Opozicijos lyderės patarėjas Franakas Viačiorka žurnalistams Vilniuje trečiadienį teigė, kad po S. Cichanouskajos antradienio susitikimo su JAV senatoriais Vilniuje Baltarusijos opozicijos Koordinacinė taryba ketina perduoti savo matomus krizės sprendimus JAV vadovams.

„Mes norime, kad prezidentas Bidenas aptartų mūsų poziciją, mūsų siūlymus dėl krizės sprendimų: kertinis šio scenarijaus akmuo yra laisvi ir sąžiningi rinkimai. Mes pabrėžiame, kad tai nėra susiję su geopolitiniais klausimais, mes pabrėžiame, kad prieš naujus rinkimus visi politiniai kaliniai turi būti paleisti ir smurtas turi liautis“, – sakė F. Viačiorka.

Pati S. Cichanouskaja sakė jaučianti kaip niekada stiprią JAV paramą.

„Mes jaučiame Jungtinių Valstijų norą mums padėti, jie, kaip viena iš demokratiškiausių valstybių, supranta mūsų skausmą, dėl ko mes kovojame, mes tokio JAV palaikymo niekada anksčiau nepatyrėme. Tad kalbėsime apie kankinimus Baltarusijoje, apie žmones kalėjime, apie tai, kad 9 mln. baltarusių dabar yra pagrobtame lėktuve – taip mes šiuo metu jaučiamės“, – sakė S. Cichanouskaja.

Ji tvirtino pastarosiomis dienomis bendravusi su Nyderlandų, Estijos, Austrijos vadovais, Jungtinių Valstijų senatoriais Vilniuje, Lenkijos prezidentūros, saugumo tarnybų atstovais, o artimiausiu metu aptarti Baltarusijos situacijos vyks į Varšuvą, Prahą, Berlyną. Birželį ji taip pat ketina dalyvauti ES Užsienio reikalų taryboje, viešėti JAV Senate.

„Aš ir mano komanda, visos demokratinės jėgos ir visi baltarusiai toliau darysime viską, ką galime, kad užtikrintumėme, jog šie siaubingi nusikaltimai mūsų šalyje baigtųsi ir niekada nebepasikartotų“, – teigė Baltarusijos opozicijos lyderė.

S. Cichanouskaja sakė sieksianti, kad A. Lukašenkos valdymas būtų pripažintas „kriminaliniu režimu“, taip pat žadėjo toliau bendradarbiauti su teisininkais rengiantis tarptautiniam tyrimui dėl daugybės režimo įvykdytų „nusikaltimų žmoniškumui“.

Ji teigė, kad jos biuras taip pat sveikina pradėtą tarptautinį teisėsaugos tyrimą dėl „Ryanair“ lėktuvo pagrobimo.

Baltarusijos opozicijos lyderė taip pat sveikino ES svarstomas naujas sankcijas režimui kartu didinant paramą Baltarusijos žmonėms, patvirtintą 10 mlrd. dolerių paramos Baltarusijai planą po naujų demokratiškų rinkimų bei asmeniškai dėkojo Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen, Lenkijai, Lietuvai ir kitoms planą parėmusioms valstybėms.

Ji pabrėžė, kad nepaisant režimo stiprinamų represijų, protestai Baltarusijoje tęsis, o į pagalbą jiems koordinuoti ateis „ByPol“ analitinio centro parengti išmanieji sprendimai.

Rusijos ir JAV prezidentų susitikimas rengiamas gilėjant represijoms Baltarusijoje bei Vakarų spaudimui Rusijai ir Baltarusijai dėl žmogaus teisių bei demokratijos principų laikymosi, jis turėtų įvykti birželio 16 dieną Ženevoje.

Tvyrant įtampai tarp Vakarų ir Baltarusijos kibirkštį įplieskė gegužės 23-iąją Aliaksandro Lukašenkos režimo perimtas ir Minske nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, kuomet buvo suimti juo skridę tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius bei jo draugė Sofija Sapega.

Vakarai pasmerkė incidentą ir po jo ėmėsi svarstyti griežtesnes sankcijas Minskui, ikiteisminius tyrimus dėl įvykio pradėjo Lietuvos, Lenkijos, Jungtinių Valstijų teisėsauga.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (32)