aA
Keliuose Čilės miestuose pirmadienį, trečią dieną iš eilės, buvo paskelbta komendanto valanda, šalyje nuo savaitgalio tęsiantis audringiems protestams ir plėšikavimui, nusinešusiems mažiausiai 11 žmonių gyvybių.
Čilėje tęsiantis audringiems protestams pratęsiama komendanto valanda
© Reuters / Scanpix

Protestai, pirmiausiai išprovokuoti sprendimo pabranginti metropoliteno bilietus, peraugo į platesnius protestus prieš kariuomenę ir prezidentą Sebastianą Pinerą. Pastarasis pirmadienį vakare pasiūlė „socialinį susitarimą“, turintį patenkinti demonstrantų reikalavimus.

Kariuomenės generolas Javieras Iturriaga, atsakingas už saugumą sostinėje, nurodė, kad komendanto valanda nuo 20 iki 6 val. vietos laiku yra būtina Santjage ir kituose miestuose, vėl apimtuose smurto.

Tačiau keliuose sostinės rajonuose protestuotojai ignoravo draudimą būti gatvėse ir susirėmė su saugumo pajėgomis.

S. Pinera sekmadienį pareiškė, kad Čilė gyvena „karo sąlygomis“, kai viename Santjago priemiestyje penki žmonės žuvo per demonstrantų sukeltą gaisrą viename fabrike, o dar dvi moterys žuvo plėšikautojams padegus vieną prekybos centrą.

Didžiausi per kelis pastaruosius dešimtmečius visuomenės neramumai prasidėjo penktadienį. Nuo to laiko buvo sulaikyta beveik pusantro tūkstančio žmonių.

Pirmadienį Santjage, kurio gatvėse patruliuoja apie 9,5 tūkst. saugumo pajėgų narių, riaušių policija vėl vaikė nepaklusniausius demonstrantus ašarinėmis dujomis ir vandens patrankų čiurkšlėmis.

Tūkstančiai protestuotojų, pirmadienį taikiai susirinkusių Italijos aikštėje sostinės centre, skandavo „Šalin Pinerą!“ ir „Kariuomene, nešdinkis!“

29 metų dailės mokytoja Camila Rojas sakė, kad protestuotojai kelia daug reikalavimų, bet "„Pineros atsistatydinimas – pirmutinis dalykas“.

Nors kai kurie protestų dalyviai ardė šaligatvius ir svaidė akmenis, daužė autobusų stoteles, plėšė parduotuves, statė barikadas ir padeginėjo, dauguma išėjusių į sostinės gatvės buvo nusiteikę šventiškai – skandavo, mušė būgnus, grojo ir šoko.

„Turime švęsti, kad tam tikra prasme panaikintume piktnaudžiautojus“, – naujienų agentūrai sakė 25 metų inžinerijos Marcelo Gonzalezas, per demonstraciją mušęs būgną.

„Nesutaikomas priešas“

Įtūžęs S. Pinera sekmadienį pareiškė: „Kariaujame su galingu, nesutaikomu priešu, negerbiančiu nieko ir nė vieno bei norinčiu nevaldomai imtis smurto ir nusikaltimų.“

Prezidentas vėlai sekmadienį patvirtino, kad nepaprastoji padėtis įvedama Santjage ir devyniuose kituose iš 16 Čilės regionų. Be to, į gatves buvo pasiųsta karių – pirmąkart nuo Augusto Pinocheto karinės diktatūros 1973–1990 metais.

Pirmadienį valstybės vadovas jau kalbėjo taikingiau ir paskelbė, kad kitą dieną susitiks su opozicija ir mėgins parengti „socialinį susitarimą, leisiantį mums visiems sparčiai, veiksmingai ir atsakingai ieškoti geresnių sprendinių Čilės žmones varginančioms problemoms“.

