Buvęs Panamos diktatorius Manuelis Noriega pirmadienį buvo išduotas Prancūzijai, kur jis yra pripažintas kaltu dėl pinigų plovimo, pranešė pareigūnai.
© Reuters/Scanpix

76 metų M.Noriega, buvęs armijos generolas ir JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) informatorius, buvo išvežtas iš kalėjimo Floridos mieste Majamyje, kur buvo laikomas, ir įsodintas į Prancūzijos oro bendrovės "Air France" lėktuvą.

Laineris nutūpė Charles'o de Gaulle'o (Šarlio de Golio) oro uoste Paryžiuje prieš 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku.

M.Noriega prieš dvejus metus baigė atlikti jam skirtą laisvės atėmimo bausmę dėl narkotikų kontrabandos, tačiau buvo paliktas kalėjime Floridoje ir siekė, kad nebūtų išduotas Prancūzijai. Jo advokatai tvirtina, kad buvęs diktatorius yra karo belaisvis ir kad jis privalo būti grąžintas į Panamą.

"Niekas iš (JAV) Valstybės arba Teisingumo departamentų nesiteikė mums paskambinti ir pranešti", - sakė Frankas Rubino, pagrindinis M.Noriegos advokatas Jungtinėse Valstijose.

Teisininkas sakė sužinojęs, kad jo klientas į lėktuvą buvo įsodintas slapčia, kad nematytų žurnalistai.

"Jie tiesiog mus ignoravo", - skundėsi F.Rubino.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton pasirašė įsakymą dėl ekstradicijos anksčiau pirmadienį, nurodė Valstybės departamento atstovas Andy Laine'as. Teisingumo departamento atstovė M.Noriegos išdavimą komentuoti atsisakė.

M.Noriega Prancūzijoje buvo nuteistas už akių dėl pinigų, gautų už parduotą kokainą, plovimo per Prancūzijos bankus ir tų pinigų panaudojimo įsigyjant trejus prabangius apartamentus. Tačiau buvęs Panamos lyderis siekia, kad jo byla būtų nagrinėjama iš naujo, kai jis bus atvežtas į Prancūziją.

Jis buvo apskundęs sprendimą dėl ekstradicijos JAV Aukščiausiajam Teismui, tačiau šis paliko galioti federalinio apeliacinio teismo nutartį, jog Jungtinių Valstijų vyriausybė gali teisėtai perduoti M.Noriegą Prancūzijai, nepažeisdama karo belaisvio teisių.

Apeliacinis teismas atmetė M.Noriegos skundą, kad jo išdavimas pažeistų Ženevos konvencija, nustatančią elgesį su karo belaisviais.

JAV vyriausybė pritarė Prancūzijos prašymui išduoti buvusį Panamos lyderį ir sakė, kad Ženevos konvencija M.Noriegos atveju negali būti taikoma.

1988 metų vasarį JAV Kovos su narkotikais administracija pateikė M.Noriegai federalinius kaltinimus, susijusius su kokaino kontrabanda ir pinigų plovimu. JAV Kongresas paskelbė Panamai ekonomines sankcijas, tikintis, jog diktatorius bus priverstas pasitraukti iš valdžios.

M.Noriega, kuris anksčiau buvo Vašingtono sąjungininkas, buvo sučiuptas Panamoje 1990 metų sausį, praėjus dviem savaitėms po JAV pajėgų invazijos į šią šalį. Operacija Panamoje buvo didžiausia JAV karinė intervencija nuo Vietnamo karo.

M.Noriega stojo prieš teismą Majamyje, kur buvo paskelbtas karo belaisviu. 1992 metais jis buvo pripažintas kaltu dėl narkotikų kontrabandos, pinigų prievartavimo ir nusikalstamo sąmokslo.
M.Noriegos advokatai Prancūzijoje planuoja pateikti argumentus, kad tie įtariami nusikaltimai buvo įvykdyti, kai jų klientas buvo valstybės vadovas, todėl jam turėtų būti taikoma teisinė neliečiamybė, sakė vienas iš dviejų buvusio diktatoriaus gynėjų Prancūzijoje Yves'as Leberquier.

Advokatai taip pat ketina argumentuoti, kad jų klientas neturėtų būti teisiamas, nes dėl jam inkriminuojamų nusikaltimų jau yra suėjęs senaties terminas.

Be to, Prancūzija privalo atsižvelgti į Jungtinėse Valstijose M.Noriegai suteiktą karo belaisvio statusą, sakė Y.Leberquier radijui "France Info".

"Iš principo, didžiausia jam gresianti bausmė yra dešimt metų laisvės atėmimo, tačiau dėl Prancūzijos teisės kyla kai kurių sunkumų - sunkumų, kuriuo mes laikome neįveikiamais", - pridūrė advokatas.

Dauguma Panama Sičio gyventojų M.Noriegą prisimena kaip žiaurų diktatorių, o dėl jo išdavimo apgailestavo tik keli ištikimiausi šalininkai.

"Būtų geriausia, jeigu jis liktų Prancūzijoje. Jis padarė daug bloga, - sakė 70 metų pensininkas Roberto Alvarado. - Šiai šaliai būtų geriau be jo."

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (57)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (344)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (9)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (834)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (37)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (59)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (834)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (64)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (4)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (7)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...