Europos Komisijos (EK) paruoštame Europos Sąjungos plėtros finansavimo projekte pasiūlyta maksimali įmanoma parama būsimųjų sąjungos narių ūkininkams, kuri neapsiriboja vien tiesioginėmis išmokomis, tvirtina ES įgaliotinis plėtrai Gunteris Verheugenas.
Kaip pranešė Lietuvos URM, ketvirtadienį Briuselyje vykusiame Lietuvos ambasadoriaus prie Europos Sąjungos Oskaro Jusio susitikime su G.Verheugenu, įgaliotinis teigė, jog EK pateikė optimalų naujų ES narių žemės ūkio paramos pasiūlymą.

Pasak jo, dalis ES valstybių apskritai priešinosi bet kokioms tiesioginėms išmokoms, be to, pasiūlymas dėl jų yra tik dalis viso finansinio paketo, kurį Europos Komisija siūlo būsimų ES šalių narių žemdirbiams.

EK pareigūno teigimu, be tiesioginių išmokų, Europos Komisija būsimoms narėms siūlo visavertę paramą plėtojant bendrosios žemės ūkio rinkos mechanizmus, o numatyta parama žemės ūkio plėtrai yra didesnė už skiriamą dabartinėms ES narėms.

Be to, įgaliotinis plėtrai atkreipė dėmesį į tai, kad dabartinėse ES šalyse tik dalis tam tikrus reikalavimus tenkinančių ūkininkų gauna tiesiogines išmokas, tuo tarpu EK siūlo pereinamuoju laikotarpiu mokėti tiesiogines išmokas visiems būsimų ES šalių narių žemdirbiams.

Anot G.Verheugeno, visas EK siūlomas finansinis paketas apima labai didelę paramą ūkininkams, kuri padės restruktūrizuoti Lietuvos žemės ūkį ir paruošti jį konkurencijai bendroje ES rinkoje.

EK pareigūnas pasisakė prieš šimtaprocentines tiesiogines išmokas naujų ES šalių ūkininkams nuo pat įstojimo į bendriją dienos, nes tai naujose ES narėse sustabdytų žemės ūkyje vykdomas reformas ir įtvirtintų socialinę nelygybę.

Įgaliotinio įsitikinimu, žymiai išaugusios ūkininkų pajamos viršytų kitų socialinių grupių atstovų pajamas, o tai verstų Lietuvos miestiečius grįžti į kaimą ir ilgam sustabdytų bet kokią pažangą Lietuvos žemės ūkyje.

EK projekte būsimų ES šalių narių ūkininkams siūloma skirti tik ketvirtadalį tos finansinės paramos, kurią gauna dabartinių bloko narių ūkininkai. Toks Europos Komisijos siūlymas sukėlė pasipiktinimų "audrą" valstybėse kandidatėse.

Susitikime G.Verheugenas, be kita ko, pažymėjo, kad EK visiškai supranta ir remia pastangas užtikrinti ilgalaikę finansinę paramą Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui.

Lietuvos premjeras antradienį G.Verheugenui išsiųstame laiške nedviprasmiškai paragino Europos Sąjungą skirti deramų lėšų Ignalinos atominės elektrinės uždarymui, pabrėždamas, kad tai esminė sąlyga Lietuvai apsispręsti dėl jėgainės uždarymo.

Anot A.Brazausko, Vyriausybė yra įsitikinusi, jog galutinė Ignalinos AE uždarymo data turės būti suderinta su patikimu finansavimo planu ir šalies vidaus bei tarptautiniais įsipareigojimais.

"Kad ES Ignalinos jėgainės uždarymo neremia vien tik žodžiais, demonstruoja trečiadienį paskelbtas formalus EK pasiūlymas dėl stojimo derybų finansinių klausimų, kuriame atskirai numatyta finansinė parama Ignalinos AE uždarymui", - pabrėžė įgaliotinis ES plėtrai.

EK siūlomame plane Ignalinos AE uždarymui, URM duomenimis, 2004-2006 metais numatoma skirti po 70 mln. eurų (242 mln. litų) kasmet. ES ir šalys donorės jėgainės uždarymui jau yra skyrusios 215 mln. eurų (743 mln. litų).

G.Verheugenas priėmė O.Jusio kvietimą šių metų liepos pradžioje apsilankyti Lietuvoje ir išreiškė viltį, kad Ispanijai pirmininkaujant ES, Lietuva pasieks esminę pažangą likusiuose derybų skyriuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (4)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (81)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (745)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (39)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? specialiai DELFI iš Londono (34)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (662)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Gyvenimas pasienyje – jautukai lenkams, mėsa į namus iš lenkiškų parduotuvių (61)

Lietuvos kaime, ypač nederlingose Dzūkijos žemėse, sparčiai populiarėja mėsinių galvijų...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“ (6)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (61)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Žmonės moka pinigus, kad pamatytu keisčiausius dalykus: nuo dešrelių iki mirties ekspozicijų (2)

Yra daugybė muziejų, kurie yra visiškai įprasti. Dažniausiai juose eksponuojami meno kūriniai,...