aA
Ženevoje susirinkę aplinkosaugininkai šeštadienį perspėjo apie „beprecedentį“ rūšių nykimo mastą, ruošiantis svarstyti galimybes sugriežtinti taisykles dėl prekybos dramblio kaulu ir kitais produktais iš pavojuje atsidūrusių gyvūnų ir augalų.
Bengališkas tigras Nepale (Nacionalinių parkų ir laukinės gyvūnijos apsaugos departamento nuotr.)
© AFP / Scanpix

Tūkstančiai aplinkosaugos specialistų ir politikos formuotojų iš daugiau kaip 180 šalių susirinko į 12 dienų truksiančią konferenciją, skirtą apsvarstyti taisyklėms ir rūšių apsaugos statusui pagal Konvenciją dėl tarptautinės prekybos nykstančių laukinių gyvūnų ir augalų rūšimis (CITES).

„Veikti kaip įprasta nebėra išeitis“, – konferencijos pradžioje pareiškė CITES generalinė sekretorė Ivonne Higuero. Pasak jos, dabartinis „pavojingas gamtos nuosmukis yra beprecedentis“.

Prieš daugiau kaip keturis dešimtmečius priimta sutartis reguliuoja prekyba daugiau kaip 35 tūkst. gyvūnų ir augalų rūšių. Ji numato mechanizmus, turinčius padėti kovoti su neteisėta prekyba, taip pat priemones šias taisykles pažeidžiančioms šalims nubausti.

Daugelis konferencijos dalyvių atrodė palaikantys poziciją, kad būtina skubiai imtis ryžtingesnių veiksmų. Jie išnagrinės 56 siūlomus pakeitimus dėl apsaugos statuso, taikomo stambiųjų žinduolių rūšims, tokioms kaip drambliai, raganosiai ir žirafos, taip pat kitiems gyvūnams, įskaitant ūdras, driežus ir ryklius, bei medžių ir kitokių augalų rūšims.

Prieš šį susitikimą buvo paskelbta naujų perspėjimų apie spartų rūšių nykimą. Gegužę Jungtinių Tautų pateiktoje ataskaitoje sakoma, kad apie milijonas rūšių yra atsidūrusios ties išnykimo riba.

„Bijau, kad esame... dabar jau iš tikrųjų priartėję prie ribos“, – naujienų agentūrai AFP prieš konferenciją sakė I. Higuero. Ji išreiškė viltį, kad delegatai Ženevoje „sukurs tai, ką mes vadiname transformatyviais pokyčiais“.

Šveicarijos vidaus reikalų ministras Alainas Berset irgi ragino imtis „stiprių ir skubių“ veiksmų.

„Jokios alternatyvos nėra“, – jis sakė per konferenciją, paskutinę minutę perkeltą į Šveicariją iš balandį pražūtingų sprogdinimų sukrėstos Šri Lankos.

Brakonieriavimas, neteisėta prekyba

Daugelio rūšių populiacijos buvo nualintos brakonieriavimo ir klestinčios neteisėtos prekybos laukiniais gyvūnais ir augalais. Ši problema, taip pat nauji iššūkiai, kylantys dėl neteisėtos prekybos spartėjančio kėlimosi į internetinę erdvę, bus pagrindinės konferencijos temos.

„Neteisėtos prekybos klausimas iš tikrųjų yra didžiulė problema“, – pažymėjo I. Higuero ir atkreipė dėmesį, kad šia veikla paprastai užsiima stambūs nusikalstami sindikatai.

Ji ragino nustatyti griežtesnes bausmes už nykstančių rūšių kontrabandą, prilygstančias skiriamoms už seksualinį išnaudojimą ir prekybą narkotikais.

Per artimiausiomis dienomis vyksiančias diskusijas ypatingą dėmesį ketinama skirti Afrikos dramblių apsaugai.

Kai kurios šalys ragina nustatyti griežčiausią įmanomą apsaugą visiems afrikiniams drambliams, bet kai kurios pietinės Afrikos valstybės, kurių populiacijos tradiciškai būdavo geriau apsaugotos ir sveikesnės, prašo leisti atnaujinti prekybą dramblio kaulo atsargomis.

Pasaulinė prekyba dramblio kaulu buvo beveik visiškai uždrausta nuo 1989 metų, kai šių gyvūnų populiacijos nuo XX amžiaus vidurio drastiškai sumažėjo.

