aA
Kai 1994 metais sėkminga Aliaksandro Lukašenkos prezidento rinkimų kampanija pasiekė antrąjį pagal dydį Baltarusijos Gomelio miestą, „įvyko šis tas stebuklingo“.
Aliaksandras Lukašenka 2010 metais
Aliaksandras Lukašenka 2010 metais
© AFP / Scanpix

Prezidento rinkimų kampanijos reikalus tvarkęs Aliaksandras Feduta tvirtina, kad šis tas stebuklas įvyko, kai A. Lukašenka kreipėsi į beveik keturis tūkstančius žmonių, susirinkusių Gomelio stadione, rašo euronews.com.

„Jis be pertraukų kalbėjo pusketvirtos valandos. Kai baigęs kalbą nusivilko švarką, marškiniai buvo permirkę iki paskutinio siūlo. Tada ir įvyko stebuklas, nes žmonės juo patikėjo, pradėjo tiesti į jį rankas, norėdami paliesti. Buvo tokių, kurie norėjo, kad jis pasirašytų ant jų paso ar šimto dolerių kupiūros. Tais laikais vidutinė alga Baltarusijoje siekė maždaug trisdešimt dolerių“, – „Euronews“ pasakoja A. Feduta.

Vladimiras Putinas, Aliaksandras Lukašenka 2002 metais
Vladimiras Putinas, Aliaksandras Lukašenka 2002 metais
© Vida Press

A. Fedutos teigimu, A. Lukašenka tais laikais „buvo talentingiausias populistas iš visų“. Žmogus, kuris klausėsi kitų žmonių, ir po Sovietų Sąjungos griūties kalbėjo apie saugumo poreikį.

1994 metais Baltarusija gyveno giliame skurde, didžiausiose valstybinėse bendrovėse vykstantys privatizacijos procesai daugelį žmonių grasino palikti be darbo, aiškina A. Feduta, o A. Lukašenka žadėjo „nubausti tuos, kurie iš jų pavogė darbo vietas“.

„Nesu nei su kairiaisiais, nei su dešiniaisiais. Esu su tais, kuriuos reikia ginti nuo apgavikų ir vagių“, – savo pirmaisiais prezidentavimo metais „The New York Times“ kalbėjo A. Lukašenka.

O tada jis liovėsi klausytis...

„Aiškios politikos krypties neturėjo. Tiesiog klausėsi, ko nori žmonės, ir pagal tai formuluodavo savo rinkimų programą. Jis buvo puikus klausytojas, tačiau išrinktas pradėjo piktnaudžiauti valdžia, liovėsi klausęsis kitų. Dabar nebegali suprasti, kodėl žmonės jo nebemyli. Vis dar mano, kad žmonėms ir dabar reikia to paties, ko reikėjo dar 1994 metais. Nesupranta arba nenori suprasti, kad gyvenimas pasikeitė“, – teigia A. Feduta.

Vladimiras Putinas, Aliaksandras Lukašenka 2005 metais
Vladimiras Putinas, Aliaksandras Lukašenka 2005 metais
© Vida Press

Nors ir gailėjosi Sovietų Sąjungos žlugimo, A. Feduta tvirtina, kad A. Lukašenka niekada nebuvo toks ideologiškas, kokį jį esant laikė žmonės.

Jis taip pat nesuprato laisvės sąvokos, nes manė, jog valdant buvusiam Sovietų Sąjungos lyderiui Michailui Gorbačiovui žmonės turėjo labai daug laisvės, tačiau tai nepadėjo išbristi iš skurdo.

„Anot A. Lukašenkos, žmonėms reikia darbo, atlyginimo, supratimo, kad valdžia jais pasirūpins ir apsaugos. Žmonių suvokimas pasikeitė, tačiau prezidento liko toks pat“, – konstatuoja A. Feduta.

A. Lukašenka Baltarusijos prezidento posto neužleidžia nuo pat pergalės 1994 metų rinkimuose, tačiau įsitikinimas, kad jis – prezidentas, įsiklausantis į žmonių poreikius, seniai subliuško. Tai įrodo ir protestai, prasidėję po tariamos jo pergalės didžiule persvara paskutiniuose šalies prezidento rinkimuose.

