aA
Miuncheno saugumo konferencija šį kartą buvo kitokia. Prancūzas nuo Jungtinių Valstijų prezidento gynė NATO. Rusijos užsienio reikalų ministras atvyko, tačiau nepasirodė Amerikos valstybės sekretorius. Buvęs Švedijos ministras pirmininkas privalėjo reaguoti „į rimtą reikalą šalies viduje“ – mįslingą incidentą, apie kurį visam pasauliui pripasakojo klejojantis Donaldas Trumpas, nytimes.com rašo Rogeris Cohenas.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Užsienio politikos Davosu dar vadinama konferencija šį kartą tikrai buvo kitokia. Štai kas nutinka, kai visur dominuoja Jungtinės Amerikos Valstijos. Sąjungininkai nervinasi, jie nežino, ko tikėtis ir kuo tikėti. „Nekontroliuojama D. Trumpo komunikacija pasaulyje sėja nerimą“, – teigia respublikonas gubernatorius iš Ohajo Johnas Kasichas. Deja, jis neperdeda. D. Trumpo doktrina iš tikrųjų yra chaosas.

JAV vicepremjeras Mike‘as Pence‘as atėjo, kalbėjo, tačiau į klausimus neatsakinėjo. Jis pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „išlieka tvirtos“ dėl įsipareigojimo NATO, kuriam negailėjo liaupsių (jis nė žodeliu neužsiminė apie Europos Sąjungą, kurios fragmentaciją palaiko D. Trumpas).

Jeigu būtų leista JAV vicepremjerui užduoti klausimų, vienas iš jų būtų neabejotinai skambėjęs taip: „Pone Pence‘ai, ginate NATO, tačiau jūsų viršininkas galvoja, kad Aljansas atgyvenęs. Taigi kaip yra iš tikrųjų?“.

Mike’as Pence’as
Mike’as Pence’as
© AFP / Scanpix

Štai taip galėjo skambėti galimas atsakymas: „Tai administracija, kuri kalba dalykus, o tada kalba jiems priešingus dalykus. Patarčiau tiesiog prie to įprasti – ir, savaime, suprantama, susimokėti“.
Nepaisant to, raginimas įprasti prie Jungtinių Valstijų prezidento, kuris į svarbiausius klausimus reaguoja žinutėmis „Twitter“ socialiniame tinkle ar dalijasi įspūdžiais apie tai, ką matė per televizorių, absoliučiai nesidomi Europos istorija, o iki tol svarų Amerikos žodį pavertė šiukšlėmis, skamba kaip tikras iššūkis. Europiečiai pasimetę.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeenas Marcas Ayraultas tvirtina: „Jokiais būdais negalime pritarti teiginiui, kad NATO yra atgyvenęs“ (nors tikrai buvo metas, kai prancūzai norėjo, kad tai būtų tiesa). Miuncheno saugumo konferencijos pirmininkas Wolfgangas Ischingeris „Deutsche Welle“ sakė, kad, jeigu D. Trumpas ir toliau pasisakys prieš Europos Sąjungą, tai prilygs „nekarinei karo deklaracijai“. Tai tikrai neeiliniai žodžiai iš įtakingo buvusio Vokietijos ambasadoriaus, skirti JAV prezidentui.

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© AP / Scanpix

Kaip pabrėžia straipsnio autorius R. Cohenas, labiausiai jį sutrikdė suvokimas, jog jis nebegali suprasti, kuris iš šių dviejų jam atrodo patikimesnis – M. Pence‘as ar Rusijos diplomatijos vadovas S. Lavrovas. Valdant D. Trumpui, Amerikos Rusifikacija vyksta gana sparčiu tempu. Rusijos prezidento V. Putino mačistinis autoritarizmas, neslepiamas pasidygėjimas žiniasklaida ir atviras tyčiojimasis iš tiesos po truputį randa vietą ir Amerikoje.

V. Putinas yra naujausias, kaip tai įvardijo Johnas le Carre, „klasikinis laikui nepavaldus rusiškas iki kaulų smegenų akiplėšiškas melas“. Dar prieš tai Josephas Conradas Rusijos valdžią įvardijo kaip „kone katarsiui prilygstantį pasidygėjimą tiesa“.

Rusijos valdžios sistema su V. Putinu priešakyje – suklastoja demokratija, paremta Potiomkino kaimų dekoracijomis – politinėmis partijomis, žiniasklaida ir teismais – tėra figos lapelis, dengiantis represiją ir beatodairišką oponentų naikinimą. Melas – Rusiją į priekį varantys degalai. Tie visi alternatyvieji faktai (juk žinote, kad Ukrainoje Rusijos karių nėra). Tik štai kas nutinka, kai Rusijos liga užsikrės Jungtinės Valstijos?

M. Pence‘o kalba galbūt ir nebuvo vien melas ir apgavystės, tačiau be jokios abejonės pademonstravo savotišką pasibjaurėjimą auditorijos intelektu (žinote, niekas atėjus D. Trumpui nepasikeitė, cha cha).

Palyginimui, V. Lavrovas buvo labai konkretus. Jis paskelbė apie „pasaulio tvarkos be Vakarų aušrą“. Toks pareiškimas uždavė visą temą. Irano užsienio reikalų ministras Javadas Zarifas kalbėjo apie „povakarietišką pasaulio tvarką“.

