aA
Keliuose Čilės miestuose pirmadienį, trečią dieną iš eilės, buvo paskelbta komendanto valanda, šalyje nuo savaitgalio tęsiantis audringiems protestams ir plėšikavimui, nusinešusiems mažiausiai 11 žmonių gyvybių.
Čilėje tęsiantis audringiems protestams pratęsiama komendanto valanda
Čilėje tęsiantis audringiems protestams pratęsiama komendanto valanda
© Reuters / Scanpix

Protestai, pirmiausiai išprovokuoti sprendimo pabranginti metropoliteno bilietus, peraugo į platesnius protestus prieš kariuomenę ir prezidentą Sebastianą Pinerą. Pastarasis pirmadienį vakare pasiūlė „socialinį susitarimą“, turintį patenkinti demonstrantų reikalavimus.

Kariuomenės generolas Javieras Iturriaga, atsakingas už saugumą sostinėje, nurodė, kad komendanto valanda nuo 20 iki 6 val. vietos laiku yra būtina Santjage ir kituose miestuose, vėl apimtuose smurto.

Tačiau keliuose sostinės rajonuose protestuotojai ignoravo draudimą būti gatvėse ir susirėmė su saugumo pajėgomis.

S. Pinera sekmadienį pareiškė, kad Čilė gyvena „karo sąlygomis“, kai viename Santjago priemiestyje penki žmonės žuvo per demonstrantų sukeltą gaisrą viename fabrike, o dar dvi moterys žuvo plėšikautojams padegus vieną prekybos centrą.

Didžiausi per kelis pastaruosius dešimtmečius visuomenės neramumai prasidėjo penktadienį. Nuo to laiko buvo sulaikyta beveik pusantro tūkstančio žmonių.

Pirmadienį Santjage, kurio gatvėse patruliuoja apie 9,5 tūkst. saugumo pajėgų narių, riaušių policija vėl vaikė nepaklusniausius demonstrantus ašarinėmis dujomis ir vandens patrankų čiurkšlėmis.

Tūkstančiai protestuotojų, pirmadienį taikiai susirinkusių Italijos aikštėje sostinės centre, skandavo „Šalin Pinerą!“ ir „Kariuomene, nešdinkis!“

29 metų dailės mokytoja Camila Rojas sakė, kad protestuotojai kelia daug reikalavimų, bet "„Pineros atsistatydinimas – pirmutinis dalykas“.

Nors kai kurie protestų dalyviai ardė šaligatvius ir svaidė akmenis, daužė autobusų stoteles, plėšė parduotuves, statė barikadas ir padeginėjo, dauguma išėjusių į sostinės gatvės buvo nusiteikę šventiškai – skandavo, mušė būgnus, grojo ir šoko.

„Turime švęsti, kad tam tikra prasme panaikintume piktnaudžiautojus“, – naujienų agentūrai sakė 25 metų inžinerijos Marcelo Gonzalezas, per demonstraciją mušęs būgną.

„Nesutaikomas priešas“

Įtūžęs S. Pinera sekmadienį pareiškė: „Kariaujame su galingu, nesutaikomu priešu, negerbiančiu nieko ir nė vieno bei norinčiu nevaldomai imtis smurto ir nusikaltimų.“

Prezidentas vėlai sekmadienį patvirtino, kad nepaprastoji padėtis įvedama Santjage ir devyniuose kituose iš 16 Čilės regionų. Be to, į gatves buvo pasiųsta karių – pirmąkart nuo Augusto Pinocheto karinės diktatūros 1973–1990 metais.

Pirmadienį valstybės vadovas jau kalbėjo taikingiau ir paskelbė, kad kitą dieną susitiks su opozicija ir mėgins parengti „socialinį susitarimą, leisiantį mums visiems sparčiai, veiksmingai ir atsakingai ieškoti geresnių sprendinių Čilės žmones varginančioms problemoms“.

Nors protestus pirmiausiai pakurstė sprendimas pabranginti važiavimą metropolitenu nuo 800 iki 830 pesų (nuo 1,01 iki 1,05 euro) eismo piko metu, demonstrantai labiausiai širsta dėl socialinės nelygybės.