Afrikinių dramblių duomenų bazės duomenimis, iki 2015 metų žemyne liko mažiau kaip 415 tūkst. šių milžinų.

CITES susitikime taip pat bus susitelkta į teisėtas ir neteisėtas dramblio kaulo rinkas – daugiausiai Azijoje. Didėjanti dramblio kaulo paklausa šiose šalyse skatina brakonieriavimo krizę.

Vienas iš konferencijos darbotvarkės pasiūlymų – neleisti neteisėtai įgyto dramblio kaulo pardavinėti kaip mamutų durklus. Tai tikimasi suteikiant seniai išnykusiems mamutams pavojuje atsidūrusios rūšies statusą – tokiu atveju mamutų durklams taip pat būtų galima taikytis prekybos suvaržymus.

„Tylus išnykimas“

Į konferencijos darbotvarkę taip pat įtraukti plačialūpių raganosių pietinio porūšio, Amerikos krokodilų, įvairių rūšių ryklių ir rajų apsaugos klausimai.

Be to, pirmąkart buvo pateiktas įtraukti Afrikos žirafų populiaciją į CITES II priedą. Tokiu atveju taptų privaloma stebėti ir reguliuoti tarptautinę prekybą šių gyvūnų dalimis.

Aplinkosaugininkai perspėjo, kad šioms romioms milžinėms gresia „tylus išnykimas“. Vis dėlto nesutariama, kiek prie žirafų populiacijos mažėjimo prisidėjo prekyba, taip pat neaišku, ar bus pritarta siūlymui nustatyti jų apsaugą pagal CITES.

Kadangi remiantis CITES valstybėms gali būti įvedamos prekybos sankcijos, ši sutartis laikoma daug veiksmingesne negu daugelis kitų tarptautinių susitarimų ir skatinančia šalis tvariau valdyti savo gyvosios gamtos išteklius.

„CITES veikia“, – per konferenciją šeštadienį sakė Inger Anderson, vadovaujanti JT Aplinkos programai.

„Ant kortos pastatyta biologinės įvairovės ateitis“, – pridūrė ji ir pabrėžė, kad CITES suteikia „unikalią galimybė pakeisti kursą“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Ūkininko atkirtis Andriuliui: štai kokia turi būti tikra lietuviška mėsa (37)

Nuomonės formuotojas Liudvikas Andriulis sukėlė nemenką triukšmą kai pardavėjas vietoj...

Šimonytė: dabar turiu galimybę apmąstyti viską iš naujo (232)

„Visa tai, kas man atrodė labai aišku prieš porą mėnesių, kai aš maniau, kad mano gyvenime...

Spjūvis sovietų aukoms: atšaukia Baltijos šalių okupaciją, nes „gyventojams buvo suteikta pilietybė“ (97)

Rusijos karinės ir istorinės bendruomenės patariamosios tarybos pirmininkas Sergejus Ivanovas...

Žlugo bandymai sustabdyti draudimą alkoholiu prekiauti lauko kavinėse – nauji draudimai jau kitąmet (268)

Seimas antradienį po pateikimo nepritarė Seimo narės Aušrinės Armonaitės siūlymui...

Prezidentas Nausėda su pilna uniforma pasirodė pirmasis: dėvėjo ne visai pagal taisykles (127)

Antradienį Rukloje viešėjęs prezidentas Gitanas Nausėda pasipuošė karine uniforma. Kiekvienas...

Svarbus gamtai, tačiau pavojingas žmonėms, laikotarpis: paaiškino, ką daryti, susidūrus su laukiniu žvėrimi (3)

Lietuvos giriose dabar – ne tik grybų metas. Rudens pradžia yra laikas, kai miškuose galima...

Manikiūro tendencijos: štai kokius lakavimo būdus verta išbandyti šį rudenį TOP3

Manikiūras – vienas lengviausių ir originaliausių būdų neatsilikti nuo mados tendencijų. Tad...

Vakarienė namuose: orkaitėje kepti sultingi kotletai su daržovių padažu (1)

Pagaminau orkaitėje keptus naminius kotletus pagal tetos nupasakotą receptą ir mano šeimai labai...

Beveik keturis dešimtmečius teisėju dirbantis vyras: teisėjai turi kreiptis į teismus, jog apgintų savo teises

Sakoma, kad teisėjo darbas nuobodus. Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Vytautas Kursevičius...