Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad NATO yra pasenusi organizacija. Nors jis teigė, kad Aljansas jam yra svarbus, milijardierius priminė, kad tik penkios šalys moka tiek, kiek turėtų.
© AP/Scanpix

Duodamas bendrą interviu Vokietijos ir britų žurnalistams, respublikonas taip pat kritikavo Vokietijos kanclerę Angelą Merkel dėl vykdomos migracijos politikos ir gyrė vadinamąjį „Brexitą“.

Interviu su Vokietijos laikraščio „Bild“ ir britų dienraščio „Times of London“ žurnalistais D. Trumpas teigė, kad NATO turi problemų, nes buvo sukurtas prieš daug metų ir tuo metu nieko nekalbėta apie terorizmą.

Jis pridūrė, kad iš Amerikos laukiama, kad ji saugotų šalis, kurios nemoka tiek, kiek derėtų, o tai yra nesąžiningas elgesys su JAV.

Vis dėlto postą šią savaitę oficialiai perimsiantis milijardierius tikino, kad NATO jam yra labai svarbi.

Kalbėdamas apie Rusiją, jis sakė, kad su Vladimiru Putinu bandys tartis dėl branduolinių ginklų arsenalo mažinimo, o mainais už tai Maskvai galėtų būtų atšauktos sankcijos.

Duodamas interviu D. Trumpas sakė taip pat sakė, kad Vokietijos kanclerė A. Merkel padarė katastrofišką klaidą, leisdama į šalį atvykti dokumentų neturintiems migrantams.

Tačiau jis pridūrė gerbiantis A. Merkel ir sakė, kad būtent Vokietija yra pagrindinis Europos Sąjungos variklis.

Išrinktasis JAV prezidentas taip pat gyrė Jungtinės Karalystės sprendimą trauktis iš Europos Sąjungos ir teigė manantis, kad tokiu pavyzdžiu paseks ir kitos šalys.

D. Trumpas pareiškė, kad NATO yra pasenusi organizacija
© AP/Scanpix

„NATO – atgyvena“

D. Trumpas taip pat pareiškė, jog NATO yra „atgyvena“, o šis jo pareiškimas neabejotinai dar sustiprins būgštavimus Aljansui priklausančiose rytinėse Europos valstybėse, kurios smarkiai nerimauja dėl potencialios Rusijos grėsmės po 2014 metais Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos.

„Seniai sakiau, kad NATO turi problemų“, – sakė D.Trumpas interviu „The Times“ ir populiariausiam Vokietijos dienraščiui „Bild“.

„Pirma, tai atgyvena, nes jis buvo sukurtas prieš daug, daug metų“, – sakė jis.

„Antra, valstybės nesumoka tiek, tiek turėtų mokėti“, – pabrėžė D. Trumpas.

Rinkimų kampanijos D. Trupmas yra sakęs, jog gerai pagalvotų dėl pagalbos sąjungininkėms, jeigu šios nebūtų pakankamai finansiškai prisidėjusios prie NATO kolektyvinės gynybos.

Po D.Trumpo pergalės NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Aljansas „beveik septynis dešimtmečius“ buvo transatlantinio saugumo kertinis akmuo ir yra ypač reikalingas susiduriant su naujais saugumo iššūkiais.

Išlaidos gynybai ne vienerius metus kursto įtampą 28 nares turinčiame Aljanse. Jungtinės Valstijos, kurių įnašas sudaro maždaug 70 proc. visų NATO gynybai skiriamų lėšų, ne kartą priekaištavo sąjungininkėms dėl per menko jų indėlio.

Po Rusijos intervencijos Ukrainoje ir neramumų Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje NATO lyderiai 2014 metais sutarė atsisakyti išlaidų gynybai karpymo ir padidinti šios srities finansavimą iki 2 proc. BVP.

„Valstybės nemoka joms priklausančios sąžiningos dalies, todėl mes neturime jų ginti“, – sakė D.Trumpas interviu „The Times“ ir „Bild“.

„Yra penkios šalys, mokančios tiek, kiek joms priklauso. Penkios. Tai nėra daug“, – aiškino jis.

„Brexit“ – puikus dalykas“

Išrinktasis prezidentas taip pat sakė, kad „Brexit“ – Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos – „galiausiai bus puikus dalykas“. Jis pridūrė pasisakantis už tai, kad blokas ir Britanija po išstojimo sudarytų „abiem pusėms naudingą prekybos susitarimą“.

