Šiuo metu Lietuvoje gyvenanti S. Cichanouskaja Užsienio reikalų komiteto nariams sakė, jog dabar metas „visiems susivienyti ir padidinti spaudimą šiam režimui“.

„Turime pasinaudoti šia proga“, – kalbėjo ji.

Gegužės 23 dieną iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas su daugiau kaip šimtu keleivių buvo nutupdytas Minske, baltarusių dispečeriams informavus apie jame neva esantį sprogmenį, nors ši informacija vėliau nepasitvirtino. Perimti lainerio Minsko režimas buvo pasiuntęs naikintuvą.

Orlaiviui nutūpus Baltarusijos sostinėje, buvo sulaikyti juo skridę opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius bei jo draugė, Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Pasak S. Cichanouskajos, A. Lukašenka ėmėsi šių veiksmų, kai tarptautinė bendruomenė nukreipė savo dėmesį nuo jo režimo.

„Dėl to A. Lukašenka pasijuto nebaudžiamas ir peržengė šią raudoną liniją“, – sakė ji parlamentarams.

„Matome, kad šis režimas eskaluoja smurtą“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.

Ji paragino imtis naujų sankcijų prieš „Baltarusijos valstybines įmones, išlaikančias šį režimą“, taip pat prieš atskirus „verslininkus ir oligarchus“. S. Cichanouskaja taip pat pasiūlė imtis priemonių Baltarusijos, kurios obligacijomis prekiaujama Londono vertybinių popierių biržoje, valstybės skolos atžvilgiu.

Baltarusių opozicijos lyderė paprašė JK padėti pasiekti, kad jos šalyje būtų surengti demokratiniai rinkimai. A. Lukašenka pasiskelbė laimėjęs pernai rugpjūtį vykusius prezidento rinkimus, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais.

„Mūsų tikslas – šįmet surengti laisvus ir sąžiningus rinkimus“, – sakė ji.

Anot S. Cichanouskajos, JK galėtų „inicijuoti preliminarią diskusiją tarptautinėje aukšto lygio politinėje konferencijoje dėl krizės sureguliavimo“ ir pakviesti į ją Rusijos ir Minsko režimo atstovus.

Minsko režimas pasodino R. Pratasevičių prieš televizijos kameras ir parodė jo „prisipažinimą“, kuris, anot jo artimųjų ir bendražygių, buvo i6gautas prievarta.

„Esame tikri, kad Ramanas buvo kankinamas, fiziškai ir moraliai žeminamas“, – sakė S. Cichanouskaja ir pridūrė, kad ją sukrėtė faktas, jog A. Lukašenka įžiebė „tarptautinį konfliktą“, siekdamas atkeršyti vienam aktyvistui.

„Manau, tai buvo didžiulė A. Lukašenkos klaida“, – sakė ji.

„Užuot mąstęs strategiškai, jis pasiduoda emocijoms“, – pridūrė opozicijos lyderė.

26 metų R. Pratasevičius, vienas iš opozicijos informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjų, pernai Minsko režimo buvo įtrauktas į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą. Pats kanalas buvo paskelbtas „ekstremistiniu“ ir nurodyta jį blokuoti.