aA
Ženevoje susirinkę aplinkosaugininkai šeštadienį perspėjo apie „beprecedentį“ rūšių nykimo mastą, ruošiantis svarstyti galimybes sugriežtinti taisykles dėl prekybos dramblio kaulu ir kitais produktais iš pavojuje atsidūrusių gyvūnų ir augalų.
Bengališkas tigras Nepale (Nacionalinių parkų ir laukinės gyvūnijos apsaugos departamento nuotr.)
© AFP / Scanpix

Tūkstančiai aplinkosaugos specialistų ir politikos formuotojų iš daugiau kaip 180 šalių susirinko į 12 dienų truksiančią konferenciją, skirtą apsvarstyti taisyklėms ir rūšių apsaugos statusui pagal Konvenciją dėl tarptautinės prekybos nykstančių laukinių gyvūnų ir augalų rūšimis (CITES).

„Veikti kaip įprasta nebėra išeitis“, – konferencijos pradžioje pareiškė CITES generalinė sekretorė Ivonne Higuero. Pasak jos, dabartinis „pavojingas gamtos nuosmukis yra beprecedentis“.

Prieš daugiau kaip keturis dešimtmečius priimta sutartis reguliuoja prekyba daugiau kaip 35 tūkst. gyvūnų ir augalų rūšių. Ji numato mechanizmus, turinčius padėti kovoti su neteisėta prekyba, taip pat priemones šias taisykles pažeidžiančioms šalims nubausti.

Daugelis konferencijos dalyvių atrodė palaikantys poziciją, kad būtina skubiai imtis ryžtingesnių veiksmų. Jie išnagrinės 56 siūlomus pakeitimus dėl apsaugos statuso, taikomo stambiųjų žinduolių rūšims, tokioms kaip drambliai, raganosiai ir žirafos, taip pat kitiems gyvūnams, įskaitant ūdras, driežus ir ryklius, bei medžių ir kitokių augalų rūšims.

Prieš šį susitikimą buvo paskelbta naujų perspėjimų apie spartų rūšių nykimą. Gegužę Jungtinių Tautų pateiktoje ataskaitoje sakoma, kad apie milijonas rūšių yra atsidūrusios ties išnykimo riba.

„Bijau, kad esame... dabar jau iš tikrųjų priartėję prie ribos“, – naujienų agentūrai AFP prieš konferenciją sakė I. Higuero. Ji išreiškė viltį, kad delegatai Ženevoje „sukurs tai, ką mes vadiname transformatyviais pokyčiais“.

Šveicarijos vidaus reikalų ministras Alainas Berset irgi ragino imtis „stiprių ir skubių“ veiksmų.

„Jokios alternatyvos nėra“, – jis sakė per konferenciją, paskutinę minutę perkeltą į Šveicariją iš balandį pražūtingų sprogdinimų sukrėstos Šri Lankos.

Brakonieriavimas, neteisėta prekyba

Daugelio rūšių populiacijos buvo nualintos brakonieriavimo ir klestinčios neteisėtos prekybos laukiniais gyvūnais ir augalais. Ši problema, taip pat nauji iššūkiai, kylantys dėl neteisėtos prekybos spartėjančio kėlimosi į internetinę erdvę, bus pagrindinės konferencijos temos.

„Neteisėtos prekybos klausimas iš tikrųjų yra didžiulė problema“, – pažymėjo I. Higuero ir atkreipė dėmesį, kad šia veikla paprastai užsiima stambūs nusikalstami sindikatai.

Ji ragino nustatyti griežtesnes bausmes už nykstančių rūšių kontrabandą, prilygstančias skiriamoms už seksualinį išnaudojimą ir prekybą narkotikais.

Per artimiausiomis dienomis vyksiančias diskusijas ypatingą dėmesį ketinama skirti Afrikos dramblių apsaugai.

Kai kurios šalys ragina nustatyti griežčiausią įmanomą apsaugą visiems afrikiniams drambliams, bet kai kurios pietinės Afrikos valstybės, kurių populiacijos tradiciškai būdavo geriau apsaugotos ir sveikesnės, prašo leisti atnaujinti prekybą dramblio kaulo atsargomis.

Pasaulinė prekyba dramblio kaulu buvo beveik visiškai uždrausta nuo 1989 metų, kai šių gyvūnų populiacijos nuo XX amžiaus vidurio drastiškai sumažėjo.