„Ketiname labai sunkiai dirbti, kad tai būtų padaryta greitai ir tinkamai“, – sakė D,Trumpas ir patvirtino, kad tuojau po savo inauguracijos sausio 20 dieną jis ketina susitikti su Didžiosios Britanijos premjere Theresa May.

Britanija teigia ekonomiškai konkuruosianti su ES, jei jai nepavyks tuo pačiu metu gauti prieigos prie bendrosios Europos rinkos ir kontroliuoti imigracijos. Britų žiniasklaida perspėja, kad tai reikštų vadinamąjį „kietą Brexit“.

Ateityje „kitos šalys pasitrauks“ iš Europos Sąjungos, prognozavo D.Trumpas, teigdamas, jog taip nutiks daugiausia dėl spaudimo, kurį blokas patiria smarkiai išaugus imigrantų ir pabėgėlių srautui.

„Jei jos nebūtų verčiamos įsileisti visų pabėgėlių, tiek daug jų, su visomis iš to išplaukiančiomis problemomis, manau, jūs neturėtumėte ir „Brexit“. Tai buvo paskutinis lašas“, – aiškino jis.

D.Trumpas taip pat kritikavo A.Merkel už tai, kad ji uždegė žalią šviesą atvykti į šalį dokumentų neturintiems migrantams, leisdamas suprasti, jog dėl to išaugo grėsmė saugumui.

„Manau, ji padarė vieną išties katastrofinę klaidą – nusprendė priimti visus tuos nelegalus, na žinote, visus tuos žmones, iš kur jie beatvykę. Beje, niekas net nežino, iš kur jie“, – sakė D.Trumpas ir pridūrė „didžiai gerbiantis“ kanclerę.

A. Merkel užgriuvo kritikos banga Vokietijoje už jos atvirų durų politiką, dėl kurios į didžiausią Europos ekonomiką 2015 metais atvyko 890 tūkst. prieglobsčio prašytojų, daugiausia sirų pabėgėlių.

Tačiau 2016-aisiais pabėgėlių srautas smarkiai sumažėjo – per praėjusius metus į šalį atvyko 280 tūkst. prieglobsčio prašytojų, praėjusį trečiadienį pranešė vyriausybė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ką parodė pratybos „Zapad“: po dūmų uždanga – trys iškalbingos Kremliaus žinutės (36)

Spragsint žurnalistų ir stebėtojų fotoaparatams po priešų atakos riaumojantys tankai ir...

Ekonomistai meta iššūkį skurdui: nustatys sumą, kurią žmogus gautų nuo gimimo iki mirties (3)

Universalių bazinių pajamų modelio entuziastai iš Vilniaus universiteto ketina nustatyti...

R. Karbauskis: aš matau scenarijų, kuris yra šiandien paskelbtas „Delfyje“ (314)

Reikia aiškiai pasakyti, kad šios dienos publikacijomis internete siekiama išankstinių Seimo...

R.I.T.A. Plagiatu kaltinamas KTU rektorius: klaidų privelti galėjo mano techniniai asistentai (269)

Plagiatu kaltinamas KTU rektorius Petras Baršauskas teigia nežinantis, kad skundą dėl galimo...

Orai: į Lietuvą iš lėto atsėlina vėsesnės permainos (4)

Nors artimiausiomis dienomis vyraus gražūs orai, visgi šiluma pamažu trauksis. Savaitei baigiantis...

Klaipėdoje nusižudė politiko V. Komskio dukra (383)

Tragiškas pirmadienio vakaras Klaipėdoje . Kauno gatvėje esančiame bute rastas merginos kūnas....

Gražiausia pasaulio mergaite vadinta Th. Blondeau užaugo: pamatykite, kaip ji atrodo prabėgus dešimtmečiui!

Gražiausia pasaulio mergaite kitados tituluotą modelį iš Prancūzijos Thylane Blondeau buvo...

G. Paluckas: partija tikrai neįpareigos frakcijos Seime pasiskelbti opozicine (42)

Partija tikrai neįpareigos Socialdemokratų frakcijos Seime pasiskelbti opozicine, LRT TELEVIZIJOS...

„Pacers“ prisistatęs D. Sabonis prisipažino bergždžiai mėginęs išmokti tėvo metimo kabliu (9)

Pirmadienį vykusios NBA žiniasklaidos dienos rutinoje Indianos „Pacers“ komandai prisistatė ir...

Kaišiadorių rajone rastas negyvas buvęs žurnalistas P. Šliužas papildyta 23.10 (77)

Pirmadienį Kaišiadorių rajone, Dainių kaime, rastas vyro lavonas sužalota galva. Paaiškėjo, kad...