D. Trumpui ši suvestinė buvo pateikta antradienį, o M.Pence'as buvo informuotas trečiadienį Vašingtone, sakė vienas šaltinis, nepanoręs viešinti savo vardo.

Žvalgybos pareigūnai D.Trumpą ir M. Pence'ą informuodavo apie padėtį nuo liepą vykusio Respublikonų partijos suvažiavimo, per kurį jie buvo oficialiai nominuoti kandidatais į prezidento ir viceprezidento postus. Tačiau „Prezidento kasdienė suvestinė“ yra išsamesnis dokumentas - jame pateikiama informacija apie JAV slaptąsias operacijas.

Šią praktiką įvedė prezidentas Harry Trumanas, kai 1945 metų balandį, 12-ąją savo kadencijos dieną, sužinojo, kad Jungtinės Valstijos vykdo atominės bombos kūrimo projektą. Apstulbintas lyderis pažadėjo, kad visi kiti jo įpėdiniai niekada nebeatsidurs tokioje padėtyje.

Trumpas susitarė susitikti su JT vadovu

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas susitarė pirmą kartą susitikti su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu, trečiadienį pranešė JT atstovas.

„Jie susitarė susitikti“, – sakė JT atstovas Stephane'as Dujarricas ir pridūrė, kad dėl susitikimo datos dar nebuvo kalbėta.

Ban Ki-moonas naujienų agentūrai AFP penktadienį sakė, kad tikisi susitikti su D.Trumpu iki savo kadencijos pabaigos gruodžio 31 dieną.

D.Trumpas tapo JAV prezidentu pažadėjęs artimesnius ryšius su Rusija, pasitraukimą iš Paryžiaus klimato susitarimo, pokyčius saugumo aljansuose bei iškėlęs klausimą dėl JAV finansavimo Jungtinėms Tautoms.

Ban Ki-moonas

Jo pergalė pribloškė JT diplomatus bei padėjo didelį klaustuką, koks bus Paryžiaus klimato sutarties likimas. Šis susitarimas buvo vienas svarbiausių Ban Ki-moono pasiekimų per jo 10 metų vadovavimą Jungtinėms Tautoms.

JT generalinis sekretorius stengėsi mažinti nerimą dėl naujos pasaulio tvarkos, kai D.Trumpas pradės eiti prezidento pareigas. Jis pareiškė, kad būdamas prezidentu milijardierius nekilnojamojo turto magnatas atsisakys rėksmingos retorikos, kuria pasižymėjo jo rinkimų kampanija, ir kovos su pasaulinėmis krizėmis, tokiomis kaip klimato kaita.

„Dabar, po rinkimų, kai jis renka savo pereinamojo laikotarpio komandą iš ekspertų ir žmonių, turinčių vizijų ir kompetencijų, esu tikras, kad Jungtinės Valstijos ir toliau išlaikys pagrindinį vaidmenį“, – sakė Ban Ki-moonas.

Ban Ki-moonas šią savaitę lankėsi Marakeše, kur vyko klimato derybos, ir perdavė žinią, kad Paryžiaus klimato sutartis, dėl kurios buvo sunkiai dirbta, ir kurią pasirašė visos 193 JT valstybės narės, neturėtų būti atmesta.

Penktadienį jis kalbėjosi su D.Trumpu telefonu; abu susitarė palaikyti ryšį.

Jungtinės Valstijos šiuo metu daugiausiai prisideda prie JT biudžeto. JAV įnašas sudaro 23 proc. visų biudžeto lėšų, o taikos palaikymo operacijų biudžete jų dalis sudaro 28 proc. lėšų – apie 8 mlrd. dolerių (per 7,2 mlrd. eurų).

JAV taip pat yra viena iš penkių veto turinčių šalių JT Saugumo Taryboje, todėl ši valstybė yra viena svarbiausių žaidėjų sprendžiant pasaulines krizes, tokias kaip karai Sirijoje, Jemene bei Izraelio ir Palestinos konfliktas.