Aliaksandras Lukašenka, Dmitrijus Medvedevas 2009 metais
Aliaksandras Lukašenka, Dmitrijus Medvedevas 2009 metais
© AFP / Scanpix

Fedutos pasitraukimas

Po A. Lukašenkos pergalės prezidento rinkimuose 1994 metais A. Feduta tapo Baltarusijos prezidento administracijos viešosios ir politinės informacijos departamento vadovu.

Nepaisydamas to, A Lukašenka net du kartus savarankiškai nusprendė tildyti žiniasklaidą prieš tai nepasitaręs su savo komunikacijos vadovu. Kilo nemenkų skandalų, ir neilgai trukus A. Feduta pasitraukė.

Aliaksandras Lukašenka 2006 metais
Aliaksandras Lukašenka 2006 metais
© Imago / Scanpix

Jis kone akimirksniu pakeitė stovyklas, prisijungė prie opozicijos, o tokius kardinalius pokyčius lėmė suvokimas, kad „A. Lukašenka tampa vis autoritariškesnis ir vis intensyviau apie save konsoliduoja valdžią“.

Žvelgdamas į praeitį, A. Feduta prisipažįsta atpažįstantis kai kurių ženklų, jog A Lukašenka taps tuo, kuo tapo, tačiau tuo metu tai dar nebuvo taip akivaizdu. Buvęs Baltarusijos prezidento bendražygis dabar prisimena vieną svarbų faktą – A. Lukašenka bijojo dalykų, kurių nesuprato.

„Jis niekada nesuprato Vakarų, todėl jų bijojo. Manė, kad visiems reikia, jog kas nors būtų už viską atsakingas. Niekaip negalėjo suprasti, kas Vakaruose yra tas už viską atsakingas žmogus. Pavyzdžiui, jis niekaip negalėjo suvokti, kodėl Jungtinėms Valstijoms iš viso reikia kalbėtis su mažesnėmis NATO valstybėmis narėmis. Ir taip buvo visur ir visada – jeigu tik ko nors nesuprasdavo, imdavo to baimintis. Tas Lukašenka, kokį matome dabar, jau tada jame lindėjo. Tai, ką priėmėme kaip jo stiprybę, iš tikrųjų buvo žiaurumas“, – pasakoja A. Feduta.

Aliaksandras Lukašenka 2009 metais
Aliaksandras Lukašenka 2009 metais
© AFP / Scanpix

Meilė, šeima ir viešieji ryšiai

Kaip dabar pasakoja A. Feduta, „A. Lukašenka nesupranta, kas yra meilė“.

„Jis nesupranta tokių elementarių dalykų, kad, jeigu moteris tavęs nebemyli, teks su ja išsiskirti. Jis tokių dalykų neįsivaizduoja, štai kodėl baiminuosi, kaip jis reaguos į tai, kas dedasi Baltarusijoje. Jis atsako smurtu“, – per interviu sakė buvęs Baltarusijos prezidento viešųjų ryšių vadovas.

Aliaksandras Lukašenka su sūnumi Nikolajumi 2008 metais
Aliaksandras Lukašenka su sūnumi Nikolajumi 2008 metais
© AFP / Scanpix

A. Feduta akcentuoja, kad šiuo atveju nekalba tiesiogiai ir neturėjo omenyje jokių konkrečių A. Lukašenkos meilės ryšių, tačiau prisimena, kad Baltarusijos prezidentas kreipėsi pagalbos į britų viešųjų ryšių guru Timothy Bellą, vėliau tapusį lordu Bellu, kad šis jam padėtų pagerinti įvaizdį visuomenės akyse. Maždaug tuo metu A. Lukašenka visur pradėjo vežiotis savo jauniausią sūnų. A. Feduta prisimena vieną pokalbį su buvusiu A. Lukašenkos saugumo pareigūnu – šis jam paaiškino, kad tai buvo būtent T. Bello idėja.

„Teko bendrauti su vienu jo apsauginių, jis ten jau nebedirba. Atskleidė, kad toks buvo britų viešųjų ryšių vyruko patarimas: na, kad žmonės matytų, jog Baltarusijos prezidentas gali ką nors mylėti. Bet tada paaiškėjo, kad, norint pademonstruoti savo meilę, nebūtina vaiko kartu vežtis į vizitus užsienyje“, – prisimena A. Feduta.

