NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas ketvirtadienį tiesiogiai apkaltino Maskvą Ukrainos atakavimu, Aljanso lyderiams susirinkus į viršūnių susitikimą, kuriame reiškiamas palaikymas Kijevui ir žadama stiprinti gynybą nuo Rusijos, kurią sąjungininkai pirmąkart nuo Šaltojo karo pabaigos vertina kaip priešišką valstybę.
Barackas Obama, Davidas Cameronas
© AFP/Scanpix

Velse susitikę JAV prezidentas Barackas Obama ir 27 sąjungininkių vadovai taip pat aptarė, kaip reaguoti į Islamo valstybės kovotojus, užėmusius dideles teritorijas Irake bei Sirijoje ir keliančiais grėsmę Aljanso pietinei daliai, bei kaip stabilizuoti padėtį Afganistane, kai metų pabaigoje iš jo pasitrauks NATO pajėgos.

„Susiduriame su dramatiškai pakitusia saugumo aplinka, – NATO vadovas sakė žurnalistams, atvykęs į susitikimą. – Rytuose Rusija atakuoja Ukrainą.“

Jo pareiškimas pažymėjo sugriežtėjusią Vakarų šalių retoriką Maskvos atžvilgiu ir uždavė toną dvi dienas vyksiančiam susitikimui, kuris buvo surengtas priešpriešai tarp Rytų ir Vakarų paaštrėjus labiausiai per 25 metus nuo Berlyno sienos griūties.

Pasak vieno NATO kariuomenės pareigūno, Ukrainoje veikia „keli tūkstančiai“ Rusijos karių, taip pat šimtai tankų, šarvuočių, ir šie skaičiai yra didesni, nei anksčiau skelbti.

Tuo tarpu Rusija neigia, kad jos pajėgos kovoja prorusiškų separatistų pusėje.

Velse vykstančio susitikimo šeimininkas Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas sakė, kad ES sankcijos veikia Rusijos ekonomiką ir kad spaudimas Maskvai bus didinamas, jeigu ji nenutrauks savo karinių veiksmų, kuriuos jis vadino nepriimtinais.

„Rusijai reikia suprasti, kad jeigu jie toliau vykdys šią politiką Ukrainoje, spaudimas bus didinamas“, – D.Cameronas sakė BBC televizijai.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, kurio pajėgos nuo praėjusios savaitės patiria pralaimėjimus Ukrainos rytinėje ir pietinėje dalyje, po susitikimo su B.Obama ir Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos lyderiais sakė, kad penktadienį paskelbs taikos paliaubas, jeigu Minske bus pasirašytas siūlomas taikos planas.

„Rytoj 14 val. (vietos ir Lietuvos laiku, penktadienį), jeigu tai bus patvirtina, jeigu susitikimas įvyks, aš teiksiu nurodymus Generaliniam štabui dėl dvišalio ugnies nutraukimo, ir mes tikimės, kad taikos plano įgyvendinimas prasidės rytoj“, – sakė P.Porošenka.

Prorusiškų separatistų lyderiai taip pat sakė paskelbsiantys paliaubas, jeigu derybininkams pavyks pasiekti susitarimą Baltarusijos sostinėje.

Ukrainoje ketvirtadienį tęsėsi kovos prie strategiškai svarbaus Mariupolio uosto, esančio pusiaukelėje tarp Krymo ir Rusijos.

Ukrainos lyderis prašo, kad Vakarų partnerės aprūpintų ukrainiečių pajėgas ginklais, jas apmokytų, taip pat palaikytų politiškai prieš Rusiją.

Tačiau P.Porošenkos kalba apie Ukrainos siekio prisijungti prie JAV vadovaujamo aljanso atgaivinimą gali sukelti neustarimus pačioje organizacijoje.

Trečiadienį lankydamasis Estijoje B.Obama sakė, kad durys narystei valstybėms, atitinkančioms NATO reikalavimus ir galinčioms „reikšmingai prisidėti prie sąjungininkų saugumo, liks atviros. Tačiau Prancūzija ir Vokietija priešinasi Kijevo siekiams, baimindamosios, kad tai dar labiau sustiprins įtampą su Maskva ir gali įtraukti jas į karą.

Rusija įspėjo

Maskvai prieštaraujant Ukrainos stojimui į NATO, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas įspėjo, kad bet kokios pastangos pakeisti Ukrainos kaip neprisijungusios šalies statusą, gali pakenkti saugumui. Jis taip pat apkaltino Vašingtoną „karo partijos“ Kijeve rėmimu.

Po V.Putino savaitės įžūlių pareiškimų S.Lavrovas pareiškė, kad Rusija yra pasiruošusi imtis praktinių krizės Ukrainoje deeskalavimo žingsnių ir paragino Kijeva bei sukilėlius atkreipti dėmesį į trečiadienį Maskvos pateiktą paliaubų pasiūlymą.

Vis tik atsakydamas į klausimą apie V.Putino pateiktą taikos planą A.F.Rasmussenas pareiškė, kad NATO sveikina pastangas rasti taikų sprendimą, tačiau „svarbu tai, kas iš vyksta iš tiesų, o mes, deja, vis dar stebime Rusijos dalyvavimą padėties destabilizavime rytinėje Ukrainoje“.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Darbo imigrantus išnaudojantis vergvaldys – nepažabojamas (61)

Važiuodamas į Vokietiją tolimųjų reisų vairuotojas Aleksandras Šeško tikėjosi užsidirbti,...

Dešimtmečio byla gali pasikartoti: kaip gudrūs žaidimai pakišo vienus ir atrišo rankas kitiems (11)

Nesenoje parlamentinių tyrimų istorijoje yra pavyzdžių, kai teisėsaugos tyrimus dubliuoti sumanę...

Lietuvoje daug kur ant kelių formuojasi plikledis (1)

Antradienio rytą Skuodo rajone – lijundra, čia kelių dangos vietomis apledėjusios, vakarų,...

JAV žiniasklaida: Kuzminskas susitiko su „Lakers“ klubo atstovais (9)

NBA gerbėjus Lietuvoje iš už Atlanto pasiekė intriguojanti žinia. ESPN reporterio Ohmo...

Nacionalinio vėžio instituto direktorius pataria, kas padės išvengti onkologinių ligų: 12 paprastų žingsnių (182)

Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai...

Penki dalykai, kurių nekartosiu naujuose namuose – asmeninė patirtis (14)

Prieš dvejus metus įsigijau pirmuosius savo nuosavus namus ir teko išspręsti nemažai jų...

Orai: laukia kontrastų savaitė – po žiemos vėl grįš ruduo (21)

Iki savaitės vidurio šalyje numatomi žiemiški orai , kurie pažers aibę iššūkių: vyraus...

Pergalių seriją pratęsusių „Pacers“ gretose Sabonis vėl buvo tarp rezultatyviausiųjų (3)

Puikią sportinę formą NBA pirmenybėse ir toliau demonstruoja Indianos „Pacers“ (10-8)....

Šis 1937-aisiais nutapytas paveikslas kelia didžiules aistras: ar sugebėsite pastebėti vieną keistenybę? (23)

Vargu, ar šie paveiksle pavaizduoti asmenys atrodytų bent kiek išskirtiniai, jei kartu su visu jį...

Ką galime kiekvienas mūsų padaryti, kad nesusirgtume storosios žarnos vėžiu genetika lemia tik 10 proc. (2)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad pagal Higienos instituto duomenis,...