Dvi savaites trukusiose derybose, kurios kartais atrodydavo atsidūrusios prie žlugimo slenksčio, buvo pasiektas svarbus proveržis dėl „nuostolių ir žalos“ fondo sukūrimo.

Išvargę delegatai plojo, kai po beveik dviejų papildomų derybų parų ankstyvą sekmadienio rytą buvo priimtas susitarimas dėl šio fondo, skirto pažeidžiamų šalių, nukentėjusių nuo ekstremalių oro sąlygų, patiriamiems nuostoliams padengti.

Pakistano klimato ministrės Sherry Rehman teigimu, COP27 „atsakė į viso pasaulio pažeidžiamųjų, nukentėjusiųjų ir prarastųjų balsą“.

„30 metų kovojome šiame kelyje, o šiandien Šarm aš Šeiche per šią kelionę pasiekta pirma teigiama jos gairė“, – susitikimui sakė ji.

Tačiau džiaugsmą dėl šio pasiekimo temdė griežti įspėjimai.

JT vadovas Antonio Guterresas sekmadienį sakė, kad klimato derybose „žengtas svarbus žingsnis teisingumo link“, bet nepavyko pasiekti susitarimo dėl skubaus ir „drastiško“ taršos anglies junginiais mažinimo, reikalingo kovojant su pasauliniu atšilimu.

„Mūsų planeta vis dar ligoninės priimamajame. Mums reikia dabar drastiškai sumažinti taršą ir tai klausimas, kurio ši COP nesprendė“, – sakė jis.

Europos Sąjunga sekmadienį paskelbė nusivylusi ambicijų dėl taršos mažinimo trūkumu.

„To, ką turime... nepakanka... Tai neatneša pakankamų papildomų didžiųjų teršėjų pastangų dėl didesnio ir spartesnio jų taršos mažinimo“, – per baigiamąją susitikimo sesiją sakė Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Fransas Timmermansas.

„Sabotavo teršėjos“

Galutiniame COP27 pareiškime dėl pasaulio pastangų kovojant su klimato šiltėjimu tvirtai laikomasi siekio pasaulio atšilimą apriboti 1,5 Celsijaus laipsnio palyginti su temperatūra iki pramonės revoliucijos.

Pareiškime taip pat pirmą kartą kalbama apie atsinaujinančius energijos šaltinius, pakartojami ankstesni raginimai sparčiau atsisakyti energijos iš anglių ir neveiksmingų subsidijų iškastiniam kurui.

Tačiau nelabai pažengta į priekį palyginti su panašiu, pernai per COP26 Glazge priimtu sprendimu svarbiais taršos mažinimo klausimais.

F. Timmermansas, kuris 24 valandomis anksčiau grasino verčiau pasitraukti iš derybų nei sutikti su „blogu“ rezultatu, sakė, kad ES yra nusivylusi, ir pridūrė, jog daugiau kaip 80 šalių rėmė didesnius pažadus mažinti taršą.

Britas Alokas Sharma, kuris pirmininkavo COP26 Glazge, sakė, kad formuluotės dėl energijos buvo „susilpnintos paskutinėmis minutėmis“.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock sakė esanti nusivylusi, kad taršos mažinimą ir laipsnišką iškastinio kuro atsisakymą „sabotavo virtinė didelių teršėjų ir naftą išgaunančių“ šalių.

„Padarėme proveržį dėl klimato teisingumo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Baerbock. Tačiau ambicijų dėl taršos mažinimo trūkumas reiškia, kad „pasaulis praranda brangų laiką kelyje 1,5 laipsnio link“, pridūrė ji.

Prancūzija sekmadienį taip pat sakė apgailestaujanti dėl „ambicijų trūkumo“.

„Nepadaryta jokios pažangos“ dėl papildomų pastangų mažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis ir atsisakyti iškastinio kuro, sakoma prancūzų energetikos transformacijos ministrės Agnes Pannier-Runacher pareiškime.

Vis dėlto jame sveikinamas nuostolių ir žalos fondas pažeidžiamoms šalims.

Kai kurių delegacijų kritikuotas dėl skaidrumo trūkumo derybų metu, COP27 pirmininkavęs Egipto užsienio reikalų ministras Samehas Shoukry sakė, kad bet kokie apsirikimai „tikrai nebuvo tyčiniai“.

„Manau, man pavyko išvengti kokių nors šalių atsimetimo“, – sakė jis.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją