„Du kartus žiūrėjau prezidento Zelenskio pasirodymą... Pirmą kartą buvau priblokštas. Peržiūrėjau po kelių valandų dar kartą. Ir vėl buvau priblokštas! Man gyvenime nėra taip buvę. O aš mačiau Jelciną geriausiais jo metais“, – parašė M. Chodorkovskis.

Anot Rusijos opozicijos aktyvisto, prezidento pareiga – sublimuoti tautos valią, rasti kompromisą ir įkvėpti žmones.

„Likusius dalykus turi daryti ir daro patys žmonės, jeigu tas pats prezidentas korupcija ir nepagarba įstatymams jos nesiima demoralizuoti, kaip kad nutiko Rusijoje. Prieš rinkimus Ukrainoje buvo sakančių, kaip kad pas mus Rusijoje: „Kas, jeigu ne...“, o 73 proc. pareiškė – „lai pabando....“. Ir man atrodo, kad jie nesuklydo“, – pareiškė M. Chodorkovskis.

Jis pridūrė, kad prezidentui Zelenskiui ir Ukrainos visuomenei teks išspręsti nemažai problemų, ir jie tai tikrai padarys.

„Ukrainiečiams labai sunku, tačiau dabar esu ramus – jiems pavyks. O mes, dėl mūsų bendros atminties, privalome jiems padėti. Arba bent jau jiems netrukdyti“, – pridūrė M. Chodorkovskis.

V. Zelenskis pirmadienį buvo prisaikdintas per iškilmingą posėdį Aukščiausiojoje Radoje ir atvertė naują puslapį šalyje, nukentėjusioje nuo karo ir ekonomikos sunkumų.

Praėjus mėnesiui po triuškinamos pergalės prieš ligšiolinį valstybės vadovą Petro Porošenką šis 41 metų aktorius tapo jauniausiu Ukrainos prezidentu nuo nepriklausomybės atkūrimo.

V. Zelenskis ištarė priesaikos žodžius, įpareigojančius jį „saugoti Ukrainos suverenumą ir nepriklausomybę“, padėjęs ranką ant Ukrainos konstitucijos tomo ir istorinės Biblijos. Jis taip pat pasirašė priesaikos tekstą ir perdavė jį Ukrainos Konstitucinio Teismo pirmininkei Natalijai Šaptalai.

Naujajam valstybės vadovui buvo įteiktas prezidento pažymėjimas, taip pat regalijos - grandinė, antspaudas ir skeptras.

Sakydamas inauguracinę kalbą valstybės vadovas pareiškė paleidžiantis šalies parlamentą, kad galėtų inicijuoti pirmalaikius rinkimus, įprasta tvarka turėjusius vykti spalį.

V. Zelenskis neturi daugumos palaikymo dabartinės sudėties Aukščiausiojoje Radoje ir nesutarė su priešiškai nusiteikusiais deputatais, kaltinusiais jį sąmoningai atidėliojant savo inauguraciją.

Prieš savo prisaikdinimą V. Zelenskis jau buvo pagrasinęs pradėti itin sudėtingą parlamento paleidimo procedūrą ir paskelbti pirmalaikius rinkimus, tikėdamasis pasinaudoti savo dabartiniu populiarumu.

„Į valdžią turi ateiti žmonės, tarnausiantys visuomenei“, – pabrėžė jis.

Kritikai reiškė abejones, ar V. Zelenskis galėtų valdyti neturėdamas parlamento daugumos palaikymo. Netgi dėl jo inauguracijos datos prireikė kelių savaičių derybų, per kurias įširdęs V. Zelenkis ne kartą pavadino įstatymų leidėjus „smulkiais sukčiais“.

Be to, naujasis lyderis pareiškė, kad jo pirmutinis uždavinys bus paliaubų paskelbimas, nuo 2014 metų Ukrainos rytuose tęsiantis konfliktui su Maskvos remiamais separatistais, jau nusinešusiam apie 13 tūkst. gyvybių.

„Ne mes pradėjom šį karą, bet mums reikia šį karą užbaigti. Ir esame pasiruošę dialogui. Tačiau esu įsitikinęs, kad pirmasis žingsnis pradėti šiam dialogui bus visų ukrainiečių belaisvių sugrąžinimas“, – sakė V. Zelenskis.

Separatistų vadovybė jau yra užsiminusi, kad galėtų derėtis su V. Zelenskiu.

Kalbėdamas apie Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį V. Zelenskis sakė, kad prarastų teritorijų susigrąžinimas bus kitas didelis iššūkis.

„Tiesą sakant, man ši formuluotė atrodo nelabai teisinga, nes negalima prarasti, kas teisiškai mums priklauso. Ir Krymas, ir Donbasas (Rytų Ukraina) yra dalis Ukrainos“, – pridūrė jis.

Pasak prezidento, su šiomis teritorijomis buvo prarasta ir žmonių, todėl dabar „privalome susigrąžinti jų sąmonę“.

Tamsų kostiumą ir kaklaraištį dėvėjęs V. Zelenskis pasielgė netradiciškai, pėsčiomis atėjęs į inauguracijos ceremoniją iš netoliese esančių savo namų. Jis sakė norįs, kad iškilmės būtų mažiau pompastiškos.

Savo neformalų stilių jis taip pat pabrėžė pliaukštelėdamas delnais su savo šalininkais, laukusiais prie Aukščiausiosios Rados, ir pasidaręs su jais asmenukių.

Kol kas neaišku, kokią politiką V. Zelenskis imsis vykdyti po prezidento rinkimų kampanijos, per kurią jis stengėsi išnaudoti visuomenės nusivylimą politiniu isteblišmentu ir žadėjo „sulaužyti sistemą“.

Nors V. Zelenskis prezidentu išrinktas pirmąkart, jam prezidento vaidmuo nėra naujiena: komikas populiariame televizijos seriale „Tautos tarnas“ (Sluha narodu) vaidino istorijos mokytoją, netikėtai tapusį valstybės vadovu.

Prieš kelis mėnesius mintis, kad V. Zelenskis iš tikrųjų bus inauguruotas, atrodė ne ką daugiau tikėtina.

Kai jis gruodžio 31-ąją paskelbė kandidatuosiantis, tik nedaugelis tai įvertino rimtai. Vis dėlto po beprecedentės kampanijos, daugiausiai vykdytos per socialinius tinklus, jis balandžio 21-ąją, per antrąjį rinkimų ratą, gavo daugiau kaip 73 proc. balsų ir sutriuškino P. Porošenką.

P. Porošenka Ukrainai vadovavo penkerius metus. Į valdžią jis atėjo po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir Ukrainos rytuose įsiplieskus konfliktui tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų, iki šiol jau nusinešusio apie 13 tūkst. žmonių gyvybių.

P. Porošenkai pavyko išvengti visiško šalies kracho; jis pradėjo virtinę svarbių reformų, bet buvo kritikuojamas, kad nesugebėjo pagerinti gyvenimo sąlygų paprastiems ukrainiečiams ir veiksmingai kovoti su išsikerojusia korupcija.