Chaosas D. Trumpo doktrinoje sėja nerimą Europoje
© AP / Scanpix

Įdomu, ką tai galėtų reikšti – galbūt melo, represijų, absurdo ir smurto pasaulį. Amerikai ir toliau keliant sumaištį, toks scenarijus tampa vis realesnis. Ko reikia, norint užkirsti kelią tokiems pokyčiams? Pradžiai pakaktų veikiančio JAV valstybės departamento.

Šiuo metu Amerikos valstybės sekretorius Rexas Tillersonas atrodo kaip vienas lauke karys, į pavaduotojo vietą jo pasirinktą kandidatą išpeikė D. Trumpas, ir iš viso neaišku, koks jo autoritetas ir įtaka (jeigu tokią turi iš viso).

Šiandien Jungtinės Valstijos praktiškai neturi jokios užsienio politikos strategijos. Ji pasimetusi tarp bandymų išsaugoti senus ryšius (M. Pence‘as) ir kažkokio paranojiško prieš musulmonus ir prekybą nukreipto sindromo, nuo kurio kenčia D. Trumpas.

Rex Tillerson
Rex Tillerson
© Reuters / Scanpix

D. Trumpas prezidento poste jau kurį laiką, tačiau JAV valdžia vis dar neišmoko kalbėti vienu balsu. Buvo labai įdomu stebėti, kaip JAV nacionalinio saugumo sekretorius Johnas Kelly kalba apie ruošiamą atvykimo iš septynių musulmoniškų šalių draudimo „reviziją“ ir pabrėžia, kad „šį kartą“ jam pavyks geriau. Vertimas į žmonių kalbą: pastarąjį kartą mane nuo proceso nušalino, tai buvo tikra nesąmonė. Praktiškai viskas buvo totali nesąmonė.

Straipsnio autorius neslepia skepticizmo, jog D. Trumpui kada nors pavyks suformuoti disciplinuotą administraciją. Jo požiūris į Europą labai aiškus ir konkretus, menkai tikėtina, kad jis pasikeis. Europos Sąjungai būtina susitelkti ir vieningai ginti vertybes, apibrėžiančias pačią Vakarų sąvoką: tiesą, faktus, racionalumą, mokslą, toleranciją, laisvę, demokratiją ir įstatymų svarbą. Šiuo metu, deja, kol kas neaišku, ar D. Trumpo administracija šioje kovoje yra draugas ar priešas.

Buvęs Švedijos ministras pirmininkas Carlas Bildtas pajuokavo, kad labiausiai bauginantis D. Trumpo „incidento“ Švedijoje aspektas – „tai, kad kone visa Švedijos žiniasklaida ir net paprasti žmonės pasirinko jį ignoruoti“. Kol kas tokie incidentai kelia juoką. Nebejuokinga taps tada, kai D. Trumpas pratrūks besiremdamas vien karštligiškomis vizijomis, o visa „pasaulio tvarka po Vakarų“ iš paprasčiausio pasimetimo transformuosis į sukrėtimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – siūlymas dirbti 4 darbo dienas per savaitę už tą patį atlyginimą: tai išbandžiusi įmonė sako, kad pasiteisina (210)

Vėl kyla diskusijos dėl keturių dienų darbo savaitės. To žadama siekti Lietuvos socialdemokratų...

Po JAV ataskaitos – naujas išpuolis Lietuvoje: taikiniai pasirinkti neatsitiktinai (374)

Vos diena. Tiek užtruko programišiai, surengę kibernetinę ataką Lietuvoje po to, kai JAV...

Po pasaulį nuolat keliaujantis verslininkas Jokūbas Laukaitis: karantinas mane užklupo pačiu laiku (35)

Po pasaulį nuolat keliaujantis idėjų kupinas verslininkas Jokūbas Laukaitis , daugiau nei pusei...

Andrius Almanis | D+

Kruvinojo barono saulėlydis: jį radę „raudonieji“ negalėjo patikėti, kad tai – legendinis tironas III dalis

1921 m. pradžioje ties Mongolijos siena telkėsi vis daugiau bolševikų dalinių, kai kurie net...

Top10. Gamintojai griebiasi už galvų – pasaulyje siaučianti jėga Lietuvos neaplenkė (71)

Pasaulis, pamažu išsivaduojantis iš koronaviruso pandemijos gniaužtų, regis jau galėtų kiek...

TS-LKD atstovas žodžių apie Nausėdą nebesirenka: ar jis tinkamas atstovauti tokio aukšto pilotažo susitikime Prezidentūros reakcija lakoniška (903)

Įtampa tarp Seimo ir Prezidentūros dėl Lietuvos atstovavimų Europos Vadovų Taryboje auga. Seimo...

Artimiausiu metu – prastos sinoptikų žinios: iki šilumos dar teks iškęsti ne vieną nemalonią dieną (1)

Ketvirtadienio dieną dangų dengs gana tankių debesų sluoksnis, kurį retsykiais praplėš skaisti...

VTEK pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro Simono Gentvilo (48)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro, liberalo...

Feisbuke sparčiai išplitęs vaizdas apie milžiniškas vynuogių kekes Ukrainoje sulaukė ekspertų reakcijos (29)

Feisbuko grupės ir kiti socialinių tinklų forumai – vietos, kuriose sparčiai sklinda melagienos...

Čempionų lygos finale susigrums du anglų futbolo milžinai (15)

UEFA Čempionų lygos finale gegužės pabaigoje susigrums „Manchester City“ ir Londono...