Afrikinių dramblių duomenų bazės duomenimis, iki 2015 metų žemyne liko mažiau kaip 415 tūkst. šių milžinų.

CITES susitikime taip pat bus susitelkta į teisėtas ir neteisėtas dramblio kaulo rinkas – daugiausiai Azijoje. Didėjanti dramblio kaulo paklausa šiose šalyse skatina brakonieriavimo krizę.

Vienas iš konferencijos darbotvarkės pasiūlymų – neleisti neteisėtai įgyto dramblio kaulo pardavinėti kaip mamutų durklus. Tai tikimasi suteikiant seniai išnykusiems mamutams pavojuje atsidūrusios rūšies statusą – tokiu atveju mamutų durklams taip pat būtų galima taikytis prekybos suvaržymus.

„Tylus išnykimas“

Į konferencijos darbotvarkę taip pat įtraukti plačialūpių raganosių pietinio porūšio, Amerikos krokodilų, įvairių rūšių ryklių ir rajų apsaugos klausimai.

Be to, pirmąkart buvo pateiktas įtraukti Afrikos žirafų populiaciją į CITES II priedą. Tokiu atveju taptų privaloma stebėti ir reguliuoti tarptautinę prekybą šių gyvūnų dalimis.

Aplinkosaugininkai perspėjo, kad šioms romioms milžinėms gresia „tylus išnykimas“. Vis dėlto nesutariama, kiek prie žirafų populiacijos mažėjimo prisidėjo prekyba, taip pat neaišku, ar bus pritarta siūlymui nustatyti jų apsaugą pagal CITES.

Kadangi remiantis CITES valstybėms gali būti įvedamos prekybos sankcijos, ši sutartis laikoma daug veiksmingesne negu daugelis kitų tarptautinių susitarimų ir skatinančia šalis tvariau valdyti savo gyvosios gamtos išteklius.

„CITES veikia“, – per konferenciją šeštadienį sakė Inger Anderson, vadovaujanti JT Aplinkos programai.

„Ant kortos pastatyta biologinės įvairovės ateitis“, – pridūrė ji ir pabrėžė, kad CITES suteikia „unikalią galimybė pakeisti kursą“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Po valstiečių bandymo atsiimti parašus pareiškimą dėl Pranckiečio puolė pasirašinėt opozicija (153)

DELFI šaltinių teigimu, planas šiandien balsuoti dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio gerokai...

Nuotraukose iš prabangių vestuvių galutinai demaskuotas Skripalių nuodytojas (79)

Nuotakos tėvas, vesdamas dukrą prie altoriaus, išdidžiai šypsojosi. Šios vestuvės vyko 2017...

Naujas Kauno valdžios žingsnis – apmokestinti „svetimų“ vaikų tėvus (94)

Nors Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskritims Andrius Cechanavičius antradienį Kauno...

„Newsweek“: JAV Rusijai perleido šiaurinį Sirijos miestą (35)

Jungtinės Valstijos Rusijai „perleido“ šiaurinį Sirijos Manbidžo miestą, skelbia...

Ažiotažą sukėlusios „Zero Live Show" reklamos kūrėjai išgirdo teismo nuosprendį (59)

Antradienį Šalčininkų teisme ir vėl atversta skandalu bei nemalonumais su teisėsauga...

Įvertino Nausėdos pradžią: daug teisingų žingsnių ir daug neatsakytų klausimų (20)

Šią savaitę sueina lygiai šimtas dienų, kai Gitanas Nausėda užėmė prezidento pareigas....

Nusprendė: dėl Pranckiečio bus balsuojama dar šį vakarą nuolat pildoma (294)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

Natūralios kosmetikos kūrėja – apie „nekaltą“ ingredientą, dėl kurio sensite greičiau (1)

Rasveratrolis, skvalenas, filagrinas, kolagenas, vetiverija, simondsija – tai tik dalis...

Karbauskis bankams išsiuntė laišką: ar „grasinimas“ kelti palūkanas buvo suderintas? (122)

Į valdžios planus apmokestinti komercinių bankų aktyvus sureagavus Lietuvos banko asociacijos...

Buvę Profsąjungų rūmai Vilniuje intensyviai griaunami: jau neliko didelės pastato dalies (62)

Praėjusią savaitę prasidėję buvusių Profsąjungų rūmų griovimo darbai įsibėgėja. Iš...