J. Comey atliko prieštaringai vertinamą vaidmenį per 2016 metų prezidento rinkimus, bet jo atstatydinimas neabejotinai sulauks didžiulio atgarsio Vašingtone.

Vadovaujant J. Comey FTB padarė išvadą, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas palaimino didžiulio masto kampaniją, kurios tikslas buvo padidinti D. Trumpo šansus laimėti valstybės vadovo rinkimus.

„Prezidentas priėmė generalinio prokuroro rekomendaciją ir generalinio prokuroro pavaduotojo rekomendaciją dėl Federalinio tyrimų biuro direktoriaus atleidimo“, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų atstovas Seanas Spiceris.

Naujo FTB direktoriaus paieškos bus pradėtos „nedelsiant“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Savo laiške D. Trumpas rašo J. Comey: „Esate atleidžiamas ir pašalinamas iš pareigų, (šis sprendimas) įsigalioja dabar pat.“

„Labai vertinu, kad tris atskirus kartus informavote mane, jog dėl manęs nėra atliekamas tyrimas, bet pritariu Teisingumo departamento išvadai, kad nesugebate veiksmingai vadovauti Biurui, – pridūrė prezidentas. – Mums būtina rasti naują FTB vadovybę, kuri atkurtų visuomenės pasitikėjimą jo atliekama gyvybiškai svarbia misija.“

FTB direktorius skiriamas vienai 10 metų kadencijai. 56 metų J. Comey, populiarus tarp paprastų agentų, buvo paskirtas prieš ketverius metus.

Demokratė Hillary Clinton apkaltino J. Comey sužlugdžius jos galimybes tapti prezidente, kai FTB vadovas paskelbė, kad atnaujinamas tyrimas dėl jos elektroninio pašto sistemų naudojimo.

Pašalintas dėl tyrimo, susijusio su Rusija?

Šaltinis, informuotas apie Baltuosiuose rūmuose vykstančias diskusijas, CNN teigė, jog sprendimas atleisti Jamesą Comey neturėjo sukelti didelio ažiotažo.

Deja, reakcijos buvo audringos, nes taip ir nesulaukta konkretaus paaiškinimo, kodėl nuspręsta J. Comey nušalinti. Kritikai suskubo aiškinti, jog FTB vadovas pakeistas dėl tyrimo, siejamo su Rusija.

Pastaruoju metu J. Comey sulaukė nemenkos kritikos dėl to, kaip prižiūrėjo tyrimą dėl Hillary Clinton asmeninio elektroninio pašto serverio. Dauguma demokratų tiki, jog jo pareiškimas dėl sprendimo atnaujinti tyrimą likus 11 dienų iki rinkimų ir buvo pagrindinė priežastis, kodėl H. Clinton pralaimėjo prezidento rinkimus.

J. Comey apie atleidimą sužinojo įsijungęs žinias. Teisėsaugos šaltinių teigimu, tuo metu FTB vadovas lankėsi FTB būstinėje Los Andžele, kur bendravo su darbuotojais. Šaltinio teigimu, sužinojęs netikėtą žinią J. Comey neprarado pusiausvyros, netgi pajuokavo ir tiesiog paskambino į savo kabinetą sužinoti, ar tai tiesa.

Buvę H. Clinton kampanijos pareigūnai apkaltino D. Trumpą pasinaudojus proga atsikratyti J. Comey dėl jo tyrimo Rusijos klausimu.

„Kaip ir visi, dėl to tyrimo, kurį atnaujino J. Comey, buvau susierzinęs, nusivylęs ir susirūpinęs“, – teigia buvęs H. Clinton kampanijos vadovas Robby‘s Mookas ir pripažįsta, kad jo atleidimas jį labai nustebino.

„Ne mažiau neramina ir tai, kad mūsų generalinis prokuroras, melavęs apie savo susitikimus su rusais, pritarė J. Comey atleidimui“, – sako jis.

Atleidimo motyvas kelia klausimų

FTB direktoriaus atleidimas neva už tai, kad jis netinkamai vadovavo tyrimui dėl H. Clinton elektroninio pašto reikalų, sulaukė retos respublikonų kritikos ir įniršusių demokratų kaltinimų bandymu kažką nuslėpti bei reikalavimų atlikti nepriklausomą tyrimą.

Šis rizikingas manevras taip pat sulaukė palyginimų su liūdnai pagarsėjusiais atleidimais, paspartinusiais Richardo Nixono prezidentavimo pabaigą.

D. Trumpo sprendimas atleisti FTB direktorių yra beveik beprecedentis. Per šios agentūros 100 metų gyvavimo istoriją anksčiau iš pareigų buvo atleistas tik vienas jos direktorius.

Tyrimas dėl Rusijos

Kovą J. Comey atskleidė, kad FTB atlieka tyrimą dėl numanomo Rusijos kišimosi į praėjusių metų prezidento rinkimus ir galimo slapto Maskvos susitarimo su prezidento D. Trumpo rinkimų komandos nariais.

Be to, duodamas parodymus Kongrese, J. Comey kategoriškai atmetė D. Trumpo pareiškimą, esą jo pirmtakas Barackas Obama slapta klausėsi jo pokalbių telefonu.

J. Comey parodymus Atstovų Rūmų Žvalgybos komitetui davė per pirmuosius viešus klausymus dėl šių abiejų kontroversijų.

Klausymai buvo surengti tokiu metu, kai D. Trumpas stengėsi nukreipti žiniasklaidos dėmesį nuo kontroversijos dėl Rusijos, smarkiai aptemdžiusios jo pergalę lapkritį vykusiuose rinkimuose, pavadindamas „išgalvotomis naujienomis“ (angl. fake news),

Respublikonai kaip vieną galimų J. Comey atleidimo priežasčių įvardija jo neseną klaidingą pareiškimą Kongresui dėl H. Clinton elektroninių laiškų persiuntimo padėjėjai.

„Atsižvelgiant į pastarojo meto kontroversijas, susijusias su direktoriumi, manau, nauja pradžia pasitarnaus FTB ir visai šaliai“, – sakė įtakingas respublikonų senatorius Lindsey Grahamas.

„Raginu prezidentą pasirinkti labiausiai kvalifikuotą profesionalą, kuris tarnaus mūsų šalies interesams“, – pridūrė jis.

Demokratai, jau anksčiau piktinęsi, kad dėl respublikonų noro apsaugoti D. Trumpą stringa Kongrese pradėti tyrimai, nerimauja, kad gali iškilti grėsmė ir FTB tyrimui.

„Kongreso respublikonai dabar nebegali nesutikti: vienintelis būdas išsrėbti šią košę – sudaryti nepriklausomą komisiją, turinčią teisę iškviesti duoti parodymų“, – sakė buvęs Teisingumo departamento ir H. Clinton rinkimų kampanijos atstovas spaudai Brianas Fallonas.

„Didžiulė klaida“

Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras sakė, kad D.Trumpas padarė „didžiulę klaidą“.

„Tai nepanašu į atsitiktinumą “, – pabrėžė jis.

Jei administracija nepaskirs specialaus nepriklausomo prokuroro ištirti numanomą Rusijos kišimąsi į rinkimus, „kiekvienas amerikietis turės teisę įtarti, kad sprendimas atleisti direktorių J. Comey buvo dalis pastangų viską nuslėpti“, sakė Ch. Schumeras.

Respublikonai, daugelis kurių po tam tikrų dvejonių visgi ėmė palaikyti D. Trumpą, po pastarojo jo sprendimo stengėsi atsiriboti nuo prezidento.

„Man didelį susirūpinimą kelia direktoriaus J. Comey atleidimo laikas ir priežastys“, – sakė senatorius Richardas Burras.

Kongresmenas respublikonas Justinas Amashas savo ruožtu pareiškė, kad kai kurios D. Trumpo laiško FTB vadovui vietos atrodo iš tiesų „keistai“.

„Aš su savo padėjėjais peržiūrime įstatymus ir sieksime, kad būtų sudaryta nepriklausoma komisija dėl Rusijos“, – pridūrė jis.

J. Comey per praėjusius metus atliko labai ryškų ir gana kontroversišką vaidmenį Amerikos politinėje arenoje, prisidėjęs prie virtinės politinių bombų sprogimų, nuo kurių nukentėjo tiek respublikonai, tiek demokratai.

Generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rosensteino tarnybiniame rašte nurodoma, kad J. Comey atleidžiamas dėl netinkamo vadovavimo tyrimui dėl H. Clinton elektroninių laiškų. Demokratai tvirtina, kad šis tyrimas sužlugdė H. Clinton šansus tapti prezidente.

J. Comey praėjusią savaitę įstatymų leidėjams sakė, kad jam pasidaro negera pagalvojus, kad galėjo paveikti rinkimus, tačiau tvirtino kitaip pasielgti negalėjęs.