir sužlugdyti bendrijas (63)

Daugiabučių gyventojai jaučiasi apgauti. Nuo lapkričio mėnesio Aplinkos ministerijos rengtas...

ECB: ekonomikai atsiveriant, euro zona vis dar žengia netvirtais žingsniais (5)

Euro zonos ekonomika vis dar susiduria su rimtomis grėsmėmis, nors politikos formuotojai ėmėsi...

Ne viskas, kuo tikėjome apie tyrimus, tiesa: Morozovas sudėjo visus taškus ant i (5)

Anksčiau mano kolegoms reikėjo žinoti daugiau nei 60 apčiuopiamo pulso rūšių, iš gleivinių ir...

Vilnietis atliko eksperimentą su erkėmis: štai būdas, kaip savo kieme galite sugaudyti erkes (34)

Tikėtina, kad Lietuvai atsigaunant nuo karantino, bet vis dar esant neužtikrintumo dėl keliavimo...

Užkalnio ir Faustos šunų auklės alga kai kuriuos privers žagtelėti: uždirba ir 1,5 tūkst. eurų (8)

Paradoksas, tačiau nors žurnalistai Andrius Užkalnis ir Fausta Marija Leščiauskaitė laikomi...

Susirūpino: ką Billas Gatesas ir koronavirusas veikia ant Australijos dolerių banknotų?

Ką Billas Gatesas ir naujasis koronavirusas veikia ant neseniai išleistų Australijos dolerių...

Prasideda vasara – profesionalus sodininkas pataria, ką būtina nuveikti sode ir kokių klaidų šiukštu nedaryti ar išsigąsti raudonų šilauogių lapų

Laidoje Delfi 11 kalbamės su Gediminu Cijūnaičiu, gediminosodai.lt savininku, kuris papasakoja, ką...

The Economist

Nesibaigianti „Kraftwerk“ įtaka

Neseniai miręs Florianas Schneideris paliko viliojantį, tačiau tikra vizija netampantį Europos...

Psichologė paaiškino, kodėl vaikų geriau nebučiuoti į lūpas

Prieš kurį laiką Victoria Beckham paskelbė nuotrauką, kurioje sveikindama savo dukrą Harper su...

|Maža didelių žinių kaina