Aliaksandras Lukašenka 2008 metais
Aliaksandras Lukašenka 2008 metais
© Reuters / Scanpix

Akmeninė širdis?

A. Lukašenka, vos išrinktas prezidentu 1994 metais, išvyko oficialaus vizito į Uzbekistaną. Norėjo aplankyti prezidentą Islamą Karimovą, o naująjį Baltarusijos vadovą nuspręsta sutikti įspūdingu tautiniais rūbais vilkinčių jaunų šokėjų šokiu.

Aliaksandras Lukašenka 2011 metais
Aliaksandras Lukašenka 2011 metais
© Vida Press

„Buvo gruodis, visur sniegas, o tos jaunos moterys, vilkinčios tautinius kostiumus, šalo lauke. Vieną akimirką prie manęs priėjo miesto meras ir pasiteiravo, ar negalėčiau paprašyti A. Lukašenkos nutraukti pasirodymą, nes šokėjos šąla. Perdaviau pageidavimą prezidentui, bet jis ir toliau sėdėjo kaip prikaltas dar geras penkiolika minučių. Net ir matydamas prieš akis iš šalčio tirtančias šokėjas, jis pasiliko. Išeidami matėme, kaip visi bando šildyti į ožio ragą sustirusias merginas“, – A. Lukašenkos žiaurumą primena A. Feduta.

Paklaustas, ar Europos lyderiai nenuvertina A. Lukašenkos, A. Feduta atsakė: „Europai labai pasisekė, kad jis nevaldo Rusijos.“

Aliaksandras Lukašenka 2010 metais
Aliaksandras Lukašenka 2010 metais
© Reuters / Scanpix
Aliaksandras Lukašenka 2010 metais
Aliaksandras Lukašenka 2010 metais
© AFP / Scanpix
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(168 žmonės įvertino)
4.4226

Top naujienos

424 nauji koronaviruso atvejai, pranešta apie dar 5 mirtis: daugybė atvejų ugdymo įstaigose 200 iš jų registruota Vilniaus, 80 Kauno apskrityse (422)

Ketvirtadienį paskelbti nauji duomenys dėl koronaviruso. Patvirtintas naujas rekordas ir net penkios...

Galima Šimonytės komanda – ministerijoms gali vadovauti ir profesionalai, ir gerai žinomi politikai (250)

Po pergalingo pirmojo Seimo rinkimų turo nakties, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

Veryga pasakė, kada gali tekti stabdyti planines gydymo paslaugas (14)

Naujų koronaviruso atvejų daugėja šimtais. Ketvirtadienį registruoti net 424 nauji koronaviruso...

Keičiasi paveiktų šalių sudarymo ir saviizoliacijos tvarka: daliai keliaujančių galios išimtys

Nuo pirmadienio keičiasi paveiktų šalių sudarymo tvarka bei izoliacijos taikymo principai....

Švietimo ministras: pradinukai ir ikimokyklinukai į ugdymo įstaigas grįš po atostogų

COVID-19 plitimas Lietuvos mokyklose kelia nerimą, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras...

Žvirblienė: nesinori gąsdinti – laukia ilga žiema, netrukus galime pasiekti ir 1000 atvejų per dieną (123)

Trys šimtai naujų užsikrėtimų koronavirusu per parą – ne riba, laidoje „Delfi rytas“...

Skelbiama, kad „AstraZenecos“ vakcinos bandymo metu mirė savanoris papildyta (173)

Nuo koronaviruso sukeltų komplikacijų Brazilijoje mirė „AstraZeneca Plc“ COVID-19 vakcinos...

Voras.online | D+ nariams

Cichanouskajos ultimatumui įgyvendinti Lukašenkai liko vos kelios dienos: ar protestuotojai griebsis ginklų?

Spalio 13 dieną Vilniuje priversta reziduoti Baltarusijos opozicinė politikė Sviatlana...

VMI paruošė tūkstančius deklaracijų: reikės susimokėti žemės mokestį (6)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) informuoja, kad privačios žemės savininkams...

Lenkijoje – nauji COVID-19 sergamumo ir mirštamumo rekordai

Lenkijoje per praėjusią parą užregistruoti 12 107 nauji užsikrėtimo koronavirusine infekcija...

|Maža didelių žinių kaina