Nors protestus pirmiausiai pakurstė sprendimas pabranginti važiavimą metropolitenu nuo 800 iki 830 pesų (nuo 1,01 iki 1,05 euro) eismo piko metu, demonstrantai labiausiai širsta dėl socialinės nelygybės.

Santjago metropolitenas penktadienį neveikė, bet pirmadienį, daliai žmonių grįžus į darbą, kai kurie traukiniai vėl važinėjo.

Vis dėlto sostinėje daugelis įmonių ir įstaigų paskelbė nedirbsiančios, o dauguma mokyklų ir universitetų taip pat lieka uždarytos.

Santjago oro uoste šimtai žmonių tebėra įstrigę atšaukus arba atidėjus dešimtis skrydžių.

„Buvo galima numatyti“

Nors šalies ūkis, kaip prognozuojama, šiais metais išaugs 2,5 proc., keletas kitų rodiklių, įskaitant susijusių su sveikatos apsauga, švietimu ir pensijomis, atskleidžia didelę nelygybę.

Net ir šeštadienį paskelbtas dešiniųjų pažiūrų S. Pineros sprendimas įšaldyti viešojo transporto bilietų branginimą nenuramino augančios pykčio bangos.

„Tai buvo galima numatyti“, – sakė 30-metis sumuštinių pardavėjas Carlos Lucero.

Pasak jo, vyriausybei reikia imtis konkrečių priemonių, kad „pagerėtų atlyginimai, sveikatos apsauga, pensijos“.

Kai kuriuose rajonuose gyventojai apsivilko geltonas liemenes, išpopuliarintas anksčiau šiais metais Prancūzijoje vykusių protestų, ir, apsiginklavę lazdomis, žadėjo ginti savo namus, vietos krautuves ir prekybos centrus.

Tarp pastatų, padegtų arba apgadintų per šiuos neramumus, buvo energetikos įmonės „ENEL Chile“ ir banko „Banco Chile“ būstinės Santjago centre. Taip pat nukentėjo seniausio Čilės laikraščio „El Mercurio“ redakcija Valparaise.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Siaubingi faktai: Kėdainiuose nauja poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant žmonių kaulų (106)

Mažiau nei savaitę Kėdainiuose dirbantys archeologai atskleidė siaubingus faktus – apie 700...

Romas Lazutka. Dėl nedidinamų algų kalti visi, bet labiausiai mes patys (59)

Valdžia skriaudžia dėstytojus, išsižada kitąmet 10 proc. didinti algas. Doc. M. Jastramskis...

Rusijos žvalgybos vadas žada „veidrodines priemones“, atsakant į malonę dviem rusų šnipams (44)

Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas penktadienį paskelbė, kad...

Švedijos žiniasklaida: SEB susijęs su masiniu pinigų plovimu Baltijos šalyse (97)

Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT parengė reportažą apie įtariamą pinigų plovimą...

Bugavičiaus mylimoji Vita Jakutienė reikalauja beveik 2 milijonų eurų prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (143)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Vidą Antonovą pažinojęs režisierius prabilo apie mažai kam matytą jo pusę: kraštutinumai šeimoje kėlė didžiausią nuostabą (3)

Lapkričio 14-osios dienos rytą nuo kraujo vėžio mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Zenonas...

Niūrios žinios iš vienos pavojingiausių vietų Žemėje: ima aižėti radioaktyvių atliekų pilnas kapas (3)

Maršalo Salų gyventojai branduolinių atliekų saugojimo vietą – Runito kupolą – vadina kapu...

Neapsikentė ir Tapinas: jei prieš 3 metus į LFF būtų atėję vyrai juodais kostiumais ir kaukėmis...

Paskutinis Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimas Europos čempionato atrankos rungtynėse su...

Šokiruojanti statistika – apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus

Stereotipus apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus Lietuvoje, pilnai patvirtina statistiniai...

Advokatė prašo Venckienę išleisti į laidotuves, prokuratūra nesutinka (265)

Neringos Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė Kauno apygardos prokuratūrai pateikė...