Santjago metropolitenas penktadienį neveikė, bet pirmadienį, daliai žmonių grįžus į darbą, kai kurie traukiniai vėl važinėjo.

Vis dėlto sostinėje daugelis įmonių ir įstaigų paskelbė nedirbsiančios, o dauguma mokyklų ir universitetų taip pat lieka uždarytos.

Santjago oro uoste šimtai žmonių tebėra įstrigę atšaukus arba atidėjus dešimtis skrydžių.

„Buvo galima numatyti“

Nors šalies ūkis, kaip prognozuojama, šiais metais išaugs 2,5 proc., keletas kitų rodiklių, įskaitant susijusių su sveikatos apsauga, švietimu ir pensijomis, atskleidžia didelę nelygybę.

Net ir šeštadienį paskelbtas dešiniųjų pažiūrų S. Pineros sprendimas įšaldyti viešojo transporto bilietų branginimą nenuramino augančios pykčio bangos.

„Tai buvo galima numatyti“, – sakė 30-metis sumuštinių pardavėjas Carlos Lucero.

Pasak jo, vyriausybei reikia imtis konkrečių priemonių, kad „pagerėtų atlyginimai, sveikatos apsauga, pensijos“.

Kai kuriuose rajonuose gyventojai apsivilko geltonas liemenes, išpopuliarintas anksčiau šiais metais Prancūzijoje vykusių protestų, ir, apsiginklavę lazdomis, žadėjo ginti savo namus, vietos krautuves ir prekybos centrus.

Tarp pastatų, padegtų arba apgadintų per šiuos neramumus, buvo energetikos įmonės „ENEL Chile“ ir banko „Banco Chile“ būstinės Santjago centre. Taip pat nukentėjo seniausio Čilės laikraščio „El Mercurio“ redakcija Valparaise.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Didysis šeimos gynimo maršas“ verčia susikaupti ir politikus, ir policiją: kas iš tiesų planuojama šį savaitgalį Lietuvoje (1111)

Gegužės 15 dieną organizuojamas „ Didysis šeimos gynimo maršas “ jau spėjo suskaldyti ne tik...

Ekologiškas verslas trina rankomis: „plastiko direktyva“ Lietuvą paveiks ypač smarkiai (33)

Liepos 3 dieną visoje Europos Sąjungoje įsigalioja nauji apribojimai plastiko gaminiams....

Po medikės netekties Šiauliuose kolegos nusprendė nebetylėti: savo akimis matė, kas vyksta (3)

Tragiškas Šiaulių ligoninės medikės pasitraukimas iš gyvenimo valdžią ir darbo inspekciją...

Kremliaus patarėjas apie naujausią Ukrainos žingsnį: peržengta viena iš raudonų linijų (31)

Ukraina siekia sulaikyti Kremliui draugišką verslininką Viktorą Medvedčuką, įtariamą...

Justina Maciūnaitė | D+

Estetika nepasižymintiems sovietmečio mikrorajonams turi idėją: laisvose erdvėse galima apgalvotai įterpti naujų daugiabučių (18)

Viena įdomiausių ir aktualiausių architektų, urbanistų, NT ekspertų ir turbūt net sociologų...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Prof. Čaplinskas — apie Švedijos idėjas valdant pandemiją ir „AstraZeneca“ likimą

Sveikatos apsaugos ministerija artimiausiu metu nuspręs, ar riboti jaunesnių žmonių skiepijimą...

Top10. Gėrimų gamintojai apie naująjį sezoną ir namų žmogaus fenomeną (14)

Sezonui įsibėgėjant Lietuvos alaus daryklos, kurių raumenis stiprino išaugęs eksportas ,...

Izraelio kariuomenė: iš Gazos Ruožo iš viso paleista apie 1500 raketų per susirėmimus žuvo palestinietis (22)

Apie 1 500 raketų buvo paleista iš Gazos Ruož o Izraelio miestų link nuo šios savaitės...

Teismui perduota Gražulio piktnaudžiavimo byla

Prokuroras Vilniaus apygardos teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje Seimo narys...

Radinys paplūdimyje: bangos į krantą išmetė aštriadantį gelmių monstrą (21)

Kalifornijos paplūdimyje aptikta į krantą vandenyno bangų išmesta kraupios išvaizdos žuvis...