Donaldas Trumpas antradienį atsitraukė nuo rinkimų kampanijos pažado pasitraukti iš svarbaus branduolinio saugumo susitarimo su Iranu: pareigūnai paskelbė, kad kol kas ši sutartis ir su ja susijęs sankcijų sušvelninimas galios.
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Pagal prieš dvejus metus sudarytą susitarimą Teheranas sumažino medžiagų branduoliniams ginklams gamybą mainais į didelį sankcijų sušvelninimą. D.Trumpo administracijai pirmadienį suėjo naujas Kongreso terminas įvertinti, ar Iranas pagal susitarimą apribojo savo branduolinių ginklų programą.

Kaip sakė vienas pareigūnas, kurio vardo Baltieji rūmai viešai neskelbia, „remiantis Jungtinėms Valstijoms prieinama informacija, sąlygos buvo įvykdytos“.

2015 metų susitarimas remiasi virtine techninių gairių ir Vašingtone buvo laikomas būdu išvengti karinių veiksmų, siekiant neleisti Iranui įgyti branduolinių ginklų. Tačiau jis nesumažino įtampos tarp Teherano ir Vašingtono. Abi šalys ypač nesutaria dėl konfliktų Artimuosiuose Rytuose, pavyzdžiui, Sirijoje ir Jemene, kur aktyviai veikia Irano remiamos grupuotės.

Per savo rinkimų kampaniją D.Trumpas smerkė Baracko Obamos laikais sudarytą susitarimą, žadėjo dėl jo derėtis iš naujo ir prispausti Iraną. Dabar D.Trumpas yra dukart nuo savo kadencijos pradžios patvirtinęs, kad Iranas sutarties laikosi, ir iš esmės tai palieka susitarimą galioti.

Tačiau Baltieji rūmai labai stengėsi pabrėžti, kad neketina švelniai elgtis su Iranu, ir atkreipė dėmesį į naujas su branduoline programa nesusijusias sankcijas bei griežtesnį susitarimo įgyvendinimą.

Vienas pareigūnas pridūrė: „Mes tikrai tikimės, kad taikysime naujas sankcijas, susijusias su Irano balistinių raketų programa ir greitaeigių katerių programa. Iranas išlieka viena pavojingiausių grėsmių JAV interesams ir regiono stabilumui.“

Itin griežtas požiūris į Iraną vienija D.Trumpo nacionalinio saugumo komandą, kuri kartais atrodo nelabai turinti kitų bendrų dalykų.

Daugelis D.Trumpo administracijos narių per JAV okupaciją Irake buvo susirėmę su Irano remiamomis grupuotėmis. Krašto saugumo sekretorius Johnas Kelly ir gynybos sekretorius Jimas Mattisas – abu buvę jūrų pėstininkai – taip pat dažnai prisimena Irano remiamo šiitų judėjimo „Hizbollah“ ataką prieš jūrų pėstininkų kareivines Libane 1983 metais.

Mūsų dienomis tarp pagrindinių susirūpinimą keliančių dalykų yra padidėję Irano raketiniai pajėgumai, parama Sirijos vyriausybei, žmogaus teisių pažeidimai ir amerikiečių sulaikymai. Neseniai Irane buvo nuteistas 10 metų kalėti 37 metų kinų kilmės amerikietis Xiyue Wangas (Sijujė Vangas), Prinstono universiteto mokslininkas.

„Prezidentas ir valstybės sekretorius mano, kad šia veikla Iranas smarkiai kenkia (susitarimo) tikslams ... prisidėti prie regioninių ir tarptautinių taikos bei saugumo, – sakė vienas pareigūnas. – Todėl prezidentas, valstybės sekretorius ir visa administracija manė, kad Iranas neabejotinai nesilaiko (susitarimo) dvasios.“

Iranas savo ruožtu skundžiasi, kad susitarimo nesilaiko JAV, ir kaltina Vašingtono administraciją nepanaikinant sankcijų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Už lauko tualetus gresia nejuokingos baudos, bet vietoje pagalbos - ciniški patarimai (109)

Lietuvoje susiklostė paradoksali situacija: kol nenorintys jungtis prie nuotekų tinklų gąsdinami...

Nauja tvarka gyventojus varo į neviltį: neturi adreso – negausi nieko (82)

Gyvenamosios vietos deklaravimas kelia vis didesnį galvos skausmą – kai kurie gyventojai teigia...

S. Skvernelis: verslininkai MMA siūlo didinti labiau (38)

Premjeras Saulius Skvernelis laikosi pozicijos, kad nuo kitų metų MMA reikėtų didinti iki 400...

Prorusiški separatistai rado naują taikinį: pasakoja kraupią istoriją apie Lietuvos karius (932)

Lietuvių kariai Ukrainoje išprievartavo mažametes mergaites, o vietos pareigūnams atsisakius...

Banko akibrokštas: liepia algą pervesti į jo sąskaitą, kitaip pakels palūkanas (199)

Bankų klientai turėtų labai atidžiai skaityti pasirašomų sutarčių sąlygas ir ne visada...

Justiniškėse nebeliks daugiabučio vaiduoklio (1)

Naujas statybų projektas sieks atgaivinti kažkada Vilniaus Justiniškių rajono ašimi turėjusį...

Gynybos finansavimas: ar laidojami planai pasiekti 2,5 proc. BVP? (167)

Per artimiausius penkerius metus gynybai reikėtų skirti 2,5 proc. BVP, kitaip bus sudėtinga...

Šokiruojantys pasakojimai iš Šiaurės Korėjos: egzekucijos, sekso vergovė ir kiti siaubai (110)

Pabėgėlė iš Šiaurės Korėjos – 26 metų Hee Yeon Lim – sutiko papasakoti apie gimtojoje...

Erzinantis įspėjimas „telefono atmintis pilna“: kaip to išvengti (5)

Ne vienas išmanaus telefono savininkas yra susidūręs su situacija, kuomet išmanusis atsisako...

Po dainos „Rusai vėl puola“ D. Zvonkus ir Stano sulaukė skambučio iš valdininkų: mes nesam du asilai, kurie nežino, ką daro (139)

Netrukus po to, kai du Lietuvos atlikėjai Deivydas Zvonkus ir Stano viešoje erdvėje pristatė...