Atšaukdama ribojimus, vyriausybė reagavo į teismo Prahoje sprendimą – šis ligšiolines priemones dėl formalių priežasčių paskelbė neteisėtomis. „Mes gerbiame šį sprendimą“, - sakė ministras.

Teismas paskelbė verdiktą išnagrinėjęs skundą, pateiktą dėl šių priemonių teisėtumo suabejojusio medicinos eksperto Ondrejaus Dostalio. Apribojimus įvedė Sveikatos apsaugos ministerija.

Teismas išaiškino, kad visas ministrų kabinetas iš pradžių turėjo patvirtinti suvaržymus, įvesdamas skubias priemones pagal nepaprastosios padėties taisykles.

Teisėjai pabrėžė, kad atskira ministerija neturėjo tokios teisės. Vyriausybė turi iki pirmadienio iš naujo patvirtinti priemones nepažeisdama įstatymų.

Draudimas burtis daugiau kaip 10 žmonių išlieka.

Taip pat panaikintas draudimas Čekijos piliečiams palikti šalį. Po sugrįžimo jie turės arba pateikti neigiamą koronaviruso testą, arba 14 dienų karantinuotis.

Draudimas įvažiuoti į šalį, pasak Vidaus reikalų ministerijos, išliks, išskyrus verslininkams iš ES šalių.

Kabinetas pritarė ir lengvatoms Čekijos gyventojams, dirbantiems kitapus sienos – Vokietijoje ar Austrijoje. Jie dabar galės kasdien kirsti sieną, jei kas 14 dienų pateiks naujo testo dėl koronaviruso rezultatus.


Delfi primena, kad Čekijoje pirmadienį buvo sušvelnintos kovos su COVID-19 priemonės – veiklą atnaujino ūkininkų turgeliai, rankdarbių parduotuvės, šunų kirpyklos, leidžiama prekiauti automobiliais. Tai dar vienas žingsnis, kuriuo šalies vyriausybė mėgina palaipsniui sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą, pranešė „Reuters“.

Nors prekiautojams reikia laikytis griežtų higienos taisyklių ir prekystalius ūkininkai gali įsirengti tik dviejų metrų atstumu vienas nuo kito, vyriausybės sprendimas atnešė nemažai vilties karantino itin paveiktoms mažoms įmonėms ir nedideliais verslais užsiimantiems prekeiviams.

„Tai šiek tiek sumažino patiriamo streso lygį, anksčiau galvojau, kad turėsiu išmesti visą derlių“, – teigė Milanas Vysteinas, ūkininkas iš Melnyko regiono. Kita vertus, prekeiviai negali jaustis visiškai ramūs dėl ir toliau išliekančios grėsmės užsikrėsti.

Spartins išėjimą iš karantino

Čekijos vyriausybė ketvirtadienį pranešė, kad paspartins dėl koronaviruso epidemijos šalyje įvestų karantino priemonių atšaukimą, nes nori greičiau vėl užkurti šalies ekonomiką.
Prekybos ministras Karelas Havličekas sakė, kad nuo kovo vidurio šalyje galiojantis karantinas, įvestas siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą, bus atšauktas gegužės 25-ąją, nors anksčiau buvo planuota, kad jis galios iki birželio 8 dienos.

„Galime sau leisti greičiau atšaukti suvaržymus. Kalbant apie prekybos galimybes, nepaprastai svarbi kiekviena diena“, – sakė ministras žurnalistams.

Bibliotekos ir zoologijos sodai galės atsidaryti nuo balandžio 27 dienos.

Barai ir restoranai nuo gegužės 11 dienos galės aptarnauti lankytojus lauko terasose, o nuo gegužės 25-osios – jau ir viduje. Anksčiau planuota, kad tai įvyks dviem savaitėmis vėliau, nurodė vyriausybė.

Vyriausybė sprendimą priėmė sulaukusi Velykų savaitgalį atliktų epidemiologinių tyrimų rezultatų.

Čekija jau pasiruošusi pereiti prie „laipsniško suvaržymų atšaukimo Vokietijos ir Austrijos pavyzdžiu“, sakė K. Havličekas.

Kiek anksčiau ketvirtadienį Prahos teismas blokavo kai kuriuos Sveikatos apsaugos ministerijos įvestus suvaržymus, įskaitant tam tikrų parduotuvių uždarymą, ir davė vyriausybei laiko iki pirmadienio pataisyti atitinkamą teisės aktą.

Čekijoje iki šiol nustatyti 7 187 koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejai, 210 žmonių mirė. Pirmasis COVID-19 atvejis šalyje buvo užregistruotas kovo 1 dieną.