Donaldas Trumpas antradienį atsitraukė nuo rinkimų kampanijos pažado pasitraukti iš svarbaus branduolinio saugumo susitarimo su Iranu: pareigūnai paskelbė, kad kol kas ši sutartis ir su ja susijęs sankcijų sušvelninimas galios.
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Pagal prieš dvejus metus sudarytą susitarimą Teheranas sumažino medžiagų branduoliniams ginklams gamybą mainais į didelį sankcijų sušvelninimą. D.Trumpo administracijai pirmadienį suėjo naujas Kongreso terminas įvertinti, ar Iranas pagal susitarimą apribojo savo branduolinių ginklų programą.

Kaip sakė vienas pareigūnas, kurio vardo Baltieji rūmai viešai neskelbia, „remiantis Jungtinėms Valstijoms prieinama informacija, sąlygos buvo įvykdytos“.

2015 metų susitarimas remiasi virtine techninių gairių ir Vašingtone buvo laikomas būdu išvengti karinių veiksmų, siekiant neleisti Iranui įgyti branduolinių ginklų. Tačiau jis nesumažino įtampos tarp Teherano ir Vašingtono. Abi šalys ypač nesutaria dėl konfliktų Artimuosiuose Rytuose, pavyzdžiui, Sirijoje ir Jemene, kur aktyviai veikia Irano remiamos grupuotės.

Per savo rinkimų kampaniją D.Trumpas smerkė Baracko Obamos laikais sudarytą susitarimą, žadėjo dėl jo derėtis iš naujo ir prispausti Iraną. Dabar D.Trumpas yra dukart nuo savo kadencijos pradžios patvirtinęs, kad Iranas sutarties laikosi, ir iš esmės tai palieka susitarimą galioti.

Tačiau Baltieji rūmai labai stengėsi pabrėžti, kad neketina švelniai elgtis su Iranu, ir atkreipė dėmesį į naujas su branduoline programa nesusijusias sankcijas bei griežtesnį susitarimo įgyvendinimą.

Vienas pareigūnas pridūrė: „Mes tikrai tikimės, kad taikysime naujas sankcijas, susijusias su Irano balistinių raketų programa ir greitaeigių katerių programa. Iranas išlieka viena pavojingiausių grėsmių JAV interesams ir regiono stabilumui.“

Itin griežtas požiūris į Iraną vienija D.Trumpo nacionalinio saugumo komandą, kuri kartais atrodo nelabai turinti kitų bendrų dalykų.

Daugelis D.Trumpo administracijos narių per JAV okupaciją Irake buvo susirėmę su Irano remiamomis grupuotėmis. Krašto saugumo sekretorius Johnas Kelly ir gynybos sekretorius Jimas Mattisas – abu buvę jūrų pėstininkai – taip pat dažnai prisimena Irano remiamo šiitų judėjimo „Hizbollah“ ataką prieš jūrų pėstininkų kareivines Libane 1983 metais.

Mūsų dienomis tarp pagrindinių susirūpinimą keliančių dalykų yra padidėję Irano raketiniai pajėgumai, parama Sirijos vyriausybei, žmogaus teisių pažeidimai ir amerikiečių sulaikymai. Neseniai Irane buvo nuteistas 10 metų kalėti 37 metų kinų kilmės amerikietis Xiyue Wangas (Sijujė Vangas), Prinstono universiteto mokslininkas.

„Prezidentas ir valstybės sekretorius mano, kad šia veikla Iranas smarkiai kenkia (susitarimo) tikslams ... prisidėti prie regioninių ir tarptautinių taikos bei saugumo, – sakė vienas pareigūnas. – Todėl prezidentas, valstybės sekretorius ir visa administracija manė, kad Iranas neabejotinai nesilaiko (susitarimo) dvasios.“

Iranas savo ruožtu skundžiasi, kad susitarimo nesilaiko JAV, ir kaltina Vašingtono administraciją nepanaikinant sankcijų.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (213)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (310)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (64)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (49)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (10)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (549)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (1)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....

7 lengvi atsipalaidavimo būdai pagal Agnę Gilytę (2)

Visi esame be proto užsiėmę, labai svarbūs ir įsisukę į savo darbų ratą taip, kad retai kada...

Nukauti viešbučio Kabule užpuolikai papildyta 09.04 (6)

Afganistano sostinėje Kabule viešbučio „Intercontinental“ ataka baigėsi, žuvo mažiausiai...